ForumBoardGames.ro se va inchide 09.06.2018

Locked
User avatar
26octombrie
King Meeple
King Meeple
Posts: 4162
Joined: 30 Aug 2012, 15:24
Custom Rank: Awesome Silly Bard

Re: ForumBoardGames.ro se va inchide 09.06.2018

Post: # 90216Post 26octombrie
08 Jun 2018, 18:08

Ce-ar fi sa deschida cineva un Google docs in care sa avem acces toti, sa ne scriem adresele de mail, userul de forum si, eventual, nr. de telefon? Nu stiu daca se poate asta dar, tinand cont ca oricum se-nchide forumul la miezul noptii (still can't believe it...), n-ar putea sa intre prea multe persoane nedorite pe linkul de-aici, nu? Eu nu stiu cum sa fac
Sau e suficient ca aveti voi, administratorii, toate adresele de mail? Ma gandesc in mult-dorita-si-sperata eventualitate in care forumul nostru se face pasare phoenix, sa ii invitati pe toti la loc :-)

User avatar
VickdaReaper
Super Moderator
Super Moderator
Posts: 3320
Joined: 16 Feb 2010, 18:00
Location: Bucuresti
Contact:

Re: ForumBoardGames.ro se va inchide 09.06.2018

Post: # 90223Post VickdaReaper
08 Jun 2018, 20:21

Sarind peste latura lacrimogena a unui ultim mesaj scris intr-un loc pe care il vizitam zilnic cu multa placere, vreau sa multumesc tuturor celor care au facut parte din acest forum in ultimii opt ani, fie ei mai vechi ori mai noi, tuturor celor care mi-au raspuns la intrebari sau care au pus intrebari la care am putut raspunde, tuturor celor care mi-au citit ineptiile de pe forum si in mod special celor care le-au apreciat, tuturor celor cu care am ajuns sa joc la aceiasi masa, dar si celor cu care doar am stat de vorba pe la o nationala, tuturor celor care m-au lasat sa-i bat la jocuri (sper ca am reusit sa va invat cate ceva), ori celor care m-au invins (mai bine ma lasati sa inving, caci lectii nu am invatat niciuna), sau celor care s-au jucat pe la alte mese si pe care am putut sa-i urmaresc.

Am legat suficiente prietenii si amicitii datorita acestui forum si sper ca nu am suparat prea multa lume. Iar daca am facut-o, imi pare rau ca nu v-am suparat suficient de tare ca sa mi-o si spuneti. Cat despre cei pe care nu i-am suparat deloc, sper sa ne vedem curand la o masa de joc si la un pahar de ce lichid o fi in el. Dar mai important, la un colt de voie buna.

Pana ne vom aseza la noul nostru loc de discutii, Victor, adica VickdaReaper, va tzuca pe toate si toti! :P

P.S. Destinatia mea predilecta de transhumanta va fi ghilda BGG, pana la alternative mai bune. Daca insa decideti sa faceti grupuri pe stiu eu ce platforma, incercati, va rog, sa le faceti publice, ca sa aibe acces la ele si persoanele care nu exista in lumea reala (i.e. fara conturi de Facebook, Twiter sau alte platforme). Cum sunt eu, spre exemplu. ;)
Pentru board games sunt fidel cum era Castro pentru Cuba...

Colectie

User avatar
dmx85
King Meeple
King Meeple
Posts: 991
Joined: 25 Jan 2012, 03:09
Contact:

Re: ForumBoardGames.ro se va inchide 09.06.2018

Post: # 90225Post dmx85
08 Jun 2018, 20:55

Imi pare rau de situatie,dar ii inteleg pe administratori.

Daca cineva preia initiativa pentru reconstructia forumului, spuneti-mi si mie si incerc sa ajut si eu cum pot.

In rest, multumiri tuturor, acest forum a fost o experienta minunata pentru mine.

Am speranta si increderea ca vom reusi sa ne reunim pe o alta platforma, iar comunitatea de boardgameri va putea creste in continuare.

Toate cele bune!

Daniel

User avatar
Haddeo
King Meeple
King Meeple
Posts: 2343
Joined: 28 Dec 2015, 18:59
Location: Bucuresti

Re: ForumBoardGames.ro se va inchide 09.06.2018

Post: # 90228Post Haddeo
08 Jun 2018, 21:09

ha ha Eu sunt inscris in ghilda bgg din 2011-03-13 13:03:49 , al doilea dupa Costy care a facut ghilda :D. Habar nu am cum am reusit asta :) fara sa am niciun contact cu grupul de gameri de atunci.
Nici eu nu am facebook, asa ca ne vedem pe bgg sau alte canale pana la vremuri mai bune.
going underground
But what if they are creating the disaster within themselves?
Things are OK now but I never know when it's going to change.

User avatar
BlackPharaoh
Chief Meeple
Chief Meeple
Posts: 119
Joined: 01 Feb 2012, 12:34

Re: ForumBoardGames.ro se va inchide 09.06.2018

Post: # 90231Post BlackPharaoh
08 Jun 2018, 21:35

Cateva cuvinte si din partea mea, cu riscul de a nu mai apuca nimeni sa citeasca.

1. @Admini: Cele mai sincere si calde multumiri celor care au facut posibil acest proiect si celor care l-au mentinut activ atata timp. Ati reusit sa creeati o comunitate superba cu un impact semnificativ in viata fiecaruia dintre noi si sper ca sunteti/ sa fiti pentru totdeauna mandri pentru acest lucru. Sunteti niste TITANI.

2. @Comunitate: Imi face o deosebita placere sa fac parte din aceasta comunitate. Noi reprezentam aceasta comunitate si nu ar trebui sa ne simtim restrictionati de o platforma sau reglementare. Comunitatea suntem noi si depinde de fiecare dintre noi cum va evolua mai departe. Speranta mea este ca acesta este doar un nou inceput, o transformare in ceva mult mai puternic.


O singura observatie asa acea si eu: Anuntul/ decizia a vin [b]foarte foarte tarziu[/b]... desi ma astept ca ati investit timp relevant pentru a analiza si cantari situatia pe toate partile pentru a ajunge la aceasta decizie radicala.
Cred ca ati subestimat putin ajutorul pe care o astfel de comunitate ar putea sa il ofere in gasirea solutiilor posibile si/ sau necesare pentru a trece peste orice (aceasta) provocare.

Cat despre motivare (nou legislatie GDPR), cred ca va grabiti putin. Desigur ca va trebui gasite solutii pentru noile restrictii dar nu e graba chiar asa de mare. Din pacate majoritatea companiilor (inclusiv printre cele mai mari) au inceput sa trateze aceasta problema in ceasul al 13 si inca vor mai avea de lucrat o perioada buna pentru a intelege cat mai bine toate aspectele acestei reglementari, iar implementarea se face pas cu pas...

Personal, imi ofer suportul pentru orice intiativa, propunere venita din partea comunitatii.


Cu respect,
BP

User avatar
iuli212
King Meeple
King Meeple
Posts: 566
Joined: 13 Oct 2013, 20:43
Custom Rank: Dr. Meeple
Location: Bucuresti
Contact:

Re: ForumBoardGames.ro se va inchide 09.06.2018

Post: # 90232Post iuli212
08 Jun 2018, 21:38

Mulțumesc și eu celor care au avut grija de forum pana acum, dar și tuturor celor cu care m-am întâlnit cu diferite ocazii datorita lui.

Eu vin cu o întrebare, nu ma pricep la IT: nu se poate trimite un mesaj de la forum către toți utilizatorii cu adresa de pe BGG și grupul general de pe Fb?
Poate sunt utilizatori care nu intra chiar asa des sau zilele acestea și ne împrăștiem.

User avatar
Chuckila
King Meeple
King Meeple
Posts: 5084
Joined: 31 Jan 2010, 02:30
Location: Cluj Napoca

Re: ForumBoardGames.ro se va inchide 09.06.2018

Post: # 90245Post Chuckila
09 Jun 2018, 01:12

26octombrie wrote:Nu stiu daca se poate asta dar, tinand cont ca oricum se-nchide forumul la miezul noptii (still can't believe it...)
Eu nici acum nu inteleg de ce lumea traieste cu impresia ca forumul se inchide la miezul noptii. Doar nu credeti ca il rog pe Adixor sa stea de straja in mijlocul noptii, sa il dea jos :)

Scrie in primul post, putin sub textul mare, bold si in rosu, ca se inchide la 20:00 sambata. Da, nu sunt multe 20 de ore, insa nu e la miezul noptii. Decat daca s-a decis Adixor ca s-a saturat sa astepte si vrea sa ne scurteze agonia :D

adixor
Special Meeple
Special Meeple
Posts: 340
Joined: 09 Nov 2011, 00:59

Re: ForumBoardGames.ro se va inchide 09.06.2018

Post: # 90246Post adixor
09 Jun 2018, 07:13

Cum am ajuns Luci ala rau care inchide forumuri cand nu se asteapta lumea? :)
Mai serios vorbind, nu stam degeaba in background. Orice anunt ulterior il punem aici pe site (chiar daca forumul in sine va fi inchis) si pe ghilda.

User avatar
26octombrie
King Meeple
King Meeple
Posts: 4162
Joined: 30 Aug 2012, 15:24
Custom Rank: Awesome Silly Bard

Re: ForumBoardGames.ro se va inchide 09.06.2018

Post: # 90247Post 26octombrie
09 Jun 2018, 08:08

Luci, cand am citit ca se-nchide forumul, creierul meu a etalat instant un mare ecran albastru (criticati-ma cat vreti, dar "my brain instantly displayed a humongous blue screen" suna waay better!). In consecinta, restul detaliilor, minore in comparatie cu vestea inchiderii, au disparut total.
Acum, evident, ma bucur ca e 10 noaptea (eu intelesesem ca pe 8, la miezul noptii se inchide...)

Ca sa revenim in zona de confort, simtind ca am nevoie de terapie in aceste momente grele, m-am intors la cea mai eficienta forma pe care am descoperit-o de cativa ani si... mi-am luat Kingsport Festival si Favor of the Pharaoh :-)
Trebuie sa ne regrupam rapid pe bgg, cui ii mai spun eu despre necumpatarile mele?! Meanwhile, cine vrea sa-ncerce noile achizitii, let me know.

Am facut un grup pe WhatsApp cu cei pe care ii aveam in telefon salvati. Nu neaparat pentru conversatie, macar pentru info utile si invitatii la joaca. Cine mai vrea sa intre, dati-mi un semn cu nr. de telefon pe bgg sau aici pe pm, cat o mai fi.

Pe facebook cum se cheama grupul?

User avatar
iadrianik
King Meeple
King Meeple
Posts: 989
Joined: 29 Nov 2011, 13:56
Location: Bucuresti
Contact:

Re: ForumBoardGames.ro se va inchide 09.06.2018

Post: # 90249Post iadrianik
09 Jun 2018, 08:09

@ Costy: boardgames-blog avea si sectiune de forum, dar vad ca acum nu e functionala.
Vreo sansa sa poate fi reactivat forumul acolo?

User avatar
raclariu
Chief Meeple
Chief Meeple
Posts: 151
Joined: 10 Nov 2014, 15:49
Location: Bucuresti

Re: ForumBoardGames.ro se va inchide 09.06.2018

Post: # 90252Post raclariu
09 Jun 2018, 09:32

O sa fac eu un forum, am oarecare cunostiinte in d-ale site-urilor, am facut 2-3 pentru bani in ultimul an. Nu stiu cu forumuri, dar am facut ieri un test pe un domeniu pe care il detin si pare ok. Lucrez pentru o firma care are magazin online si care are vanzari de ~100k euro lunar si eu ma ocup de mentenanta website printre altele. Ce pot sa zic e ca gdprul la noi e ca si cum nu e, adica doare pe toata lumea la basca. Ce inteleg eu din gdpr e importanta pentru datele personale, mai mult decat chestiile tehnice e important ca daca te verifica cumva cineva ceea ce e oarecum improbabil pentru ca traim in Romania, trebuie sa se vada ca iti sai interesul pentru datele personale ale utilizatorilor la modul sa le spui ce aduni, pentru ce aduni si unde folosesti datele alea, cat tin cookieurile si sa dai dreptul sa isi sterga contul cu toate intrarile aferente din baza de date. Pot face un forum si sa rezolv astea. Alta la mana, inainte sa iti bubuie 20mil euro amenda :))) daca nu ma insel, ai 2 avertizari, deci mare stres nu e, mi-l asum.
Acum daca aveti incredere in mine, asta e alta problema,sunt de ceva timp pe forum, cativa ani buni chiar, si am facut cateva schimburi cu persoane pe aici. De ce vorbesc de incredere? Pentru ca eu ma cred in stare sa pun pe picioare un nou forum, dar nu imi permit costurile unui domeniu, hosting si 1-2 module sa ma ajute la gdpr. Pentru asta trebuie sa apelez la voi. Estimez 500 lei cu un hosting platit pt 1 an cu domeniu pe 5 ani ca asa e regula noua si ce mai imi trebuie. Eu am un salariu modic de cateva sute de lei peste salariul minim. Forumul asta e cel mai vizitat site al meu se ceva timp si imi e groaza aa stiu ca nu mai e si d-asta las si replyul asta.
Eu acum sunt in vacanta si scriu dupa telefon. Pentru cei interesati, imi puteti da un mail pe raclariuclaudiu@gmail.com sa stiu si eu ca se inchide forumul si nu apucam sa vbim prin pm. Alta nevoie ar fi sa imi dati ori pagini de forum cu reguli si chestii de gen salvate in html sau print screenuri pentru ca m-ar scuti de scris regulile forumului ai alte chestii de gen ca sa le copy paste in forumul nou rapid.
Imi asum gdpr si vad cum o dau, dar viitorul suna bine din testele mele.
Astept mailurile voastre cei care sunteti interesati. Estimez maxim 1 luna sa dau drumul forumului nou. Orice alte intrebari mi le adresati pe mail. O sa postez updateuri in guildul Romania de pe BGG.
O zi buna tuturor!

User avatar
raclariu
Chief Meeple
Chief Meeple
Posts: 151
Joined: 10 Nov 2014, 15:49
Location: Bucuresti

Re: ForumBoardGames.ro se va inchide 09.06.2018

Post: # 90254Post raclariu
09 Jun 2018, 10:11

Am crezut ca nu s-a postat primul mesaj lung de la vreo eroare ca sunt pe tel si nu am apucat sa citesc ca necesita aprobare *facepalm*

User avatar
Chuckila
King Meeple
King Meeple
Posts: 5084
Joined: 31 Jan 2010, 02:30
Location: Cluj Napoca

Re: ForumBoardGames.ro se va inchide 09.06.2018

Post: # 90258Post Chuckila
09 Jun 2018, 11:02

iadrianik wrote:@ Costy: boardgames-blog avea si sectiune de forum, dar vad ca acum nu e functionala.
Vreo sansa sa poate fi reactivat forumul acolo?
Din cate am vb cu el in ultimele zile, din exact aceleasi considerente s-a inchis si acel forum, plus inca alte cateva proiecte pe care le avea Costi. Dar poate ne confirma chiar el, de la sursa :)

User avatar
danielM
King Meeple
King Meeple
Posts: 1667
Joined: 13 Jun 2012, 15:23
Custom Rank: general de sufragerie

Re: ForumBoardGames.ro se va inchide 09.06.2018

Post: # 90260Post danielM
09 Jun 2018, 11:10

@raclariu
Eu sustin ideea si sunt dispus sa platesc o anumita suma ca sa te ajute la initierea unui noi forum. Un nou forum dedicat e cea mai buna solutie pentru a pastra frumoasa comunitate construita in jurul jocurilor. Totusi, parca si Haddeo a spus ca se implica la un proiect de genul; trebuie vazut ce se hotaraste si sa nu apara trei noi forumuri.

User avatar
Chuckila
King Meeple
King Meeple
Posts: 5084
Joined: 31 Jan 2010, 02:30
Location: Cluj Napoca

Re: ForumBoardGames.ro se va inchide 09.06.2018

Post: # 90261Post Chuckila
09 Jun 2018, 11:14

Haddeo doreste sa preia forumul in forma actuala si sa il aduca la zi pentru a fi OK din punct de vedere al legislatiei GDPR. Probabil cea mai buna solutie, daca ii reuseste.

User avatar
26octombrie
King Meeple
King Meeple
Posts: 4162
Joined: 30 Aug 2012, 15:24
Custom Rank: Awesome Silly Bard

Re: ForumBoardGames.ro se va inchide 09.06.2018

Post: # 90262Post 26octombrie
09 Jun 2018, 11:21

Claudiu, ideea si deschiderea sunt minunate, multumim! Cred ca cel mai util e sa te punctezi si cu Adi, cand vii din concediu si impreuna sigur iese minunat.

User avatar
CostyBGB
Special Meeple
Special Meeple
Posts: 657
Joined: 18 Jan 2010, 16:13
Location: Bucuresti
Contact:

Re: ForumBoardGames.ro se va inchide 09.06.2018

Post: # 90263Post CostyBGB
09 Jun 2018, 12:11

iadrianik wrote:@ Costy: boardgames-blog avea si sectiune de forum, dar vad ca acum nu e functionala.
Vreo sansa sa poate fi reactivat forumul acolo?
Forumul nu mai avea activate de muulta vreme si dupa o schimbare de hosting, am intarziat repunerea lui in functiune. Dupa ce mi-am dat seama ca toate site-urile pe care le detin trebuie sa fie GDPR compliant si negasind o solutie 100% safe, am decis sa renunt la el. Cu blogul este mai usor, deja am pus si eu ca toata lumea aceleasi plugin-uri...
Costy de la BoardGames BLOG (primul blog de boardgames din Romania)
Colectia de jocuri BGB

danutzek
Chief Meeple
Chief Meeple
Posts: 180
Joined: 10 Sep 2011, 19:35
Location: Iasi

Re: ForumBoardGames.ro se va inchide 09.06.201

Post: # 90264Post danutzek
09 Jun 2018, 12:13

Dragii mei prieteni,

Doresc sa va multumesc pentru toata experienta minunata avuta aici alaturi de voi. Nu sunt un om care sa posteze des,dar nu a fost zi in care sa nu accesez acest site. De fapt datorita voua am putut sa imi largesc atat de mult universul acesta extraordinar al jocurilor. Tinand cont de faptul ca sunt un impatimit gamer (atat pe pc cat si pe consola),aceasta comunitate de aici a reusit sa trezeasca in mine copilul de odinioara cand jucam Piticot sau Dacii si Romanii doar ca de aceasta data la un cu totul alt nivel. Sunt mandru ca sunt parte din familia forumboardgames.ro. Ma doare sufletul sa stiu ca formatul actual al acestei comunitati se sfarseste aici,dar sunt sigur ca tot datorita voua se va reusi (sper eu ca intr-un timp cat mai scurt) ca acest final sa fie doar o trecere catre ceva nou si cel putin la fel de bun ca si pana acum.

Va imbratisez pe toti si va salut cu respect !

User avatar
Teddy
King Meeple
King Meeple
Posts: 1382
Joined: 09 Dec 2010, 02:30
Location: Bucuresti

Re: ForumBoardGames.ro se va inchide 09.06.2018

Post: # 90273Post Teddy
09 Jun 2018, 18:08

Propun ca atunci cand se va face noul forum sa se posteze pe site noua locatie. Sigur o sa mai intre lumea de curiozitate sa vada daca a aparut ceva.

In rest va doresc toate cele bune, va multumesc pentru tot si ne vedem pe alte platforme.

User avatar
Haddeo
King Meeple
King Meeple
Posts: 2343
Joined: 28 Dec 2015, 18:59
Location: Bucuresti

Re: ForumBoardGames.ro se va inchide 09.06.2018

Post: # 90275Post Haddeo
09 Jun 2018, 19:17

Teddy wrote:Propun ca atunci cand se va face noul forum sa se posteze pe site noua locatie. Sigur o sa mai intre lumea de curiozitate sa vada daca a aparut ceva.

In rest va doresc toate cele bune, va multumesc pentru tot si ne vedem pe alte platforme.
Sau.... plot twist .... noul forum sa fie fix la aceeasi locatie. cine stie...... :?:
Dar... un moment bun sa ne aducem aminte ca toate lucrurile sunt trecatoare :)
O seara frumoasa va doresc, Halep sigur o sa aiba una frumoasa.
Era frumos un imn ceva... la sfarsit, ultimele zile m-am simtit ca intr-un film american unde aflam ca pacientul mai are 2 zile de trait si toata lumea isi da seama cum luam toate lucrurile ca si cum sunt vesnice si apreciem doar cand ne dam seama ca sunt trecatoare.
But what if they are creating the disaster within themselves?
Things are OK now but I never know when it's going to change.

Locked

Return to “Promotii, stiri si noutati parteneri”