Regulament bursa

User avatar
26octombrie
King Meeple
King Meeple
Posts: 4162
Joined: 30 Aug 2012, 15:24
Custom Rank: Awesome Silly Bard

Re: Regulament bursa

Post: # 95132Post 26octombrie
07 Feb 2019, 10:56

Eu, personal, sunt de acord cu ce decide Adi. Pana la urma, in fiecare dimineata ma gandesc cu recunostinta ca forumul asta ar fi putut sa nu mai fie daca nu era el, asa incat il investesc cu sustinerea mea. Dar nu de asta, ci pentru ca e evident ca nimeni nu si-a dorit mai mult sa functioneze cum trebuie, asa ca am incredere ca asta e cea mai buna solutie. Singura mea rugaminte ar fi fost sa nu bagati jocuri noi sau oferte speciale fara up, asadar sa asteptati sa treaca cele sapte zile, pentru ca da, recunosc, ma uit dupa chilipiruri din wishlistul meu si nu numai, mi se pare o chestie de normalitate la o colectie mare de jocuri, doar un chilipir ar justifica achizitiile viitoare. Sau un impulse buy, dar asta e o alta (imensa) poveste.

User avatar
rabesandratana
King Meeple
King Meeple
Posts: 1300
Joined: 29 Jun 2017, 13:05
Location: Bucuresti

Re: Regulament bursa

Post: # 95136Post rabesandratana
07 Feb 2019, 11:29

26octombrie wrote:
07 Feb 2019, 10:56
Eu, personal, sunt de acord cu ce decide Adi. Pana la urma, in fiecare dimineata ma gandesc cu recunostinta ca forumul asta ar fi putut sa nu mai fie daca nu era el, asa incat il investesc cu sustinerea mea. Dar nu de asta, ci pentru ca e evident ca nimeni nu si-a dorit mai mult sa functioneze cum trebuie, asa ca am incredere ca asta e cea mai buna solutie. Singura mea rugaminte ar fi fost sa nu bagati jocuri noi sau oferte speciale fara up, asadar sa asteptati sa treaca cele sapte zile, pentru ca da, recunosc, ma uit dupa chilipiruri din wishlistul meu si nu numai, mi se pare o chestie de normalitate la o colectie mare de jocuri, doar un chilipir ar justifica achizitiile viitoare. Sau un impulse buy, dar asta e o alta (imensa) poveste.
Subscriu :tu:

User avatar
LookyRo
King Meeple
King Meeple
Posts: 450
Joined: 31 Mar 2015, 12:38
Location: Oradea

Re: Regulament bursa

Post: # 95142Post LookyRo
07 Feb 2019, 11:53

Haddeo wrote: Nu am auzit niciun motiv pentru care e nevoie de up-uri mascate intre cele 7 zile decat ca le permit celor care stau pe refresh sa prinda chilipiruri sau jocuri noi mai usor.
Personal, nu cumpar de la bursa fie pentru ca nu e jocul pe care-l vreau, fie pentru ca reducerea nu e suficient de semnificativa pentru a justifica cheltuiala.
Update-urile, indiferent cat de frecvente sunt, daca nu aduc nimic nou, mai mult ma incurca.

Daca jocul e destul de bun (si il vreau), prefer sa il iau nou, de la un magazin, decat sa platesc cu 10-20% mai putin.
Magazinele au mai multe reglementari din punct de vedere legal.

Daca un joc nu prea ma intereseaza, dar e suficient de ieftin incat sa-l pot lua, sa-l incerc si apoi sa-l vand daca nu imi place... s-ar putea sa-l cumpar.

Daca eu cumpar un joc, vanzatorul e multumit; la fel si eu.
Sectiunea de bursa si-a indeplinit scopul.

Functia de search, pe forum, o folosesc extrem de rar, pentru felul in care da rezultatele: texte taiate (sau cu textul {VANDUT} inaintea lui), topicuri inchise si numarul de optiuni ce trebuie sa selectez pentru a cauta: doar in sectiunea de "bursa", doar din primul post a fiecarui topic.

Haddeo wrote: Da, nu legea salarizării, dar sa zicem ca s-ar supune la vot dacă sa mergem cu mașina pe linia de tramvai și sa ne băgăm in fata? Ne interesează și de vreo ambulanta ? Vreo urgenta? S-a votat? Nu... au trântit niste garduri. Oare ce ieșea la vot? Sunt curios.
Chiar asa... de ce mai votam orice? Mi se pare ca o dam doar dintr-o extrema in cealalta.

Nu mai bine incercam sa ducem discutii constructive? Vreau doar sa las cateva propuneri de discutie:
1. Care e scopul sectiunii de bursa? Cum putem incuraja utilizatorii pentru a-si indeplini scopul?
2. Cine e vanzatorul? Ce vrea? Ce atrage vanzatorii? Ce asteptari au? Ce as vrea eu, cand as vinde un joc?
3. Cine e cumparatorul? Ce vrea? Ce atrage cumparatorii? Ce asteptari au? Ce as vrea eu, cand as cumpara un joc?
4. Care e diferenta intre sectiunea de bursa si un alt magazin de jocuri? Dar fata de o alta platforma online de vanzatori de produse?
6. Cum interactiuneza utilizatorii cu acea sectiune?
6.1. Se foloseste suficient de mult "search"-ul?
6.2. Daca lumea asteapta doar ofertele, cum poate sa afle cand sunt altele noi?
7. Care update-uri sunt utile si merita permise si care nu?
Personal, as prefera ca atunci cand se anunta ca sunt jocuri noi sau reduceri, sa stiu si care sunt alea si cat.


Sincer, nu ma simt foarte comod sa fac acest gen de postari pe forum. Nu sunt eu temelia acestuia... chiar nu am avut nici o contributie semnificativa.
Poate eu sunt utilizatorul atipic... care cauta doar oferte la sectiunea de bursa.

Dar apreciez efortul care e depus pentru mentinerea forumului (perioada in care acesta a fost inchis a fost o dezamagire) si ma bucur ca exista.
Vreau doar sa incerc sa optimizez, pe cat se poate, modul meu de interactionare cu acesta... si daca (daca) cumva nu sunt utilizatorul atipic... si a acelorlalti!
Last edited by LookyRo on 07 Feb 2019, 16:37, edited 1 time in total.

User avatar
Teddy
King Meeple
King Meeple
Posts: 1382
Joined: 09 Dec 2010, 02:30
Location: Bucuresti

Re: Regulament bursa

Post: # 95144Post Teddy
07 Feb 2019, 12:11

Pareri pro si contra ca de fiecare data.

Indraznesc sa mai vin cu o propunere:

Singurele postari admise sa fie cu jocuri noi si reduceri.
Altfel de ce sa dai up daca nu aduci nici o modificare la thread?!

Daca se doresc argumente, ei bine aceste 2 elemente sunt cele mai importante la comertul pe care il desfasuram.
Ce vinzi si cu cat?

Se face aproape o luna de cand nu am mai scris pe topicul meu de vanzari si tot in prima pagina este. Nu simt nevoia sa-l aduc in fata atata timp cat nu am modificat nimic la el si este si in prima pagina.

User avatar
Miţã
King Meeple
King Meeple
Posts: 2055
Joined: 05 Jan 2013, 10:56
Custom Rank: Zombie Killer
Location: Dr.Tr.Severin

Re: Regulament bursa

Post: # 95146Post Miţã
07 Feb 2019, 12:21

Salut,

Am zis ca renunt in a mai intra pe forum fiindca sunt dezamagit de cum am fost tratat de anumiti colegi, intre timp am vazut ca si-au cerut scuze. Consider ca aceste atacuri la persona chiar daca vor ele sa fie pozitive trebuie sa aiba in spate si o gandire logica, nu aveam nevoie de ce s-a intamplat fiindca trec printr-o perioada foarte grea dar s-a intamplat si sper ca o sa ramana o chestiune de trecut.

Acum sa vorbim putin pe subiect. Consider lipsa de respect din partea celor ce au comentat la adresa administratorilor legat de subiectul bursa, faptul ca acesti oameni voluntar sacrifica din timpul lor pentru a administra acest forum, cand ar putea sa il petreaca cu iubita/sotia, copii si/sau familia, este un lucru mare pentru aceasta comunitate. Regulile scrise de Adi sunt reguli normale si de bun simt. Consider ca oricine poate astepta 7 zile (asta daca azi ai dat UP) sa posteze un pret nou sau un joc nou in sectiunea bursa.
Sunt vanzator pe bursa asta din 2013 si am suparat o singura persoana care a invocat ca i-a lipsit o piesa dupa 3 luni de zile si asta pentru ca i-am atras atentia ca isi dadea UP la 2-2 zile. Este lipsa de respect fata de toti cei care vindem/cumparam de pe bursa sa vi cu mesaje de genul am redus 5 lei la un joc de 400 de lei doar ca sa iti scoti postarea in fata. Toata lumea vrea vanzare rapida dar daca tu vrei sa vinzi Catan cu 90 de lei cand el este 99 in magazin cred ca ai gresit piata.

Nu uitati ca in iunie 2018 am pus cruce acestui forum si ne-am adunat multi la inmormantare, se pare ca Dr. Frankenstein si Igor au reusit sa il aduca la viata si pentru asta le multumesc din suflet, oricand si orice modificare doresc sa faca asupra forumului regulilor s.a.m.d am sa le respect fara drep de apel.

Cam atat am avut de spus.

User avatar
LookyRo
King Meeple
King Meeple
Posts: 450
Joined: 31 Mar 2015, 12:38
Location: Oradea

Re: Regulament bursa

Post: # 95148Post LookyRo
07 Feb 2019, 12:46

Miţã wrote:
07 Feb 2019, 12:21
Consider lipsa de respect din partea celor ce au comentat la adresa administratorilor legat de subiectul bursa
Chiar deloc. Tot respectul pentru acestia, inclusiv faptul ca putem discuta despre aceste reguli!
Iar comentariile nu sunt la adresa administratorilor, ci la adresa unor reguli.
E lipsa de respect sa contrazici pe cineva?

Miţã wrote:
07 Feb 2019, 12:21
Este lipsa de respect fata de toti cei care vindem/cumparam de pe bursa sa vi cu mesaje de genul am redus 5 lei la un joc de 400 de lei doar ca sa iti scoti postarea in fata.
Iar UP cu UP (5 lei / bucata), incetul cu incetul ii va scadea pretul. Iar daca nu e competitiv cu piata, nu il va vinde.

Nu cred ca faptul ca postarea e mai in fata ii va vinde jocul.
Poate gresesc, dar nu cred ca bursa de aici functioneaza la fel ca rezultatele de pe google sau olx.
Poate gresesc!

nqq
King Meeple
King Meeple
Posts: 795
Joined: 25 Aug 2013, 17:05
Location: Bucuresti

Re: Regulament bursa

Post: # 95152Post nqq
07 Feb 2019, 13:04

rabesandratana wrote:
07 Feb 2019, 11:29
26octombrie wrote:
07 Feb 2019, 10:56
Eu, personal, sunt de acord cu ce decide Adi. Pana la urma, in fiecare dimineata ma gandesc cu recunostinta ca forumul asta ar fi putut sa nu mai fie daca nu era el, asa incat il investesc cu sustinerea mea. Dar nu de asta, ci pentru ca e evident ca nimeni nu si-a dorit mai mult sa functioneze cum trebuie, asa ca am incredere ca asta e cea mai buna solutie. Singura mea rugaminte ar fi fost sa nu bagati jocuri noi sau oferte speciale fara up, asadar sa asteptati sa treaca cele sapte zile, pentru ca da, recunosc, ma uit dupa chilipiruri din wishlistul meu si nu numai, mi se pare o chestie de normalitate la o colectie mare de jocuri, doar un chilipir ar justifica achizitiile viitoare. Sau un impulse buy, dar asta e o alta (imensa) poveste.
Subscriu :tu:
:tu:

User avatar
Chuckila
King Meeple
King Meeple
Posts: 5084
Joined: 31 Jan 2010, 02:30
Location: Cluj Napoca

Re: Regulament bursa

Post: # 95163Post Chuckila
07 Feb 2019, 15:07

Nu sunt de acord cu "echipa de administratori nu pot sa faca vreodata ceva gresit doar fiindca au decis sa readuca forumul la viata". Le voi multumi de fiecare data cand imi voi aduce aminte de gestul pe care l-au facut, insa cand consider ca nu au dreptate voi spune unde si de ce.

Sunt oameni maturi, pot sa decida si singuri daca ceea ce zic aduce sau nu valoare forumului.

User avatar
Minel
King Meeple
King Meeple
Posts: 1223
Joined: 16 Feb 2012, 21:53
Location: Bucuresti

Re: Regulament bursa

Post: # 95176Post Minel
07 Feb 2019, 18:04

Miţã wrote:
07 Feb 2019, 12:21
Sunt vanzator pe bursa asta din 2013
Eu din 2012: viewtopic.php?f=8&t=2054
Si niciodata pana acum nu mi-a fost atrasa atentia cu up-uri si comasari si altele.
Eu sunt curios daca lumea chiar se plange lui Hadeo sau pur si simplu Hadeo face excel de zel de cand a resurectat forumul. Pe vremea lui Chuckila era mai bine. :)

User avatar
fl0po
King Meeple
King Meeple
Posts: 1649
Joined: 09 Jun 2012, 09:56
Custom Rank: iOS Netrunner
Location: Bucuresti

Re: Regulament bursa

Post: # 95177Post fl0po
07 Feb 2019, 18:13

Minel wrote:
07 Feb 2019, 18:04
Miţã wrote:
07 Feb 2019, 12:21
Sunt vanzator pe bursa asta din 2013
Eu din 2012: viewtopic.php?f=8&t=2054
Si niciodata pana acum nu mi-a fost atrasa atentia cu up-uri si comasari si altele.
Eu sunt curios daca lumea chiar se plange lui Hadeo sau pur si simplu Hadeo face excel de zel de cand a resurectat forumul. Pe vremea lui Chuckila era mai bine. :)

Aveai prețuri mai bune in 2012..... nici nu apucai sa dai Up și rămâneai fără stoc. și probabil nu erai așa de dezordonat....puneai totul frumos intr-o singura postare.
HACK OR GET WHACKED!

User avatar
Minel
King Meeple
King Meeple
Posts: 1223
Joined: 16 Feb 2012, 21:53
Location: Bucuresti

Re: Regulament bursa

Post: # 95178Post Minel
07 Feb 2019, 18:17

Preturile le-am crescut in 2013 cand au aparut useri dispusi sa plateasca mai mult. 😁

User avatar
fl0po
King Meeple
King Meeple
Posts: 1649
Joined: 09 Jun 2012, 09:56
Custom Rank: iOS Netrunner
Location: Bucuresti

Re: Regulament bursa

Post: # 95179Post fl0po
07 Feb 2019, 18:18

UP!
see u in 7 days...
HACK OR GET WHACKED!

User avatar
Minel
King Meeple
King Meeple
Posts: 1223
Joined: 16 Feb 2012, 21:53
Location: Bucuresti

Re: Regulament bursa

Post: # 95182Post Minel
07 Feb 2019, 18:53

Ma mananca si pe mine degetele sa dau un up, dar nu am voie :(

crazyfroggg
King Meeple
King Meeple
Posts: 566
Joined: 21 Jan 2017, 08:52
Location: Cluj-Napoca

Re: Regulament bursa

Post: # 95198Post crazyfroggg
08 Feb 2019, 08:08

Teddy wrote:
07 Feb 2019, 12:11
Singurele postari admise sa fie cu jocuri noi si reduceri.
Altfel de ce sa dai up daca nu aduci nici o modificare la thread?!
Sincer, propunerea lui Teddy mi se pare grozavă și realistă. Se poate propune și un plafon minim de reducere, gen 5-10 lei, pentru a evita reduceri de 1 leu/zi. Și în situația rezultată nu cred că va mai avea cineva ceva împotrivă la "up-uri" zilnice.
Foarte bună ideea, chiar nu îi văd nici un cusur.

georgezidanic
Chief Meeple
Chief Meeple
Posts: 173
Joined: 26 Apr 2016, 12:10
Location: Cluj-Napoca

Re: Regulament bursa

Post: # 95235Post georgezidanic
08 Feb 2019, 12:00

crazyfroggg wrote:
08 Feb 2019, 08:08
Teddy wrote:
07 Feb 2019, 12:11
Singurele postari admise sa fie cu jocuri noi si reduceri.
Altfel de ce sa dai up daca nu aduci nici o modificare la thread?!
Sincer, propunerea lui Teddy mi se pare grozavă și realistă. Se poate propune și un plafon minim de reducere, gen 5-10 lei, pentru a evita reduceri de 1 leu/zi. Și în situația rezultată nu cred că va mai avea cineva ceva împotrivă la "up-uri" zilnice.
Foarte bună ideea, chiar nu îi văd nici un cusur.
decat ca ar trebui cineva sa tina evidenta la toate preturile din toate posturile. ca altfel pot sa imi editez complet post-ul si sa zic ca am redus cu 50 de lei cand, in fapt, nu am redus deloc. Eu sunt de acord cu regula actuala de 7 zile. E cea mai logica si simpla.

User avatar
cristianf
King Meeple
King Meeple
Posts: 2980
Joined: 18 Jul 2010, 09:55
Location: Sanpetru, Brasov

Re: Regulament bursa

Post: # 95239Post cristianf
08 Feb 2019, 12:11

Dupa 3 upuri in care zici ca reduci cu 50 de lei si jocul costa 200 de lei la tine si 240 in magazin o sa se prinda lumea sigur. :)

crazyfroggg
King Meeple
King Meeple
Posts: 566
Joined: 21 Jan 2017, 08:52
Location: Cluj-Napoca

Re: Regulament bursa

Post: # 95240Post crazyfroggg
08 Feb 2019, 12:37

Exact. Eu zic că e o soluție care merită probată (câteva săptămâni/o lună, de ex).
Nici eu nu am probleme cu regula de 7 zile, sau ce regulă ar fi. Doar ziceam că ideea lui Teddy îmi pare grozavă.

User avatar
26octombrie
King Meeple
King Meeple
Posts: 4162
Joined: 30 Aug 2012, 15:24
Custom Rank: Awesome Silly Bard

Re: Regulament bursa

Post: # 95251Post 26octombrie
08 Feb 2019, 16:38

Voiam să mai spun o chestie, la care poate unii nu s-au gandit: modul de cumpărare al diferă de la om la om. Unii vin și caută un joc anume și atunci search merge perfect. Alții frunzăresc și caută să vadă dacă-i interesează vreunul din jocurile propuse. La cei din urmă merge mai bine refreshul, poate mâine sunt într-o dispoziție mai nechibzuită și cumpără un joc la care au zis pas alaltăieri. E ok și așa și așa.
Nu prea înțeleg de ce nu rămâne cum a fost 7-8 ani. Dacă sunt 2-3 persoane care s-au plâns în privat, să spună public despre cine e plângerea, să-și asume nemulțumirea, iar cei care abuzează de topic să fie nominalizați și să nu mai facă. Nu așa e cel mai simplu, în loc să remodelăm tot?!

User avatar
Haddeo
King Meeple
King Meeple
Posts: 2343
Joined: 28 Dec 2015, 18:59
Location: Bucuresti

Re: Regulament bursa

Post: # 95253Post Haddeo
08 Feb 2019, 18:31

Pai putem si sa nominalizam, nu e o problema:
viewtopic.php?f=8&t=8773
Minel si-a facut topic de vanzare pe 29 Dec, pe 2 a facut up, pe 3 up de doua ori in aceeasi zi unul dimineata unul seara, 4 discutii, 7 up, 9 up, 12 up. dupa discutii pe 12-13 a facut pe desteptul si a mai dat up odata pe 14.
S-a plans lumea pe acelasi topic ca unde scrie clar negru pe gri ca alea sunt regulile.
Reguli contra nesimtirii se fac la nevoie, cand suntem fortati. Acum sunt clare si scrise.
Ulterior au inceput anumite discutii pe acest topic, s-a exprimat lumea, am notat... o sa discutam, revenim cu o decizie.
But what if they are creating the disaster within themselves?
Things are OK now but I never know when it's going to change.

User avatar
Minel
King Meeple
King Meeple
Posts: 1223
Joined: 16 Feb 2012, 21:53
Location: Bucuresti

Re: Regulament bursa

Post: # 95254Post Minel
08 Feb 2019, 18:45

Postari cu jocuri noi adaugate, raspunsuri la intrebari, update status sau pret la jocuri. In fine, lumea poate intra sa analizeze. Ca din descrierea ta, se intelege ca am dat doar Up fara motiv in fiecare zi.
Eu am procedat la fel cum procedez din 2012. Pana acum nu s-a plans nimeni, dar acum presupun ca ai casuta full de PM-uri care se plang la adresa mea.

Locked

Return to “Despre forum - reguli, feedback, ajutor, noutati”