Propunere de standardizare pentru "Starea jocului"

User avatar
unq_flipmo
King Meeple
King Meeple
Posts: 1008
Joined: 13 Oct 2016, 16:55
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Propunere de standardizare pentru "Starea jocului"

Post: # 91053Post unq_flipmo
02 Oct 2018, 01:27

Adrian desigur, nu incape indoiala. Ok, deci sistemul poate exista, sa scrii aia, aia, cealalta. Legat de starea jocului scheletul (daca nu forma aproape finala) exista deja, personal ma impac f. bine cu varianta bgg. Cum adica cum il implementezi si cine sa fie judecatorul? Inainte senzatia mea e ca era Luci (Chuckila), cel putin cand am avut o problema de genul ce mi s-a parut strigatoare la cer la el am apelat, am returnat jocul (nu conteaza orasul sau persoana). Nu mi-as permite sa pun sarcina in spinarea nimanui pt. simplul motiv ca acum e moderator/admin dar cred ca cineva se va gasi, respectat de intreaga comunitate care s-o faca si p-asta, sa judece aceste diferenduri. Deci n-o sa zic direct moderatorii sau adminii sau persoana x sau y insa repet ma indoiesc ca asta e problema si nu s-ar gasi cineva. Si ca sa-ti raspund la intrebare cum i-am zis si lui Keyser - va face dreptate poza (realitatea) si un moderator/cineva isi va da cu parerea si va invita catre solutionarea problemei pe carea 1, 2 sau in ultim caz daca nu se poate 3. Pe bgg parca e Octavian, cand am avut probleme la fel intr-un final exasperat ca nu reusesc sa ma inteleg cu respectivul ca de la om la om la el m-am dus cu jalba in protap. S-a pierdut jocul si nu iti asumi responsabilitatea/nu vrei sa platesti... cineva va judeca cazul respectiv. E mathtrade/vanzare clasica/licitatie whatnot, ai zis ca jocul respectiv e ca nou si arata ingrozitor de fapt... cineva cred ca va judeca
Having to cope with a dysfunctional society, we take refuge in solitude which is a substitute for dignity Zhang Ke Jia

User avatar
Haddeo
King Meeple
King Meeple
Posts: 2343
Joined: 28 Dec 2015, 18:59
Location: Bucuresti

Re: Propunere de standardizare pentru "Starea jocului"

Post: # 91054Post Haddeo
02 Oct 2018, 08:03

Când/dacă o sa se implementeze un sistem restrictiv sau bazat pe rateinguri/opinii o sa se schimbe și piața. Vor avea rating și vânzătorii dar și cumpărătorii , chiar dacă nu oficial , ca la Uber. E posibil ca unii sa nu mai dorească sa vândă anumitor persoane care au standarde prea ridicate. De altfel, cred ca e mai ușor de scris la capăt de topic de vânzare : nu vând colecționarilor , jocurile au urme normale de uzura , așa cum cred ca a și scris cineva care a zis ca el e mai lax cu privire la aprecierea stării unui joc.
Eu decât sa stau sa fac poze la x jocuri, care poate sunt in stare perfecta, prefer sa scad din preț și sa spun ca toate jocurile au uzura normala de dulap la cutii cu mici zgârieturi și albituri și așa sa “scap” de cei care au pretenții exagerate de la un joc ............ jucat .
But what if they are creating the disaster within themselves?
Things are OK now but I never know when it's going to change.

User avatar
Haddeo
King Meeple
King Meeple
Posts: 2343
Joined: 28 Dec 2015, 18:59
Location: Bucuresti

Re: Propunere de standardizare pentru "Starea jocului"

Post: # 91055Post Haddeo
02 Oct 2018, 08:12

Bogdan, noi nu vorbim de excepții aici, când cineva zice ca e ediția x dar defapt e ediția y. Când lipsesc componente sau sunt distruse. Acolo sunt cazuri clare in care vânzătorul își asuma responsabilitate. Dar dacă eu îți livrez prin curier un joc și tu vrei sa-l trimiți înapoi pentru ca ai descoperi o mică zgârietură pe cutie undeva unde eu nici nu am băgat de seama sau o albitura de colț mai albă decât standardul tău sau mai știu eu ce, cine crezi ca o sa “judece” o astfel de disputa? Nimeni, îți zic eu. Dacă ești super pretentios, nu te baga la o astfel de tranzactie. Mergi și evaluează jocul personal și decide. Cred ca asta înseamnă respect , sa recunoști ca tu ai niste pretenții exagerate și sa acționezi in consecință. Pentru mine nu e cu supărare dacă ne vedem, evaluezi jocul și îl refuzi.
But what if they are creating the disaster within themselves?
Things are OK now but I never know when it's going to change.

User avatar
Haddeo
King Meeple
King Meeple
Posts: 2343
Joined: 28 Dec 2015, 18:59
Location: Bucuresti

Re: Propunere de standardizare pentru "Starea jocului"

Post: # 91056Post Haddeo
02 Oct 2018, 08:21

Keyser wrote:
01 Oct 2018, 23:32
Offff,
Cat despre cu cat ar trebui sa imi vand eu jocurile deja devenim amuzanti :)) Facem o grila? Jocul A x lei toata lumea, jocul B y lei toata lumea etc .... De ce nu as avea voie sa vand Saboteur cu 1000 ron?
Eu nu am zis ca nu ai voie sa ceri 1000ron. Am zis, ca și opinie personală, ca nu mi se pare Ok bișnița cu jocuri oop sau ks pe un forum non-profit .
Nici când o sa avem sistem ca la bgg cu x% din vânzare, nu o sa mi se para mai Ok practica, dar măcar se plătește procent.
E un magazin la noi care face bișnița cu mtg și ma amuza mereu cum azi un joc e 600 RON redus de la 700 și peste 3 zile e 750 redus de la 850. O sa spui ca e liber sa facă ce vrea, dar asta nu ma împiedica pe mine sa sancționez sau sa avertizez lumea de măgarii.
But what if they are creating the disaster within themselves?
Things are OK now but I never know when it's going to change.

User avatar
DanielIndru
King Meeple
King Meeple
Posts: 7065
Joined: 20 Dec 2010, 09:32
Custom Rank: Going Cardboard
Location: Timisoara
Contact:

Re: Propunere de standardizare pentru "Starea jocului"

Post: # 91060Post DanielIndru
02 Oct 2018, 10:06

Chiar daca nu reusim sa ducem la bun sfarsit initiativa si sa transformam o propunere intr-un standard aplicabil, o minima utilitate tot avem din aceste discutii: mai aflam informatii despre ce se intampla dincolo de anunturile de vanzare si frustrarile oamenilor legate de tranzactii.

Si poate chiar aceste frustrari ar trebui sa ne indemne sa nu renuntam la idee.

Haddeo, stii bine ca experientele tale mai putin placute au dus la modificarea conditiilor de prezentare a jocurilor in Math Trade.
Ceea ce, pe termen lung, sper sa se traduca intr-o experienta mai placuta si mai putin timp pierdut.
10. Pentru fiecare joc adaugat in Trade este obligatoriu sa specificati CU MAJUSCULE SI BOLD:
- daca jocul este dependent de limba si limba nu este engleza sau romana;
- daca jocul are rupturi, indoituri, lovituri sau piese lipsa;
- daca lipsesc cutii ale extensiilor, chiar si oferite ca Sweetener;
- daca este vorba de o editie veche, iar pe piata se afla o editie mai noua;
- in cazul jocurilor GMT: daca plansa este de hartie sau "mounted board".
Poate reusim sa folosim un standard comun atat pentru vanzari, cat si pentru Math Trade, pana la urma suntem aceiasi participanti.
Poate ajungem la un numitor comun, dincolo de discutiile filosofice despre subiectivism si perceptie, si gasim acel teren de mijloc care ne multumeste pe majoritatea.

Mie standardele de pe BGG pentru "Condition of a game" mi se par foarte restrictive. Si vagi.
De-abia la "Good" se vorbeste despre partidele jucate si acolo sunt "maybe" una sau doua.
Plus ca habar nu am cat de mic e "very minimal" comparat cu "minor".

Dincolo de sugestiile cu poze obligatorii, pe care nu le sustin pentru ca 1. nimeni nu are timp si 2. e simplu sa trisezi folosindu-te de lumina si unghiuri, v-as ruga sa spuneti daca exista moduri de a imbunatati specificatiile de aici: viewtopic.php?p=91002#p91002

Formularea sigur poate fi imbunatatita, dar as vrea sa stiu daca e ceva ce lipseste sau poate fi mai clar.


Un ultim lucru: daca, de-a lungul timpului, am dat cuiva un joc care nu a corespuns descrierii, il rog sa-mi scrie. Aici sau in privat.

User avatar
unq_flipmo
King Meeple
King Meeple
Posts: 1008
Joined: 13 Oct 2016, 16:55
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Propunere de standardizare pentru "Starea jocului"

Post: # 91065Post unq_flipmo
02 Oct 2018, 10:45

Dar dacă eu îți livrez prin curier un joc și tu vrei sa-l trimiți înapoi pentru ca ai descoperi o mică zgârietură pe cutie undeva unde eu nici nu am băgat de seama sau o albitura de colț mai albă decât standardul tău sau mai știu eu ce, cine crezi ca o sa “judece” o astfel de disputa? Nimeni, îți zic eu. Dacă ești super pretentios, nu te baga la o astfel de tranzactie. Mergi și evaluează jocul personal și decide. Cred ca asta înseamnă respect , sa recunoști ca tu ai niste pretenții exagerate și sa acționezi in consecință
Sunt complet de acord, nu sunt absurd, posibil sa fi lasat impresia asta
Having to cope with a dysfunctional society, we take refuge in solitude which is a substitute for dignity Zhang Ke Jia

User avatar
rabesandratana
King Meeple
King Meeple
Posts: 1300
Joined: 29 Jun 2017, 13:05
Location: Bucuresti

Re: Propunere de standardizare pentru "Starea jocului"

Post: # 91068Post rabesandratana
02 Oct 2018, 11:03

Nu se poate face un poll, in care sa vedem ce parere are majoritatea de pe acest forum vis a vis de bursa? Cu 2 intrebari gen:
1. Trebuie schimbat/implementat un sistem strict, legat de bursa?
2. Nu, sunt multumit cum stau lucrurile

Pentru ca in urma acestui rezultat putem afla fie ca probabil 80-90% din useri sunt multumiti cu sistemul actual sau din contra, sa vedem ca ceva chiar trebuie schimbat si votul sa ateste acest lucru.

Eu am luat o gramada de jocuri de pe acest forum, cred ca undeva la peste 70-80 titluri si doar intr-un singur caz au fost ceva probleme cu 2 piese lipsa, dar s-a rezolvat si acest lucru cu ajutorul altui user care s-a oferit sa imi faca la imprimanta sa 3D, acele piese din plastic. Deci ma declar multumit de rata asta de succes in care am reusit sa iau multe titluri bune la pret decent si dintre toate, doar 1 caz a avut ceva probleme. E un risc normal pe care ni-l asumam luand SH si nu e asa grav daca 1 caz din 70 (asta in cazul meu) vine cu ceva probleme.

La inceput, poate imi doream si eu ca fiecare cutie sa arate perfect si sa nu se vada nicio urma pe ea, dar am trecut de mult de faza asta, dupa ce in ultima perioada, destule titluri luate din magazine , au venit cu zgarieturi, cutia cu cute, cu burta, cu fisura/ruptura, asa sigilate cum erau ele. Sunt atat de multi factori care contribuie la asta, incat e greu tii jocurile in puf.
1. Felul cum depoziteaza magazinul respectiv acele jocuri
2. Felul cum sunt transportate de catre curier
3 Uneori chiar si modul cum il transporti tu pana acasa. Mi s-a intamplat sa am jocul cu mine in plasa si din cauza aglomeratie si a grabei de la metrou, sa ii trantesc una cu el de turnichetii aia metalici de nu s-a vazut. Si normal ca ce sa vezi, coltul cutiei era putin lovit cand am ajuns acasa. Asa in tipla cum era jocul, dar fara sa vreau, l-am lovit la metrou. Asta e! Trecem peste si ne bucuram de joc, jucandu-l.

Am sa dau si cateva exemple de jocuri care mi-au venit cu probleme din magazine:
1. Smallworld a venit de la Lex, cu capacul cutiei indoit pe o parte destul de mare.
2. Stai la Coada (Koledja parca) a venit de la Emag cu cutia spate perforata si am lipit-o eu si intarit-o cu banda adeziva
3. Age of War de la Elefant, a venit cu absolut toate colturile botzite. Cine stie pe unde l-au depozitat sau cine stie cum a fost transportat si ce namila de cutie o fi asezat curierul pe cutiuta aia mica a jocului, de s-a facut asa
4. Animals on Board a venit cu o cuta mare pe toata cutia, de la Regat (probabil au stat peste el in raft alte jocuri mai grele)
5. Forbidden Desert a venit de la Regat cu cutia metalica lovita si indoita (poate vina curierului, cine stie)
si mai am exemple dar nu are rost sa analizez acum toata colectia sa imi amintesc care cu ce probleme a venit

Asa ca va intreb si pe voi? Ce sa fac? Sa ma intorc la fiecare magazin si sa fac tambalau? Sa le returnez pentru o mica cuta/lovitura, mai ales ca in cazul unor titluri era ultimul de pe stoc si chiar imi doream mult jocul? NU, m-am obisnuit cu ideea ca nimic nu poate fi perfect pe lumea asta, cu atat mai putin niste cutii/componente ale unor jocuri si le joc si ma bucur de experienta pe care o am alaturi de cei din jurul meu. Asta e cel mai important, nu sa vad niste cutii perfecte care stau frumos asezate pe un raft si sa nu cumva sa ma ating de ele ca "se ia vopseaua"

Asa ca eu ma declar FOARTE MULTUMIT cu ceea ce am primit de aici de pe forum, lumea e corecta, indiferent de cum aprecieaza ei "stare buna" in subiectivismul lor, pana la urma, mereu am primit componentele in stare foarte buna si am trecut foarte usor cu vederea o mica albeata sau o cuta.

Cartonul e carton, se rupe, se indoaie. Cine doreste altceva, sa isi cumpere jocuri fabricate integral doar din metal.

User avatar
Haddeo
King Meeple
King Meeple
Posts: 2343
Joined: 28 Dec 2015, 18:59
Location: Bucuresti

Re: Propunere de standardizare pentru "Starea jocului"

Post: # 91072Post Haddeo
02 Oct 2018, 11:44

DanielIndru wrote:
02 Oct 2018, 10:06
Haddeo, stii bine ca experientele tale mai putin placute au dus la modificarea conditiilor de prezentare a jocurilor in Math Trade
Așa e, dar colo erau vorba de niste chestii foarte obiective: pune poza corecta a ediției, pune ediția corecta, menționează ca nu e ultima ediție.
Math tradeul e o chestie specială, sute de jocuri , aceleași jocuri ediții diferite etc, nu se pot re rula rezultatele, nu se pot rezolva problemele ușor.
In final am hotărât ca nu mai particip la tradeuri sau dacă particip bifez 2-3 jocuri :).
But what if they are creating the disaster within themselves?
Things are OK now but I never know when it's going to change.

User avatar
26octombrie
King Meeple
King Meeple
Posts: 4162
Joined: 30 Aug 2012, 15:24
Custom Rank: Awesome Silly Bard

Re: Propunere de standardizare pentru "Starea jocului"

Post: # 91078Post 26octombrie
02 Oct 2018, 12:35

Eu sunt foarte multumita ca EXISTA sectiunea bursa, ca exista din nou forumul, iar acum ma doare putin capul de la toate discutiile astea. Tare mi-e teama ca daca ajungem sa implementam toate ideile de-aici e mai simplu sa inchidem bursa, o sa moara de urat si de-ntristare. Mie, cel putin, deja mi-e tarsa sa mai pun un joc pe bursa, daca are vreo greseala in regulament si iau bulina neagra?!

User avatar
26octombrie
King Meeple
King Meeple
Posts: 4162
Joined: 30 Aug 2012, 15:24
Custom Rank: Awesome Silly Bard

Re: Propunere de standardizare pentru "Starea jocului"

Post: # 91079Post 26octombrie
02 Oct 2018, 12:36

Am luat SUTE de jocuri de pe forumul asta in sapte ani si pot sa spun ca n-am avut niciodata probleme, ceea ce nu pot spune despre jocurile in tipla luate de la magazin, unde m-am trezit cu piese lipsa, cartoane indoite etc.

User avatar
Miţã
King Meeple
King Meeple
Posts: 2055
Joined: 05 Jan 2013, 10:56
Custom Rank: Zombie Killer
Location: Dr.Tr.Severin

Re: Propunere de standardizare pentru "Starea jocului"

Post: # 91098Post Miţã
02 Oct 2018, 17:42

Legat de cuvantul "bisnitar" si "bisnita". Putem defini cele 2 cuvinte fiindca am fost numit acum cativa ani astfel si descrierea facuta de Adi ma cam vizeaza.
Vreau sa stiu daca am gresit cand in Careffour Drobeta am gasit un Game of Thrones 2nd ed. cu 50 de lei si l-am vandut cu 80 sunt considerat "bisnitar" sau am ajutat un coleg de forum sa ia un joc de 250 de lei cu 80 lei?

User avatar
DanielIndru
King Meeple
King Meeple
Posts: 7065
Joined: 20 Dec 2010, 09:32
Custom Rank: Going Cardboard
Location: Timisoara
Contact:

Re: Propunere de standardizare pentru "Starea jocului"

Post: # 91104Post DanielIndru
02 Oct 2018, 19:36

Puteai sa-l dai cu 50.

Dar nu cred ca despre aceasta situatie in particular e vorba.

User avatar
Haddeo
King Meeple
King Meeple
Posts: 2343
Joined: 28 Dec 2015, 18:59
Location: Bucuresti

Re: Propunere de standardizare pentru "Starea jocului"

Post: # 91107Post Haddeo
02 Oct 2018, 21:11

Miţã wrote:
02 Oct 2018, 17:42
Legat de cuvantul "bisnitar" si "bisnita". Putem defini cele 2 cuvinte fiindca am fost numit acum cativa ani astfel si descrierea facuta de Adi ma cam vizeaza.
Vreau sa stiu daca am gresit cand in Careffour Drobeta am gasit un Game of Thrones 2nd ed. cu 50 de lei si l-am vandut cu 80 sunt considerat "bisnitar" sau am ajutat un coleg de forum sa ia un joc de 250 de lei cu 80 lei?
Daca ramanem prieteni putem sa discutam orice, daca nu, imi spui si ma retrag din discutie :).
Ce este de definit ? Bisnita , anglicism (de la cuv. business), inseamna in romana: afacere marunta; tranzactii care iti aduc profit; smecherie cu profit; etc .

Cu exemplul tau, bine ales .. la corazon, imi aduci aminte de un prieten care in prima faza se gandea cum sa faca sa iasa si pentru el bine, dar si pentru ceilalti. Daca nu gasea varianta asta, atunci o alegea pe aia care iese el bine si apoi gasea metode s-o scalde. E un prieten drag si privesc mereu cu umor situatia, asa ca nu e un atac la tine.
Mentionez si ca nu te-am avut niciodata in gand cand am scris posturile anterioare.
But what if they are creating the disaster within themselves?
Things are OK now but I never know when it's going to change.

User avatar
Haddeo
King Meeple
King Meeple
Posts: 2343
Joined: 28 Dec 2015, 18:59
Location: Bucuresti

Re: Propunere de standardizare pentru "Starea jocului"

Post: # 91108Post Haddeo
02 Oct 2018, 21:14

rabesandratana wrote:
02 Oct 2018, 11:03
Nu se poate face un poll,
Cred ca poti sa numeri VP-urile la postul lui Adrim si la propunera intiala si sa-ti faci o idee destul de clara.
But what if they are creating the disaster within themselves?
Things are OK now but I never know when it's going to change.

User avatar
Miţã
King Meeple
King Meeple
Posts: 2055
Joined: 05 Jan 2013, 10:56
Custom Rank: Zombie Killer
Location: Dr.Tr.Severin

Re: Propunere de standardizare pentru "Starea jocului"

Post: # 91109Post Miţã
02 Oct 2018, 21:20

Haddeo wrote:
02 Oct 2018, 21:11
Miţã wrote:
02 Oct 2018, 17:42
Legat de cuvantul "bisnitar" si "bisnita". Putem defini cele 2 cuvinte fiindca am fost numit acum cativa ani astfel si descrierea facuta de Adi ma cam vizeaza.
Vreau sa stiu daca am gresit cand in Careffour Drobeta am gasit un Game of Thrones 2nd ed. cu 50 de lei si l-am vandut cu 80 sunt considerat "bisnitar" sau am ajutat un coleg de forum sa ia un joc de 250 de lei cu 80 lei?
Daca ramanem prieteni putem sa discutam orice, daca nu, imi spui si ma retrag din discutie :).
Ce este de definit ? Bisnita , anglicism (de la cuv. business), inseamna in romana: afacere marunta; tranzactii care iti aduc profit; smecherie cu profit; etc .

Cu exemplul tau, bine ales .. la corazon, imi aduci aminte de un prieten care in prima faza se gandea cum sa faca sa iasa si pentru el bine, dar si pentru ceilalti. Daca nu gasea varianta asta, atunci o alegea pe aia care iese el bine si apoi gasea metode s-o scalde. E un prieten drag si privesc mereu cu umor situatia, asa ca nu e un atac la tine.
Mentionez si ca nu te-am avut niciodata in gand cand am scris posturile anterioare.
Stiu ca nu la mine te refereai si normal ca nu ma supar doar ca s-a intamplat sa fac si astfel de tranzactie si am vandut si ks supraevaluat dar sub pretul ebay si m-am simtit vizat cumva.
Sunt de acord cu implementarea unui sistem de rating si da pentru efortul pe care l-ati depus nu ma deranjaza un comision x% din vanzare.

User avatar
cristianf
King Meeple
King Meeple
Posts: 2980
Joined: 18 Jul 2010, 09:55
Location: Sanpetru, Brasov

Re: Propunere de standardizare pentru "Starea jocului"

Post: # 91124Post cristianf
03 Oct 2018, 08:30

1. Stricati bursa. Am 231 jocuri de jocuri/extensii vandute in proportie de 95% pe forum si pana si eu m-as gandi de 2 ori inainte sa mai pun jocuri la vanzare pe forum. Exista facebook.. exista olx.. Ganditi-va la cineva care abia si-a facut cont, cumpara un joc doua de pe bursa si cand sa vanda si el ceva da de o pagina a4 cu reguli. NU STRICATI BURSA !

2. Toate standardizarile astea ale voastre par sa vizeze mai mult vanzatorii. Ce-ar fi sa facem o luna niste reguli pentru cumparatori si nici una pentru vanzatori ? Si sa vedem daca apare vreo problema. De exemplu:

a. Cumparatorul trebuie sa-si manifeste interesul pentru un joc in primul rand pe topicul de vanzare si abia pe urma prin pm vanzatorului pentru a evita situatiile complicate in care mai multi cumparatori trimit pmuri pentru acelasi joc la interval de 2 minute;
b. Cumparatorul trebuie sa intrebe pe topic despre starea jocului / editie / numar partide jucate/ colturi albite / samd daca nu sunt mentionate de vanzator in topicul de vanzari SI DACA ESTE INTR-ADEVAR INTERESAT DE ASPECTELE ACESTEA astfel incat ceilalti colegi de forum sa aiba aceleasi informatii daca renunta la cumpararea jocului;
c. Cumparatorul este OBLIGAT sa anunte pe forum daca a primit jocul, in ce conditie, cum a fost contactul cu vanzatorul astfel incat ceilalti colegi de forum sa fie incurajati sa mai cumpere de la el.

Mi se pare ca daca mai multi dintre noi am fi dispusi sa tastam o intrebare simpla pe forum in loc sa tocim tastaturile in astfel de topicuri despre reguli, viata ar fi mai frumoasa pe aici. Myself included !

Hai si o regula mica pentru vanzatori: mai putin upuri de dragul upului.

User avatar
Teddy
King Meeple
King Meeple
Posts: 1382
Joined: 09 Dec 2010, 02:30
Location: Bucuresti

Re: Propunere de standardizare pentru "Starea jocului"

Post: # 91134Post Teddy
03 Oct 2018, 11:37

Se vede ca s-a redeschis forumul si ma bucur enorm.
Cred ca este o traditie ca la 1-2luni sa apara un topic controversat. Ma bucur de fiecare data, ca prea se plangea lumea ca a ajuns un forum de bursa. Uite ca ne dam cu parerea cei activi si animam jucaria.

In primul rand bravo pentru Vzq ca si-a luat inima in dinti sa-si spuna off-ul. Fara tine nu ar fi existat acest topic reanimat.

Acum sa revenim insa cu picioarele pe pamant.

1. Cred ca un scop principal al acestui forum a fost sa marim comunitatea, sa atragem useri noi si sa fie bine, sa nu fie rau. Cand s-a inchis forumul am fost in doliu. O tragedie pentru multi useri. S-a redeschis si zic sa continuam sa ne extindem si sa facem locul placut.

2. Reguli peste reguli sunt impotriva principiului de extindere. O sa moara iar forumul. Daca un user nou trebuie sa se familiarizeze cu 100+ reguli va renunta. Din ce am observat de-a lungul timpului 80-90% dintre userii noi folosesc in primul rand bursa. De fiecare data cand ma intalnesc cu cineva nou pentru tranzactionare ii spun si de celelalte sectiuni ale forumului si incerc sa promovez si celelate sectiuni si ii mentionez de intalniri, prieteni si prietenii, oameni faini si tot ce imi vine pe moment. Putini au fost cei care erau la curent si cu alte topicuri.

3. Au mentionat si altii ca au achizitionat sute de jocuri de pe forum fara probleme si daca se intampla sunt rare. Ma numar printre ei.
S-a mentionat de lipsa de respect fata de cumparator. Pe bune? Adica tu nu vei cumpara un joc daca nu-ti place cum se adreseaza vanzatorul in topicul lui? Excelent, nu cumpara de la el.
Am avut probleme mai multe la achizitionarea din magazin decat de pe forum. Multe dintre ele nerezolvate.
A.Tzolkin (a venit fara o roata) - rezolvat
B. Francis Drake (4-5 cristale/comori lipsa) - nerezolvat
C. Mystic Vale (regulamentul printat prost. Pagini lipsa iar altele dublate care nici nu erau in ordine) - nerezolvat
D. Lords of Xidit (am desigilat jocul si 3 colturi erau rupte complet) - nerezolvat
E. Extensie Shogun(avea cartile din jocul de baza nu din extensie) - nerezolvat
F. Dice Forge (lipseste o carte) - nerezolvat
Lista poate continua.

4. Ca sa-mi postez 18 jocuri la vanzare de cand s-a redeschis forumul am stat peste o ora ca sa nu zic doua sa ma uit la jocuri, sa le scot din raft, sa caut linkuri pe bgg, sa vad preturi orientative pe forum si in magazine. Am decis sa omit detalii despre joc unde nu este cazul. Nu stau sa numar piese pentru ca deja vorbeam de 10 ore. Aici apar cateva detalii extra. Sunt useri cu vechime. De la ei poti lua cu incredere orice joc si daca este o problema iti garantez ca se va rezolva.
Vis-a-vis de respect, cum ti se pare cand eu ma "chinui" 2 ore sa fac topicul de vanzari si vine userul x si imi zice sec "Lasi la 50 de lei?" In conditiile in care jocul este pus la vanzare cu 150 de lei. Nu tu salut, nu tu 2-3 cuvinte. Sigur vin acum sa ti-l aduc. Vrei si o pizza daca tot fac livrari?
How's that for lack of respect?
Unora nici nu le raspund pentru ca mi-as irosi timpul.

5. Poll pentru acest subiect... Nu cred ca este cazul. De ce sa ne complicam existenta? Sunt perfect de acord cu niste reguli de bun simt. Incearca cu "Lead by example". Fa-ti topicul exact cum ai vrea sa-l vezi la altii si sunt sigur ca va fi apreciat si poate si altii la randul lor iti vor urma exemplul. Acum cativa ani stiu ca laudase cineva un topic de vanzari ca este exact cum si-ar dori sa vada cand intra la bursa. Am analizat formatul, l-am apreciat si eu si in cele din urma l-am adaptat. Nu mai stiu despre cine era vorba ca sunt de pe mobil si e mai greu sa caut. Posibil CristianF.

6. Daca nu iti place de userul x, daca jocul y ti se pare prea scump sau cu o descriere 0, sau daca ai luat in trecut ceva de la el si nu ai fost multumit, raspunsul meu este simplu
-------> MAGAZINE

User avatar
unq_flipmo
King Meeple
King Meeple
Posts: 1008
Joined: 13 Oct 2016, 16:55
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Propunere de standardizare pentru "Starea jocului"

Post: # 91185Post unq_flipmo
03 Oct 2018, 23:38

O initiativa laudabila (ca si altele) a lui DanielIndru, de incercare de imbunatatire a unui aspect important al unei sectiuni de forum (sectiune care dupa cum spune Teddy pentru 80-90% din userii noi chiar se confunda cu forumul) s-a transformat intr-un fel de "nu ne vindem tara" si "if it ain't broke, don't fix it". Ce daca bgg (site cred ca nu in totalitate indiferent noua tuturor si in plus si cu cateva milioane de useri) se ghideaza dupa un set descriptiv de nici mai mult nici mai putin de 6 randuri, sa fie la ei acolo, la noi e perfect asa. Asa cum? Asa cum e, ca in codru, cum il taie capul pe fiecare. Nu-ti convine? Vezi-ti de drum...

Scenarii in care bietulului nou user (care pe de alta parte am zis ca in 80-90% din cazuri ajunge aici pentru a-si vinde catan-urile si dixit-urile nu din dorinta de a contribui cu ceva la comunitate si fenomen (eu n-as acorda dreptul de a posta la bursa decat dupa ceva gen 3 luni)) i s-ar asterne in momentul incercarii punerii unor jocuri la vanzare un ipotetic pomelnic de 2-3 pagini cu reguli, puncte, subpuncte, amendamente, exceptii si tot asa). Confruntat cu acest ipotetic eveniment creierul sau tasat de atat facebook si whatsapp evident nu poate decat face implozie in cel mai pur stil Cronenbergian.

Vorbiti unii de parca cineva chiar ar fi spus "da, trebuie/vrem sa facem un set de reguli de 2 pagini care sa acopere de-a fir a par orice situatie posibila sau imposibila". Nu dragi colegi forumisti, puteti reciti intregul thread, n-a spus nimeni asta, asta o invocati doar voi probabil ca sa aveti motiv sa spuneti ca e prea complicat/imposibil/e bine asa/etc. O spun si eu, daca ar fi cazul de un asa regulament extensiv de acord, mai bine lucrurile ar ramane in stadiul asta amoebic de "nu-ti convine ia din magazin" si "de ce ar trebui cineva sa consume 2 minute sa scrie editia/limba si daca jocul e in stare buna sau proasta cand poate sa n-o faca? nu-ti convine - magazin/nu lua/nu te mai uita/poti sa si pleci la o adica, ia-ti de pe bgg".

Deci pentru ultima oara - 5-6 randuri bgg style + editie (nu editie si limba pt. ca limba se deduce din editie) si (exact acelasi lucru am spus si ultima oara cand m-am referit la cum ar trebui sa arate in viziunea mea) e aproape terminata treaba. Aproape pentru ca as mai pune si un bgg link dar asta e optiunea mea, o forma de respect fata de joc si designer. Si asta e prea complicat si sunteti impotriva? Daca da multa sanatate, ne vedem pe alte thread-uri
Having to cope with a dysfunctional society, we take refuge in solitude which is a substitute for dignity Zhang Ke Jia

User avatar
iadrianik
King Meeple
King Meeple
Posts: 989
Joined: 29 Nov 2011, 13:56
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Propunere de standardizare pentru "Starea jocului"

Post: # 91191Post iadrianik
04 Oct 2018, 01:02

Nu credeam ca ultima mea postare din sectiunea Bursa va declansa o asemenea polemica. :)

Sunt de parere ca lucrurile functioneaza suficient de bine si in conditiile actuale.
Am luat multe jocuri de pe forum, multe in stare foarte buna, altele in stare acceptabila, dar nu am avut niciodata impresia ca cineva ar vrea sa ma pacaleasca.
Am si dat eu jocuri, de cele mai multe ori fara incidente. Au fost putine situatii aparute, care s-au rezolvat amiabil in particular.
Cand mi s-au solicitat informatii suplimentare, le-am furnizat. Cand mi s-au cerut poze, le-am trimis. Uneori chiar eu am propus sa trimit poze.

Evident, adaugarea unor informatii despre editie, limba, stare cutie/componente poate ajuta cumparatorul sa ia mai rapid o decizie. Il poate ajuta si pe vanzator sa faca oferta mai atragatoare. Dar nu vad acest lucru ca un must. Si nici lipsa acestor informatii ca o lipsa de respect.

Si-acum, sa modific anuntul pe bursa. Cine stie, poate chiar ma ajuta sa mai dau din jocuri. :)

User avatar
adelindumitru
Super Moderator
Super Moderator
Posts: 2056
Joined: 11 Sep 2016, 01:25

Re: Propunere de standardizare pentru "Starea jocului"

Post: # 91196Post adelindumitru
04 Oct 2018, 10:43

Responsabilitatea vanzatorului e sa vanda produse care corespund descrierii. Pretul il pune fiecare cum vrea. E de datoria cumparatorului sa solicite cat mai multe informatii. Nu e magazin, e un schimb slab reglementat intre 2 persoane fizice. Perioada de 3 luni de proba pt userii noi??? Haha. E dreptul fiecaruia sa foloseasca forumul cum vrea, respectand niste minime reguli de decenta.

Post Reply

Return to “Despre forum - reguli, feedback, ajutor, noutati”