Discutii despre sectiunea BURSA

User avatar
adrim
King Meeple
King Meeple
Posts: 883
Joined: 04 Jan 2011, 13:33
Custom Rank: euro-epic
Location: Bucuresti

Re: Recomandari / Reguli sectiunea BURSA

Post: # 71935Post adrim
10 Aug 2016, 12:34

Cata energie irosita pentru cativa banuti in plus sau in minus. Subiectul in sine nu cred ca merita deranjul, dar este un pretext la fel de bun ca oricare altul pentru a ne da in vileag. Daca e sa vad un beneficiu pentru "comunitate" in discutiile astea este faptul ca vedem cine suntem.

Asadar, nu cred ca e nevoie de nici o reglementare suplimentara (de protejare a vanzatorilor, a cumparatorilor sau a hobbyului). Baiul este ca suntem mult prea sensibili si mult prea importanti. E bine ca avem libertatea de a fi.

User avatar
Haddeo
King Meeple
King Meeple
Posts: 2343
Joined: 28 Dec 2015, 18:59
Location: Bucuresti

Re: Recomandari / Reguli sectiunea BURSA

Post: # 71943Post Haddeo
10 Aug 2016, 13:33

adrim wrote: pentru a ne da in vileag.
Da? dar unde suntem aici, la SRI sau securitate ? Tu ce faci? Liste cu useri si ce fel de caracter au si nu mai joci jocuri cu ei la intalnirile nationale ?
Dar nu pot decat sa-ti dau dreptate, cu fiecare post... cineva isi mai expune un pic din ceea ce gandeste, poti sa-i faci un portret mai complet dar totusi mereu incomplet.
Spor la profiling
But what if they are creating the disaster within themselves?
Things are OK now but I never know when it's going to change.

nqq
King Meeple
King Meeple
Posts: 795
Joined: 25 Aug 2013, 17:05
Location: Bucuresti

Re: Recomandari / Reguli sectiunea BURSA

Post: # 71945Post nqq
10 Aug 2016, 13:59

pilif wrote:In urma discutiilor din ultima vreme va propun o serie de reguli, preluate de pe un alt forum si modificate putin, pentru a evita discutiile prezente in unele topicuri. Cred ca ar ajuta mult atat forumul in general, cat si sectiunea in discutie.

1. Stabiliti si afisati pretul joculuii pe care il vindeti si modalitatea de contact (mesaj privat, telefon)

2. Un (1) singur anunt pentru fiecare utilizator (de genul "utilizatorul X vinde" in care fiecare isi va posta ce anume are de oferit). Aceste anunturi nu se mai inchid ci se editeaza in permanenta de catre utilizator adaugand sau scotand obiecte cu ajutorul butonului Edit/Modifica.

3. up-ul (cel care ridica topicul in partea de sus a forumului) se va face la minim 7 zile de la data postarii anuntului, indiferent de ziua sau saptamana postarii acestuia. (Tineti minte ca posturile deja existente se pot edita dupa bunul plac, facand posibila adaugarea sau scoaterea unor produse in orice zi, deoarece data ultimei postari nu se modifica, astfel ca adaugarea nu este interzisa in acest interval, cat timp nu este un post nou).

4. Comentariile in anuntul asupra pretului de vanzare, a calitatilor sau defectelor jocurilor, asupra vanzatorului, sau orice alt fel de comentariu sunt interzise. Orice abatere de acest fel implica ban pe 14 zile.

5. Sesizarile, de orice fel, se fac prin MP catre unul din moderatori/admini.
referitor la punctul 4. eu zic ca trebuie sa-ti expui punctul de vedere in postul de vanzare asupra defectelor,calitatii produsului daca ai cumparat si nu a fost totul in regula :)

pilif
Wizard Meeple
Wizard Meeple
Posts: 206
Joined: 13 Dec 2013, 15:27
Location: Arad

Re: Recomandari / Reguli sectiunea BURSA

Post: # 71947Post pilif
10 Aug 2016, 14:14

Asa e,am scris ca l-am preluat de pe un alt forum, dar nu am mentionat ca acolo aveau un topic fix pentru asta. Dar nu contest feedbackul e important cu privire la calitatea si corectitudinea tranzactiei/produsului.

Dar ai dreptate,trebuie sa existe o modalitate de feedback.

User avatar
thenede
King Meeple
King Meeple
Posts: 578
Joined: 24 Aug 2012, 15:11

Re: Recomandari / Reguli sectiunea BURSA

Post: # 71983Post thenede
11 Aug 2016, 10:18

povestea se termina cu ban pt vanzator pt ca unii nu sunt de acord cu politica lui de preturi si e nevoit sa o apere? wow!

User avatar
Haddeo
King Meeple
King Meeple
Posts: 2343
Joined: 28 Dec 2015, 18:59
Location: Bucuresti

Re: Recomandari / Reguli sectiunea BURSA

Post: # 71984Post Haddeo
11 Aug 2016, 10:29

thenede wrote:povestea se termina cu ban pt vanzator pt ca unii nu sunt de acord cu politica lui de preturi si e nevoit sa o apere? wow!
interpretezi tendentios. s-a terminat asa pentru ca adminul a zis stop si cineva nu s-a oprit. Sunt sigur ca oricine mai posta fara sa respecte recomandarile primea ban, fie el cumparator, vanzator sau trecator.
But what if they are creating the disaster within themselves?
Things are OK now but I never know when it's going to change.

User avatar
thenede
King Meeple
King Meeple
Posts: 578
Joined: 24 Aug 2012, 15:11

Re: Recomandari / Reguli sectiunea BURSA

Post: # 71985Post thenede
11 Aug 2016, 11:20

nu interpretez tendentios adminul ... interpretez tendentios atitudinea "cumparatorilor" care a dus la decizia regretabila.

User avatar
VickdaReaper
Super Moderator
Super Moderator
Posts: 3320
Joined: 16 Feb 2010, 18:00
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Discutii despre sectiunea BURSA

Post: # 71987Post VickdaReaper
11 Aug 2016, 12:20

Am mutat discutia care s-a iscat in rubrica de vanzari aici. Daca doriti sa continuati discutia, va rog sa o faceti aici si sa lasam rubrica anterioara libera.
Pentru board games sunt fidel cum era Castro pentru Cuba...

Colectie

pilif
Wizard Meeple
Wizard Meeple
Posts: 206
Joined: 13 Dec 2013, 15:27
Location: Arad

Re: Discutii despre sectiunea BURSA

Post: # 71997Post pilif
11 Aug 2016, 17:13

Nu credeam ca e locul nepotrivit, am fost indus in eroare de titlul "Recomandari / Reguli sectiunea BURSA". :tu:

User avatar
Chuckila
King Meeple
King Meeple
Posts: 5084
Joined: 31 Jan 2010, 02:30
Location: Cluj Napoca

Re: Discutii despre sectiunea BURSA

Post: # 72002Post Chuckila
11 Aug 2016, 20:56

pilif, sugestiile sunt bune și voi ține cont de ele. Nu de aia a mutat Vick discuția. Doar că momentan nu pot aloca mai mult de câteva minute dimineața și/sau seara și cum discuția a schimbat puțin focusul, e mai bine ca threadul original să rămână cum a fost.

Când revin, voi implementa ideile bune.

Post Reply

Return to “Despre forum - reguli, feedback, ajutor, noutati”