Ce ati mai vrea sa vedeti implementat pe forum?

Post Reply
User avatar
Corwin
King Meeple
King Meeple
Posts: 2115
Joined: 23 Nov 2012, 15:04
Custom Rank: Terraformer
Location: Cluj-Napoca

Re: Ce ati mai vrea sa vedeti implementat pe forum?

Post: # 59510Post Corwin
26 Jan 2015, 12:18

Pe pagina de subiecte active s-ar putea adauga butonul de marcare a mesajelor ca citite?
BGG: Colectie | Jucate | Vreau sa incerc | Wishlist
Joc online pe Yucata și Board Game Arena.

adixor
Special Meeple
Special Meeple
Posts: 340
Joined: 09 Nov 2011, 00:59

Re: Ce ati mai vrea sa vedeti implementat pe forum?

Post: # 59537Post adixor
26 Jan 2015, 17:59

Pai nu prea pentru ca butonul de marcare mesaje ca citite actioneaza per "forum" (forumul fiind structura parinte a unui set de topic-uri) si nu e activ decat cand esti intr-o pagina care contine minim un link la un forum sau subforum. Daca esti intr-o pagina care are doar topic-uri (discutii), nu iti apare optiunea.

Spre exemplu, daca intri in forumul Discutii Generale, o sa ai pe ecran un subforum "Kickstarter" si apoi mai multe topic-uri din Discutii Generale. Butonul de "marcare mesaje citite" nu va actiona decat pe subforumul Kickstarter, nu pe topic-uri. Pentru topic-uri ai un link deasupra lor (in engleza e "Mark topics read").

Daca esti pe prima pagina, cum practic nu ai topic-uri ci tot ce vezi sunt (sub)forumuri, butonul va marca ca si citit toate mesajele de pe tot forumul FBG.ro

In plus, nu e numai limitarea de care vorbesc mai sus (ca butonul actioneaza doar pe forumuri si nu topic-uri din pagina curenta) ci si faptul ca atunci cand apesi pe "Subiecte Active" practic se face o cautare si se returneaza o lista de topic-uri updatate in ultimele X ore. Pe astfel de cautari nu se pot face modificari "bulk" de genul "seteaza tot ca read". Sorry.

User avatar
Corwin
King Meeple
King Meeple
Posts: 2115
Joined: 23 Nov 2012, 15:04
Custom Rank: Terraformer
Location: Cluj-Napoca

Re: Ce ati mai vrea sa vedeti implementat pe forum?

Post: # 59538Post Corwin
26 Jan 2015, 18:23

Inteles, ma gandeam ca e probabil sa fie o problema de structura. Mersi de raspuns. :)
BGG: Colectie | Jucate | Vreau sa incerc | Wishlist
Joc online pe Yucata și Board Game Arena.

criss

Re: Ce ati mai vrea sa vedeti implementat pe forum?

Post: # 65163Post criss
23 Oct 2015, 22:39

S-ar putea desparti "Discutii Generale" de "Kickstarter"? (pentru cei pe care ii intereseaza doar unul din cele doua / si apoi in amindoua se posteaza suficient de mult ca sa aiba rank-uri egale)

User avatar
bogdanjovi
Chief Meeple
Chief Meeple
Posts: 133
Joined: 27 Dec 2013, 17:23
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Ce ati mai vrea sa vedeti implementat pe forum?

Post: # 68433Post bogdanjovi
23 Mar 2016, 12:29

criss wrote:S-ar putea desparti "Discutii Generale" de "Kickstarter"? (pentru cei pe care ii intereseaza doar unul din cele doua / si apoi in amindoua se posteaza suficient de mult ca sa aiba rank-uri egale)
Sustin parerea ca ar merita separate cele doua capitole. Kickstarter e zona cea mai activa din Discutii generale, dar care cred ca nu intereseaza pe toti care chiar cauta "Discutii generale".

User avatar
26octombrie
King Meeple
King Meeple
Posts: 4163
Joined: 30 Aug 2012, 15:24
Custom Rank: Awesome Silly Bard

Re: Ce ati mai vrea sa vedeti implementat pe forum?

Post: # 68821Post 26octombrie
05 Apr 2016, 13:30

Nu stiu daca se poate:
cand scrii la un topic (pe bgg, de exemplu, se poate), cand raspunzi la postarea cuiva poti raspunde doar la acea postare, iar raspunsul/raspunsurile apar mai in dreapta, fix sub postarea respectiva (ca un alineat). O sa dau un exemplu, ca sa fie mai clar: vreau sa deschid un topic nou, despre colectii, unde sa putem scrie si despre alte colectii, besides board games. Daca cineva face colectie de monede, poate vor exista raspunsuri la postarea lui; daca un altul colectioneaza chibrituri, tot asa. Cand parcurgi subiectul, asa cum e acum pe fbg, va iesi un ghiveci de colectii si raspunsuri... Daca fiecare reply se poate pune fie in main topic, fie ca reply la o postare, tot ce tine de monede se va regasi sub monede, tot ce tine de chibrituri sub chibrituri si tot ce tine de focoase nucleare sub focoase nucleare :)
Asta ar fi util nu numai la focoase nucleare, si-acum, cand mai apare o scanteie de conversatie la un subiect, fie te simti vinovat ca faci off-topic, fie incarci subiectul cu frunzulite multe, de cel ce-l urmareste te bombane. Asa, putem s-o luam pe aratura dupa plac, sub cate o postare :roll:
Voi ce ziceti?

User avatar
Chuckila
King Meeple
King Meeple
Posts: 5084
Joined: 31 Jan 2010, 02:30
Location: Cluj Napoca

Re: Ce ati mai vrea sa vedeti implementat pe forum?

Post: # 68830Post Chuckila
05 Apr 2016, 16:49

Nu cred că modulul pe care este construit forumul permite așa ceva. Doar Adixor va putea răspunde însă exact. Îl las pe el să confirme.

User avatar
iadrianik
King Meeple
King Meeple
Posts: 989
Joined: 29 Nov 2011, 13:56
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Ce ati mai vrea sa vedeti implementat pe forum?

Post: # 68848Post iadrianik
06 Apr 2016, 07:47

26octombrie wrote:cand scrii la un topic (pe bgg, de exemplu, se poate), cand raspunzi la postarea cuiva poti raspunde doar la acea postare, iar raspunsul/raspunsurile apar mai in dreapta, fix sub postarea respectiva (ca un alineat).
Poti sa pui un exemplu de topic de BGG unde raspunsurile de la o anumita postare sunt puse fix sub postarea respectiva si nu ultimele in lista?

Eu am facut un test si am incercat cele 4 optiuni de raspuns pe BGG (QuickReply, QuickQuote, Reply, Quote). La niciuna din ele raspunsul nu apare imediat sub postarea respectiva, ci ultimul in lista.

User avatar
VickdaReaper
Super Moderator
Super Moderator
Posts: 3320
Joined: 16 Feb 2010, 18:00
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Ce ati mai vrea sa vedeti implementat pe forum?

Post: # 68849Post VickdaReaper
06 Apr 2016, 08:11

Luana se referă la Geeklist-uri, unde răspunsurile pot fi puse sub fiecare element din listă şi nu neapărat în ordinea scrierii lor.
Pentru board games sunt fidel cum era Castro pentru Cuba...

Colectie

User avatar
26octombrie
King Meeple
King Meeple
Posts: 4163
Joined: 30 Aug 2012, 15:24
Custom Rank: Awesome Silly Bard

Re: Ce ati mai vrea sa vedeti implementat pe forum?

Post: # 68851Post 26octombrie
06 Apr 2016, 08:22

iti trimit un link la ce citeam acum (link destul de interesant, de altfel :-) )
nu sunt prea multe comentarii, insa poti vedea ca le poti pune sub o postare, ca o noua postare sau la sfarsit, ca un comentariu general. presupun ca le poti pune ca o noua postare doar daca initiatorul topicului permite asta, sunt unele unde numai initiatorul adauga postari.
https://boardgamegeek.com/geeklist/1965 ... ner-knizia

User avatar
iadrianik
King Meeple
King Meeple
Posts: 989
Joined: 29 Nov 2011, 13:56
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Ce ati mai vrea sa vedeti implementat pe forum?

Post: # 68852Post iadrianik
06 Apr 2016, 09:15

Multumesc pentru clarificare, Vick si Luana.

Nelamurirea mea a provenit din faptul ca am interpretat topic = forum.
Pe BGG, partea de Geeklists e implementata diferit si e separata de partea de Forums.

Revenind la propunerea Luanei, pot spune ca pentru mine implementarea (standard, cum e acum) a forumului pe FBG este ok.

Daca se doreste un raspuns care nu are prea mare legatura cu topicul initial, se poate deschide un alt topic.

Fiecare poate decide cat de mult vrea sa raspunda off-topic.
Personal, cu cat mai putin off-topic, cu atat mai bine.

Imago
Administrator
Administrator
Posts: 1551
Joined: 13 May 2014, 23:05
Location: Bucuresti

Re: Ce ati mai vrea sa vedeti implementat pe forum?

Post: # 68946Post Imago
08 Apr 2016, 16:06

criss wrote:S-ar putea desparti "Discutii Generale" de "Kickstarter"? (pentru cei pe care ii intereseaza doar unul din cele doua / si apoi in amindoua se posteaza suficient de mult ca sa aiba rank-uri egale)
+100. Intru pe cel mai mult pe Discutii Generale, si... discutia e defapt pentru Kickstarted. Trebuie sa fac un click in plus ca sa-i pot da "Mark as read".

User avatar
CristiQ
Wizard Meeple
Wizard Meeple
Posts: 331
Joined: 17 Jul 2014, 23:34
Custom Rank: The Big Kahuna
Location: Galati (..but in my mind, it's always Arkham)

Re: Ce ati mai vrea sa vedeti implementat pe forum?

Post: # 68947Post CristiQ
08 Apr 2016, 16:26

BeatU wrote:
criss wrote:S-ar putea desparti "Discutii Generale" de "Kickstarter"? (pentru cei pe care ii intereseaza doar unul din cele doua / si apoi in amindoua se posteaza suficient de mult ca sa aiba rank-uri egale)
+100. Intru pe cel mai mult pe Discutii Generale, si... discutia e defapt pentru Kickstarted. Trebuie sa fac un click in plus ca sa-i pot da "Mark as read".
Eu, ma bucur cand vad "steguletul rosu" la 'Discutii generale' si sunt dezamagit cand gasesc de fapt un new post la rubrica 'Kickstarter', si as ruga .. "conducerea" .. sa separe cele 2 topic-uri.
TY!
My Board Games collection
My RPGs collection
“That is not dead which can eternal lie,
And with strange aeons even death may die.”

User avatar
bogdanjovi
Chief Meeple
Chief Meeple
Posts: 133
Joined: 27 Dec 2013, 17:23
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Ce ati mai vrea sa vedeti implementat pe forum?

Post: # 68951Post bogdanjovi
08 Apr 2016, 19:26

Da, separați, vă rog!

User avatar
LookyRo
King Meeple
King Meeple
Posts: 450
Joined: 31 Mar 2015, 12:38
Location: Oradea

Re: Ce ati mai vrea sa vedeti implementat pe forum?

Post: # 68957Post LookyRo
09 Apr 2016, 00:11

Sustin!

User avatar
Chuckila
King Meeple
King Meeple
Posts: 5084
Joined: 31 Jan 2010, 02:30
Location: Cluj Napoca

Re: Ce ati mai vrea sa vedeti implementat pe forum?

Post: # 68959Post Chuckila
09 Apr 2016, 00:52

Vom face, Kickstarter a devenit destul de mare incat sa aibe sectiune separata. Doar putin timp sa dam de mesterul care are cheile la refacut structura site-ului :)

User avatar
ProfessorChaos
King Meeple
King Meeple
Posts: 1341
Joined: 23 Jul 2011, 23:30
Custom Rank: Miniature Painter
Location: Bucuresti

Re: Ce ati mai vrea sa vedeti implementat pe forum?

Post: # 68975Post ProfessorChaos
09 Apr 2016, 17:49

Daca tot veni vorba de restructurare. Vreo sansa sa cream o sectiune de genul "Want to Play" pe main page? Practic un fel de bursă cu ce avem în colecție și vrem să mă ne jucam, sau ce n-avem dar ne-ar plăcea să încercam. Cred ca si daca ar fi vizibila si nefolosita ar ajuta macar psihologic lumea sa se mai gandeasca si la varianta asta - ma refer aici mai ales la noii veniti sau timizii de pe forum.

Cel putin din discutiile de aici http://forumboardgames.ro/viewtopic.php?f=61&t=6153 macar Luana cred ca ar fi de acord.
Nothing to prove. I play to have fun.

Colecția mea
Wishlist
De încercat/luat prin trade

DeeDee
King Meeple
King Meeple
Posts: 484
Joined: 07 Dec 2014, 20:51
Location: Cluj-Napoca

Re: Ce ati mai vrea sa vedeti implementat pe forum?

Post: # 75773Post DeeDee
22 Dec 2016, 10:56

As vrea sa vad implementat un sub-forum pentru intalnirile din Bucuresti, astfel incat sa nu mai intru in topicul principal de intalniri ca sa vad povestile de Bucuresti, numai ca sa le marchez citite. Topicul de baza sa ramana pentru intalniri nationale, sau ocazii mai speciale, iar intalnirile periodice sa fie grupate pe orase, precum e la Cluj.

User avatar
cristianf
King Meeple
King Meeple
Posts: 2980
Joined: 18 Jul 2010, 09:55
Location: Sanpetru, Brasov

Re: Ce ati mai vrea sa vedeti implementat pe forum?

Post: # 75851Post cristianf
24 Dec 2016, 20:46

Bannerul sau macar textul "Forumboardgames.ro" sa fie home button. Si butonul mic din stanga sus cu "Acasa" sa nu mai faca redirect catre forumboardgames.ro unde imi apare o pagina de eroare DNS (desi nu am nici o problema, am testat pe http://www.thinkbroadband.com/tools/dnscheck.html) ci catre www.forumboardgames.ro

BTW problema cu DNSul a aparut azi.

Imago
Administrator
Administrator
Posts: 1551
Joined: 13 May 2014, 23:05
Location: Bucuresti

Re: Ce ati mai vrea sa vedeti implementat pe forum?

Post: # 75852Post Imago
24 Dec 2016, 21:21

As vrea sa se arate pentru ce mesaje mi se dau plusuri. Stiu ca odata aveam 50 de plusuri, si apoi m-am trezit cu 74, fara sa stiu de unde si pentru ce.
Pe boardgamegeek se arata, ar fi dragut sa fie si aici.

Post Reply

Return to “Despre forum - reguli, feedback, ajutor, noutati”