Introducere Fantastiqa

Forum rules
Va rugam sa postati in aceasta sectiune doar articole legate de traduceri in limba romana a regulamentelor, cartilor de joc sau a altor componente board games (articole ce pot fi apoi bineinteles discutate in cadrul topicurilor respective).

Pentru discutiile generale necentrate pe traduceri va invitam in forumul Discutii generale.
Post Reply
User avatar
26octombrie
King Meeple
King Meeple
Posts: 4162
Joined: 30 Aug 2012, 15:24
Custom Rank: Awesome Silly Bard

Introducere Fantastiqa

Post: # 31909Post 26octombrie
13 Dec 2012, 23:25

M-am apucat sa traduc introducerea scrisa de creatorul sau, domnul Alf Seegert. Daca lenea nu ma doboara, voi traduce si regulamentul, fie acum, fie dupa ce primesc jocul :) Mi-as dori mult sa va trezesc interesul; cred ca de asta m-am si apucat de traducere, sa fac pofta celor care nu stapanesc engleza suficient pentru a o savura first-hand. Enjoy :D

O introducere neobisnuita...
(Nu trebuie sa citesti aceasta parte, insa vei gasi totul mult mai amuzant daca o vei face. Ai incredere.)
Nu te-ai asteptat, cu siguranta, ca - atunci cand ai raspuns la acel anunt, redactat ciudat, "Se cauta ajutor" - sa te trezesti, trei ore mai tarziu,alaturi de alti trei aplicanti, la fel de nedumeriti ca tine, intr-o sala de asteptare lambrisata cu panouri de mahon (intr-un bloc?), in fata unui batranel cu parul alb, cu ochelari si cu un aer de moda veche, invaluit in fumul unei pipe, purtand o palarie englezeasca coloniala si asaltat de o gramada de caini mici si hiperactivi. Cateva momente mai tarziu, un valet (cine mai are valet in ziua de azi?) apare de nicaieri si inmaneaza fiecaruia dintre voi cate o lesa tocita. Aha. O slujba de plimbat caini. Ok. Nu e tocmai ce credeai, insa presupui ca ar fi putut fi si mai rau. Si daca impresia data de decor se pune, inseamna ca e o slujba bine platita...
Batranelul isi scoate pipa din gura si tuseste savant, dobandindu-si, treptat, energia de a vorbi. "Cu totii ati venit aici cautand nu numai o slujba ci AVENTURA". Isi mijeste ochii, evaluandu-va pe fiecare in parte. Se apropie de tine, iti indreapta umerii si zambeste, fericit de efectul produs de gestul sau. "Sunt aici pentru a-ti oferi exact acest lucru. Dar inainte ca un AVENTURIER sa se poata AVENTURA, el -sau ea- sunt, in pofida aparentelor, la zi cu manierele, are nevoie de o TRUSA DE AVENTURIER!". Si, spunand acestea, cu o exuberanta si o neasteptata agilitate, va arunca, fiecaruia, cate un rucsac din panza uzata. Iesind in evidenta, cateva obiecte ce par oricum altcumva, dar nu aventuroase. O galeata atarna de un anou, pe spatele rucsacului. O matura iese din el, in mod bizar. Par sa existe o multime de obiecte de gospodarie in interiorul acestuia. "Si, evident, nici macar nu te GANDI sa te lansezi intr-o AVENTURA fara o BAGHETA MAGICA!". Si, acestea fiind spuse, iti inmaneaza o periuta de dinti, inca sigilata. Tragand cu ochiul in rucsac, il inchizi cat de iute poti cand dai de o pereche de ochi stralucitori ce se holbeaza si ei la tine. Te uiti in jur si esti uimit sa vezi ca batranelul isi demonstreaza fandarile sale fine de scrima, in fata unui alt aplicant, folosind o spatula."Oh, da, in sfarsit!" spune el, cand valetul se intoarce cu un carucior de servit, ce contine un platou mare, acoperit cu un capac de argint. Omuletul se linge pe buze, savurand clar momentul: "Atentie, COVOARELE MAGICE!". Descopera platoul. Contine... un teanc de carpe vechi de bucatarie. Devine evident ca batranelul e intr-o ureche.
E timpul sa pleci. Acum.
Dar inainte de a incerca fie sa protestezi, fie sa analizezi starea de sanatate mentala a acestuia, el impacheteaza trei din prosoapele de bucatarie in rucsacul tau si iti indeasa ceva in buzunarul de la piept. Simtindu-ti starea de confuzie si interpretand-o absolut gresit, el spune "Nu-ti face griji! Esti acum, in mod oficial, complet echipat pentru toate pericolele si orice hazard ce ti-ar putea iesi in cale in AVENTURA TA FANTASTICA!". Iti face scurt cu ochiul, iti pune un capat al lesei in mana, se-ntoarce si pleaca. Atasat la celalalt capat al lesei este un caine - unul din acei terrieri micuti ce pare ca ar fi confundat un expresor cu vasul sau de apa. Cu o determinare imensa, cainele te taraste afara pe usa, in jos pe scari, pe partea cealalta a strazii, spre parcul impadurit din departare.
Exact in acest moment vede pisica. 7 milisecunde mai tarziu te trezesti propulsat inainte, cu o viteza de necrezut, in urma unui ghem de blana furios ce plonjeaza intr-un gard viu des... Si cand, in sfarsit, reusesti sa-ti croiesti drum afara, cu parul valvoi si cu crengute intrate-n nas, pare ca nu mai esti in aceeasi lume. Asta daca te orientezi dupa imensul panou, de 25 metri, pictat in culori vii, pe care scrie...
BINE AI VENIT IN
FANTASTIQA
TARAMUL BESTIILOR LEGENDARE
SI AL EXPEDITIILOR FANTASTICE

...si, exact in acel moment, coborand de pe acel semn, pe un fir intins de matase, se apropie cel mai mare, mai paros si mai dezgustator paianjen pe care nici in cel mai cumplit cosmar nu ai fi avut curajul de a ti-l imagina. Uluit, scapi rucsacul din mana - cade cu un zgomot infundat, cam ca un COVOR - si iti duci mana la buzunarul de la piept, pipaind dupa obiectul pe care gazda ta l-a ascuns acolo, sperand, dincolo de orice posibilitate, ca vei gasi o mica arma cu laser sau orice alt obiect util ce te-ar putea salva. Ntz, doar un plic, avand cuvantul "EXPEDITIE" laborios scris pe el. Mda, nemaipomenit. Paianjenul se tot apropie, clantanindu-si mandibula, zvacnind din picioare, in neplacuta leganare a firului. Nu-ti face griji, chiar asa! Ei bine, atunci presupun ca e un lucru bun ca ai o spatula, indesata pe undeva in bagaj, nu? Oh,....

Aici e fisierul original. Voi reveni cu regulamentul (cred ca m-apuc acum, ca mi-a facut pohta!)
http://boardgamegeek.com/filepage/79896 ... a-rulebook
http://files.boardgamegeek.com/file/dow ... _small.pdf?

User avatar
26octombrie
King Meeple
King Meeple
Posts: 4162
Joined: 30 Aug 2012, 15:24
Custom Rank: Awesome Silly Bard

Re: Introducere Fantastiqa

Post: # 41570Post 26octombrie
12 Jul 2013, 23:26

Voiam doar sa ma laud, sunt extrem de incantata si de mandra (nu stiu de ce-s mandra, da incantarea i-atat de mare ca o tranform in ce-mi vine la mana)
Mi-a scris un PM Alf Seegert, Autorul :D :D :D
Stiu ca nu mi-a scris doar mie, da' tot incantata foc sunt! Ca-mi multumesc pentru multumiri si pentru ca-mi place jocul si tot asa si ca lucreaza la niste extensii si, daca vreau, sa-i dau adresa de mail sa mi le dea si mie, sa ma joc cu ele. yuppi!
Fl0po, maica, iti dai seama ca voi incepe de pe-acum sa-ti fac curte, sa ma-nveti si pe mine unde sa ma duc sa-mi printeze, ca io-s blonda :oops:

User avatar
fl0po
King Meeple
King Meeple
Posts: 1649
Joined: 09 Jun 2012, 09:56
Custom Rank: iOS Netrunner
Location: Bucuresti

Re: Introducere Fantastiqa

Post: # 41574Post fl0po
12 Jul 2013, 23:55

:shock:
HACK OR GET WHACKED!

User avatar
26octombrie
King Meeple
King Meeple
Posts: 4162
Joined: 30 Aug 2012, 15:24
Custom Rank: Awesome Silly Bard

Re: Introducere Fantastiqa

Post: # 41576Post 26octombrie
13 Jul 2013, 00:09

de ce esti socat? c-am zis ca-ti fac curte sau ca esti considerat god almighty in materie de design&print? :shock:

Post Reply

Return to “Traduceri”