Ce mai e nou în colecție

sa ne laudam cu noile achizitii
Forum rules
Ai pus mana pe un joc nou si asteptat? Imparte si cu noi fericirea ta, spune-ne despre el cateva cuvinte!
Post Reply
User avatar
emisanSB
King Meeple
King Meeple
Posts: 976
Joined: 02 Apr 2016, 15:40
Custom Rank: Executioner
Location: Sibiu

Re: Noutăți noi și vechi - Hallertau, Firenze

Post: # 118348Post emisanSB
13 Jan 2021, 14:40

Și râdeai de noi :lol:

User avatar
adelindumitru
Super Moderator
Super Moderator
Posts: 2056
Joined: 11 Sep 2016, 01:25

Re: Noutăți noi și vechi - Hallertau, Firenze

Post: # 118349Post adelindumitru
13 Jan 2021, 14:41

Ah păi îl aveam la precomandă deja, eram doar surprins că așa repede apărea pe bursă :D

User avatar
emisanSB
King Meeple
King Meeple
Posts: 976
Joined: 02 Apr 2016, 15:40
Custom Rank: Executioner
Location: Sibiu

Re: Noutăți noi și vechi - Hallertau, Firenze

Post: # 118350Post emisanSB
13 Jan 2021, 14:45

Si nu ai putut profita sa il cumperi la un pret mai bun, de pe bursă ?? ;)
Spor la joaca si vanzare rapidă ! :lol:

User avatar
adelindumitru
Super Moderator
Super Moderator
Posts: 2056
Joined: 11 Sep 2016, 01:25

Re: Noutăți noi și vechi - Hallertau, Firenze

Post: # 118351Post adelindumitru
13 Jan 2021, 14:50

Din ce am văzut (playthroughs, review-uri), și din ce am citit în reguli, pare că îmi va plăcea destul de mult. Sigur, e altceva să experimentezi jocul, dar nu cred că va ajunge pe lista de vânzare. Greu ajunge un joc acolo :D

User avatar
adelindumitru
Super Moderator
Super Moderator
Posts: 2056
Joined: 11 Sep 2016, 01:25

Re: Noutăți noi și vechi - Hallertau, Firenze

Post: # 118383Post adelindumitru
14 Jan 2021, 00:18

Am reusit sa jucam Firenze asta seara.
M-am tot gândit cu ce sa compar Firenze și nu îmi vine nimic asemănător în cap. Sigur, îndeplinești contracte ca în multe alte eurogames, ai management de resurse și cărți cu diverse efecte, dar cumva nu prea seamănă cu nimic din ce am încercat. Pe scurt ai de construit turnulețe de culori și dimensiuni diferite. Cine face asta poate sa ocupe un loc pe unul din turnurile centrale pentru puncte. E și un element de area majority pe coloane. Partea interesanta e ca dacă nu construiești etaje noi la un turn deja existent, acesta va fi considerat abandonat și va fi dărâmat. Ceea ce rezulta într un exercițiu de planificare pe termen lung destul de interesant și dificil (și pe care eu l-am picat cu brio astăzi :))). E foarte fun jocul per total. Singura îngrijorare e ca nu sunt foarte multe cărți în pachet și majoritatea le vei vedea de multe ori în toate jocurile. Dar am avut îngrijorarea asta și la Le Havre și Coimbra de fapt asta e ce face jocul mișto, ca stii ce cărți exista dar nu știi când vin, și asta te duce la strategii diferite de la joc la joc. Steding pare un designer interesant, o sa îl am în vedere pe viitor (știu ca e designer vechi 😛

User avatar
adelindumitru
Super Moderator
Super Moderator
Posts: 2056
Joined: 11 Sep 2016, 01:25

Re: Noutăți noi și vechi - Hallertau, Firenze

Post: # 118431Post adelindumitru
16 Jan 2021, 02:16

Jucat si Hallertau.

Cui ii va plăcea: cine vrea un "feel good" game : totul e adorabil, de la artwork la resurse, de la povestea din spatele anumitor reguli la cum poți sa prelungești durata de viata a oilor; cine vrea un joc agricol care excelează prin tema; cui ii place conversia de resurse; cui ii place sa producă o grămadă de resurse pe tura; cui ii place un mecanism de folosire a cărților oricând (sunt peste 300 de cărți în joc, toate diferite), cui ii place sa își eficientizeze acțiunile prin obținerea mai multor muncitori.
Cui nu ii va placea: cui nu ii place modul în care ții evidenta incomeului la Terraforming Mars (aici ții evidenta resurselor și le vei manevra foarte des); cui nu ii plac jocurile cu tematica agrara ; cui ii displace conversia de resurse ; cui ii displace ideea de a avea o sursa majora de puncte (dacă aduci community center la maxim o sa ai 70 de puncte; din cărți, resurse și altele noi am avut în primul joc 65 respectiv 55 de puncte sau ceva pe acolo), cui ii displace un joc în care va manevra foarte multe componente; cui nu ii place sa tragă cărți random.

Nu seamănă deloc cu Agricola, e mult mai relaxat și mai focusat pe conversia de resurse. If anything, îmi aduce aminte mai mult de Le Havre prin faptul ca ai un scop general pe care îl urmărești, dar poți face puncte și altfel.
Cărțile sunt random dar mi s-au părut destul de echilibrate. Tragi oricum destul de multe deci chiar dacă nu ți se potrivește cartea cu ce planuri ai nu e problema. Și în plus toți jucătorii sunt afectați de același factor deci nu e asa mare problema.
Mecanismul de worker placement (folosești 1 - 3 muncitori în funcție de cât de folosita e acțiunea respectiva, iar pe fiecare tura de eliberează câteva spatii restul rămânând ocupate) și partea cu rotația câmpurilor (dacă le folosești pe scade tura viitoare eficienta, dacă le lași nefolosite vor produce mai mult tura viitoare) mi se par delicioase.

Per total e un joc foarte bun, o bijuterie a lui Uwe (și da, ai și bijuterii în joc și chiar un mic board dedicat bijuteriilor), și pare ca a pus mult efort în realizarea acestui joc. Mie mi se pare un love letter al lui Uwe pentru regiunea Hallertau (regulamentul e adorabil scris în privința asta).

Definitely a keeper.

User avatar
emisanSB
King Meeple
King Meeple
Posts: 976
Joined: 02 Apr 2016, 15:40
Custom Rank: Executioner
Location: Sibiu

Re: Noutăți noi și vechi - Hallertau, Firenze

Post: # 118433Post emisanSB
16 Jan 2021, 10:23

:)👍

User avatar
VickdaReaper
Super Moderator
Super Moderator
Posts: 3320
Joined: 16 Feb 2010, 18:00
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Noutăți noi și vechi - Hallertau, Firenze

Post: # 118439Post VickdaReaper
16 Jan 2021, 14:11

Cred că teancurile uriașe de cărți din ultimele jocuri ale lui nenea Uwe au următoarea explicație: fiecare persoană care ajută la testarea jocului are voie să creeze 5-10 cărți și tot ei vor fi cei care le vor verifica apoi. Iar la final, adaugă nenea Uwe niște moduri de a trage cărți și așa se definitivează jocul. :)
Pentru board games sunt fidel cum era Castro pentru Cuba...

Colectie

User avatar
adelindumitru
Super Moderator
Super Moderator
Posts: 2056
Joined: 11 Sep 2016, 01:25

Re: Noutăți noi și vechi - Hallertau, Firenze

Post: # 118816Post adelindumitru
23 Jan 2021, 18:55

VickdaReaper wrote:
16 Jan 2021, 14:11
Cred că teancurile uriașe de cărți din ultimele jocuri ale lui nenea Uwe au următoarea explicație: fiecare persoană care ajută la testarea jocului are voie să creeze 5-10 cărți și tot ei vor fi cei care le vor verifica apoi. Iar la final, adaugă nenea Uwe niște moduri de a trage cărți și așa se definitivează jocul. :)
Dar jocurile lui Uwe care au cărți mereu au tins să aibă foarte multe cărți incluse încă din jocul de bază (Agricola prima ediție de exemplu). La Hallertau mi se pare că sunt foarte balansate cărțile, în ciuda faptului că sunt trase aleatoriu și a faptului că sunt atât de multe.

L-am jucat de 3 ori până acum, și cărțile nu au făcut în nici unul dintre ele diferența. Sigur, reprezintă o parte importantă din punctele pe care le acumulezi la finalul jocului, dar nicidecum elementul de diferențiere între jucători. Într-unul din jocuri au contat foarte mult oile și produsele animale; în altul câmpurile; în altul decisiv a fost faptul că cineva a reușit să upgradeze câteva dintre clădiri care au dat astfel puncte.

Sunt convins că Hallertau va fi dezamăgitor pentru persoane cărora le place un mecanism de drafting în astfel de jocuri. Dar aici, spre deosebire de alte jocuri, nu mi se pare că draftingul ar avea neapărat sens. Tragi atât de multe cărți în joc (dacă știi cum să faci asta, pentru că timing-ul e important; multe din cărțile jucate îți dau, dacă îndeplinești anumite condiții, cărți suplimentare, și e o alegere foarte importantă pe care o ai de făcut: fie folosești cartea asta pentru beneficii imediate, dar nu îți dă cărți bonus suplimentare, fie aștepți până mai târziu, când poate nu te mai ajută efectul ei foarte mult, dar îți va da o carte bonus) încât este imposibil să nu ai câteva cărți care să te ajute.

În plus, cărțile care dau cele mai multe puncte - cărțile bonus și cărțile de scor - sunt bine să fie trase cât mai devreme. Dacă tragi o carte de scor în ultima rundă, deja e foarte târziu și nu e vina nimănui că nu ai resursele necesare la momentul respectiv.

Poate 3 jocuri nu reprezintă o experiență vastă cu jocul, dar mi se pare momentan că, cărțile sunt foarte echilibrate.

User avatar
adelindumitru
Super Moderator
Super Moderator
Posts: 2056
Joined: 11 Sep 2016, 01:25

Troyes

Post: # 119389Post adelindumitru
05 Feb 2021, 14:36

Unul din ultimele jocuri clasice pe care voiam neaparat sa il incerc. E dragut ca editia din 2016 vine si cu 4 carti bonus.


Image

User avatar
rabesandratana
King Meeple
King Meeple
Posts: 1300
Joined: 29 Jun 2017, 13:05
Location: Bucuresti

Re: Troyes

Post: # 119392Post rabesandratana
05 Feb 2021, 15:31

Alt joc "frumos"!
Ce l-aș juca și eu dacă nu ar arăta cărțile în halul ăla!
Iar coperta, îmi da fiori.

User avatar
adelindumitru
Super Moderator
Super Moderator
Posts: 2056
Joined: 11 Sep 2016, 01:25

Re: Troyes

Post: # 119394Post adelindumitru
05 Feb 2021, 15:38

rabesandratana wrote:
05 Feb 2021, 15:31
Alt joc "frumos"!
Ce l-aș juca și eu dacă nu ar arăta cărțile în halul ăla!
Iar coperta, îmi da fiori.
Și mie mi se pare un joc destul de urât, dar asta e doar preferința mea personală pentru artă mai drăguță; mi se pare în schimb foarte tematică și potrivită jocului, și înțeleg de ce e atât de plăcută de mulți (știu că mulți trec Troyes la cele mai frumoase jocuri de exemplu, și pot să văd de ce, dar asta nu înseamnă că nu mi se pare tare urâțel).

Ce îmi place în schimb este că board-ul are culori șterse, care contrastează foarte drăguț cu zarurile și piesele jucătorilor .That's a smart move on their part.

De obicei nu cântărește prea tare cum arată un joc când achiziționez ceva...Sigur, poate să ajute foarte mult ca jocul respectiv să urce în top (Hallertau mi se pare absolut delicios și pentru cum arată), sau poate să îl facă să scadă în topul personal, dar de luat tot îl iau dacă gameplay-ul e bun.

Imago
Administrator
Administrator
Posts: 1551
Joined: 13 May 2014, 23:05
Location: Bucuresti

Re: Troyes

Post: # 119401Post Imago
05 Feb 2021, 17:12

Arta jocului Troyes este intr-adevar hidoasa, insa este reprezentativa pentru epoca in care jocul are loc.

User avatar
EMPblast
Chief Meeple
Chief Meeple
Posts: 94
Joined: 13 Nov 2017, 15:37
Location: București

Re: Troyes

Post: # 119404Post EMPblast
05 Feb 2021, 18:17

Mie unu imi place foarte mult acest timp de arta unidimensional abstracta care cum a spus si Imago este reprezentativa evului mediu.
Miscarea crestina care din persecutata a crescut in popularitate, caderea imperiul Roman si influetele bizantene,nordice,celtice,Orientul Mijlociu si Africa au dat forma acestui tip de arta care a influentat mai tarziu Renasterea.
Chiar contrar celor spuse de voi,pe mine ma atras intai coperta si deabia dupa am aflat si ca este si un joc excelent.
Tematic vorbind, nu as vedea acest joc printat in culori aprinse si vesele. Erau vremuri grele pe atunci :)

User avatar
aliplaysalot
Chief Meeple
Chief Meeple
Posts: 163
Joined: 28 Jun 2019, 09:24
Contact:

Re: Troyes

Post: # 119414Post aliplaysalot
05 Feb 2021, 22:45

Poți începe deja un thread cu Best new game(s): Februarie 2021 și să-l treci ca #1. No pressure :lol:
Pe mine mă încântă grafica și chiar caut jocuri ilustrate de acest artist, tocmai din această cauză am vrut neapărat să dețin Bruxelles 1893.

Iar gameplay-ul e MI-NU-NAT!

User avatar
danielM
King Meeple
King Meeple
Posts: 1667
Joined: 13 Jun 2012, 15:23
Custom Rank: general de sufragerie

Re: Troyes

Post: # 119416Post danielM
05 Feb 2021, 23:15

am mai zis-o si o mai zic: Troyes e love/hate, poate nu neaparat si in privinta gameplayului, insa cu privire la grafica sigur e. Si la mine e numarul 1 la artwork si numarul 1 in topul personal, nedetronat de ani de zile. E ceva legat de jocul asta :D. plus niste partide memorabile pe la intalniri.

User avatar
emisanSB
King Meeple
King Meeple
Posts: 976
Joined: 02 Apr 2016, 15:40
Custom Rank: Executioner
Location: Sibiu

Re: Troyes

Post: # 119418Post emisanSB
06 Feb 2021, 01:42

Adeline, ai grija ce impresii o să ai despre Troyes. :))
Și la mine e jocul numărul 1 ever.
Doamnele sunt obligatorii. Caută pe BGG și setul de cărți printabile, făcut de fani.
Nu l-am jucat niciodată în 2 și nu l-aș juca dar în 4 e excelent iar în 3 e perfect.
Cat despre grafica, zic doar că e un deliciu. 😍

User avatar
emisanSB
King Meeple
King Meeple
Posts: 976
Joined: 02 Apr 2016, 15:40
Custom Rank: Executioner
Location: Sibiu

Re: Troyes

Post: # 119419Post emisanSB
06 Feb 2021, 01:48

emisanSB wrote:
06 Feb 2021, 01:42
Doamnele sunt obligatorii.
A nu se înțelege că jocul de baza are vreun cusur.

User avatar
adelindumitru
Super Moderator
Super Moderator
Posts: 2056
Joined: 11 Sep 2016, 01:25

Re: Troyes

Post: # 119420Post adelindumitru
06 Feb 2021, 02:03

Pe masă jocul arată complet altfel. Mi-a luat ceva timp să mă obișnuiesc, dar până la finalul jocului deja am început să îndrăgesc artwork-ul, și nu mi l-aș putea imagina arătând altfel. Contrastul dintre cetatea stilizată și zarurile și piesele jucătorilor în culorii vii, plus cărțile în culori vibrante au un puternic impact vizual.

Dacă la cărți se zice să nu le judeci după copertă, poate la multe jocuri ar trebui să nu le judeci după ce vezi în poze pe internet. În realitate s-ar putea să arate mult mai bine.

Cât despre joc în sine, mi se pare foarte interesant. Am început extrem de prost, și mi s-a părut că pe tot parcursul jocului am luat decizii suboptimale când a venit vorba de contracararea zarurilor negre.

Îmi place foarte mult că ai un venit stabil pe fiecare rundă, asta te face să te gândești de 2 ori înainte să poziționezi într-una dintre clădiri un muncitor. Mi se pare fascinant și că principalele acțiuni pe care le vei face diferă de la un joc la altul - în jocul de azi, am putut utiliza o carte de activitate care te lăsa sa folosești zarurile galbene ca fiind zaruri roșii. Ori, asta mi-a mai permis să ies din mlaștina în care mă scufundasem din cauza deciziilor proaste, și să economisesc bani abandonând clădirea roșie.

Cărțile de evenimente par destul de nasoale, dar îmi place că reprezintă un element de semi-co-op, amestecat cu bluffing (”pun și eu 2 cuburi, dar pui și tu unul până la finalul rundei, nu-i așa?”).

Mi se pare foarte bine implementată și mecanica prin care se punctează obiectivele secrete deținute de fiecare jucător (în 2 e foarte fain că fiecare are 2 cărți cu personaje la dispoziție).

Per total, un eurogame foarte bun, mi-a lăsat o impresie mult mai bună decât mă așteptam și de abia aștept să văd cum se leagă și alte cărți de activitate între ele.

Singura îngrijorare momentan o constituie teancul de cărți de evenimente (care s-ar putea să devină repetitive, deși modul în care le vei gestiona bănuiesc că va depinde de ce cărți de activitate sunt disponibile) și mai ales teancul de caractere. Mi se par foarte puține cele 6 caractere incluse, mai ales că în jocul de 2 folosești 4 per joc...

O să mă interesez și pe BGG legat de setul respectiv de cărți, deși nu sunt un fan al print and play de obicei.

Nu știu dacă va fi jocul lunii, depinde ce mai intră în colecție luna aceasta (Dacă intră vreun Uwe, nu-i dau șanse să fie pe 1); dar e un joc excelent oricum.

User avatar
adelindumitru
Super Moderator
Super Moderator
Posts: 2056
Joined: 11 Sep 2016, 01:25

Re: Troyes

Post: # 119421Post adelindumitru
06 Feb 2021, 02:08

emisanSB wrote:
06 Feb 2021, 01:48
emisanSB wrote:
06 Feb 2021, 01:42
Doamnele sunt obligatorii.
A nu se înțelege că jocul de baza are vreun cusur.
Aștept cu nerăbdare un restock la regat :D

Post Reply

Return to “Ultima cucerire”