Mesaje "Expediate"

Post Reply
User avatar
DanielIndru
King Meeple
King Meeple
Posts: 7065
Joined: 20 Dec 2010, 09:32
Custom Rank: Going Cardboard
Location: Timisoara
Contact:

Mesaje "Expediate"

Post: # 10080Post DanielIndru
17 Jan 2011, 17:36

De ce unele mesaje trec direct in "Mesaje trimise" dupa ce am apasat butonul cu pricina, iar altele trec in "Expediate" si raman acolo intre cateva minute si cateva ore?
Am trimis azi un mesaj la 14:19, si 3 ore jumate mai tarziu e inca in "Expediate".
E vreo setare in profil care afecteaza functionalitatea? Sau e doar un feature de-al forumului care nu poate fi influentat?

pfinix

Re: Mesaje "Expediate"

Post: # 10081Post pfinix
17 Jan 2011, 17:50

parerea mea, din ce am vazut pana acum cu mesajele e care le-am trims, e ca la expediate sunt trecute mesajele pe care le-ai trimis dar inca nu au fost citite, iar la trimise sunt mesajele care au fost citite de catre destinatari.

adixor

Re: Mesaje "Expediate"

Post: # 10082Post adixor
17 Jan 2011, 17:51

e vorba de modul cum priveste forumul mesajele.

Stiu cum e in engleza, deci poti face legatura cu denumirile romanesti din interfata:
- outbox = ai trimis mesajul dar cel care l-a primit nu l-a citit inca; ramane aici pana mesajul e citit
- sent = mesajele trimise si citite de destinatari; sunt mutate aici dupa ce au fost citite de destinatari

Spre deosebire de mail, sistemul de private messages de pe forum e mai simplist putin: cand trimiti un mesaj, iti sta in outbox pana cand il citeste destinatarul (asa stii si ca l-a citit, cand dispare de acolo :D). Dupa ce mesajul e citit, el ramane in Sent in loc de outbox. La mail, cand ai trimis un mail el "pleaca" si este mutat in sent, si pana e citit de destinatar sta undeva la mijloc, pe un server, intr-un mailbox. Aici cum nu e cazul (sistemul sursa si destinatie sunt aceleasi) e altfel.

User avatar
DanielIndru
King Meeple
King Meeple
Posts: 7065
Joined: 20 Dec 2010, 09:32
Custom Rank: Going Cardboard
Location: Timisoara
Contact:

Re: Mesaje "Expediate"

Post: # 10090Post DanielIndru
17 Jan 2011, 19:14

Facusem si eu o legatura cu Outlook si "Outbox" respectiv "Sent", doar ca in Outlook daca un mesaj e blocat in "Outbox" inseamna ca nu a plecat de la tine... deci nu are cum sa fie citit.
Ma gandeam ca si aici pe forum e ceva asemanator,mesajul ramane in "Expediate" pana cand gaseste o portita de iesire.

Dar e mai bine asa, macar stiu daca mi-au fost citite mesajele. :)

Post Reply

Return to “Despre forum - reguli, feedback, ajutor, noutati”