DS

sa ne laudam cu noile achizitii
Forum rules
Ai pus mana pe un joc nou si asteptat? Imparte si cu noi fericirea ta, spune-ne despre el cateva cuvinte!
Post Reply
User avatar
suf
King Meeple
King Meeple
Posts: 2708
Joined: 30 Jul 2010, 17:16
Location: Timisoara

DS

Post: # 14770Post suf
27 Apr 2011, 18:23

Am zis ca nu ma mai laud, dar nu m-am putut abtine. Trebuie sa pun cateva. DS e jocul pe care l-am asteptat cel mai mult.

from http://www.boardgamegeek.com/image/784193

from http://www.boardgamegeek.com/image/953571

from http://www.boardgamegeek.com/image/763541

from http://www.boardgamegeek.com/image/263013

from http://www.boardgamegeek.com/image/249264

User avatar
Chuckila
King Meeple
King Meeple
Posts: 5084
Joined: 31 Jan 2010, 02:30
Location: Cluj Napoca

Re: DS

Post: # 14772Post Chuckila
27 Apr 2011, 18:32

Superbe jocurile!

4 dintre ele sunt sus de tot si in Wishlistul meu. Probabil si Inca Empire ar ajunge acolo, daca l-as juca. Din ce am citit insa, mi se pare putin cam sec - try before buy inca.

User avatar
DanielIndru
King Meeple
King Meeple
Posts: 7071
Joined: 20 Dec 2010, 09:32
Custom Rank: Going Cardboard
Location: Timisoara
Contact:

Re: DS

Post: # 14773Post DanielIndru
27 Apr 2011, 18:32

Felicitari, ai trecut de 100 titluri pe BGG!
Beau un pahar de vin in cinstea ta. Cheers! :geek:

User avatar
suf
King Meeple
King Meeple
Posts: 2708
Joined: 30 Jul 2010, 17:16
Location: Timisoara

Re: DS

Post: # 14780Post suf
28 Apr 2011, 09:06

Si eu sunt foarte curios de Dominant Species (cel mai curios!). In cel mai bun caz il incercam saptamana viitoare.

@djdano: Multe sunt jocuri de carti, dar multumesc!

Am incercat aseara cateva din jocurile noi. De mentionat My Dwarves Fly - o prostioara de joc in care ai caractere de mai multe tipuri cu diverse particularitati si carora le poti pune abilitati speciale (foarte foarte putin asemanator cu Thunderstone unde pui arme eroilor, dar fara deck building), la un moment dat se da o batalie si fiecare jucator scoate in fata creaturile cele mai puternice, apoi se da cu zarurile de cateva ori, se face o actiune diplomatica si... cineva castiga gold. Trebuie sa dai mare cu zarul ca sa castigi batalia, dar e bine sa dai si mic si atunci castigi mai mult gold (daca esti tare si castigi batalia). Partea diplomatica miroase un pic de tot cu Cosmic Encounter in sensul ca poate da peste cap planurile cuiva. Ai strans 15 gold si esti castigator! Jocul nu e cine stie ce, dar e hazliu, multicel noroc si se misca foarte repede.

Am jucat si 3 jocuri de Architekton - un joc de strategie destul de abstract cu tile laying (gen Carcassonne) pentru 2 jucatori. Iti construiesti cladiri si incerci sa faci sa se potriveasca "terenul" de la cladire cu cel de pe piesele adiacente. E un joc in care castigi doar incurcandu-l pe celalalt. Desi nu ne-a dat pe spate, ne-a placut jocul - motiv pentru care am si jucat de 3 ori. E foarte scurt (15-20 min, desi ei zic 45) si poti juca ceva de genul 2 din 3. Are multicel noroc si desi e simplut, dupa 3 jocuri inca simteam ca mai exista multe tactici pe care nu le-am descoperit. Cutia e ca si cea de Roma (acelasi producator) si are casute de lemn dragute. Personal mi-a placut mai mult decat Roma.
from http://www.boardgamegeek.com/image/258229

User avatar
suf
King Meeple
King Meeple
Posts: 2708
Joined: 30 Jul 2010, 17:16
Location: Timisoara

Re: DS

Post: # 14781Post suf
28 Apr 2011, 09:15

Am jucat si Mouse Chaos - o alta prostioara cu regulament infinit neclar si cu piese foarte foarte dragute, reproducand o intreaga incapere cu masa, scaune, pereti, cascaval, pisici si soricei. E un joc de memorie: fiecare jucator are un cuib in care trebuie sa aduca soriceii sai, insa initial jucatorii nu stiu care sunt soriceii lor. In decursul jocului fiecare poate descoperi si retine ce culoare e cate un soricel. Problema e ca sunt multi si tot fug de colo colo. Pisica poate alerga soriceii, iar acestia se pot ascude sub masa sau sub scaune. Scaunele se pot muta sau rasturna, iar soriceii pot merge prin gaurile din perete. Un joc de memorie distractiv pentru copii cu piese frumoase, desi pe mine m-a plictisit. Probabil ca o familie cu copil il va primi cadou.
from http://www.boardgamegeek.com/image/91325

User avatar
DanielIndru
King Meeple
King Meeple
Posts: 7071
Joined: 20 Dec 2010, 09:32
Custom Rank: Going Cardboard
Location: Timisoara
Contact:

Re: DS

Post: # 14783Post DanielIndru
28 Apr 2011, 10:03

Adevarul e ca joculetul arata minunat, am avut sansa sa-l vad desfasurat ieri la tine. :)
Iti vine sa te asezi si sa incepi sa te joci... cu sau fara reguli.

User avatar
suf
King Meeple
King Meeple
Posts: 2708
Joined: 30 Jul 2010, 17:16
Location: Timisoara

Re: DS

Post: # 14784Post suf
28 Apr 2011, 10:13

O prezentare de 2 minute pentru Stronghold. Abia astept sa-l joc.

User avatar
VickdaReaper
Super Moderator
Super Moderator
Posts: 3320
Joined: 16 Feb 2010, 18:00
Location: Bucuresti
Contact:

Re: DS

Post: # 14789Post VickdaReaper
28 Apr 2011, 13:57

Felicitarile mele pentru achizitii si la cat mai multe reprize la activ. ;)
Pentru board games sunt fidel cum era Castro pentru Cuba...

Colectie

User avatar
suf
King Meeple
King Meeple
Posts: 2708
Joined: 30 Jul 2010, 17:16
Location: Timisoara

Re: DS

Post: # 14807Post suf
29 Apr 2011, 11:18

Ne-am mai jucat aseara un pic si ne-au ramas cateva impresii:

Relationship Tightrope, de Reiner Knizia, reimplementat de Yin Yang / Fifty Fifty e un joc de carti pentru 3-5 jucatori, scurt si interesant, cu reguli foarte simple in care, in stilul Knizia, jucatorii fac risk management. Povestea se incheaga in jurul unui cuplu in care trebuie sa ai grija ca cei doi parteneri sa faca un numar egal de 'rele'. Primesti aleator 9 carti cu valori distincte, apoi apar pe rand evenimente in care baiatul face niste rele si fata face niste rele. La fiecare astfel de eveniment jucatorii pun pe masa cate un numar fiecare. Numarul cel mai mic primeste niste betisoare roz reprezentand rele facute de fata, iar numarul cel mai mare primeste betisoare albastre reprezentand rele facute de baiat. Scopul in joc e sa ai numar echilibrat de betisoare din cele doua culori la sfarsitul celor 9 evenimente. Astfel, fiecare incearca initial sa aleaga numere medii astfel incat sa nu primeasca betisoare. Mai tarziu, odata ce ai betisoare de o culoare, incerci sa obtii betisoare din cealalta culoare ca sa compensezi. Betisoarele de culori diferite se anuleaza, astfel ca mereu ramai doar cu diferenta, reprezentand dezechilibrul. Se joaca atatea runde cati jucatori sunt, in fiecare runda jucatorii masoara cat de dezechilibrat e cuplul lor, scopul fiind sa obtii scor cat mai mic. Cand ai un cuplu perfect echilibrat poti sa anulezi un scor obtinut in una din rundele anterioare, asta fiind un pas foarte mare catre victorie. Mie mi-a placut jocul; probabil o sa-l jucam ca filler dupa vreun brain burner.

User avatar
suf
King Meeple
King Meeple
Posts: 2708
Joined: 30 Jul 2010, 17:16
Location: Timisoara

Re: DS

Post: # 14819Post suf
30 Apr 2011, 03:16

Azi, dupa 3 RftG in 6 si mult vin am incercat Thor, un alt joc de Knizia. Am cazut de acord ca e cel mai tare joc scurt! Reguli super simple, explicate intr-un minut. Jocul te da peste cap! Cui i-a placut Lost Cities in 2 ii va place si Thor in mai multi.

User avatar
suf
King Meeple
King Meeple
Posts: 2708
Joined: 30 Jul 2010, 17:16
Location: Timisoara

Re: DS

Post: # 14820Post suf
30 Apr 2011, 09:34

Cateva cuvinte despre joc:

Thor este un joc de carti pentru 2-6 jucatori, facut de Reiner Knizia, iute, tensionant si distractiv in acelasi timp. E un joc foarte interactiv de risk management in stilul Knizia in care jucatorii incearca sa inteleaga ce planuri au ceilalti si isi ajusteaza continuu propriul plan incercand intre timp sa-i incurce pe ceilalti.

Varianta abstracta a jocului e ca exista actiuni la 5 companii, iar la randul sau un jucator altereaza valoarea actiunilor unei companii si apoi cumpara o actiune la o companie, urmarind sa maximizeze valoarea actiunilor sale.

Oarecum asemanator cu Lost Cities, jocul vine cu un numar de zei (5 sau 6 in functie de nr de jucatori) carora jucatorii le aduc ofrande in decursul jocului. Fiecare zeu are 5 carti pe care jucatorii le pot lua si reprezinta rugaciuni sau dorinte ale jucatorului catre respectivul zeu. Pentru fiecare zeu exista 6 carti de ofranda cu valori de la 0 la 5 reprezentand satisfactia zeului atunci cand le va primi. Ofrandele se amesteca si se dau jucatorilor (6 sau mai multe functie de nr de jucatori). La randul sau, fiecare jucator aduce o ofranda din mana in dreptul unui zeu (fiecare se potriveste unui singur zeu) si se roaga la un zeu (oricare) luand o carte de la zeul respectiv. Ultima ofranda adusa unui zeu arata satisfactia acestuia si in functie de aceasta el va indeplini mai mult sau mai putin dorintele celor care s-au rugat lui. Jocul se termina cand un zeu are 6 ofrande, moment in care fiecare jucator inmulteste numarul cartilor de zeu luate de el cu satisfactia zeilor respectivi. Se joaca atatea jocuri cati jucatori sunt, fiecare fiind primul la unul din jocuri.

Din cate stiu eu jocul exista doar in germana, insa exista un regulament de o pagina in engleza foarte bine pus la punct. Jocul nu are dependente de limba, desi include cateva carti optionale care nu pot fi intelese decat daca stai cu regulamentul in fata. Nu e chiar atat de rau intrucat rar vei avea mai mult de o asemenea carte, iar comentariile spun ca jocul e mai frumos fara ele.

Senzatia adusa de joc e ca totul e un haos si incerci sa-ti gandesti o strategie in functie de ce carti ai si sa o cizelezi pe masura ce jocul evolueaza in functie de actiunile celorlalti. Desi unii spun ca jocul e greu de controlat (si este), nu il consider deloc un joc de noroc. In grupul nostru Thor a prins de minune ca joc de final si abia astept sa-l jucam din nou. Il recomand cu caldura.
from http://www.boardgamegeek.com/image/23190

User avatar
suf
King Meeple
King Meeple
Posts: 2708
Joined: 30 Jul 2010, 17:16
Location: Timisoara

Re: DS

Post: # 14821Post suf
30 Apr 2011, 11:27

Am jucat si Festival beim Pferdestall, care vine cu manual in 3 limbi (inclusiv engleza) si e fara dependenta de limba. E un family de memorie cu atmosfera placuta, cu tematica pentru copii, in care descoperi piese in jurul tablei si apoi le pui pe tabla daca se potrivesc urmand sa inaintezi pe drum in functie de cate piese ai plasat. Daca descoperi anumite combinatii de piese atunci ai pierdut turul si le intorci la loc cu fata in jos. In timpul jocului incerci sa retii ce fel de piesa e in fiecare pozitie ca sa poti intoarce cat mai multe fara sa intorci combinatiile interzise. Pentru mine jocurile de memorie sunt o adevarata provocare pentru ca nu stau prea bine cu memoria. E un joc dragut pentru copii la care si cei mari se pot distra.
from http://www.boardgamegeek.com/image/94430



Am jucat si un Lao Pengh, un joc de carti, tot de memorie, pentru 2-5 jucatori. Aici cartile au un caracter, o culoare si un numar. Fiecare jucator primeste 6 astfel de carti si pe masa se formeaza 3 gramezi. Fiecare plaseaza o carte peste o gramada astfel incat macar unul din cele 3 caracteristici ale noii carti sa se potriveasca cu cartea pe care vrea sa o acopere. Dificultatea este ca intr-un teanc de carti nu e voie ca ultimele 3 carti sa aiba comuna o caracteristica, si cum doar ultima carte este vizibila trebuie mereu sa-ti amintesti ce carte era sub ea, care s-a dovedit a fi foarte greu de vreme ce cartile se schimba mereu. E un joc interesant, dar pare putin cam sec; tot jocul se invarte in jurul memorarii cartilor.
from http://www.boardgamegeek.com/image/32816

User avatar
suf
King Meeple
King Meeple
Posts: 2708
Joined: 30 Jul 2010, 17:16
Location: Timisoara

Re: DS

Post: # 14822Post suf
30 Apr 2011, 15:16

Tocmai am terminat si un Euphrates & Tigris Card Game, varianta joc de carti pentru binecunoscutul Tigru si Eufrat, de Reiner Knizia. Jocul este excelent gandit si nu se pierde aproape deloc din adancime. Pentru cei care au jucat varianta pe tabla a jocului, diferenta este ca imparatiile se desfasoara pe cate o coloana, insa ele se pot uni, rupe, cu conflicte interne si externe, iar cladirile din lemn sunt inlocuite de carti cu barcute, toate intr-o cutie mult mai mica si la un pret semnificativ mai mic. Cartile sunt din cele mici, dar frumos colorate, iar liderii sunt din lemn ca si la jocul pe tabla. Ne-a placut foarte mult jocul si il recomandam ca alternativa la varianta pe tabla. Chiar si cei care au varianta pe tabla pot incerca jocul de carti; noi le vom pastra pe amandoua. Avem varianta in germana, cu reguli bine traduse in engleza, jocul fiind fara dependenta de limba.
from http://www.boardgamegeek.com/image/98346

User avatar
suf
King Meeple
King Meeple
Posts: 2708
Joined: 30 Jul 2010, 17:16
Location: Timisoara

Re: DS

Post: # 14823Post suf
30 Apr 2011, 16:23

Jocul M este un joc abstract pentru 2-6 jucatori foarte interesant, in stilul Abacus Spiele cu care incep sa ma obisnuiesc. Jocul este doar in germana, dar exista reguli in engleza iar jocul e independent de limba. Regulile sunt prea complexe pentru a le rezuma aici, dar un rezumat al lor incape usor pe o pagina. Jocul este foarte interesant pentru cei carora le plac jocurile abstracte.

from http://www.boardgamegeek.com/image/223514

Post Reply

Return to “Ultima cucerire”