Jocuri nota 6-7

sa ne laudam cu noile achizitii
Forum rules
Ai pus mana pe un joc nou si asteptat? Imparte si cu noi fericirea ta, spune-ne despre el cateva cuvinte!
User avatar
suf
King Meeple
King Meeple
Posts: 2708
Joined: 30 Jul 2010, 17:16
Location: Timisoara

Re: Jocuri nota 6-7

Post: # 14126Post suf
04 Apr 2011, 16:38

@bahaus: Asta ramane de vazut peste cateva luni.
@djdano: Sincer am stat un pic cu sufletul la gura. "Ce ma fac daca-mi vine un morman de jocuri si le arunc pe toate". Sper sa fie vreme sa le arat si altora cat mai multe dintre ele (aici in Tm si poate candva si in forma online, sa pot informa cat mai multi jucatori). Cred ca de multe ori un joc nu se cumpara si pentru ca nu exista review-uri. Unele le-am luat doar pentru ca am auzit mentionandu-se pe forum sau prin alte locuri. Cu toate ca m-am informat cate un pic la fiecare, a fost destul de superficial algoritmul de filtrare.

In plus am mai luat cate un Bison si un Before the Wind in ideea de a le face cadou cunostintelor. Acum am hotarat impreuna cu Ea ca vom lua si cu alte ocazii joculete care ne-au placut si care se gasesc la un pret rezonabil (din pacate bugetul e limitat) si pe care le vom face cadou la cunoscuti cu diverse ocazii. In felul asta speram sa sustinem miscarea de boardgaming care e foarte noua pe la noi si sa ajutam oamenii sa vada ce vedem si noi in jocuri. Daca in felul asta peste 3-5 ani mai multa lume va prinde gustul jocurilor atunci cu siguranta ca a meritat efortul.

User avatar
suf
King Meeple
King Meeple
Posts: 2708
Joined: 30 Jul 2010, 17:16
Location: Timisoara

Re: Jocuri nota 6-7

Post: # 14138Post suf
04 Apr 2011, 23:49

Am jucat un Triumvirate azi. Mentionez din capul locului ca e nevoie de mult mai multe partide pentru a avea o imagine cat de cat clara despre joc. Din singurul joc jucat ne-a parut OK jocul, e bun ca "filler" asa cum zice si descrierea de pe BGG, desi are cateva subtilitati care-l fac un pic interesant. E un joc scurt, pentru 2 jucatori, dureaza cam 15 min, as zice ca e mai simplu decat jocuri populare de carti de pe la noi (gen Whist), dar posibil sa ma insel. Desi nu il recomand amatorilor de jocuri mai grele (sunt foarte putine decizii tactice/strategice), cred ca e un joc OK pentru amatorii de jocuri scurte si mai simple in 2 jucatori. Banuiesc ca dupa 2-3 ore de joc as vedea cam tot ce poate jocul. Reamintesc ca am jucat doar o data (se joaca "2 din 3") si foarte probabil ca vom descoperi mici tactici pe masura ce il mai jucam.

jakkal

Re: Jocuri nota 6-7

Post: # 14149Post jakkal
05 Apr 2011, 08:24

Ref: Triumvirate
Pe BGG, l-am vazut comparat cu Battle Line. Cum ti se pare aceasta comparatie?

User avatar
suf
King Meeple
King Meeple
Posts: 2708
Joined: 30 Jul 2010, 17:16
Location: Timisoara

Re: Jocuri nota 6-7

Post: # 14150Post suf
05 Apr 2011, 09:33

Nu l-as putea compara cu Battle Line; nu vad nimic comun (doar ca se joaca in 2 si sunt jocuri de carti). Mai incercam jocul si azi ca sa ne facem o idee mai buna. Sunt sigur ca sunt niste strategi ascunse pe undeva, desi nu le-am vazut inca.

User avatar
suf
King Meeple
King Meeple
Posts: 2708
Joined: 30 Jul 2010, 17:16
Location: Timisoara

Re: Jocuri nota 6-7

Post: # 14169Post suf
05 Apr 2011, 23:15

Am mai facut un Triumvirate azi. De data asta am descoperit strategie in joc. L-as pune cam la acelasi nivel de dificultate cu Canasta si poate pe undeva in algoritmul de joc e si ceva asemanator cu Battle Line (desi jocul nu are nimic in comun cu cele doua). E loc de gandire, memorie si statistici in joc, nu e un joc rau, insa nu ne-a prins. Nu a facut click nimic in capshor si nu cred ca il vom mai juca prea curand.

Post Reply

Return to “Ultima cucerire”