Eruption (versiune print & play)

sa ne laudam cu noile achizitii
Forum rules
Ai pus mana pe un joc nou si asteptat? Imparte si cu noi fericirea ta, spune-ne despre el cateva cuvinte!
Post Reply
User avatar
cristianf
King Meeple
King Meeple
Posts: 2980
Joined: 18 Jul 2010, 09:55
Location: Sanpetru, Brasov

Eruption (versiune print & play)

Post: # 19036Post cristianf
24 Aug 2011, 15:51

Gratie lui pfinix am ajuns sa urmaresc acest joc.
pfinix wrote:Stratus Games lanseaza in octombrie Eruption
Eruption is a competitive volcano-themed game for 2 to 6 players that is being released by Stratus Games in October 2011. The game features a cutthroat survival feel, in which each player must defend his own village from destruction by the wrath of the volcano at the center of the board. To do so, players can build walls of various strengths to hold back the lava, place Lava Tiles strategically to direct lava toward other villages and away from their own, or utilize action cards to rotate, replace, and remove specific tiles and carry out other events related to the eruption of the volcano. As lava comes in contact with each village (as it inevitably will), the village begins to heat up until it is completely burned, ending the game.
pic1013914_md.jpg
pic965113_md.jpg
mai multe informatii despre joc gasiti aici:
http://boardgamegeek.com/blogpost/2623/ ... -this-lava


Mi-a placut destul de mult artwork-ul si faptul ca se poate juca de la 2-6 jucatori si chiar pe perechi. De abia astept sa-l testez in versiunea de 6 jucatori pe perechi si sa dau foc satelor celorlalti impreuna cu "my significant other". In orice caz am observat pe siteul lor ( http://www.stratusgames.com/preorders/eruption ) ca exista posibilitatea de a cumpara o versiune print & play cu numai 9.99$ si de a o putea jucat imediat. Mie mi-a luat ceva mai mult :twisted:

- harta este impartita in 6 conform schitelor celor de la Stratus Games desi exista varianta sa o iau pe cea intreaga si s-o impart in 4, dar devenea complicat un pic la printare. Am printat cele 6 bucati pe hartie de 160 g/m2, le-am laminat cu folie normala, le-am taiat si lipit cu scotch transparent astfel incat sa se poata strange;
- cartile de joc sunt printate pe acelasi tip de hartie si introduse in sleeve-uri USA chimera de la Mayday Games. Par destul de fragile, sunt curios cum se vor comporta. Daca nu va fi bine, o sa le laminez si pe ele dar cred ca o sa zgarie la colturi. Ramane de vazut;
- tile-urile de lava sunt printate pe (ati ghicit) aceeasi hartie si laminate cu folie groasa, din aceea folosita la laminarea cartilor de vizita. Au iesit foarte bine, sunt groase si foarte rezistente dar din pacate cateva sunt un pic valurite din cauza temperaturii prea mari a laminorului. Din acest motiv am apelat la solutia de stocare cu elastice si 2 bucati de balsa pentru protectie;
- cele 48 de cubulete pentru zidurile care protejeaza impotriva curgerii lavei (fan, lemn si piatra) le voi imprumuta de la Kingsburg;
- cele 2 zaruri care sunt folosite pt a stabili rezistenta zidurilor (cel rosu pentru lava si cel alb pentru zid) le voi imprumuta tot de la Kingsburg;
- marker-ele de scor le-am furat de la Alhambra (la care oricum folosim o foaie de hartie pentru a tine scorul). A se observa ca sunt exact culorile de care aveam nevoie: rosu, galben, portocaliu, verde, albastru si "mov" :mrgreen:

In seara asta urmeaza sa-l testam pentru prima oara.

from http://www.boardgamegeek.com/image/1073524

from http://www.boardgamegeek.com/image/1073525

pfinix

Re: Eruption (versiune print & play)

Post: # 19044Post pfinix
24 Aug 2011, 21:41

ce bine arata!
deci asta e versiunea pe care o vand ei si tu o cumperi si ti-o printezi singur?

markerele de la Alhambra sunt oricum in dublu exemplar si chiar daca tii scorul cu ele, iti raman dublurile pe care noi consideram ca e inutil sa le tii pe piata :D. nu am vazut pe nimeni sa verifice daca poate aseza o piesa miscand marketul de acolo :lol:

ma bucur tare mult ca ti-a ramas in gand jocul asta, cred ca e sigurul meu post de la noutati. si mie mi-a placut mult artwork-ul, iar pt mine asta conteaza cam 50-60% atunci cand ma hotarasc daca sa iau sau nu un joc.

User avatar
cristianf
King Meeple
King Meeple
Posts: 2980
Joined: 18 Jul 2010, 09:55
Location: Sanpetru, Brasov

Re: Eruption (versiune print & play)

Post: # 19053Post cristianf
25 Aug 2011, 01:27

Asta e versiunea pe care ti-o printezi singur. Tocmai l-am jucat cu niste prieteni. Am fost 4 jucatori si am jucat in echipe, baieti contra fete (normal, au castigat baietii). Vad o mica problema atunci cand se joaca fiecare cu mamaliga lui pt ca toti o sa-i dea in cap celui care e ultimul dupa care o sa-si schimbe targetul pe urmatorul care a ramas la coada si tot asa. Dar in echipa apar strategii noi si e foarte bun (noi am castigat cu o medie mai buna decat cea a fetelor desi unul dintre noi a fost super ars). Sincer sa fiu, arata si se comporta atat de bine versiunea mea incat nu o sa-l mai cumpar in versiunea lor.

Post Reply

Return to “Ultima cucerire”