Regulament bursa

User avatar
Keyser
King Meeple
King Meeple
Posts: 1111
Joined: 12 May 2011, 00:20

Regulament bursa

Post: # 94907Post Keyser
03 Feb 2019, 02:04

Am o problema cu:

"nu aduceti artificial thread-ul in fata cu mici update-uri gen: s-a mai schimbat un pret, s-a mai adaugat un joc, s-a rezervat ceva. Editati primul post, e suficient."

Inteleg ca se poate abuza de chestia asta, nu stiu daca s-a intamplat vreodata intr-un mod suparator, dar da exista posibilitatea.

Insa :P daca am jocuri la vanzare, as vrea sa stie lumea cand fac reduceri de preturi, daca pun jocuri noi, la fel, vreau sa stie lumea ca au aparut pe bursa. Nu stiu altii cum navigheaza forumul dar eu personal folosesc in exclusivitate butonul de "new posts", nu o sa vad niciodata modificarile daca nu se posteaza ceva nou in thread-ul respectiv.

intrebarea e, de fapt, cat de grav e daca se renunta la regula aceasta? Cati for adauga/rezerva/vinde/reduce preturi atat de des incat sa fie o problema?

Nu e un capat de tara, dar se poate si mai bine :)
#nambos

The greatest trick the Devil ever pulled was convincing the world he didn't exist. - Verbal Kint

User avatar
Minel
King Meeple
King Meeple
Posts: 1223
Joined: 16 Feb 2012, 21:53
Location: Bucuresti

Re: Regulament bursa

Post: # 94908Post Minel
03 Feb 2019, 02:23

Subscriu

User avatar
Haddeo
King Meeple
King Meeple
Posts: 2343
Joined: 28 Dec 2015, 18:59
Location: Bucuresti

Re: Regulament bursa

Post: # 94909Post Haddeo
03 Feb 2019, 08:32

Nu e niciun capăt de țara. Vorbim de un forum unde se vând jocuri, nu de reguli de aterizat pe aeroport.
E ca in viața reala, unii nu prea au bun simt, alții au o doza sănătoasa și câțiva prea mult.
Regula e făcută sa protejeze pe toată lumea și pentru a mai evita discuțiile care nu duc nicăieri cu anumiți useri.
Au fost și plângeri și discuții in privat pe tema asta.
Dacă ar exista plăti, putem sa facem ca pe olx, dai x RON și ți se aduce in fata de 2 ori pe sapt, dai 2xX și ți se aduce de 5 ori, etc.
Felul cum folosești tu forumul nu e la fel cu al celorlalți. Cine caută un anume joc face search, se uita prin bursa, prin titluri etc.
La întrebarea dacă s-au întâmplat abuzuri, răspunsul este da, tocmai din acest motiv s-au scris regulile negru pe gri.
De ce nu poate reducerea ta sau jocul nou sa aștepte ciclul normal de 7 zile? E vreo urgentă?
LE: pe bgg tre sa te duci la jocul dorit sa găsești anunțul, nu se face up. Aici faci search și in plus fata de bgg ai și posibilitatea de a-l aduce in fata.
But what if they are creating the disaster within themselves?
Things are OK now but I never know when it's going to change.

Imago
Administrator
Administrator
Posts: 1551
Joined: 13 May 2014, 23:05
Location: Bucuresti

Re: Regulament bursa

Post: # 94911Post Imago
03 Feb 2019, 10:27

Iti inteleg pozitia Keyser, insa chiar exista acei oameni pe forumul nostru care au aceleasi jocuri, cu aceleasi preturi listate de 2 ani, nu se vinde nimic din lista lor, insa ii vad mereu cu stegulet rosu in vanzari. Intru, le vad postarea, si dau automat "Mark as read" pentru tot subforumul. Pentru ca sunt irelevanti. Am intrat de atatea ori pe pagina lor de vanzari, sa vad aceleasi jocuri proaste scoase la vanzare, aceleasi preturi cu 20 lei sub pretul din magazin, cu un comentariu irelevant (Rezervat, a plecat jocul x,y,z - defapt asta cateodata ma surprinde), si " Up-ul" de serviciu la 7 zile dupa ultimul "Up", desi intre timp au mai facut 3 comentarii.
Personal cred ca modificarea de pret si adaugarea de jocuri sunt informatii relevante, le-am putea permite ca anunturi. Ii lasam desigur pe utilizatori la latitudinea lor sa nu fenteze sistemul, caci nu o sa stau sa le verific preturile pe bune, in cacofonia aia de liste pe care le practica.
(Cei care pastreaza o lista lunga de jocuri pe care le-au dat deja mai mult ma incurca la cautari, caci mereu imi apar in search pentru unele jocuri. E treaba lor daca vor sa fie penibili).

Eu personal petrec destul de mult timp pe forum ca sa nu am nevoie de aceste reguli. Stiu deja utilizatorii spameri, carora atunci cand le vad postarile cu rosu in subforum, dau mark as read si atat. Pentru alti utilizatori, care cauta sa cumpere (sau ale caror anunturi de vanzari sunt ingropate de postarile ce incearca sa vanda de doi ani o lista plina de Kickstartere cu nota 5,5), acestea le pot strica experienta. Din cauza lor poti avea impresia generala ca pe acest forum sunt doar 3-4 utilizatori, care vand doar jocuri mediocre. Lucru care poate fi si adevarat, suntem o comunitate mica, cu un mare surplus de jocuri. Jocurile mediocre sau scumpe tind sa ramana cel mai lung pe listele de asteptare, pentru ca... sunt mediocre/scumpe si nimeni nu le vrea.
Pe OLX ai voie sa-ti updatezi anuntul doar odata pe luna, iar acest lucru are sens. Aici e odata pe saptamana. Suntem o cumunitate mica, deci am avea mai putin flood. Ce e mai des deja creaza probleme. Putem sa permitem anuntarea scaderilor de preturi/jocuri noi adaugate. Daca tot tii sa anunti ca jocul s-a dat, asteapta pana la sfarsitul saptamanii.
P.S.: Cred ca sunt ok si anunturile din partea cumparatorilor, care anunta ca "jocul a ajuns la ei, in stare buna", etc. Acesta este un feedback important despre credibilitatea vanzatorului si ajuta eventualii cumparatori.

User avatar
Teddy
King Meeple
King Meeple
Posts: 1382
Joined: 09 Dec 2010, 02:30
Location: Bucuresti

Re: Regulament bursa

Post: # 94931Post Teddy
03 Feb 2019, 19:01

Haddeo wrote:
03 Feb 2019, 08:32
Vorbim de un forum unde se vând jocuri, nu de reguli de aterizat pe aeroport.
Daca era cu aeroportul va puteam ajuta eu :p

Inteleg ce vrea atat Keyser cat si Haddeo.
Sunt puncte valide de ambele parti.

Daca va aduceti aminte inainte sa se inchida forumul ne plangeam ca nu mai e activitate pe forum. Sa nu ajungem acolo.

Propun permisibile urmoatoarele "up-uri"
1. Listare jocuri noi.
2. Reduceri de preturi.


Restul de "s-a rezervat jocul x sau s-a dat jocul y" nu le vad utilitatea. Cine era interesat de jocul x sau y o sa vada ca a disparut din lista sau contacteaza vanzatorul daca brusc a devenit interesat si nu il mai gaseste.

User avatar
mendocino
Wizard Meeple
Wizard Meeple
Posts: 329
Joined: 16 Jun 2013, 09:13
Location: Cluj

Re: Regulament bursa

Post: # 94972Post mendocino
04 Feb 2019, 12:54

Nu cred că e necesar să birocratizăm forumul, și așa e relativ liniște, puține dicuții. Posibilitatea unui Up/săptămână e suficient zic eu, oricum nu se pun sute de anunțuri zilnic.

User avatar
Haddeo
King Meeple
King Meeple
Posts: 2343
Joined: 28 Dec 2015, 18:59
Location: Bucuresti

Re: Regulament bursa

Post: # 94981Post Haddeo
04 Feb 2019, 13:39

Tot nu am înțeles urgenta:
Faci up, peste 3 zile vrei sa reduci prețuri sau sa adaugi jocuri. De ce trebuie sa te bagi in fata la coada? De ce nu stai la rând? Nu mai ai bani de chirie, de mâncare? ce arde?
But what if they are creating the disaster within themselves?
Things are OK now but I never know when it's going to change.

User avatar
Teddy
King Meeple
King Meeple
Posts: 1382
Joined: 09 Dec 2010, 02:30
Location: Bucuresti

Re: Regulament bursa

Post: # 95006Post Teddy
04 Feb 2019, 16:52

Macar pentru pus jocuri noi.
Personal, uitandu-ma pe threadul meu de vanzari am scris ultima data pe 10 ianuarie. Nu ma incadrez la cei care fenteaza sistemul in mod voit.
Deci nu e goana, dar daca imi dau seama ca mai aveam un joc pe care nu l-am pus la vanzare si am ocazia acum.. sa mai astept 2-3 zile ca altfel imi bate cineva obrazul?
Plus ca persoane care folosesc butonul de new posts nu o sa vada ce joc am mai pus la vanzare daca modific doar threadul fara un up.

User avatar
iadrianik
King Meeple
King Meeple
Posts: 989
Joined: 29 Nov 2011, 13:56
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Regulament bursa

Post: # 95012Post iadrianik
04 Feb 2019, 19:41

Teddy wrote:
04 Feb 2019, 16:52
Plus ca persoane care folosesc butonul de new posts nu o sa vada ce joc am mai pus la vanzare daca modific doar threadul fara un up.
Cine cauta un joc, poate sa dea search si il va gasi si daca se modifica thread-ul fara up.

Iar cei care nu folosesc search si se uita doar la update-uri gen "up / am mai adaugat x jocuri" il vor gasi dupa cateva zile, cand se da up.

Pentru mine e ok deci si cu regula actuala.
Keep it simple, I'd say.

User avatar
Haddeo
King Meeple
King Meeple
Posts: 2343
Joined: 28 Dec 2015, 18:59
Location: Bucuresti

Re: Regulament bursa

Post: # 95014Post Haddeo
04 Feb 2019, 20:24

Tot nu am înțeles urgenta:
Faci up, peste 3 zile vrei sa reduci prețuri sau sa adaugi jocuri. De ce trebuie sa te bagi in fata la coada? De ce nu stai la rând? Nu mai ai bani de chirie, de mâncare? ce arde?
But what if they are creating the disaster within themselves?
Things are OK now but I never know when it's going to change.

User avatar
LookyRo
King Meeple
King Meeple
Posts: 450
Joined: 31 Mar 2015, 12:38
Location: Oradea

Re: Regulament bursa

Post: # 95015Post LookyRo
04 Feb 2019, 20:24

In caz ca cineva numara voturile, si eu sunt in favoarea update-urilor pentru jocuri noi adaugate la vanzare sau reduceri de pret.
Daca cineva vrea sa bage ceva nou la vanzare, s-o faca in momentul in care vrea el; eu as vrea sa aflu cat de curand se poate, nu doar peste x zile, cand are voie sa puna urmatorul UP.
Poate e un joc pe care nu-l caut, dar are un pret excelent si merita cumparat.

Doar pentru stergerea unor jocuri (vanzatorul se razgandeste sau a vandut jocul) nu sunt interesat de update-uri (nu vreau sa stiu ce nu mai pot cumpara).

User avatar
26octombrie
King Meeple
King Meeple
Posts: 4162
Joined: 30 Aug 2012, 15:24
Custom Rank: Awesome Silly Bard

Re: Regulament bursa

Post: # 95016Post 26octombrie
04 Feb 2019, 20:28

LookyRo wrote:
04 Feb 2019, 20:24
In caz ca cineva numara voturile, si eu sunt in favoarea update-urilor pentru jocuri noi adaugate la vanzare sau reduceri de pret.
Daca cineva vrea sa bage ceva nou la vanzare, s-o faca in momentul in care vrea el; eu as vrea sa aflu cat de curand se poate, nu doar peste x zile, cand are voie sa puna urmatorul UP.
Poate e un joc pe care nu-l caut, dar are un pret excelent si merita cumparat.

Doar pentru stergerea unor jocuri (vanzatorul se razgandeste sau a vandut jocul) nu sunt interesat de update-uri (nu vreau sa stiu ce nu mai pot cumpara).
subscriu!

User avatar
Chuckila
King Meeple
King Meeple
Posts: 5084
Joined: 31 Jan 2010, 02:30
Location: Cluj Napoca

Re: Regulament bursa

Post: # 95017Post Chuckila
04 Feb 2019, 20:45

Am dat forumul, sunt altii care iau deciziile acum. Doar vreau sa amintesc ca s-a ajuns la acesta formula in urma exprientelor anterioare cu sectiunea Vanzari. Pentru a avea si altceva in primele pagini de "New Posts", nu doar asemenea anunturi.

User avatar
26octombrie
King Meeple
King Meeple
Posts: 4162
Joined: 30 Aug 2012, 15:24
Custom Rank: Awesome Silly Bard

Re: Regulament bursa

Post: # 95018Post 26octombrie
04 Feb 2019, 20:52

sunt total de acord, insa un joc nou ma intereseaza sa-l vad cand e pus la vanzare, nu sa aflu ca s-a dat si eu n-am stiut de el. so, pentru jocuri noi si pentru scaderi de pret de peste 10 lei (adica ceva semnificativ), mi se pare ok sa scrii o postare noua la subiect; asta nu e up, e info utila. my 2 c

User avatar
Haddeo
King Meeple
King Meeple
Posts: 2343
Joined: 28 Dec 2015, 18:59
Location: Bucuresti

Re: Regulament bursa

Post: # 95023Post Haddeo
04 Feb 2019, 21:37

Lasă-i și pe alții sa apuce jocuri.
Vrei tu sa le iei pe toate.
:)
But what if they are creating the disaster within themselves?
Things are OK now but I never know when it's going to change.

User avatar
LookyRo
King Meeple
King Meeple
Posts: 450
Joined: 31 Mar 2015, 12:38
Location: Oradea

Re: Regulament bursa

Post: # 95024Post LookyRo
04 Feb 2019, 22:27

Personal, as suspenda acele UP-uri.
Nu aduc nimic nou, nu am de ce sa revad postarea.

Daca vrei vizibilitate, fie adaugi ceva nou, fie mai scazi din pret. Win-Win.

User avatar
unq_flipmo
King Meeple
King Meeple
Posts: 1008
Joined: 13 Oct 2016, 16:55
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Regulament bursa

Post: # 95028Post unq_flipmo
04 Feb 2019, 23:40

Imago wrote:
03 Feb 2019, 10:27
(Cei care pastreaza o lista lunga de jocuri pe care le-au dat deja mai mult ma incurca la cautari, caci mereu imi apar in search pentru unele jocuri. E treaba lor daca vor sa fie penibili)
Eu am o problema cu afirmatia asta, dupa cum s-a mai discutat acele informatii (ca s-a vandut jocul x (de preferabil si cu cat)) sunt utile pentru unii si chiar apreciate. Poate pe tine mai mult te incurca (muieti-s posmagii™) dar afirmatia cum ca ar fi penibili cei care procedeaza asa o gasesc deranjanta
Having to cope with a dysfunctional society, we take refuge in solitude which is a substitute for dignity Zhang Ke Jia

User avatar
Minel
King Meeple
King Meeple
Posts: 1223
Joined: 16 Feb 2012, 21:53
Location: Bucuresti

Re: Regulament bursa

Post: # 95044Post Minel
05 Feb 2019, 12:52

Conform regulamentului, prietena mea sexy isi poate face cont aici si sa posteze pe topicul meu de vanzari in fiecare zi cate o intrebare legata de jocul pe care il vand sau cate o propunere de negociere. Free ups undercover. :)
Sau eu si flopo ne putem da fake ups fiecaruia pe topicul lui de vanzare.

Rog astfel un update al regulamentului. Mersi!

User avatar
26octombrie
King Meeple
King Meeple
Posts: 4162
Joined: 30 Aug 2012, 15:24
Custom Rank: Awesome Silly Bard

Re: Regulament bursa

Post: # 95051Post 26octombrie
05 Feb 2019, 14:04

Intai trebuie sa faci dovada ca ai o prietena si ca e sexy, apoi continuam discutia

nqq
King Meeple
King Meeple
Posts: 795
Joined: 25 Aug 2013, 17:05
Location: Bucuresti

Re: Regulament bursa

Post: # 95066Post nqq
05 Feb 2019, 16:54

bai, cu toate ca nu am topic deschis la bursa la vanzari, consider ca e chiar util sa se poata updata atunci cand se vinde un joc sau e scos de la vanzare.
Modificarea de pret nu.si are rostul la 2...3 zile...atata timp cat dai up la 1 sapt, poti sa scazi si pretul la 1 sapt, DAR..repet, este chiar util sa se updadeze postul cad se vinde ceva ( fara rezervari..etc..etc..)

Locked

Return to “Despre forum - reguli, feedback, ajutor, noutati”