Black Friday 2018

User avatar
raclariu
Chief Meeple
Chief Meeple
Posts: 151
Joined: 10 Nov 2014, 15:49
Location: Bucuresti

Re: Black Friday 2018

Post: # 92695Post raclariu
16 Nov 2018, 16:59

Am vazut Patchwork la 27 lei, Cyclades la 130 lei, The gallerist la 199 lei, Concordia si Pulsar fiecare 109 lei, insula Skye la 49 lei, Castles of Burgundy la 59 lei, Altiplano maghiara la 135 lei plus o gramada de oferte la lex de 27% pana la 50%. Rezonabil, nu suntem USA pana la urma.
:arrow: https://meeples.ro - vinde/schimba boardgames

Imago
Administrator
Administrator
Posts: 1551
Joined: 13 May 2014, 23:05
Location: Bucuresti

Re: Black Friday 2018

Post: # 92696Post Imago
16 Nov 2018, 17:32

Galerist la 199? Unde

User avatar
Haddeo
King Meeple
King Meeple
Posts: 2343
Joined: 28 Dec 2015, 18:59
Location: Bucuresti

Re: Black Friday 2018

Post: # 92697Post Haddeo
16 Nov 2018, 17:34

S-a dus
But what if they are creating the disaster within themselves?
Things are OK now but I never know when it's going to change.

User avatar
26octombrie
King Meeple
King Meeple
Posts: 4162
Joined: 30 Aug 2012, 15:24
Custom Rank: Awesome Silly Bard

Re: Black Friday 2018

Post: # 92698Post 26octombrie
16 Nov 2018, 17:40

Nu uitati, totusi, ca Red Goblin e brick and mortar, ceea ce face ca si costurile lunare sa fie muuult mai mari; nu mai spun ca au sediul in poala universitatii, in buricul targului. Nici eu nu iau des de la ei, insa nu uit ca primul loc in care am ajuns nas in nas cu cutiile astea ala a fost si am stat doua ore cu ochii holbati pe rafturi. So, e bine ca sunt acolo, iar de cand e Acidutzu sunt chiar prietenosi cu preturile uneori ;-)

User avatar
raclariu
Chief Meeple
Chief Meeple
Posts: 151
Joined: 10 Nov 2014, 15:49
Location: Bucuresti

Re: Black Friday 2018

Post: # 92703Post raclariu
16 Nov 2018, 21:33

Imago wrote:
16 Nov 2018, 17:32
Galerist la 199? Unde
A fost la RG. L-am tinut in cos vreo 2 ore, dar nu l-am luat ca nu e pt grupul meu. Am incercat Vinhos si stiu :) Dar extrem de tentant la 199 lei.
:arrow: https://meeples.ro - vinde/schimba boardgames

User avatar
dmx85
King Meeple
King Meeple
Posts: 991
Joined: 25 Jan 2012, 03:09
Contact:

Re: Black Friday 2018

Post: # 92750Post dmx85
19 Nov 2018, 11:16

Raspuns pt intepatura din postarea #92664 + inca cateva idei la modul general:
1. nu e vorba de rautacisme, e doar vorba ca nu inteleg de ce marile magazine de la noi care seteaza trendul de Black Friday nu respecta data "oficiala". Adica daca tot am imprumutat acest "eveniment", de ce nu il respectam pana la capat? Ma astept ca in viitor Emag sa seteze Black Friday in prima saptamana de noiembrie. Sincer.
2. Nu am sub nicio forma rautati fata de concurenta, ba din contra, am o relatie foarte buna cu toti cei cu care am interactionat in domeniu. Ar fi si absurd sa am ceva cu magazinele concurente de la noi ca primele 3 magazine de profil de la noi joaca in cu totul alta liga fata de Pionul, cel putin deocamdata.
3. Legat de discount-uri, unele magazine de la noi sunt doar retaileri, altele cum sunt Lex si Ludicus sunt si distribuitori si au practic produsele lor pentru care pot seta orice pret doresc. La retaileri, in general discount-ul de Black Friday ajunge cam la marja neta de profit a produsului (in domebiul asta marja nu e prea mare). Deci practic de Black Friday, retailerii nu castiga nimic in afara de faptul ca deblocheaza niste bani si atrag niste clienti care pot sau nu pot sa se intoarca la magazinul lor candva.
4. Si o voi spune cu riscul asumat de a-mi atrage antipatii: pentru fiecare produs pe care il cumparati din Emag (stocul lor, nu marketplace) si Elefant, loviti in magazinele de profil. Ei nu obtin profit din vanzarea produselor respective, politica lor fiind de acaparare a pietei si de diatrugere a micilor comercianti care nu pot sustine o astfel de campanie. Norocul nostru, al magazinelor de nisa este ca ei nu se pricep si comercializeaza ce le dau distribuitorii nostri, ca altfel daca aveau o gama mai variata de produse, noi nu mai existam de mult. Totusi, faptul ca ei iau o parte dintre clientii de prodyse "mainstream" (Catan, Activity samd) este un lucru rau pentru noi adtia mici.
5. Dupa localizarile de jocuri realizate (prin mari eforturi de distribuitorii de la noi) din ultimii 2 ani, sa zicem, oferta a ajuns sa fie cu mult peste anvergura pietei din Romania in momentul de fata, lucru periculos in primul rand pentru distribuitori care au adus la noi niste jocuri cu potential foarte slab pentru piata locala. In aceste jocuri s-au blocat niste bani care vor fi foarte greu de recuperat, daca nu chiar imposibil. De aceea, asteptati-va la oferte incredibile la jocuri precum Great Western Trail, Adrenaline sau Pulsar. Pe termeb scurt, clientii au de castigat, dar pe termen lung ne putem intoarce la cumparari de pe Philibert sau Cool Stuff Inc.
6. Caracatita Asmodee se va intinde foarte curand si pe piata romaneasca si daca nu isi formeaza aici o echipa competitiva care sa stabileasca o strategie corecta de preturi si una prin care sa ajute magazinele de nisa sa supravietuiasca, lucrurile vor arata destul de nasol.
7. Si da, trendul preturilor crescute a fost dat de asmodee, de aia un joc de tipeuro, hai sa-l numim Caylus, costa acum niste ani 150 de lei, costa acum undeva pe la vreo 210 lei. Preturile sunt aproximative, dar cred ca imtelegeti ideea.
8. Tara se depopuleaza masiv in ultimii ani, iar cei care pleaca sunt tineri in marea lor majoritate, multi dintre ei cumparatori sau potentiali cumparatori de boardgame-uri. Avem si noi aici cateva exemple de forumisti care au parasit tara in ultimii ani (Marius, Ada, cred ca si Octav si probabil multi altii de care nu imi amintesc acum), deci inca un punct in minus pt piata de la noi
9. Un exemplu oarecare: In Fuinlanda (si sunt convins ca si in alte tari avansate) exista Lidl si exista supermarket-urile locale. Din Lidl isi fac cumparaturile doar imigrantii, in timp ce finlandezii isi fac cumparaturile din magazinele locale, chiar daca sunt mai scumpe. Fac asta pentru a sustine economia locala, pentru a ramane cat mai multi bani la ei in tara. Prin acest exemplu nu doresc sa dictez nimanui ce sa faca cu banii lui, ci doar am dat un exemplu din care eu la vremea respectiva am invatat ceva.

PS: am scris acest mesaj in graba, pe telefon, asa ca imi cer scuze anticipat pentru eventualele fraze incoerente si pentru greselile de tastare.

User avatar
fl0po
King Meeple
King Meeple
Posts: 1649
Joined: 09 Jun 2012, 09:56
Custom Rank: iOS Netrunner
Location: Bucuresti

Re: Black Friday 2018

Post: # 92766Post fl0po
19 Nov 2018, 15:35

Exemplul cu Lidl nu este tocmai bun. Pur si simplu este vorba de buzunarul clientului. Lidl are in general produse pentru buzunare mici. Probabil ca finlandezul (si nu numai el) care cauta calitate nu a calcat prin Lidl niciodata. Mancarea e mancare, de cele mai multe ori pretul inseamna calitate (...nu tot timpul, dar, de cele mai multe ori). La boardgames e diferit...Catanul e Catan de oriunde il cumperi,
HACK OR GET WHACKED!

User avatar
VZQ
King Meeple
King Meeple
Posts: 467
Joined: 07 Oct 2017, 22:20

Re: Black Friday 2018

Post: # 92769Post VZQ
19 Nov 2018, 16:31

dmx85 wrote:
19 Nov 2018, 11:16
5. Dupa localizarile de jocuri realizate (prin mari eforturi de distribuitorii de la noi) din ultimii 2 ani, sa zicem, oferta a ajuns sa fie cu mult peste anvergura pietei din Romania in momentul de fata, lucru periculos in primul rand pentru distribuitori care au adus la noi niste jocuri cu potential foarte slab pentru piata locala. In aceste jocuri s-au blocat niste bani care vor fi foarte greu de recuperat, daca nu chiar imposibil. De aceea, asteptati-va la oferte incredibile la jocuri precum Great Western Trail, Adrenaline sau Pulsar. Pe termeb scurt, clientii au de castigat, dar pe termen lung ne putem intoarce la cumparari de pe Philibert sau Cool Stuff Inc.
Multe din jocurile localizate sunt jocuri lansate cu ani buni in urma (si chiar si atunci, nu erau de prima linie). Se vand la preturi comparative cu versiunile oficiale (uneori, chiar peste) => normal ca nu se vand cantitati mari... una este King of Tokyo, si alta este Adrenaline...

In alta ordine de idei, "jocurile de societate" nu vor ajunge niciodata un fenomen de masa in Romania: pe de o parte nu exista cultura (geek) necesara, si (momentan) nici gustul pentru ea, iar pe de alta parte, "tendintele" sunt cu totul altele, chiar si in cazul celor mai tineri; de-aia telefoanele mobile si televizoarele se vand in draci, iar benzile desenate sau jocurile zac pe rafturi... cine a scos capul pe Afara stie cum se pune acolo problema - exista public (avizat si dedicat) pentru orice - la noi tot ce iese din "tipare" este marginalizat si chiar stigmatizat. Am fost si vom ramane o mana de oameni cu gusturi exotice in ceea ce priveste petrecerea timpului liber, e timpul sa ne obisnuim cu ideea. Chiar si printre cei dispusi sa incerce din cand in cand un joc, procentul celor care sunt dispusi sa treaca dincolo de Monopoly, Jenga sau Activity este mic.

User avatar
MandrulDuce
King Meeple
King Meeple
Posts: 1138
Joined: 26 May 2010, 23:01
Custom Rank: Dungeon Master

Re: Black Friday 2018

Post: # 92774Post MandrulDuce
19 Nov 2018, 17:06

VZQ wrote:
19 Nov 2018, 16:31
dmx85 wrote:
19 Nov 2018, 11:16
5. Dupa localizarile de jocuri realizate (prin mari eforturi de distribuitorii de la noi) din ultimii 2 ani, sa zicem, oferta a ajuns sa fie cu mult peste anvergura pietei din Romania in momentul de fata, lucru periculos in primul rand pentru distribuitori care au adus la noi niste jocuri cu potential foarte slab pentru piata locala. In aceste jocuri s-au blocat niste bani care vor fi foarte greu de recuperat, daca nu chiar imposibil. De aceea, asteptati-va la oferte incredibile la jocuri precum Great Western Trail, Adrenaline sau Pulsar. Pe termeb scurt, clientii au de castigat, dar pe termen lung ne putem intoarce la cumparari de pe Philibert sau Cool Stuff Inc.
Multe din jocurile localizate sunt jocuri lansate cu ani buni in urma (si chiar si atunci, nu erau de prima linie). Se vand la preturi comparative cu versiunile oficiale (uneori, chiar peste) => normal ca nu se vand cantitati mari... una este King of Tokyo, si alta este Adrenaline...

In alta ordine de idei, "jocurile de societate" nu vor ajunge niciodata un fenomen de masa in Romania: pe de o parte nu exista cultura (geek) necesara, si (momentan) nici gustul pentru ea, iar pe de alta parte, "tendintele" sunt cu totul altele, chiar si in cazul celor mai tineri; de-aia telefoanele mobile si televizoarele se vand in draci, iar benzile desenate sau jocurile zac pe rafturi... cine a scos capul pe Afara stie cum se pune acolo problema - exista public (avizat si dedicat) pentru orice - la noi tot ce iese din "tipare" este marginalizat si chiar stigmatizat. Am fost si vom ramane o mana de oameni cu gusturi exotice in ceea ce priveste petrecerea timpului liber, e timpul sa ne obisnuim cu ideea. Chiar si printre cei dispusi sa incerce din cand in cand un joc, procentul celor care sunt dispusi sa treaca dincolo de Monopoly, Jenga sau Activity este mic.
Nu există ”cultură geek”. Este doar un termen inventat de niște divizii de marketing în niște țări cu putere de cumpărare mult mai mare ca a noastră pentru a-și cristaliza și solidifica publicul țintă și a-i face să se simtă parte din ”ceva mișto„. La fel cum face Apple tot posibilul să le păstreze clienților imaginea că sunt cumpărători de produse premium. Este doar o metodă de a exploata dorința oamenilor de a ”aparține”, de a se integra îmbinată cu cealaltă dorință de a fi mai buni ca ceilalți. E propagandă pentru ideea ”faci parte dintr-o comunitate care te acceptă și te valorizează pentru pasiunile tale și asta te îndreptățește să te simți superior altora (chiar dacă este o iluzie)”. Beneficiul pentru a promova astfel de idei? Nu îți pierzi clienții și îi faci și pe non-clienți să își dorească să facă parte din această comunitate aderând la idealurile lor și consumând produsele tale.

Eu cred că va ajunge un fenomen și la noi boardgaming-ul. Pe mulți dintre noi (cei de pe forum) apariția acum ceva ani a jocurilor de societate moderne pe piața locală ne-a prins în viața adultă când timpul liber este foarte limitat și practic ne-a forțat să găsim alți exotici ca noi ca să avem cu cine să ne jucăm. Dacă ne prindea în școală sau liceu probabil ne jucam cu prietenii în loc de cărți și table, pe care le jucam în ciuda faptului că eram avizi consumatori ai tendințelor de atunci (popularizarea mobilelor, jocuri video în disperare, etc...). Prieteni care în mare parte nu mai pot fi convertiți acum dacă nu au vreun soi de chemare în ei (ca noi cei de pe forum). Dacă însă ar fi crescut cu jocurile de societate activ prezente în viața lor și ar fi legat amintiri datorate lor, ar fi fost consumatori ai hobby-ului și acum. Așa cum mulți consumă în doze mai mici sau mai mari câte un joc video în ciuda timpului limitat (cu asta au crescut cu asta sunt învățați).

Vor fi un fenomen jocurile de societate atunci când vor fi populare în rândurile copiilor. Se va ajunge și acolo. Dacă ți se pare că suntem doar o mână de oameni, trebuia să vezi la sfârșitul lui 2009 începutul lui 2010 cum era. Erau așa puțini oameni că eu am citit 5 luni aproape forumul până să îmi fac cont (nu am considerat că am ce face cu el până atunci). Și atunci nu era nici un loc unde să mergi să te joci, nu se făceau întâlniri, iar Catan nu era în Carrefour și Mega ci doar la Cărturești și poate la Diverta (de cărturești știu sigur de diverta nu-mi mai amintesc exact când au adus). Slowly but surely boys. Sau cel puțin asta e opinia mea e foarte posibil să greșesc.

Never play cat and mouse games if you're a mouse.
Life, like all games, becomes fun when one realizes it's just a game!

User avatar
VZQ
King Meeple
King Meeple
Posts: 467
Joined: 07 Oct 2017, 22:20

Re: Black Friday 2018

Post: # 92777Post VZQ
19 Nov 2018, 17:58

Nu ma refeream la cultura geek ca si concept, ci la palaria sub care intra mai multe hobby-uri conexe, de la banda desenata, la jocuri video, board games, graphic novels, muzica, etc. Afara nu sunt tratate distinct, ci le gasesti de regula pe toate la un loc. La noi, din pacate, obiceiul "bisericutelor" ne tine separati.

User avatar
dmx85
King Meeple
King Meeple
Posts: 991
Joined: 25 Jan 2012, 03:09
Contact:

Re: Black Friday 2018

Post: # 92779Post dmx85
19 Nov 2018, 18:24

VZQ wrote:
19 Nov 2018, 16:31
dmx85 wrote:
19 Nov 2018, 11:16
5. Dupa localizarile de jocuri realizate (prin mari eforturi de distribuitorii de la noi) din ultimii 2 ani, sa zicem, oferta a ajuns sa fie cu mult peste anvergura pietei din Romania in momentul de fata, lucru periculos in primul rand pentru distribuitori care au adus la noi niste jocuri cu potential foarte slab pentru piata locala. In aceste jocuri s-au blocat niste bani care vor fi foarte greu de recuperat, daca nu chiar imposibil. De aceea, asteptati-va la oferte incredibile la jocuri precum Great Western Trail, Adrenaline sau Pulsar. Pe termeb scurt, clientii au de castigat, dar pe termen lung ne putem intoarce la cumparari de pe Philibert sau Cool Stuff Inc.
Multe din jocurile localizate sunt jocuri lansate cu ani buni in urma (si chiar si atunci, nu erau de prima linie). Se vand la preturi comparative cu versiunile oficiale (uneori, chiar peste) => normal ca nu se vand cantitati mari... una este King of Tokyo, si alta este Adrenaline...

In alta ordine de idei, "jocurile de societate" nu vor ajunge niciodata un fenomen de masa in Romania: pe de o parte nu exista cultura (geek) necesara, si (momentan) nici gustul pentru ea, iar pe de alta parte, "tendintele" sunt cu totul altele, chiar si in cazul celor mai tineri; de-aia telefoanele mobile si televizoarele se vand in draci, iar benzile desenate sau jocurile zac pe rafturi... cine a scos capul pe Afara stie cum se pune acolo problema - exista public (avizat si dedicat) pentru orice - la noi tot ce iese din "tipare" este marginalizat si chiar stigmatizat. Am fost si vom ramane o mana de oameni cu gusturi exotice in ceea ce priveste petrecerea timpului liber, e timpul sa ne obisnuim cu ideea. Chiar si printre cei dispusi sa incerce din cand in cand un joc, procentul celor care sunt dispusi sa treaca dincolo de Monopoly, Jenga sau Activity este mic.
cateva consideratii:

1. Depinde de distribuitori. Intradevar Seriful din Nottingham, de exemplu, are pret de retail la noi de 165 de lei, iar in State pretul de retail e 35$, When I Dream, pretul de retail la noi e 159, iar in afara e maxim 30 Euro, dar exista si invers: Dixit e 115 pretul de retail, in timp ce afara MSRP e 35 Euro, sau Ticket to Ride New York care la noi e 80 de lei si afara e 20 Euro si exemplele pot continua. Depinde de distribuitori si de cum isi fac ei calculele pentru ca au si ei o gramada de costuri.
2. In ultima vreme distribuitorii de la noi cauta sa vina repede cu versiunile in romana ale noilor lansari. Dixit 10th Anniversary sau Ticket to Ride NY au aparut la foarte scurt timp dupa Essen. Si trendul cu noutatile se mentine.
3. Eu nu am fost niciodata un "geek'", ba din contra, faceam parte din categoria copiilor rebeli, dar de mic mi-a placut sa ma joc, de la sah, table, septica, poker sau rummy. Cand mergeam in cantonamente rupeam tablele si cartile in 2. Nici nu imi pot imagina cat de fericit si castigat as fi fost daca la vremea aia as fi putut avea posibilitatea sa joc un Carcassonne, un Santorini sau un Azul (ca sa dau exemple de jocuri simple). De asemenea, dintotdeauna mi-a placut sa ma joc pe PC. Si ca mine sunt multi. Peste tot pe unde mergi vezi oameni care se joaca Candy Crush pe telefon sau discuta despre GTA sau Diablo. Deci potential exista, iar multa lume constientizeaza ca petrec mult prea mult timp la munca in fata unui ecran si cauta alternative de a-si petrece timpul liber.
4. Pana in 2017, piata din Romania de board games a crescut an de an cu 10-20%, ceea ce e foarte bine. E adevarat ca din a face doi-patru e mai usor decat din a face 20 - 40, dar crestere exista.E adevarat ca din 2017 incoace, lucrurile merg din rau in mai rau dpdv socio-economic, dar speram ca acest "accident al democratiei" se va incheia la un moment dat si vom putea reveni la normalitate. Si in afara industria board games creste an de an, Essen si Gencon capata o anvergura din ce in ce mai mare si au inceput sa apara si aici corporatii (ex. Asmodee) si firme mari. Si la noi in Romania, de bine de rau, daca te uiti la Pionul si la celelalte magazine concurente, stocul si diversitatea produselor creste de la an la an, ceea ce inseamna ca magazinele se dezvolta.
5. Cel mai mare competitor al board game-urilor eu personal in consider VR-ul si potentialul urias pe care il are, inclusiv in industria jocurilor, dar cu toate astea cred ca este loc si pentru tehnologie, si pentru jocurile de masa.

User avatar
dmx85
King Meeple
King Meeple
Posts: 991
Joined: 25 Jan 2012, 03:09
Contact:

Re: Black Friday 2018

Post: # 92780Post dmx85
19 Nov 2018, 18:25

VZQ wrote:
19 Nov 2018, 17:58
Nu ma refeream la cultura geek ca si concept, ci la palaria sub care intra mai multe hobby-uri conexe, de la banda desenata, la jocuri video, board games, graphic novels, muzica, etc. Afara nu sunt tratate distinct, ci le gasesti de regula pe toate la un loc. La noi, din pacate, obiceiul "bisericutelor" ne tine separati.
se vor dezvolta toate odata cu cresterea puterii de cumparare a romanilor (daca va mai fi cazul...)

User avatar
VZQ
King Meeple
King Meeple
Posts: 467
Joined: 07 Oct 2017, 22:20

Re: Black Friday 2018

Post: # 92804Post VZQ
20 Nov 2018, 00:46

dmx85 wrote:
19 Nov 2018, 18:24
1. Depinde de distribuitori.
Asa este, dar cand ambele versiuni se gasesc in magazine cam la acelasi pret, ceva imi da cu virgula. Posibil ca fiind produse fix de compania care s-a ocupat si de jocul original, costurile nu sunt mai mici, dar totusi... si mai este o chestie care ma enerveaza: daca tot te apuci sa localizezi un joc, fa-o pana la capat! Ma dispera faptul ca este lansat doar jocul de baza, fara expansiuni, si trebuie pe urma sa jonglez cu diverse componente in limbi diferite. Eu poate ca ma descurc, dar este greu sa imparti jocul cu cineva care poate nu are afinitate pentru alte limbi, sau sa explici jocul unor copii, cu 5 carti in romana si 3 in engleza...
3. Eu nu am fost niciodata un "geek'", ba din contra, faceam parte din categoria copiilor rebeli, dar de mic mi-a placut sa ma joc, de la sah, table, septica, poker sau rummy. Cand mergeam in cantonamente rupeam tablele si cartile in 2. Nici nu imi pot imagina cat de fericit si castigat as fi fost daca la vremea aia as fi putut avea posibilitatea sa joc un Carcassonne, un Santorini sau un Azul (ca sa dau exemple de jocuri simple). De asemenea, dintotdeauna mi-a placut sa ma joc pe PC. Si ca mine sunt multi. Peste tot pe unde mergi vezi oameni care se joaca Candy Crush pe telefon sau discuta despre GTA sau Diablo. Deci potential exista, iar multa lume constientizeaza ca petrec mult prea mult timp la munca in fata unui ecran si cauta alternative de a-si petrece timpul liber.
Stai linistit, nici eu :) Numai ca "pe vremea mea" nu existau decat Dacii si Romanii, Nu te supara frate, Turism, Bunul Gospodar, Pacalici, carti de joc, sah si table; si lumina si caldura cu portia :) Nu aveai ce dreq sa faci... eh, daca aveam pe vremea aia o consola, lucrurile ar fi stat cu siguranta altfel. Si spun asta pentru ca atunci cand a aterizat la un prieten o copie chinezeasca, cu un singur joc - Contra - nu am mai iesit din casa - bagam metale la casetofon, si invatam jocul bucata cu bucata, pana cand am reusit sa-l terminam snur, fara cheaturi (de care am aflat mult mai tarziu, cand au aparut emulatoarele pe PC). Cand am mai crescut, am bagat la TBS si RTS-uri de mi-au iesit pe nas - asta este unul din motivele pentru care nu ma atrag deloc euro-urile; ulterior, multi ani am jucat MMO-uri zi lumina (si noapte). Cu un atare background, inteleg perfect de ce cei mai tineri prefera sa stea lipiti de telefoane si calculatoare, decat de o masa de joc. Eu m-am saturat la un moment dat, dar nici nu m-am nascut cu ele in poala, asa cum sunt pustii de varsta fetei mele. Este frumos sa ne pastram optimismu, dar cand viata ta este partial digitala si totul este la un click distanta, cam greu sa-l convingi pe cetatean sa stea 2 - 3 ore cu un board game in fata... my 2 cents...
4. Pana in 2017, piata din Romania de board games a crescut an de an cu 10-20%, ceea ce e foarte bine. E adevarat ca din a face doi-patru e mai usor decat din a face 20 - 40, dar crestere exista.E adevarat ca din 2017 incoace, lucrurile merg din rau in mai rau dpdv socio-economic, dar speram ca acest "accident al democratiei" se va incheia la un moment dat si vom putea reveni la normalitate. Si in afara industria board games creste an de an, Essen si Gencon capata o anvergura din ce in ce mai mare si au inceput sa apara si aici corporatii (ex. Asmodee) si firme mari. Si la noi in Romania, de bine de rau, daca te uiti la Pionul si la celelalte magazine concurente, stocul si diversitatea produselor creste de la an la an, ceea ce inseamna ca magazinele se dezvolta.
Cu riscul de a ma repeta, Afara lucrurile stau cu totul altfel, pentru ca in primul rand optica este complet diferita. La noi, tot ceea ce tine de "joc" este egal cu - virgula - copilaria. Cat despre puterea de cumparare... consider ca am un salariu peste medie, si tot nu pot aloca o suma lunara pentru jocuri, fara a renunta la alte "chestii". O tara in care 70-80% din venit se duce pe de-ale gurii, nu este o tara prea dezvoltata... din pacate...
5. Cel mai mare competitor al board game-urilor eu personal in consider VR-ul si potentialul urias pe care il are, inclusiv in industria jocurilor, dar cu toate astea cred ca este loc si pentru tehnologie, si pentru jocurile de masa.
Mie nu-mi place deloc tendinta asta de introduce tot felul de app-uri si calculatorul in general in si pentru board games, dar este alta poveste...

User avatar
26octombrie
King Meeple
King Meeple
Posts: 4162
Joined: 30 Aug 2012, 15:24
Custom Rank: Awesome Silly Bard

Re: Black Friday 2018

Post: # 92810Post 26octombrie
20 Nov 2018, 10:01

Sa stiti ca, in ciuda telefoanelor si a diverselor platforme de joaca, toti copiii sunt lesinati dupa boardgames! Va spun asta din experienta directa. E factorul de socializare si componenta inerenta de share care le face whauu. Also, am virusat adulti nenumarati, abia asteapta lumea sa descopere ceva nou si cool si fun si, unii, provocator. So, nu e chiar asa neagra imaginea, trust me.
Intrebati-l pe Daniel, care a venit la Fisca, concurs international de sah, cu jocuri, cum se uitau copiii catre ele... Parintii sunt problema, de cele mai multe ori, multi sunt impotriva achizitionarii jocurilor, prefera sa le ia jocuri pe telefon sau pe computer :-( M-am intrebat multa vreme de ce si mi-am dat seama relativ recent: board games implica prezenta parintilor, i-ar lua pe ei de pe telefon si i-ar pune langa copii, doamne fere! Also, sunt multi adulti care se "oftica" atunci cand joaca cu copiii si mananca bataie, li se pare ca sunt mai prejos.. Ugh. But these things change, little by little.
So, targeturile optime sunt copiii si adultii care n-au copii. Bizar dar adevarat. Nu vorbim aici de gamers, care au copii post-infectare, asta-i altceva ;-)

DeeDee
King Meeple
King Meeple
Posts: 484
Joined: 07 Dec 2014, 20:51
Location: Cluj-Napoca

Re: Black Friday 2018

Post: # 92820Post DeeDee
20 Nov 2018, 11:28

Ei, tu ai noroc, dar eu am incercat cu jocurile de multe ori la copiii mei, si nu a mers. Doar cea mica a percutat la Love Letter, pe care il vrea zilnic. Daca propun "lasati ecranele si haideti sa jucam ceva" incep niste vaiete si plangeri de parca le chem sa ia bataie. Singura varianta e sa fie pedepsite pentru ceva cu "zero ecrane doua zile", si doar atunci exista sanse sa colaboreze.
Mai merge daca sunt in casa cu alti copii, care nici ei nu au voie ecrane :). Altfel, roblox si minecraft si youtube, pana expira internetul.

User avatar
VZQ
King Meeple
King Meeple
Posts: 467
Joined: 07 Oct 2017, 22:20

Re: Black Friday 2018

Post: # 92828Post VZQ
20 Nov 2018, 16:45

DeeDee wrote:
20 Nov 2018, 11:28
Ei, tu ai noroc, dar eu am incercat cu jocurile de multe ori la copiii mei, si nu a mers.
Yup, si la mine board game-urile merg pana la un punct: Cockroach Poker, Age of War, The Mysterious Forest, Boom Bang Gold, Wakanda, Pool Party. Dar copiii din fata blocului joaca preponderent Monopoly - a incercat a mea cu cele anterior amintite, nu s-a prins deloc de ei. Daca ar fi insa sa aleaga intre Roblox si board games, forget it! De altfel, marea ei pasiune este YouTube (mi-a spus de nenumarate ori ca visul ei este sa devina "youtuberita") - si papusile LOL ;) So...

DeeDee
King Meeple
King Meeple
Posts: 484
Joined: 07 Dec 2014, 20:51
Location: Cluj-Napoca

Re: Black Friday 2018

Post: # 92831Post DeeDee
20 Nov 2018, 17:56

Aaaa,daaa, exact asta vor si a mele. cand le intrebi "ce vrei sa te faci cand cresti mare?" -- "youtuber" :D adio medici, pompieri, politisti, sau profesori ...Cadouri de la mos Craciun sau de ziua lor, nu mai vor jocuri sau jucarii... vor Robux. Trebuie sa recunosc ca nu sunt deloc prosti astia de la roblox, au monetizat foarte bine jocul. Eu am cedat de cateva ori si au primit de ziua lor Robux - 10 dolari o data, 20 altadata...

la noi merge bine cu alti copii "Rumble in the house" si dixit.
Rareori dam cu zarurile story cubes, insa doar daca simt eu ca o sa am infinita rabdare la toate chestiile fara sens care urmeaza :)

Anyway, Black Friday.... ce credeti, mai vin oferte pe data reala? (asta e saptamana asta)

nqq
King Meeple
King Meeple
Posts: 795
Joined: 25 Aug 2013, 17:05
Location: Bucuresti

Re: Black Friday 2018

Post: # 92833Post nqq
20 Nov 2018, 18:49

Eu am fost multumit de ce am prins la Lex...
Cyclades la 130, conordia 109, navegador la 150...etc..ideea e ca profit de plata cu card avantaj la ei😁
Si la Ludicus am fost la gaudeamus la stand si am luat agricola si bunuri regale. Preturi ca de Bf.
La regat tre sa fac o lista pt mos craciun 😁
Anyway...good deals...for me

User avatar
VZQ
King Meeple
King Meeple
Posts: 467
Joined: 07 Oct 2017, 22:20

Re: Black Friday 2018

Post: # 92855Post VZQ
21 Nov 2018, 01:16

Pionu' parca a anuntat un BF normal (ca data)... dar in cazul meu, singura chestie care m-ar interesa este noul set SR. In rest...um, poate Space Park.... maybe....
La Lex doar ce-a fost dezlegare la preturi, nu cred ca mai scapa caii si tura asta, iar la Regat este business as usual (desi in ultima vreme au o rata incredibila de aprovizionare -aproape ziua si jocul nou!). So: m-am multumit cu Tower of Madness & Catch the Mooon la reducere (Lex) si cu Men at Work la pret full (Regat). Mai am niste chestii in lista de la Regat la salariu ;) Si am renuntat (cred...) la Everdell - prea scump pentru versiunea standard...

User avatar
rabesandratana
King Meeple
King Meeple
Posts: 1300
Joined: 29 Jun 2017, 13:05
Location: Bucuresti

Re: Black Friday 2018

Post: # 92865Post rabesandratana
21 Nov 2018, 11:56

VZQ wrote:
21 Nov 2018, 01:16
Pionu' parca a anuntat un BF normal (ca data)... dar in cazul meu, singura chestie care m-ar interesa este noul set SR. In rest...um, poate Space Park.... maybe....
La Lex doar ce-a fost dezlegare la preturi, nu cred ca mai scapa caii si tura asta, iar la Regat este business as usual (desi in ultima vreme au o rata incredibila de aprovizionare -aproape ziua si jocul nou!). So: m-am multumit cu Tower of Madness & Catch the Mooon la reducere (Lex) si cu Men at Work la pret full (Regat). Mai am niste chestii in lista de la Regat la salariu ;) Si am renuntat (cred...) la Everdell - prea scump pentru versiunea standard...
Eu ma mir ca nu ti-ai luat de la Lex jocul Blossoms (pare genul de joc pe placul tau), ca a fost la doar 40 lei de BF, in conditiile in care Herbaceous a costat la momentul achizitiei cam 80-90 lei peste tot si din ce am vazut si sunt 2 jocuri similare. Daca nu aveam deja Herbaceous, sigur il luam, ca ii place prietenei cum arata.
https://boardgamegeek.com/boardgame/245710/blossoms

In alta oridine de idei, mi s-a parut un BF bun anul acesta, tinand cont ca jocurile sunt inca o nisa in Romania si nu e vorba de telefoane sau TV-uri. Eu m-am impartit la 3 magazine: Regatul Jocurilor, Lex, etc cu achizitii pe jocuri euro mai serioase gen Trajan, Clank, Concordia, etc
Emag-ul si mai ales Elefantul parca a dat cu "trompa" in balta anu asta si nu au mai avut deloc reduceri bune la jocuri precum anii trecuti cand prindeam jocuri de la 200 lei la 60 lei de exemplu. Si cele doua, mai ales Emag e o corporatie care isi permite sa ofere reduceri imense daca ar vrea. Dar anu asta nu au vrut la partea cu jocurile. Poate la anu.

Post Reply

Return to “Promotii, stiri si noutati parteneri”