Ce v-ar placea sa cititi pe forum?

Post Reply

Ce tip de articol/topic va atrage cel mai mult si doriti sa fie dezvoltat cu predilectie?

Poll ended at 26 Mar 2010, 01:29

Review (articol ce poate cuprinde comentarii asupra componentelor, regulilor, strategiei, etc)
8
18%
Impresii (articol scurt cu impresii despre un joc, nu o prezentare detaliata)
10
23%
Sesiuni de joc (prezentarea unui joc real, eventual cu poze, explicarea situatiilor importante din joc, etc)
6
14%
Traduceri (nu chiar un articol in sine)
1
2%
Reguli si variante (explicatii, player-aids, strategii, etc)
5
11%
Articole Boardgames pe PC
0
No votes
Articole "enciclopedice" (in lipsa de un termen mai bun) - exemplu: "Despre designeri - Reiner Knizia"
3
7%
Stiri/noutati (contine si articole gen "Jocuri noi 2010")
7
16%
Articole creativitate (ex: tutoriale painting soldatei, cutii pentru componente, etc)
3
7%
Altele (de comentat in cadrul acestui topic)
1
2%
 
Total votes: 44

adixor

Ce v-ar placea sa cititi pe forum?

Post: # 1161Post adixor
24 Feb 2010, 01:29

Salut

Deja forumul se apropie de aniversarea de 2 luni si deja probabil v-ati facut o idee de genul de materiale care va plac sau vi se par utile si cele care sunt mai putin interesante. De aceea vreau sa va intreb: ce tip de continut va atrage/place cel mai mult si ati vrea sa vedeti cu precadere pe forum?

Pe langa poll-ul de mai sus putem si comenta pe acest topic diferite idei sau sugestii so don't be shy.

Stiu ca suntem putini momentan, si stiu si ca multi probabil de-abia au timp sa citeasca noutatile de pe forum, daramite sa mai si scrie ceva, o impresie, un articolas, etc, de aceea apreciez foarte mult orice input/raspuns/idee/dorinta/intrebare pe care o gasesc in paginile forumului la fel cum probabil toti forumistii o apreciaza.

Am permis mai multe raspunsuri posibile, dar daca selectati toate variantele, nu prea este relevant. Chiar si daca va plac foarte multe variante din cele propuse, va rog sa va limitati numarul de alegeri la maxim jumatate din numarul de optiuni.

multumesc pentru suport!

Ioana

Re: Ce v-ar placea sa cititi pe forum?

Post: # 1162Post Ioana
24 Feb 2010, 09:17

Mi-a fost destul de greu sa aleg doar 4 raspunsuri... desi, daca stau sa ma gandesc, as putea vota inca unul (initial nu am pus la socoteala si varianta "Altele").

Later edit: Gata, s-a rezolvat. Am votat si a 5-a varianta ;).

User avatar
VickdaReaper
Super Moderator
Super Moderator
Posts: 3320
Joined: 16 Feb 2010, 18:00
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Ce v-ar placea sa cititi pe forum?

Post: # 1165Post VickdaReaper
24 Feb 2010, 10:29

Yo! m-am limitat doar la 3 voturi. Si cred k aceste 3 rubrici sunt cele mai importante care ar trebui sa se gaseasca si pe forum. Bine, nu ar strica nici cateva review-uri detaliate sau player aids-uri. Dar mai putine strategii (sunt genul de persoana care nu citeste pe net cum sa-si imbunatateasca jocul, ci isi pune mitea la contributie), ceva mai putine articole de creativitate (apreciez efortul forumistilor de a pune poze distractive), poate doar daca se refera la propuneri de tipuri de joc, ori reguli pentru jocul in x jucatori sau pentru un joc mai rapid, etc. Traducerile le vad inutile, cu totii stim engleza, iar daca apar probleme in a intelege un anumit pasaj din regulament sunt sigur ca putem gasii ajutorul in sectiunea de discutii asupra regulilor si regulamentelor.

Cam atat pentru parerea mea matinala...
Pentru board games sunt fidel cum era Castro pentru Cuba...

Colectie

Ioana

Re: Ce v-ar placea sa cititi pe forum?

Post: # 1169Post Ioana
24 Feb 2010, 13:47

VickdaReaper wrote:Traducerile le vad inutile, cu totii stim engleza
Sa stii ca am intalnit destul de multi oameni care nu stiu engleza si intreaba de regulile in limba romana. Eu as zice ca totusi sunt utile, cel putin pentru cei care nu se descurca cu regulile originale mai ales ca, la unele jocuri, pot fi in alta limba decat limba engleza (de ex. germana).

adixor

Re: Ce v-ar placea sa cititi pe forum?

Post: # 1171Post adixor
24 Feb 2010, 14:14

intr-adevar, e unul din domeniile in care engleza este un atu. Totusi, am tradus si eu si altii mai multe regulamente pentru ca sunt unii dintre noi care nu se impaca bine cu engleza sau poate stiu sa vorbeasca si inteleg la nivel mediu, le este foarte greu sa treaca prin-un regulament unde conteaza fiecare cuvintel.

Astfel, pe cat posibil s-au mai tradus regulamentele la jocurile mai "mainstream" chiar daca unele traduceri suna ciudat sau nu sunt foarte bine periate. Din pacate eu unul nu prea o sa mai am oricum timp de traduceri (eventual timpul il investesc mai bine in traducere de player-aiduri ca dureaza mai putin desi regulamentul in acest caz trebuie rasfoit totusi) dar mi-ar face placere sa mai scriu review-uri sau impresii. Sa vedem... Practic de aceea sunt si curios de parerile voastre, ca sa vad in ce directie merita sa mergem cu continutul site-ului (in afara de discutiile propriuzise).

adixor

Re: Ce v-ar placea sa cititi pe forum?

Post: # 1459Post adixor
04 Mar 2010, 23:46

o modificare bazata pe acest sondaj este disparitia sectiunii "Boardgames pe PC" din pagina principala datorita audientei scazute :). Toate discutiile de aici au fost mutate in "Discutii generale pe orice tema de boardgaming"

adixor

Re: Ce v-ar placea sa cititi pe forum?

Post: # 1579Post adixor
10 Mar 2010, 19:59

In urma votului, am inteles directia spre care ar trebui sa ne indreptam.

Desi forma acestui spatiu virtual este de forum, asta nu ne-a impiedicat sa avem sectiuni poate orientate in mod normal spre alt tip de site, cum ar fi sectiunea de "Review-uri si impresii". Aceasta este dealtfel si preferata sondajului si pe cat posibil in ceea ce ma priveste voi incerca sa scriu, daca nu review-uri mari macar impresii despre jocurile jucate de-a lungul timpului.

Mai departe in top avem Stirile/noutatile. Aici e simplu, oricum cum aflam ceva nou sarim imediat sa va anuntam. Momentan totul se intampla in topicul "Jocuri noi 2010" dar cand se va simti nevoia, vom face o sectiune speciala pentru jocuri noi-noute sau anuntate.

Partea de Reguli care urmeaza in topul preferintelor depinde doar de intrebarile si raspunsurile voastre. Daca Arkham Horror stiam ca poate fi mai dificil de invatat si am postat un fel de player aid, in mod normal continutul va veni aici din intrebarile voastre, din jocurile care v-au pus dificultati in invatare sau cele pe care le-ati jucat gresit mai mult sau mai putin timp, etc. La fel, partea de Sesiuni de Joc (care mie mi se pare interesanta chiar daca inca nu facem sesiuni "hardcore" ca pasionatii de pe BGG) depinde doar de forumisti pentru a se dezvolta. Asa ca nu va sfiiti sa adaugati poze / descrieri ale partidelor voastre de gaming.

Pe ultimele locuri se afla articolele gen "feature" (enciclopedice, de sinteza, mai serioase) sau cele de creativitate. Se pare ca ori un forum nu este cel mai bun loc pentru acest continut, ori nu aduc informatii cu adevarat utile majoritatii, cert e ca nu sunt foarte cerute. Asta nu inseamna insa ca nu puteti posta un astfel de articol daca simtiti nevoia sa il scrieti :)

Traducerile sunt pe ultimul loc, poate si datorita faptului ca majoritatea celor care stau pe forumul acesta si/sau BGG stiu deja engleza si sunt putini cei care nu stiu si totusi navigheaza pe internet in cautare de resurse de boardgaming. Asta plus lipsa de timp va mai scadea viteza de aparitie a traducerilor, dar daca aveti probleme cu un joc anume si putem ajuta, nu trebuie decat sa spuneti: chiar daca nu vom face o traducere completa cel putin se pot clarifica aspectele mai dificile.

Va multumesc din nou pentru suport si stay tuned for more!

Post Reply

Return to “Despre forum - reguli, feedback, ajutor, noutati”