Întrebare secțiunea Kickstarter

User avatar
adelindumitru
Super Moderator
Super Moderator
Posts: 2056
Joined: 11 Sep 2016, 01:25

Întrebare secțiunea Kickstarter

Post: # 122546Post adelindumitru
04 May 2021, 20:32

Salut! Mă bucur să văd că au început să fie mai multe magazine care aduc Kickstartere în România - înseamnă că piața este în continuă creștere, cererea este mare, industria merge bine.

Cu ocazia aceasta, m-am gândit să aflu părerea voastră cu privire la cum ar trebui (sau dacă ar trebui) reorganizată secțiunea de Kickstarter, pentru a fi cât mai clar pentru toată lumea la ce se bagă și la ce magazin.

Menționez faptul că și până acum puteau fi create thread-uri separate în caz că cineva voia să facă pledge individual (din câte îmi amintesc, nu a existat însă nici un astfel de thread, dar asta e partea a doua).

Cred că cea mai simplă variantă ar fi să se indice în numele thread-ului magazinul la care se face precomandă, (sau dacă este vorba despre un pledge individual) și numele jocului la care se face precomandă. Acest lucru ar însemna însă că vor există thread-uri multiple (ceea ce nu este o o problemă, dar vreau să știu dacă vi se pare că se crează confuzie astfel; mai ales că pe viitor e posibil să fie și mai multe magazine la care se poate face precomandă).

Sunt deschis însă și la sugestii din partea voastră (bineînțeles, mă interesează aici și perspectiva magazinelor, în măsura în care vor să și-o exprime).

Scopul acestui mic exercițiu este să avem o secțiune de Kickstarter bine organizată, în care toată lumea să știe foarte clar ce trebuie să facă în caz că vor să facă o precomandă la un joc adus prin intermediul Kickstarter.

Scopul acestui exercițiu NU este de a genera conflict, animozități sau alte chestiuni neplăcute :P .

Așadar, let me know how you feel about this.

User avatar
demontear
King Meeple
King Meeple
Posts: 773
Joined: 19 Jan 2015, 21:37
Location: Bucuresti

Re: Întrebare secțiunea Kickstarter

Post: # 122549Post demontear
04 May 2021, 20:41

Mie mi s-ar părea normal ca magazinele sa își facă thread separat cu numele jocului și numele magazinului în titlu, nu sa de bage unele peste altele sau peste cei care vor sa facă Pledge individual.

costyynnel
Wizard Meeple
Wizard Meeple
Posts: 229
Joined: 22 Mar 2019, 15:08

Re: Întrebare secțiunea Kickstarter

Post: # 122553Post costyynnel
04 May 2021, 20:46

Intr-adevar in ultimul timp se observa implicarea mai multor magazine in "piata" kickstarterelor (un lucru excelent in viziunea mea in ceea ce priveste competitia dintre ei, si evolutia lor). Din punctul meu de vedere, ideea de a crea un thread separat pentru fiecare magazin la un proiect anume este una buna, in ideea in care acolo fiecare isi va putea prezenta oferta, si pretul de precomanda.

User avatar
Gi0ny
King Meeple
King Meeple
Posts: 754
Joined: 04 Jun 2020, 10:00
Custom Rank: Captain Meeple
Location: Bucuresti

Re: Întrebare secțiunea Kickstarter

Post: # 122554Post Gi0ny
04 May 2021, 20:53

Ma bucur ca ai reusit sa ridici aceasta situatie pe forum. Asa cum iti sugerasem si eu consider ca este necesara o separare astfel incat sa nu apara incurcaturi diverse.
Cred ca cel mai ok ar fi sa fie cate un subforum separat pentru fiecare magazin. Iar in interiorul lui sa fie threaduri diferite, specifice acelui magazin cu: noutati, precomenzi, Kickstartere, oferte etc.

Si asa ar fi cred si corect si ar fi si aranjat frumos si accesibil si usor de gasit o informatie specifica unui magazin.

User avatar
adelindumitru
Super Moderator
Super Moderator
Posts: 2056
Joined: 11 Sep 2016, 01:25

Re: Întrebare secțiunea Kickstarter

Post: # 122555Post adelindumitru
04 May 2021, 20:55

demontear wrote:
04 May 2021, 20:41
Mie mi s-ar părea normal ca magazinele sa își facă thread separat cu numele jocului și numele magazinului în titlu, nu sa de bage unele peste altele sau peste cei care vor sa facă Pledge individual.
Mersi! Uite, de asta e bine să avem discuția asta - personal mi s-a părut mereu că lucrurile au fost destul de ok în ceea ce privea secțiunea de Kickstartere, dar poate nu toată lumea avea aceeași impresie (legat de a doua parte, mi s-a părut mai degrabă că magazinele răspundeau când întreba cineva dacă se face și pledge de retailer).

User avatar
liviu
Teen Meeple
Teen Meeple
Posts: 46
Joined: 03 Aug 2020, 18:13
Custom Rank: howtoplay.ro
Contact:

Re: Întrebare secțiunea Kickstarter

Post: # 122556Post liviu
04 May 2021, 20:56

Eu as crea o aplicatie. Ar fi mult mai usor de gestionat. Ceva basic e gata in cateva ore. Mi se pare extrem de complicat acum procesul. S-ar putea marca ce anume astepti si de unde. Se poate asigna pret aproximativ s.a.m.d. Se poate urmari totul mult mai usor. Acum trebuie sa trec prin fiecare reply sa vad daca e vreo informatie de interes. Plus ca nu stiu la ce am facut deja pledge prin forum. Se poate expune si un API prin care forumul/magazinele sa preia informatiile, sa nu fie exclusiv intr-un loc.
Colectia meaExtensie howtoplay.roSe vinde

In timpul liber ma ocup de howtoplay si tot ce inseamna el.

User avatar
adelindumitru
Super Moderator
Super Moderator
Posts: 2056
Joined: 11 Sep 2016, 01:25

Re: Întrebare secțiunea Kickstarter

Post: # 122557Post adelindumitru
04 May 2021, 20:57

Gi0ny wrote:
04 May 2021, 20:53
Ma bucur ca ai reusit sa ridici aceasta situatie pe forum. Asa cum iti sugerasem si eu consider ca este necesara o separare astfel incat sa nu apara incurcaturi diverse.
Cred ca cel mai ok ar fi sa fie cate un subforum separat pentru fiecare magazin. Iar in interiorul lui sa fie threaduri diferite, specifice acelui magazin cu: noutati, precomenzi, Kickstartere, oferte etc.

Si asa ar fi cred si corect si ar fi si aranjat frumos si accesibil si usor de gasit o informatie specifica unui magazin.
Notat! Singurul inconvenient ar fi că trebuie să dai mai multe clickuri. Pentru mie nu e o problemă.

Menționez însă că de subforumuri nu mă pot ocupa eu, doar Imago le poate crea - deci să vedem care e concluzia mai întâi.

User avatar
fight4glory94
King Meeple
King Meeple
Posts: 731
Joined: 16 Dec 2020, 14:35
Location: Cluj-Napoca

Re: Întrebare secțiunea Kickstarter

Post: # 122558Post fight4glory94
04 May 2021, 20:58

Gi0ny wrote:
04 May 2021, 20:53
Ma bucur ca ai reusit sa ridici aceasta situatie pe forum. Asa cum iti sugerasem si eu consider ca este necesara o separare astfel incat sa nu apara incurcaturi diverse.
Cred ca cel mai ok ar fi sa fie cate un subforum separat pentru fiecare magazin. Iar in interiorul lui sa fie threaduri diferite, specifice acelui magazin: noutati, precomenzi, Kickstartere etc.
Si asa ar fi cred si corect si aranjat frumos atat pentru cei care cauta ceva, vor sa faca o precomanda, o lista, etc.
Corect! Mi se pare cea mai buna varianta. Multe dintre threaduri sunt despre campanii descoperite de utilizatorii forumului, iar apoi intervin si magazinele. Cel mai fain e sa fie cate un subfolder pentru fiecare magazin. De indata ce ei se hotarasc sa faca pledge pentru o anumita campanie isi creeaza un thread acolo.

Mi se pare important sa ramana si o sectiune unde sa fie create threaduri pentru campanii noi sau pledge-uri individuale, ca si pana acum.

User avatar
Gi0ny
King Meeple
King Meeple
Posts: 754
Joined: 04 Jun 2020, 10:00
Custom Rank: Captain Meeple
Location: Bucuresti

Re: Întrebare secțiunea Kickstarter

Post: # 122559Post Gi0ny
04 May 2021, 21:10

adelindumitru wrote:
04 May 2021, 20:57
Gi0ny wrote:
04 May 2021, 20:53
Ma bucur ca ai reusit sa ridici aceasta situatie pe forum. Asa cum iti sugerasem si eu consider ca este necesara o separare astfel incat sa nu apara incurcaturi diverse.
Cred ca cel mai ok ar fi sa fie cate un subforum separat pentru fiecare magazin. Iar in interiorul lui sa fie threaduri diferite, specifice acelui magazin cu: noutati, precomenzi, Kickstartere, oferte etc.

Si asa ar fi cred si corect si ar fi si aranjat frumos si accesibil si usor de gasit o informatie specifica unui magazin.
Notat! Singurul inconvenient ar fi că trebuie să dai mai multe clickuri. Pentru mie nu e o problemă.

Menționez însă că de subforumuri nu mă pot ocupa eu, doar Imago le poate crea - deci să vedem care e concluzia mai întâi.
Da stiu, i-am zis si lui Imago. Vedeti ce mai zice lumea, discutati si impletati cea mai buna varianta.
Dar asa cred ca e cel mai ok, fiecare maagzin cu folderul lui si in in el isi fac ei threadurile lor.
Si sa ramana si threadul actual, general de KS, unde vin si pun oamenii campanii diferite. Iar ulterior daca un magazin poate aduce KSul X, isi face frumos thread in folderul lui si in cel general de KS pune un link eventual spre threadul nou.

User avatar
adelindumitru
Super Moderator
Super Moderator
Posts: 2056
Joined: 11 Sep 2016, 01:25

Re: Întrebare secțiunea Kickstarter

Post: # 122561Post adelindumitru
04 May 2021, 21:19

liviu wrote:
04 May 2021, 20:56
Eu as crea o aplicatie. Ar fi mult mai usor de gestionat. Ceva basic e gata in cateva ore. Mi se pare extrem de complicat acum procesul. S-ar putea marca ce anume astepti si de unde. Se poate asigna pret aproximativ s.a.m.d. Se poate urmari totul mult mai usor. Acum trebuie sa trec prin fiecare reply sa vad daca e vreo informatie de interes. Plus ca nu stiu la ce am facut deja pledge prin forum. Se poate expune si un API prin care forumul/magazinele sa preia informatiile, sa nu fie exclusiv intr-un loc.
Hm interesant, dar sincer orice ține de aplicații mă super-depășește.

Eventual putem face un crowdfunding pentru o astfel de aplicație dacă vi se pare de interes ?

User avatar
liviu
Teen Meeple
Teen Meeple
Posts: 46
Joined: 03 Aug 2020, 18:13
Custom Rank: howtoplay.ro
Contact:

Re: Întrebare secțiunea Kickstarter

Post: # 122563Post liviu
04 May 2021, 21:36

adelindumitru wrote:
04 May 2021, 21:19
Eventual putem face un crowdfunding pentru o astfel de aplicație dacă vi se pare de interes ?
O pot crea eu intr-un weekend. Mi se pare super basic.

La o prima vedere, fara sa pun foarte mare accent pe detalii:
Vine cineva si adauga un joc pe care il gaseste pe kickstarter. Magazinele aleg sa bifeze ca il aduc sau nu. Poate sa adauge un pret estimativ sau nu. Userii bifeaza ce pledge vor (sau adauga unul care nu exista deja in sistem) si de la ce magazin ar dori sa achizitioneze. Discutiile se continua pe thread-ul de pe forum, si vor fi strict pe subiect. Sau se poate crea sistem de comentarii, ca nu e cine stie ce, dar nu cred ca e necesar atata timp cat exista forumul.

Specificatiile se pot seta inainte sa se inceapa lucrul propriu-zis la ea.

Mi se pare super ok forumul pentru discutii, dar nu mi se pare ok pentru partea de precomenzi. Am vrut sa fac mai multe precomenzi dar m-am oprit, ca nu am cum sa le gestionez. Most probably o sa adaug niste optiuni in extensia de chrome daca nu exista alta solutie.

Sistemul de mai sus de precomenzi poate fi extins si la un "bucket" comun in care oamenii isi spun dorintele de ce jocuri sa se aduca in magazine. Daca jocul e deja in acel bucket poate doar sa bifeze ca il vrea si el. Orice magazin ar putea sa downloadeaze acele reports si ar fi o chestie mult mai organizata. Discutiile le-as tine pe forum.

Nu stiu cat de ok este din perspectiva magazinelor, dar stiu cateva care s-ar baga. Discutasem deja cu cateva din ele si exista interes pentru un bucket de jocuri pe care le-ar dori clientii. Trebuie doar sincronizare si comunicare cu ele, sa vedem ce isi doresc, daca isi doresc.
Colectia meaExtensie howtoplay.roSe vinde

In timpul liber ma ocup de howtoplay si tot ce inseamna el.

User avatar
adelindumitru
Super Moderator
Super Moderator
Posts: 2056
Joined: 11 Sep 2016, 01:25

Re: Întrebare secțiunea Kickstarter

Post: # 122564Post adelindumitru
04 May 2021, 21:39

Pentru mine sună foarte bine - nu vizualizez exact cum ar funcționa, dar la câte de bine a ieșit howtoplay și cât de mult îl folosesc, nu am dubii că ar ieși ceva mișto. Dar da, asta pare totuși ceva ce ține mai mult de magazine. Din partea noastră există disponibilitate să reorganizăm discuțiile de pe forum, dar asta iese un pic din atribuțiile noastre.

User avatar
fight4glory94
King Meeple
King Meeple
Posts: 731
Joined: 16 Dec 2020, 14:35
Location: Cluj-Napoca

Re: Întrebare secțiunea Kickstarter

Post: # 122567Post fight4glory94
04 May 2021, 21:52

O aplicatie e o idee buna. As putea si eu contribui la crearea unui REST API, dar nu cred ca merita efortul comparativ cu beneficiul adus. Ar trebui sa fie responsabilitatea fiecarui magazin in parte sa isi implementeze functionalitatea (si o cam au) si sa urce produsele pe site pentru a lua precomenzi - e si in interesul lor. :) Dupa parerea mea ce vrem noi se poate realiza foarte simplu folosind forumul - nu avem nevoie de inca un sistem.

User avatar
bogdanm
King Meeple
King Meeple
Posts: 1369
Joined: 12 Feb 2013, 14:53

Re: Întrebare secțiunea Kickstarter

Post: # 122570Post bogdanm
04 May 2021, 22:23

my 2 cents - eu nu cred ca as folosi aplicatia - deja sunt multe surse - paginile magazinelor, facebook, forum, discord, KS, BGG, etc.

propunerea mea este sa cream un spatiu ca si cel al intalnirilor, fiecare magazin sa aiba forumul propriu (dupa modelul oraselor) si in rest cele individuale ca si topics.

Imago
Administrator
Administrator
Posts: 1551
Joined: 13 May 2014, 23:05
Location: Bucuresti

Re: Întrebare secțiunea Kickstarter

Post: # 122575Post Imago
04 May 2021, 22:31

bogdanm wrote:
04 May 2021, 22:23
my 2 cents - eu nu cred ca as folosi aplicatia - deja sunt multe surse - paginile magazinelor, facebook, forum, discord, KS, BGG, etc.

propunerea mea este sa cream un spatiu ca si cel al intalnirilor, fiecare magazin sa aiba forumul propriu (dupa modelul oraselor) si in rest cele individuale ca si topics.
Partea de fiecare magazin cu spatiul lui e ok, insa ar fi o problema - mojoritatea topicurilor sunt incepute de utilizatori. Dupa care anunta cate vreun magazin ca se alatura campaniei. Ce faci in cazul dat?

User avatar
Gi0ny
King Meeple
King Meeple
Posts: 754
Joined: 04 Jun 2020, 10:00
Custom Rank: Captain Meeple
Location: Bucuresti

Re: Întrebare secțiunea Kickstarter

Post: # 122576Post Gi0ny
04 May 2021, 22:33

Imago wrote:
04 May 2021, 22:31
bogdanm wrote:
04 May 2021, 22:23
my 2 cents - eu nu cred ca as folosi aplicatia - deja sunt multe surse - paginile magazinelor, facebook, forum, discord, KS, BGG, etc.

propunerea mea este sa cream un spatiu ca si cel al intalnirilor, fiecare magazin sa aiba forumul propriu (dupa modelul oraselor) si in rest cele individuale ca si topics.
Partea de fiecare magazin cu spatiul lui e ok, insa ar fi o problema - mojoritatea topicurilor sunt incepute de utilizatori. Dupa care anunta cate vreun magazin ca se alatura campaniei. Ce faci in cazul dat?
Ramane forumul de KICKSTARTER- cel general. Acolo vin userii si pun un link catre o campanie noua. BUUUN, vede magazinul X, vede magazinul Y. Cand un magazin decide si reuseste sa aduca acel joc, va crea in forumul sau thread cu jocul respectiv, unde se va face si lista si tot.
Iar pe threadul de KICKSTARETER actual, unde s-a postat initial de catre user acel link cu campania jocului, vor pune fiecare magazin link spre thredul propriu. Si apoi fiecare user alege :)

User avatar
adelindumitru
Super Moderator
Super Moderator
Posts: 2056
Joined: 11 Sep 2016, 01:25

Re: Întrebare secțiunea Kickstarter

Post: # 122578Post adelindumitru
04 May 2021, 22:39

Gi0ny wrote:
04 May 2021, 22:33
Imago wrote:
04 May 2021, 22:31
bogdanm wrote:
04 May 2021, 22:23
my 2 cents - eu nu cred ca as folosi aplicatia - deja sunt multe surse - paginile magazinelor, facebook, forum, discord, KS, BGG, etc.

propunerea mea este sa cream un spatiu ca si cel al intalnirilor, fiecare magazin sa aiba forumul propriu (dupa modelul oraselor) si in rest cele individuale ca si topics.
Partea de fiecare magazin cu spatiul lui e ok, insa ar fi o problema - mojoritatea topicurilor sunt incepute de utilizatori. Dupa care anunta cate vreun magazin ca se alatura campaniei. Ce faci in cazul dat?
Ramane forumul de KICKSTARTER- cel general. Acolo vin userii si pun un link catre o campanie noua. BUUUN, vede magazinul X, vede magazinul Y. Cand un magazin decide si reuseste sa aduca acel joc, va crea in forumul sau thread cu jocul respectiv, unde se va face si lista si tot.
Iar pe threadul de KICKSTARETER actual, unde s-a postat initial de catre user acel link cu campania jocului, vor pune fiecare magazin link spre thredul propriu. Si apoi fiecare user alege :)
Eu zic să procedăm în felul următor:

1 Creăm subforumuri distincte pentru fiecare magazin care strânge precomenzi inclusiv pe forum (până acum am văzut 3: Regatul Jocurilor, Jocozaur și Bârlogul cu Jocuri - cu opțiunea de a crea mai multe dacă reprezentanții celorlalte magazine ne contactează).
Fiecare magazin postează thread-uri pentru jocurile pentru care strânge precomenzi în subforumul aferent.

2. Creăm un subforum intitulat Pledge individual sau ceva de genul, în care se întâmplă același lucru, dar pentru userii care vor să facă pledge individual.

3. Lăsăm un topic global care e sticky care se va numi Anunțuri Kickstarter / Noutăți Kickstarter, pentru cei care vor doar să pună link-ul la kickstarterele nou anunțate (inclusiv discuții etc). Ulterior, fiecare magazin poate să deschidă thread pe subforumul propriu, la fel ca în cazul userilor care vor să se bage la un pledge comun.

Cum vi se pare?

Recomand de asemenea ca sistemul să fie valabil doar începând de la data la care va fi implementat (Adică pentru kickstarterele în curs, rămân lucrurile așa cum sunt, ca să nu creăm și mai multă confuzie).

User avatar
Gi0ny
King Meeple
King Meeple
Posts: 754
Joined: 04 Jun 2020, 10:00
Custom Rank: Captain Meeple
Location: Bucuresti

Re: Întrebare secțiunea Kickstarter

Post: # 122581Post Gi0ny
04 May 2021, 22:44

Image

User avatar
bogdanm
King Meeple
King Meeple
Posts: 1369
Joined: 12 Feb 2013, 14:53

Re: Întrebare secțiunea Kickstarter

Post: # 122586Post bogdanm
04 May 2021, 22:59

adelindumitru wrote:
04 May 2021, 22:39
Gi0ny wrote:
04 May 2021, 22:33
Imago wrote:
04 May 2021, 22:31
bogdanm wrote:
04 May 2021, 22:23
my 2 cents - eu nu cred ca as folosi aplicatia - deja sunt multe surse - paginile magazinelor, facebook, forum, discord, KS, BGG, etc.

propunerea mea este sa cream un spatiu ca si cel al intalnirilor, fiecare magazin sa aiba forumul propriu (dupa modelul oraselor) si in rest cele individuale ca si topics.
Partea de fiecare magazin cu spatiul lui e ok, insa ar fi o problema - mojoritatea topicurilor sunt incepute de utilizatori. Dupa care anunta cate vreun magazin ca se alatura campaniei. Ce faci in cazul dat?
Ramane forumul de KICKSTARTER- cel general. Acolo vin userii si pun un link catre o campanie noua. BUUUN, vede magazinul X, vede magazinul Y. Cand un magazin decide si reuseste sa aduca acel joc, va crea in forumul sau thread cu jocul respectiv, unde se va face si lista si tot.
Iar pe threadul de KICKSTARETER actual, unde s-a postat initial de catre user acel link cu campania jocului, vor pune fiecare magazin link spre thredul propriu. Si apoi fiecare user alege :)
Eu zic să procedăm în felul următor:

1 Creăm subforumuri distincte pentru fiecare magazin care strânge precomenzi inclusiv pe forum (până acum am văzut 3: Regatul Jocurilor, Jocozaur și Bârlogul cu Jocuri - cu opțiunea de a crea mai multe dacă reprezentanții celorlalte magazine ne contactează).
Fiecare magazin postează thread-uri pentru jocurile pentru care strânge precomenzi în subforumul aferent.

2. Creăm un subforum intitulat Pledge individual sau ceva de genul, în care se întâmplă același lucru, dar pentru userii care vor să facă pledge individual.

3. Lăsăm un topic global care e sticky care se va numi Anunțuri Kickstarter / Noutăți Kickstarter, pentru cei care vor doar să pună link-ul la kickstarterele nou anunțate (inclusiv discuții etc). Ulterior, fiecare magazin poate să deschidă thread pe subforumul propriu, la fel ca în cazul userilor care vor să se bage la un pledge comun.

Cum vi se pare?

Recomand de asemenea ca sistemul să fie valabil doar începând de la data la care va fi implementat (Adică pentru kickstarterele în curs, rămân lucrurile așa cum sunt, ca să nu creăm și mai multă confuzie).
eu as lasa partea individuala ca si pana acum - doar adaugate deasupra forumurile magazinelor. partea de jos poate fi folosita pentru ce ai spus tu la Pledge individual, doar ca ramane totul la gramada. din punct de vedere al browsingului, userul intra in sectiunea KS unde poate vedea noutatile si pledge-urile individuale sau poate intra la magazine daca e interesat de ceva anume.

User avatar
bogdanm
King Meeple
King Meeple
Posts: 1369
Joined: 12 Feb 2013, 14:53

Re: Întrebare secțiunea Kickstarter

Post: # 122588Post bogdanm
04 May 2021, 23:00

Gi0ny wrote:
04 May 2021, 22:44
Image
asta nu imi place deloc... trebuie sa intri in n locuri

Post Reply

Return to “Despre forum - reguli, feedback, ajutor, noutati”