Cel mai popular perdant din Antichitate

sa ne laudam cu noile achizitii
Forum rules
Ai pus mana pe un joc nou si asteptat? Imparte si cu noi fericirea ta, spune-ne despre el cateva cuvinte!
Post Reply
Imago
Administrator
Administrator
Posts: 1551
Joined: 13 May 2014, 23:05
Location: Bucuresti

Cel mai popular perdant din Antichitate

Post: # 127743Post Imago
19 Jan 2022, 09:47

In clasa a sasea am pus mana pe o carte stranie - "Al Doilea Razboi Punic", o redactare moderna a lucrarii unui istoric roman (cred ca Polibius, nu tin minte sigur).
Ce m-a mirat a fost tonul admirativ a lucrarii fata de Hannibal si cartaginezi, cam 70% din lucrare fiind dedicata analizei actiunilor cartaginezilor si generalului lor stralucit. Romanilor si prezentarii generalilor sai istoricul le-a dedicat mult mai putin spatiu, in general criticandu-i pentru ingamfarea si incompetenta de care au dat dovada la inceputul campaniei, care a dus la infrangeri devastatoare.

Pana la urma Hannibal a pierdut totusi cel de-al doilea razboi punic, infrangere ce s-a dovedit a fi devastatoare pentru iubita sa cetate. 55 de ani mai tarziu dupa terminarea celui de-al doilea razboi punic, Cartagina era distrusa de romani, iar provinciile sale - anexate la Imperiul Roman. Ruinele cetatii feniciene sunt vizibile si astazi la 16 km de orasul Tunis.

De ce a ramas Hannibal atat de popular ca figura istorica, desi reprezinta esecul, iar istoria ii iubeste pe invingatori? Probabil datorita semnificatiei majore pentru romani, datorita faptului ca la un moment dat Hannibal a reprezentat un pericol de exterminare al Romei. Romanii au supravietuit, devenind cultura dominanta dupa caderea Cartaginei, si au varsat multa cerneala in analiza acestui eveniment si a persoanei care le-a cauzat atata anxietate. Si au ajuns la concluzia ca doar o persoana de mare valoare ar fi fost capabila sa le faca sa sufere atat de intens, si ca au avut si ceva sansa de partea lor cans l-au invins.

Hannibal are parte si de unul dintre cele mai bune jocuri de razboi, unul dintre primele titluri "card driven game -CDG" - Hannibal:Rome vs Carthage. Jocul are venerabila varsta de 25 de ani, insa este in continuare relevant si interesant pentru amatorii de war games. Am versiunea Valley Games, pentru ca imi pare ca arata foarte bine, are un look vintage ce ma atrage. Insa acum mi-a sosit si versiunea noua, editia Phalanx, ce aduce mici imbunatatiri si improspateaza jocul. Vreau sa le joc pe ambele, si sa le compar intre ele. Versiunea noua o voi juca probabil peste vreo 2 saptamani.
Image

User avatar
danielM
King Meeple
King Meeple
Posts: 1667
Joined: 13 Jun 2012, 15:23
Custom Rank: general de sufragerie

Re: Cel mai popular perdant din Antichitate

Post: # 127750Post danielM
19 Jan 2022, 12:04

Așteptăm impresiile după ce le vei juca pe ambele. Un joc care ne-a adus multe partide memorabile și o plăcere să îl rejoc când mă ocazia!
Daca o să îți placa, îți recomand și Caesar: Rome vs Gaul.

User avatar
AlexG
Wizard Meeple
Wizard Meeple
Posts: 259
Joined: 06 Mar 2020, 20:52

Re: Cel mai popular perdant din Antichitate

Post: # 127752Post AlexG
19 Jan 2022, 12:51

Cu mare drag sa ne spui impresiile tale! Hannibal Rome vs Carthage ma atrage de ceva timp dar nu eram sigur de el.

Imago
Administrator
Administrator
Posts: 1551
Joined: 13 May 2014, 23:05
Location: Bucuresti

Re: Cel mai popular perdant din Antichitate

Post: # 127757Post Imago
19 Jan 2022, 15:04

danielM wrote:
19 Jan 2022, 12:04
Așteptăm impresiile după ce le vei juca pe ambele. Un joc care ne-a adus multe partide memorabile și o plăcere să îl rejoc când mă ocazia!
Daca o să îți placa, îți recomand și Caesar: Rome vs Gaul.
Am vazut sesiunea de joc postata de tine, si chiar m-a intrigat. E un titlu lansat fara pompa de cei de la GMT, ca cum le este stilul. Cum se compara cu Hannibal?

Imago
Administrator
Administrator
Posts: 1551
Joined: 13 May 2014, 23:05
Location: Bucuresti

Re: Cel mai popular perdant din Antichitate

Post: # 127758Post Imago
19 Jan 2022, 15:07

AlexG wrote:
19 Jan 2022, 12:51
Cu mare drag sa ne spui impresiile tale! Hannibal Rome vs Carthage ma atrage de ceva timp dar nu eram sigur de el.
Nici eu nu eram foarte sigur, in special facandu-mi griji de timpul lung de joc. Insa tinand cont ca la fel de lungi sunt si jocuri precum War of the Ring, Mage Knight, Clash of Cultures + extensie, si am zeci de partide cu aceastea - important e sa fie interesante, nu neaparat scurte.

User avatar
danielM
King Meeple
King Meeple
Posts: 1667
Joined: 13 Jun 2012, 15:23
Custom Rank: general de sufragerie

Re: Cel mai popular perdant din Antichitate

Post: # 127765Post danielM
19 Jan 2022, 17:33

Imago wrote:
19 Jan 2022, 15:04
danielM wrote:
19 Jan 2022, 12:04
Așteptăm impresiile după ce le vei juca pe ambele. Un joc care ne-a adus multe partide memorabile și o plăcere să îl rejoc când mă ocazia!
Daca o să îți placa, îți recomand și Caesar: Rome vs Gaul.
Am vazut sesiunea de joc postata de tine, si chiar m-a intrigat. E un titlu lansat fara pompa de cei de la GMT, ca cum le este stilul. Cum se compara cu Hannibal?
Sistemul e acelasi, CDG, la fel ca in Hannibal, una din factiuni (Roma) are un rol de invadator si trebuie sa joace mai ofensiv, apoi echilibrul se schimba si galii incep sa aiba posibilitati ofensive. Are niste elemente in plus fata de Hannibal astfel incat ambele jocuri pot avea loc in colectie.

Post Reply

Return to “Ultima cucerire”