Imperial Pamir si Pax Struggle

sa ne laudam cu noile achizitii
Forum rules
Ai pus mana pe un joc nou si asteptat? Imparte si cu noi fericirea ta, spune-ne despre el cateva cuvinte!
Post Reply
Imago
Administrator
Administrator
Posts: 1551
Joined: 13 May 2014, 23:05
Location: Bucuresti

Imperial Pamir si Pax Struggle

Post: # 128995Post Imago
20 Mar 2022, 20:24

"Insa credeam ca pentru asta si sunt prietenii, pentru a le juca jocurile pe care nu le ai tu" mi-a spus un tovaras de arme la finalul unei partide de Imperial Struggle. O viziune foarte pragmatica asupra prieteniei, ce sa zic. E adevarat, de-a lungul anilor m-am imprietenit cu o multime de persoane doar pentru a juca boardgames care ma interesau. Insa cu unii oameni mai joc si jocuri care nu ma intereseaza, doar pentru ca suntem prieteni.
Anyway, IS este un joc prea bun pentru a nu-l avea in colectie. Iar prietenii cu care sa-l joci - oponentii competenti, redutabili sunt rari, si trebuie cultivati, crescuti, dupa care sa ai grija sa nu ti-i sterpeleasca altii. Nu e usor.
Despre Pax Pamir am auzit multe lucruri bune, insa nu l-am incercat niciodata. O sa-i vina randul si lui pe masa, insa pana ce ii zic "bineaivenit" in colectie.

Image

DukeMJ
Teen Meeple
Teen Meeple
Posts: 69
Joined: 04 Oct 2018, 17:42

Re: Imperial Pamir si Pax Struggle

Post: # 129022Post DukeMJ
22 Mar 2022, 14:17

Pax Imperia si Pamir Struggle. It even fits somewhat. Pax Pamir e un joc excelent, si citesc cu placere cum descoperi jocurile astea, asa ca astept si eu sa-l joci si sa-ti citesc impresiile :)

User avatar
Haddeo
King Meeple
King Meeple
Posts: 2343
Joined: 28 Dec 2015, 18:59
Location: Bucuresti

Re: Imperial Pamir si Pax Struggle

Post: # 129032Post Haddeo
22 Mar 2022, 18:21

Pax pamir e un joc de 4 jucatori, iar dacă nu găsești aceeași 4 jucatori cu care sa ajungi la un anumit nivel și sa-l joci de cel puțin 5-6 ori minim, într-un interval relativ scurt, nu prea se merita, decât poate așa ca și o curiozitate. Dacă jucătorii nu sunt toți la un nivel de joc bun, experiența suferă :(.
But what if they are creating the disaster within themselves?
Things are OK now but I never know when it's going to change.

User avatar
AlexKalle
Wizard Meeple
Wizard Meeple
Posts: 218
Joined: 01 Dec 2017, 17:01
Location: Bucharest

Re: Imperial Pamir si Pax Struggle

Post: # 129033Post AlexKalle
22 Mar 2022, 19:06

Haddeo wrote:
22 Mar 2022, 18:21
Pax pamir e un joc de 4 jucatori, iar dacă nu găsești aceeași 4 jucatori cu care sa ajungi la un anumit nivel și sa-l joci de cel puțin 5-6 ori minim, într-un interval relativ scurt, nu prea se merita, decât poate așa ca și o curiozitate. Dacă jucătorii nu sunt toți la un nivel de joc bun, experiența suferă :(.
Root, is that you?

User avatar
emisanSB
King Meeple
King Meeple
Posts: 976
Joined: 02 Apr 2016, 15:40
Custom Rank: Executioner
Location: Sibiu

Re: Imperial Pamir si Pax Struggle

Post: # 129034Post emisanSB
22 Mar 2022, 19:06

Haddeo wrote:
22 Mar 2022, 18:21
Pax pamir e un joc de 4 jucatori, iar dacă nu găsești aceeași 4 jucatori cu care sa ajungi la un anumit nivel și sa-l joci de cel puțin 5-6 ori minim, într-un interval relativ scurt, nu prea se merita, decât poate așa ca și o curiozitate.

Exact motivul pentru care am renuntat la Pax Pamir desi mi l-as dori foarte mult :(.

User avatar
adelindumitru
Super Moderator
Super Moderator
Posts: 2062
Joined: 11 Sep 2016, 01:25

Re: Imperial Pamir si Pax Struggle

Post: # 129035Post adelindumitru
22 Mar 2022, 19:14

Noi am jucat până acum de 3 ori Pax Pamir în 2. Este un joc foarte interesant, și dacă îl joci fără dummy player trebuie să fii pregătit pentru niște jocuri care potențial pot dura chiar și 15 minute. Nu prea e loc de greșeală, pentru că una din condițiile de victorie e să ai cel puțin 4 puncte în fața celorlalți jucători. Poți obține diferența respectivă de la primul scoring dacă jucătorii nu aparțin aceleiași coaliții și unul dintre ei aparține coaliției care face un Dominance Check care e successful.

N-am încercat încă și varianta cu dummy player, pentru că din ce am citit multora le place mai mult fără. După ce mai trecem prin câteva jocuri o să încercăm și cu Wakhan.

Cred că o să îți placă, e foarte diferit de alte jocuri prin prisma faptului că nu ai acces la majoritatea acțiunilor de la început - și nu ai nici o garanție că vei avea, pentru că asta depinde de ce cărți vin în market.

E foarte tactic, trebuie să te adaptezi constant circumstanțelor. Așteptăm și impresiile!

L.E.: Pe de altă parte, subscriu la ce s-a zis mai sus referitor la necesitatea ca jucătorii să aibă cam același nivel de experiență cu jocul.

User avatar
Haddeo
King Meeple
King Meeple
Posts: 2343
Joined: 28 Dec 2015, 18:59
Location: Bucuresti

Re: Imperial Pamir si Pax Struggle

Post: # 129038Post Haddeo
22 Mar 2022, 19:30

AlexKalle wrote:
22 Mar 2022, 19:06
Haddeo wrote:
22 Mar 2022, 18:21
Pax pamir e un joc de 4 jucatori, iar dacă nu găsești aceeași 4 jucatori cu care sa ajungi la un anumit nivel și sa-l joci de cel puțin 5-6 ori minim, într-un interval relativ scurt, nu prea se merita, decât poate așa ca și o curiozitate. Dacă jucătorii nu sunt toți la un nivel de joc bun, experiența suferă :(.
Root, is that you?
E același designer 🤭
But what if they are creating the disaster within themselves?
Things are OK now but I never know when it's going to change.

Post Reply

Return to “Ultima cucerire”