Timezones / Summertime

Post Reply
adixor

Timezones / Summertime

Post: # 10341Post adixor
21 Jan 2011, 12:10

Salut

nuk3r mi-a adus la cunostinta posibile probleme de Data/Ora pe forum. Am cercetat acum putin si exista setarea Summertime/DST Time ("Ora de vara") care NU este automata se pare. Motivul principal este ca a fost greu de implementat (depinde de tara si difera uneori mult de la o tara la alta si momentan tara nu poate fi setata pe forum). Astfel, fara acest feature, Summertime/DST/Ora de vara trebuie setata manual de fiecare. In acest moment, pentru Romania setarea trebuie pusa pe OFF/NU ca sa vedeti timpul corect pe forum. Cum faceti asta:

Configurare Cont din meniul de sus
Preferinte Forum
Fusul meu orar: Pentru romania el este "UTC+2 Ora Eastern European, Central African"
Trecerea automată la ora de vară este activă: Nu

(numele este cam inselator, nu se face trecerea automata din ce inteleg chiar dac e pe Yes). Edit: cand se va face trecerea la ora de vara trebuie modificat pe Yes.. dumb, I know.

Ca sa verificati, intrati pe prima pagina a forumului exact deasupra topicurilor. Ar trebui sa vedeti ora corecta: Acum este 21 Ian 2011, 12:09 (bineinteles ca nu exact ora asta trebuie sa vedeti :D)

iulianv

Re: Timezones / Summertime

Post: # 10406Post iulianv
21 Jan 2011, 21:18

good, multam. mi-a fost de folos. am setat si acum este ok.
tocmai cautam sa vad daca s-a mai discutat despre timpul afisat incorect.

Post Reply

Return to “Despre forum - reguli, feedback, ajutor, noutati”