Phishing or hacking?!

Post Reply
User avatar
Teddy
King Meeple
King Meeple
Posts: 1382
Joined: 09 Dec 2010, 02:30
Location: Bucuresti

Phishing or hacking?!

Post: # 61661Post Teddy
11 May 2015, 14:16

Am costatat o problema si eram curios daca mi s-a intamplat doar mie sau mai sunt cazuri.

De ieri am observat, la diverse clickuri(mesaje, ultimul post) pe care le dau pe pagina forumului sunt redirectionat catre o alta pagina pe care antivirusul le detecteaza ca fiind virusi si alte nebunii. Mi s-a intamplat de 3 ori in ultimele 24h.

Am vrut sa semnalez problema sa stiu daca sunt singurul sau e de la site.

Multumesc!

Imago
Administrator
Administrator
Posts: 1551
Joined: 13 May 2014, 23:05
Location: Bucuresti

Re: Phishing or hacking?!

Post: # 61662Post Imago
11 May 2015, 14:18

Eu n-am patit de astea.

User avatar
VickdaReaper
Super Moderator
Super Moderator
Posts: 3320
Joined: 16 Feb 2010, 18:00
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Phishing or hacking?!

Post: # 61664Post VickdaReaper
11 May 2015, 15:04

Nici mie nu mi s-a intamplat vreo astfel de redirectionare pana acum.
Pentru board games sunt fidel cum era Castro pentru Cuba...

Colectie

User avatar
Chuckila
King Meeple
King Meeple
Posts: 5084
Joined: 31 Jan 2010, 02:30
Location: Cluj Napoca

Re: Phishing or hacking?!

Post: # 61666Post Chuckila
11 May 2015, 15:13

Forumul nu a avut parte de nici o modificare in ultimele luni. Daca a mers anterior, ar trebui sa mearga si acum exact la fel. Noi sigur nu facem nici un fel de phishing, sa nu fie pe altundeva problema (ceva local care sa incerce la click pe links sa redirectioneze).

User avatar
Teddy
King Meeple
King Meeple
Posts: 1382
Joined: 09 Dec 2010, 02:30
Location: Bucuresti

Re: Phishing or hacking?!

Post: # 61668Post Teddy
11 May 2015, 15:36

Chuckila wrote: Noi sigur nu facem nici un fel de phishing, sa nu fie pe altundeva problema (ceva local care sa incerce la click pe links sa redirectioneze).
Nu s-a pus niciodata problema de voi. Am toata increderea, insa vroiam sa stiu daca mi se intampla doar mie sau nu.
Deci aparent e ceva local. O sa incerc sa fac sapaturi.

Multumesc oricum de feedback!

Rautz

Re: Phishing or hacking?!

Post: # 61670Post Rautz
11 May 2015, 15:58

Chuckila wrote:Forumul nu a avut parte de nici o modificare in ultimele luni. Daca a mers anterior, ar trebui sa mearga si acum exact la fel.
Asa ma gandeam si eu referitor la autentificare (si nu mi s-a raspuns inca la acea problema). Eu n-am schimbat nimic, si cu toate astea in ultimul timp trebuie sa ma tot reautentific, pe mai multe calculatoare (inclusiv ieri de vreo 4 ori)

User avatar
Chuckila
King Meeple
King Meeple
Posts: 5084
Joined: 31 Jan 2010, 02:30
Location: Cluj Napoca

Re: Phishing or hacking?!

Post: # 61671Post Chuckila
11 May 2015, 16:11

Rautz wrote:Asa ma gandeam si eu referitor la autentificare (si nu mi s-a raspuns inca la acea problema). Eu n-am schimbat nimic, si cu toate astea in ultimul timp trebuie sa ma tot reautentific, pe mai multe calculatoare (inclusiv ieri de vreo 4 ori)
Ti-as raspunde cu cea mai mare placere, din pacate nu sunt omul tehnic din spatele forumului. Am sa il rog pe Adixor sa raspunda, daca stie de ce se intampla acest lucru.

gabip30

Re: Phishing or hacking?!

Post: # 61679Post gabip30
11 May 2015, 19:51

Teddy wrote:Am costatat o problema si eram curios daca mi s-a intamplat doar mie sau mai sunt cazuri.

De ieri am observat, la diverse clickuri(mesaje, ultimul post) pe care le dau pe pagina forumului sunt redirectionat catre o alta pagina pe care antivirusul le detecteaza ca fiind virusi si alte nebunii. Mi s-a intamplat de 3 ori in ultimele 24h.

Am vrut sa semnalez problema sa stiu daca sunt singurul sau e de la site.

Multumesc!
Se pare ca ai "scamutze" prin calculator... se intampla la fel pe orice browser? IE,Chrome, Mozilla?
In primul rand goleste memoria cache din browser si apoi... incearca un anti-malware, majoritatea antivirusilor nu detecteaza aceste atacuri... Malwarebytes de exemplu

Post Reply

Return to “Despre forum - reguli, feedback, ajutor, noutati”