Heroscape ;)

sa ne laudam cu noile achizitii
Forum rules
Ai pus mana pe un joc nou si asteptat? Imparte si cu noi fericirea ta, spune-ne despre el cateva cuvinte!
Post Reply
suras333

Heroscape ;)

Post: # 22685Post suras333
08 Feb 2012, 12:39

Ieeeeeeeeeeeeeeeeeeeee! Sunt asa de bucuros!!! :))

Ieri mi-au venit 2 seturi de Heroscape, mai precis acestea:

Image

http://boardgamegeek.com/boardgame/1117 ... e-valkyrie

Image

http://boardgamegeek.com/boardgame/2470 ... ict-begins


Pentru cine nu stie despre ce este vorba, puteti sa vedeti un filmulet cu jocul: (apropos, Heroscape e Nr 2 in Top All Time Games - Tom Vasel)

http://www.youtube.com/watch?v=CfkMeP82 ... re=related

Cateva poze de pe net:

Image Image Image


Mi-am dorit asa de mult jocul, ca mi-am facut special cont pe ebay si am reusit sa le cumpar din Italia. Ambele noi!

Am incercat aseara un joc si este foarte tare! Samurai contra dinozauri contra elfi contra roboti! Componentele sunt superbe iar hartile mult mai mari decat ma asteptam :)

Un singur lucru de mentionat - Heroscape Master Set: Rise of the Valkyrie este editia italiana asa ca vreau cat mai repede sa printez regulile si cartile
figurinelor ca sa pot juca mai usor.

Pe langa primul set, am vrut neaparat Marvel pentru ca sunt fan al universului si miniatura lui HULK ESTE SENZATIONALA!

Cand ma mai linistesc, mai povestesc..

Ieeee!!! Heroscape!!!! :D
Last edited by suras333 on 08 Feb 2012, 14:16, edited 2 times in total.

User avatar
Chuckila
King Meeple
King Meeple
Posts: 5084
Joined: 31 Jan 2010, 02:30
Location: Cluj Napoca

Re: Heroscape ;)

Post: # 22686Post Chuckila
08 Feb 2012, 12:51

Felicitari! Sistemul Heroscape pare intrigant si extrem de cinematic, motiv pentru care RotV este unul din jocurile pe care mi le doresc cel mai mult. In cativa ani sunt convins ca fetita se va putea juca cu mine scenariile mai usurele. Iar sistemul de drafting iti permite sa joci aceeasi harta de multe ori, fara pericolul de a te "repeta".

Chiar daca eroii din Marvel par imba fata de cei din restul de core sets, cum spuneam, daca jucati drafting Heroscape nu ar trebui sa fie problema.

Distractie faina!

PS: Hint! Vezi ca Heroscape este jocul perfect pentru sesiuni AAR. Faci poze dupa fiecare mutare si astfel fiecare joc devine o poveste. ;)

User avatar
Chuckila
King Meeple
King Meeple
Posts: 5084
Joined: 31 Jan 2010, 02:30
Location: Cluj Napoca

Re: Heroscape ;)

Post: # 22688Post Chuckila
08 Feb 2012, 12:54

Ah, inca un sfat. Daca ai cele 2 core sets, de acum poti sa vanezi seturile incomplete de pe eBay (teoretic mult mai ieftine decat "sealed/like new/complete editions"). Fie pentru teren aditional (larger maps :twisted: :twisted: :twisted: ), fie pentru character sheets in engleza sau de ce nu, pentru extra caractere. Ce cool e sa se lupte Captain America impotriva lui ... Captain America. Cloning, mutations, time travel ... pfuai, ce bine suna.

User avatar
MandrulDuce
King Meeple
King Meeple
Posts: 1138
Joined: 26 May 2010, 23:01
Custom Rank: Dungeon Master

Re: Heroscape ;)

Post: # 22695Post MandrulDuce
08 Feb 2012, 14:12

Ohoho. Felicitari man. really really nice indeed. If u don't mind me saing, cat te-a costat transportul din IT?

Sa faci poze OBLIGATORIU sa vedem si noi harta asamblata. Foarte foarte tare achizita probabil unul din cele mai arataose jocuri out there

Never play cat and mouse games if you're a mouse.
Life, like all games, becomes fun when one realizes it's just a game!

suras333

Re: Heroscape ;)

Post: # 22709Post suras333
08 Feb 2012, 19:27

Hello,

@ Chuckila

Merci mult! Sper sa il faci si tu rost cat mai repede!

Avand in vedere ca doar avand jocul de baza RotV, poti sa faci infinite combinatii de harti, e de jucat la el :)

Am sa incerc sa fac niste AAR-uri, numai sa am timp se le si scriu pe urma.

Din seturile incomplete, cred ca cel mai mult ar fi interesant terenul, insa problema e cu transportul, care cam dubleaza pretul.. Si am observat ca separate, miniaturile costa mai mult, dar mai studiez problema..

Intamplator peste cateva luni ajung in Roma si poate cumpar de acolo ceva interesant ca sa nu mai platesc transportul. Stie cineva magazine de boardgamesuri acolo?



@ MandrulDuce

Salut man, merci!

Marea majoritate de pe ebay.it cer pe transportul pana aici in jur de 40 euro insa, din fericire, am gasit pe cineva cu 26 euro, iar Marvel-ul a intrat in acelasi cost :). Coletul a ajuns in 13 zile si l-am ridicat de la posta, fara probleme.

Da, am sa fac poze si am sa le pun, cu siguranta :) Si intradevar, nu imi amintesc sa fi jucat vreaun boardgame care sa arate la fel de bine.

User avatar
MandrulDuce
King Meeple
King Meeple
Posts: 1138
Joined: 26 May 2010, 23:01
Custom Rank: Dungeon Master

Re: Heroscape ;)

Post: # 22713Post MandrulDuce
08 Feb 2012, 21:09

Thx for the answer. E la fel ca din UK sau DE. Sorry for my further stupidity, ce e AAR??? :))

Never play cat and mouse games if you're a mouse.
Life, like all games, becomes fun when one realizes it's just a game!

suras333

Re: Heroscape ;)

Post: # 22716Post suras333
08 Feb 2012, 21:21

Nu stiu sigur daca e asa de ieftin transportul din UK, insa pot sa iti spun sigur ca preturile sunt muuuult mai mari acolo. In Germania slaba miscarea.. ( ma refer strict la Heroscape )

AAR = After Action Reports - mai exact povestesti ce s-a intamplat, eventual si cu poze :) (pana nu am descoperit Magna Mundi, nici eu nu stiam cu ce se mananca..)

suras333

Re: Heroscape ;)

Post: # 23714Post suras333
13 Mar 2012, 08:44

Pentru ca Heroscape e un joc genial si, de cand l-am achizitionat, am lasat deoparte celelalte boardgames-uri (cu exceptia a 2 partide de Carcassonne), intre timp am mai achizitionat cateva wave-uri noi noute pe care vi le prezint in continuare: :)

Wave 8 - Defenders of Kinsland

Image Image Image Image Image

Wave 8 - Marro Cavalry

Image

Si bomboana de pe tort :D - Orm's Return

Image Image

E cineva interesat de incercat jocul? (EA da semne ca mai vrea si altceva.. :( )

E posibil sa pun la vanzare Heroscape Marvel din motive financiare, insa mai ma gandesc putin..

User avatar
Methos
Chief Meeple
Chief Meeple
Posts: 147
Joined: 22 Jun 2011, 09:56
Custom Rank: wandering shade
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Heroscape ;)

Post: # 23725Post Methos
13 Mar 2012, 10:38

Mie mi-ar place sa il joc n_n
Pare super interesat.
Also, parere personala si pot zice ca am trecut si eu prin asta. Cate probleme financiare ai avea gandeste-te ca jocul nu exista si ca trebuie sa iei resurse din alta parte.
E pacat sa arunci o investitie de genul asta.
In alta ordine de idei, cum facem sa dam un joc ?:)
Colectia mea
Wislistul meu
DATE CONTACT:
mobil: 0746.125.485 alex
mail: gheorghe.alexandru85@gmail.com

suras333

Re: Heroscape ;)

Post: # 23735Post suras333
13 Mar 2012, 12:54

Da, ai dreptate, am sa ma mai gandesc..
Cum am stabilit, ne vedem azi in Lente sa promovam jocul :)

User avatar
BlackPharaoh
Chief Meeple
Chief Meeple
Posts: 119
Joined: 01 Feb 2012, 12:34

Re: Heroscape ;)

Post: # 24251Post BlackPharaoh
24 Mar 2012, 21:34

In sfarsit ma pot numara si eu printre cei norocosi :)

Am reusit sa gasesc si eu cele 2 Master Seturi de baza ( Rise of the Valkyrie si Swarm of the Marro) si sa le achizitionez (cu un transport decent de pe aici de prin EU).

Evident ca daca tot am facut miscarea asta nu am putut sa ma abtin sa trec pe lista si extensiile Orm's Return si Fortress of the Archkyrie.

BTW, vad ca extensiile de harta sunt f scumpe culminand cu Ticalla Jungle care a ajuns la peste 300 $ ... wtf.


Anyway, cand o sa am ceva timp o sa pun si niste poze.

User avatar
DanielIndru
King Meeple
King Meeple
Posts: 7071
Joined: 20 Dec 2010, 09:32
Custom Rank: Going Cardboard
Location: Timisoara
Contact:

Re: Heroscape ;)

Post: # 24252Post DanielIndru
24 Mar 2012, 21:53

Uitandu-ma la pozele astea imi vine sa zic "There's a fine line between some boardgames and toys". :)
Nu ca ar fi ceva gresit sa ai jucarii.

User avatar
BlackPharaoh
Chief Meeple
Chief Meeple
Posts: 119
Joined: 01 Feb 2012, 12:34

Re: Heroscape ;)

Post: # 24253Post BlackPharaoh
24 Mar 2012, 22:33

Adevarut este ca referitor la Heroscape este mai mult hobby-ul de colectare de miniaturi decat jocul in sine.

Sigur, jocul e decent, si poate si considerat ca o varianta mult simplificata a jocului Warhammer dar eu personal mi l-am dorit pentru calitatea miniaturilor (marime + faptul ca vin deja vopsite) ceea ce nu am mai vazut la alte jocuri , nefiind un fun al jocurilor care implica zaruri.

Iar faptul ca a iesit din productie cred ca spune f mult despre costurile de productie Vs. pret (vezi BattleLore, brand care odata cumparat de FF, acestia au ajuns la concluzia ca nu mai este rentabil costul de productie - plus cateva detalii de politica de piata).
Last edited by BlackPharaoh on 29 Mar 2012, 22:58, edited 1 time in total.

User avatar
Chuckila
King Meeple
King Meeple
Posts: 5084
Joined: 31 Jan 2010, 02:30
Location: Cluj Napoca

Re: Heroscape ;)

Post: # 24257Post Chuckila
24 Mar 2012, 23:49

djdano wrote:Uitandu-ma la pozele astea imi vine sa zic "There's a fine line between some boardgames and toys". :)
Nu stiu daca stii povestea Heroscape, dar se poate rezuma bine in ceea ce ai spus.

Initial a fost lansat avand target principal adolescentii. Dar au fost surprinsi sa vada ulterior ca jocul a prins extrem de bine si la gameri. Si asa a inceput nebunia :D

suras333

Re: Heroscape ;)

Post: # 24448Post suras333
29 Mar 2012, 14:38

Super! Felicitari pentru achizitii!

Si eu intre timp am mai primit cateva wave-uri, cand pot am sa pun pozele..

Din pacate in perioada asta sunt foarte ocupat si nu am timp de jocuri, insa cand ma eliberez, poate ne vedem sa ile incercam :)

User avatar
BlackPharaoh
Chief Meeple
Chief Meeple
Posts: 119
Joined: 01 Feb 2012, 12:34

Re: Heroscape ;)

Post: # 24473Post BlackPharaoh
29 Mar 2012, 23:00

Sigur. Lasa-mi un PM si vb.

Post Reply

Return to “Ultima cucerire”