Traducere Bohnanza-Erweiterungs-Set Rev. Ed.

Forum rules
Va rugam sa postati in aceasta sectiune doar articole legate de traduceri in limba romana a regulamentelor, cartilor de joc sau a altor componente board games (articole ce pot fi apoi bineinteles discutate in cadrul topicurilor respective).

Pentru discutiile generale necentrate pe traduceri va invitam in forumul Discutii generale.
Post Reply
tenny

Traducere Bohnanza-Erweiterungs-Set Rev. Ed.

Post: # 13150Post tenny
07 Mar 2011, 15:51

http://www.boardgamegeek.com/boardgamee ... ed-edition

Am tradus regulamentul gasit aici: http://www.brettboard.dk/games/rules/boh1.htm . Nu am adaugat pozele pentru ca nu am stiut daca este voie si nici nu prea stiu cum sa o fac.

Sper sa fie bine. Daca are cineva corecturi SUNT BINE VENITE. Eu nu am apucat sa joc acest joc. Abia ce am comandat Bohnanza si Bohnanza - Expansion.
Mi s-a spus la telefon cand am confirmat comanda ca extensia vine cu regulamentul in germana.

---------------------------------------------------------------------

Continutul extensiei:

- 39 de carti cu Job-uri marcate cu: "Auftrag"
- 24 de carti cu Boabe de Cafea marcate cu: "Kaffeebohne"
- 22 de carti cu Boabe de Brandy marcate cu: "Weinbrandbohne"
- 4 carti cu Boabe de Cacao marcate cu: "Kakaobohne"
- 3 carti cu Boabe de camp marcate cu: "Ackerbohne"
- 7 carti cu Primul strat de camp marcate cu: "1. Bohnenfield"
- 7 carti cu Al doilea strat de camp marcate cu: "2. Bohnenfield"
- 1 carte cu Al treilea strat de camp marcat cu: "3. Bohnenfield"

-----------

Extensia aduce in plus:

Sortimente noi de boabe de fasole si cartile cu Job-uri care ofera jocului noi posibilitati tactice. Cu aceasta extensie se va putea juca in maxim 7 jucatori.

Nota: Regulile jocului de baza se aplica si extensiei.

-----------

Boabele de camp (Field beans)

Boabele de camp (Field beans) au noi caracteristici:
Un jucator care recolteaza un camp continand 2 carti cu boabe de camp castiga cartea cu al treilea strat de camp in loc de aurul obisnuit.
Ambele carti cu boabe sunt date afara din joc.

Daca un jucator are deja un al treilea camp, el nu va castiga nimic cand recolteaza 2 campuri de boabe.

-----------

Pregatirea jocului:

Se va juca in functie de numarul de jucatori:

6 sau 7 jucatori: Se vor scoate din pachet cartile cu fasole de gradina; boabe de cacao si boabe de camp.
Se vor imparti la inceput 3 carti primului jucator, 4 carti celui de-al doilea si 5 carti celui de-al treilea. Restul vor primi cate 6 carti.

4 sau 5 jucatori: Se vor scoate din pachet cartile cu boabe de cafea si boabele de cacao sau boabele de camp.
Fiecare jucator va primi 5 carti la inceput.

3 jucatori: Se vor scoate din pachet cartile cu boabe de cacao si boabe de camp.
Fiecare jucator va primi 5 carti la inceput.

-----------

Cartile cu straturile de camp (1,2,3)

Cartile cu straturile de camp sunt necesare pentru diferitele Job-uri deoarece este important de stiut ce numar are fiecare strat. Pot fi folosite si doar in jocul de baza (nu doar cu extensia).

4-7 jucatori: Fiecare jucator incepe cu cartea cu stratul de camp 1 si 2.
3 jucatori: Fiecare jucator incepe cu toate 3 cartile cu straturile de camp.

-----------

Cartile cu Job-uri

Fiecare carte cu job-uri indeplinita aduce 1 aur in plus.
Amestecati aceste carti si plasatile intr-un teanc separat in centrul mesei.
Fiecare jucator ia 1 carte cu un job pe care o plaseaza in mana dupa cartile cu boabe.
Un jucator nu va avea mai mult de o carte cu un job in mana si in timp ce carti noi cu boabe sunt plasate dupa ea, acesta va ajunge in cele din urma prima. Cartile cu job-uri nu pot fi schimbate intre jucatori. Dupa ce este jucata, jucatorul va inlocui cartea la sfarsitul turei sale.

O carte cu un job poate fi indeplinita in orice moment al randului jucatorului.

Cartea arata doua numere separate de un slash (exemplu: 3/4). Pentru a indeplini aceasta actiune jucatorul trebuie sa aiba 2 campuri adiacente (Campul 1 cu Campul 2 sau Campul 2 cu Campul 3) cu exact acelasi numar de boabe in ele cum este cerut pe cartea cu job-ul (in cazul 3/4 - campul 1 sa aiba 3 boabe si campul 2 sa aiba 4 boabe SAU campul 2 sa aiba 3 boabe si campul 3 sa aiba 4 boabe).

In exemplul din poza (vezi link sus) cu cartea de job 4/0 trebuie sa fie exact 4 boabe intr-un camp si in cel adiacent sa fie 0 boabe (adica camp gol). Campurile trebuie sa fie neaparat adiacente, altfel Job-ul nu este indeplinit (in exemplul 3 din poza campurile nu sunt adiacente, deci job-ul nu este indeplinit).

Daca jucatorul observa ca isi poate indeplini Job-ul, el trebuie sa astepte pana ii vine randul, apoi o va lua din mana, o va arata jucatorilor participanti si o va adauga in gramada cu aur a sa.

-----------

Gameplay-ul cu cartile de Job

Randul unui jucator este divizat in 4 faze, exact ca in jocul de baza doar cu cateva exceptii:

1. Faza jucatului carti(-lor) cu boabe

Daca prima carte este cartea de Job atunci trebuie asezata neaparat pe masa sub campurile jucatorului. In acest caz trebuie neaparat cea de-a doua carte din mana plasata pe un camp (plantata). Jucatorul nu poate plasa o a doua boaba.

2. Schimbul

Se joaca la fel ca in jocul original: Jucatorul poate schimba sau/si da orice carte din mana sa la fel ca si cartile extrase din pachet.

3. Plantarea boabelor

Daca jucatorul are cartea de Job la vedere sub campurile sale si nu a reusit sa indeplineasca cerintele sale pana la sfarsitul acestei faze a jocului, cartea va fi decartata si asezata la sfarsitul teancului de Job-uri.

4. Tragerea de carti noi

Se vor trage 3 carti cu boabe intr-un joc cu 3-5 jucatori sau 4 carti cu boabe intr-un joc cu 6-7 jucatori.
In plus jucatorul va trage o carte de Job daca nu are una deja in mana.
Toate cartile se vor plasa in mana si vor fi pastrate in ordinea in care au fost trase.

-----------

Alte actiuni

Recoltarea si vanzarea

Un jucator isi poate recolta campul in orice moment al jocului - chiar daca nu este randul sau. Atentie: Un camp cu doar o boaba nu poate fi recoltat daca mai aveti alte campuri cu mai mult de o boaba.

Nota: Aceasta este o mica deviatie de la regulile originale in care toate campurile trebuiau sa aiba exact o boaba inainte de a recolta unul dintre ele.

Cumpararea celui de-al treilea camp

Un jucator poate cumpara al treilea camp de boabe in orice moment al jocului, chiar daca nu este randul acestuia. Aceasta actiune nu este posibila in varianta cu 3 jucatori deoarece fiecare jucator incepe deja cu campul numarul 3.
Cel de-al treilea camp costa 4 aur cand se joaca cu 4 sau 5 jucatori si 3 aur cand se joaca cu 6 sau 7 jucatori.

Schimburile

Orice jucator poate face schimburi sau da orice carte din mana sa (mai putin cea de Job), atata timp cat au fac acest lucrul cu jucatorul activ (al carui rand este).

Indeplinirea unui Job

Un jucator poate indeplini un job in orice moment al randului sau. Trebuie sa arate dovada celorlaltor jucatori si apoi va plasa cartea in gramada de aur.

Sfarsitul jocului

Jocul se termina la fel ca jocul de baza.
In caz ca exista doar 3 jucatori, finalul va fi doar dupa ce se va termina pachetul de 2 ori.

Variante

a. Toti jucatorii plateaza cartile ramase in mana cand se termina jocul. Pot crea cat de multe campuri noi au nevoie pentru a isi etala cartile pe masa, dar schimburile nu sunt permise. Castigatorul este ales dupa ce sunt recoltate toate campurile.


b. Jucatorul al carui rand este, poate reface schimburi sau da cartile primite in faza de schimburi. Restul jucatorilor vor fi inca limitati sa dea sau sa schimbe carti din mana. Aceasta varianta este recomandata doar jucatorilor experimentati.


----------

Cred ca am gresit sectiunea unde am postat, eram entuziasmat. :lol: Prima data se iarta nu? :oops:
Last edited by tenny on 07 Mar 2011, 22:40, edited 3 times in total.

User avatar
suf
King Meeple
King Meeple
Posts: 2708
Joined: 30 Jul 2010, 17:16
Location: Timisoara

Re: Traducere Bohnana-Erweiterungs-Set Rev. Ed.

Post: # 13153Post suf
07 Mar 2011, 16:12

Felicitari pentru efort

tenny

Re: Traducere Bohnana-Erweiterungs-Set Rev. Ed.

Post: # 13154Post tenny
07 Mar 2011, 16:13

Multumesc, sper sa prinda bine si altora.

adixor

Re: Traducere Bohnana-Erweiterungs-Set Rev. Ed.

Post: # 13175Post adixor
07 Mar 2011, 22:11

am mutat in Traduceri. Oricum, felicitari pentru efort, sunt sigur ca va fi util cuiva!

Imaginile se pot adauga direct cu tagul IMG si link la poza de pe pagina respectiva. Dar e adevarat, nu stiu daca ar fi ok, in general "netiqueta" spune sa nu folosesti doar anumite resurse de pe o pagina direct ci doar prin link la pagina respectiva. Oricum, cine doreste are si linkul la varianta originala si pozele nu sunt vitale.

Great work!

Post Reply

Return to “Traduceri”