Cum sa fiti mereu la zi cu discutiile de pe forum!

Post Reply
adixor

Cum sa fiti mereu la zi cu discutiile de pe forum!

Post: # 38Post adixor
29 Dec 2009, 22:00

De multe ori si pe multe forumuri am simtit nevoia sa gasesc o metoda prin care sa fiu mereu la curent cu ce se discuta pe forum, ca un intreg, sau doar pe anumite topic-uri interesante. De cel putin 1 an folosesc sistemul RSS/Atom si am rezolvat problema dar am fost uimit sa stiu cati oameni continua sa intre pe zeci de topic-uri preferate si sa dea "refresh" constant la pagina pentru a vedea daca "s-a mai scris ceva". Cum nu mereu avem timpul si nervii :) sa facem asta vreau sa va arat metodele la indemana de a urmari discutiile preferate.

1. Abonare Subiect
Fiecare forum (unde "forum" puteti sa-l priviti ca o categorie, de exemplu pe prima pagina in acest moment avem "forum"-urile FORUM, JOCURI, DIVERSE si BURSA. Termenul de forum este folosit si pentru intregul forumboardgames.ro dar si pentru o categorie ca cele de mai sus. In forumuri se afla "subiecte" sau "topic-uri" in care se gasesc mesajele participantilor, sau "post"-uri. Scopul final al nostru este pentru inceput cum sa facem sa aflam ca au aparut post-uri noi intr-un subiect.

Fiecare topic deschis (cand va aflati practic in pagina cu mesaje dintr-un anumit topic, un exemplu fiind chiar aceasta pagina in care va aflati acum!) are un buton in partea de jos, insotit de o iconita tip "checkmark" verde, buton numit "Abonare subiect". In momentul apasarii acestui buton, automat sunteti abonat si veti primi pe email mesaje de fiecare data cand cineva adauga un post in acel topic. Mesajul primit este: "Aţi subscris pentru a fi notificat de mesajele noi publicate în acest subiect."

Topic-urile la care sunteti astfel abonat se pot vedea oricand din "Panoul utilizatorului" care poate fi gasit de exemplu in meniul din partea de sus a paginii. Acolo mergeti pe "Administrare subscrieri" si puteti vedea topicurile la care v-ati abonat, va puteti dezabona etc.

O mica nota: in fiecare topic la care sunteti abonat deja, butonul de abonare se transforma in buton de Dezabonare, fara sa mai fie nevoie sa mergeti pana in Panoul Utilizatorului.

2. Insemnare subiecte
Unele topic-uri nu sunt asa vitale incat sa aveti nevoie de mesaje pe email in caz de noi post-uri, dar poate totusi le doriti memorate undeva. Astfel, puteti pune "semne de carte" (bookmarks) pe topic-urile interesante de la butonul "Insemneaza acest subiect". Aceste topic-uri vor aparea acum in Panoul Utilizatorului -> Administrare semne de carte si pot fi evident sterse de aici.


In episodul urmator vom intra mai adanc in cel mai simplu sistem de "monitorizare" a schimbarilor de pe un site:

[... va urma ... RSS/Atom/Feed Reader ...]

Post Reply

Return to “Despre forum - reguli, feedback, ajutor, noutati”