Speciile Dominante

sa ne laudam cu noile achizitii
Forum rules
Ai pus mana pe un joc nou si asteptat? Imparte si cu noi fericirea ta, spune-ne despre el cateva cuvinte!
Post Reply
Imago
Administrator
Administrator
Posts: 1551
Joined: 13 May 2014, 23:05
Location: Bucuresti

Speciile Dominante

Post: # 128893Post Imago
13 Mar 2022, 22:10

“Coperta aia nu ma inspira de loc” mi-a spus un coleg de joaca, privind la Dominant Species cu care ma laudam. “Yuck” - aceasi reactie am avut-o si eu acum multi ani in urma, cand citeam reviewuri entuziasmate despre DS, cu fontul sau de comic sans. Un joc despre evolutia speciilor? Glumesti probabil.
“Inca nu i-ai vazut componentele de joc” , m-am gandit eu. “Cubulete, cilindri, conuri. Lux si opulenta”
Daca Dominant Species ar fi un kickstarter astazi, ar fi un joc total nefunctional, pentru ca in loc de cuburi ar avea miniaturi. Slava domnului ca GMT inca nu scoate kickstartere, altfel am pierde aceasta perla “urata” si “neinspirata”.

Zilele trecute am avut o experienta de joc (teoretic) mizerabila - am jucat Dominant Species in 3P. Jocul a durat 7 ore, colegii m-au targetat tot jocul, ne-am si certat de cateva ori. Insa in metrou spre casa cautam deja de unde sa cumpar jocul. Pentru ca mi-a lasat o impresie pozitiva puternica.
Acum mi-a ajuns si DS in colectie. Caut grup de 4P doritor sa-l jucam:)

Image

Image

Image

Image

phasola
Wizard Meeple
Wizard Meeple
Posts: 288
Joined: 06 Oct 2018, 13:59

Re: Speciile Dominante

Post: # 128897Post phasola
14 Mar 2022, 09:58

Exact aceeasi experienta am avut-o si eu prima data cand am jucat specii dominante. Am iesit ultimul cu 35 VP.
Acum 2 zile am reusit sa-l joc pentru a doua oara (l-am cumparat in 2019 8-)).
A durat vreo 4 ore in 4.
As recomanda sa scoti cele 4 carti care adauga Action Pawns.
Image

User avatar
AlexKalle
Wizard Meeple
Wizard Meeple
Posts: 218
Joined: 01 Dec 2017, 17:01
Location: Bucharest

Re: Speciile Dominante

Post: # 128901Post AlexKalle
14 Mar 2022, 10:48

phasola wrote:
14 Mar 2022, 09:58
...
As recomanda sa scoti cele 4 carti care adauga Action Pawns.
Cam greu cu recomandarea asta pt Imago, vorbesc din experienta :D (am jucat impreuna acea partida de 3 persoane).

Imago
Administrator
Administrator
Posts: 1551
Joined: 13 May 2014, 23:05
Location: Bucuresti

Re: Speciile Dominante

Post: # 128905Post Imago
14 Mar 2022, 12:14

AlexKalle wrote:
14 Mar 2022, 10:48
phasola wrote:
14 Mar 2022, 09:58
...
As recomanda sa scoti cele 4 carti care adauga Action Pawns.
Cam greu cu recomandarea asta pt Imago, vorbesc din experienta :D (am jucat impreuna acea partida de 3 persoane).
Da, Alex a propus sa scoatem aceste carti si am refuzat:) Prima impresie a unui joc prefer sa mi-o fac dupa modul default conceput de designer. Si wow, ce impresie a fost in cazul DS:)
Am jucat de multe ori cu "house rules" si scenarii alternative. Acestea cateodata sunt reusite, insa de prea multe ori sunt mofturi de oameni care nu accepta designul si viziunea originala a creatorului. Asa ca cel putin in prima partida prefer sa experimentez designul original, pentru o prima impresie "pura".
Problema cu "house rules" este ca in minim 70% din cazuri duc la o experienta inferioara originalului, si exprima preferintele personale a celui care "adapteaza". Eu sunt insa dornic sa joc viziunea designerului, iar daca jocul nu imi place - sa-l exilez din viata mea. Daca imi place jocul de baza, incerc si "house rules" de dragul varietatii. Uneori schimbarile sunt tolerabile, alte ori hacuiesc un design imperfect, insa clar superior celui propus de un "moder" cu 3 partide la activ si prea multa incredere in sine.
Voi incerca si varianta prescurtata al Dominant Species, mai ales ca e pregatita de Chad Jensen. Stiu insa ca a aparut si o versiune noua, prescurtata a jocului - Dominant Species : Marine. Pana sa o joc pe aceasta, acum sunt impresionat de varianta default al jocului original, si as vrea sa o mai joc.

phasola
Wizard Meeple
Wizard Meeple
Posts: 288
Joined: 06 Oct 2018, 13:59

Re: Speciile Dominante

Post: # 128907Post phasola
14 Mar 2022, 13:01

Nu stiu daca 4 carti merita o durata aproape dubla de joc. Ati jucat fiecare cate un animal sau doua?

User avatar
AlexKalle
Wizard Meeple
Wizard Meeple
Posts: 218
Joined: 01 Dec 2017, 17:01
Location: Bucharest

Re: Speciile Dominante

Post: # 128908Post AlexKalle
14 Mar 2022, 13:09

phasola wrote:
14 Mar 2022, 13:01
Nu stiu daca 4 carti merita o durata aproape dubla de joc. Ati jucat fiecare cate un animal sau doua?
Oh doamne, no way sa jucam cate 2 specii fiecare :D A fost destula prajeala mentala cu cate o singura specie.

In orice caz, a fost o partida reusita!

Legat de variante de joc, am vazut 2 alternative de la Chad: una in care e suficient sa scoti acele 4 carti care iti dau extra jetoane de actiuni. A doua varianta este pentru cine vrea un joc mai putin "random" si "nemilos" datorat cartilor. Aceasta varianta presupune sa pui cartile cu fata in jos, iar colectarea acestora sa-ti dea puncte de victorie la final in functie de progresia din tabelul de puncte bonus al jocului. Practic, pastrezi elementele de baza ale jocului, fara acele posibile swing-uri puternice datorate efectelor cartilor de dominanta.

Personal, tind spre varianta originala de joc, dar fara acele carti extra :D

Imago
Administrator
Administrator
Posts: 1551
Joined: 13 May 2014, 23:05
Location: Bucuresti

Re: Speciile Dominante

Post: # 128910Post Imago
14 Mar 2022, 13:26

phasola wrote:
14 Mar 2022, 13:01
Nu stiu daca 4 carti merita o durata aproape dubla de joc. Ati jucat fiecare cate un animal sau doua?
Nu e doar din cauza cartilor, ci si din cauza ca a fost prima partida si nici unul dintre noi nu stia regulile. Eu in genere m-am dus sa mananc in timp ce Alex rula filmuletul cu explicatii.
Sunt sigur ca durata de joc poate fi taiata lejer in jumatate, daca sa stim toti regulile.
E si grupul de joc specific - cand joc cu ei nu ne prea grabim, luam pauze de masa, ne certam pe fiecare regula, si cam tot ce joc cu ei depaseste cu 1-2 ore durata partidelor cu alti jucatori. Insa daca ne simtim bine si la final avem o experienta faina, poate ca asa e mai bine:)
Insa sunt sigur ca urmatoarele partide ar fi mai rapide.

phasola
Wizard Meeple
Wizard Meeple
Posts: 288
Joined: 06 Oct 2018, 13:59

Re: Speciile Dominante

Post: # 128913Post phasola
14 Mar 2022, 13:50

Imago wrote:
14 Mar 2022, 13:26
phasola wrote:
14 Mar 2022, 13:01
Nu stiu daca 4 carti merita o durata aproape dubla de joc. Ati jucat fiecare cate un animal sau doua?
Nu e doar din cauza cartilor, ci si din cauza ca a fost prima partida si nici unul dintre noi nu stia regulile. Eu in genere m-am dus sa mananc in timp ce Alex rula filmuletul cu explicatii.
Sunt sigur ca durata de joc poate fi taiata lejer in jumatate, daca sa stim toti regulile.
E si grupul de joc specific - cand joc cu ei nu ne prea grabim, luam pauze de masa, ne certam pe fiecare regula, si cam tot ce joc cu ei depaseste cu 1-2 ore durata partidelor cu alti jucatori. Insa daca ne simtim bine si la final avem o experienta faina, poate ca asa e mai bine:)
Insa sunt sigur ca urmatoarele partide ar fi mai rapide.
Cred ca jucam cu acelasi grup.

Post Reply

Return to “Ultima cucerire”