Dominion: Seaside

sa ne laudam cu noile achizitii
Forum rules
Ai pus mana pe un joc nou si asteptat? Imparte si cu noi fericirea ta, spune-ne despre el cateva cuvinte!
Post Reply
adixor

Dominion: Seaside

Post: # 25Post adixor
25 Dec 2009, 00:53

A venit in sfarsit acum vreo sapt. Dupa revelatia care a fost Dominion si apoi putin mai temperata revelatie care a fost Dominion: Intrigue, Dominion: Seaside m-a cucerit. Mda, invers, jocul pe mine nu ca titlul sectiunii :). Adevarul e ca nu am jucat decat un joc fiind prins cu sarbatori and stuff dar parerea dupa primul joc este F. buna. Cateva idei tari, din multele care le puteti gasi aici:
- carti care au efect turul curent SI cel urmator (nu sunt discardate). aduc un plus de savoare si nu complica jocul cum am crezut la un moment dat
- cartea "pirate ship", o carte de atac prin care pe ea se pot strange bani (jocul contine cateva monede foarte dragute de metal!). Banii pot fi folositi apoi pentru cumpararea cartilor, fara sa fie pierduti (un fel de +coins pt buy).
- o carte prin care se poate pune "embargo" pe un deck de carti din joc; tragerea unei carti dintr-un astfel de deck se poate face doar platind un oarecare cost suplimentar.

de-abia astept sa-l joc din nou, poate reusesc si un review dupa ce ma mai familiarizez cu el.

happy gaming!

Teox

Re: Dominion: Seaside

Post: # 86Post Teox
04 Jan 2010, 15:10

L-am jucat (dominion - seaside) e cool, pentru prima data un jucator a ajuns in situatia in care aproape ramasese fara bani si avea din ce in ce mai putine carti :-) ... desi scopul jocului (dominion si intrigue) este sa acumulezi din ce in ce mai multi bani si mai multe carti :-).

E fun e chiar o revelatie tot jocul cu toate extensiile si este foarte interesant. De asemenea ma bucur ca se poate juca chiar si in 8 ... cu cat mai multi cu atat mai interesant dar si mai greu de controlat haos-ul creat :-) .... fiecare face cateceva :-) ...

Recomand din toata inima oricare dintre Dominion, intrigue si seaside, mai ales pentru cei care doresc un joc de inceput in mai multi jucatori si cu mult fun ... putine reguli si nu foarte complex ... situatiile in care poti ajunge sunt foarte interesante si fun :-) ...

haretel

Re: Dominion: Seaside

Post: # 108Post haretel
06 Jan 2010, 14:30

Salut; am si eu cele 3 Dominioane iesite pana acum si pot sa spun ca cel mai bine merge tot jocul in 4.
In 6 dureaza putin prea mult..

haretel

Re: Dominion: Seaside

Post: # 109Post haretel
06 Jan 2010, 14:35

Una peste alta, e intr-adevar o revelatie, cum spunea si Teox. E primul meu cardgame si eram destul de reticent inainte sa-l cumpar, dar ma bucur din toata inima ca am facut-o. Cere planificare, adaptabilitate si e super variat, cu toate astea ramanand un joc simplu si rapid.

Ioana

Re: Dominion: Seaside

Post: # 1556Post Ioana
09 Mar 2010, 13:11

Zilele trecute am jucat si noi Seaside (in 2). L-am jucat de 3 ori (stiu, nu e mult, dar cam atat ne permite timpul...) si ne-a placut mai mult decat celelalte Dominioane.
Cartile Action-Duration sunt super bune, ca sa nu mai zic se Smugglers! Singurul inconvenient pe care il gasesc la Seaside este ca te imbogatesti prea repede. Daca pana la Seaside ne chinuiam sa strangem bani, acum aveam cateva carti cu Gold dupa primele runde. E adevarat, la Seaside nu am incercat decat combinatiile de carti recomandate in reguli si nici nu ne-am atacat unul pe celalalt. Dar, totusi, parca s-a terminat prea repede fiecare joc. Nici nu apucam sa ne facem strategii ca deja cumparam carti Province.
Trebuie neaparat sa mai incercam si alte combinatii de carti...

User avatar
VickdaReaper
Super Moderator
Super Moderator
Posts: 3320
Joined: 16 Feb 2010, 18:00
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Dominion: Seaside

Post: # 1606Post VickdaReaper
12 Mar 2010, 16:39

On Topic: Imi plac noutatile aduse de Seaside la joc, in special din punctul de vedere al ideilor, dar si ca functionalitate. Pare a fi ceva mai mult decat o simpla extensie, ceea ce e bine...

Off Topic: (N-am vrut sa deschid topic special doar pentru asta) V-as ruga pe toti cei care ati jucat atat Dominion, cat si Dominion: Intrigue sa-mi trimiteti un pm in care sa-mi spuneti care dintre cele doua jocuri v-a placut mai mult (ca joc de sine statator). Nu fac chestionare sau poll-uri, ci doar vreau sa stiu pe care sa-l pun in 2-buy list-ul meu. :D Aa! Nici nu este obligatoriu sa motivati decizia (prea mult :))... Multumesc anticipat!
Pentru board games sunt fidel cum era Castro pentru Cuba...

Colectie

mezak

Re: Dominion: Seaside

Post: # 2642Post mezak
11 Apr 2010, 15:48

Saptamana asta am reusit sa achizitionez Dominion si Intrigue. Suntem (eu si Mihaela) foarte incantati de jocuri.
Cine stie poate urmeaza Seaside sau Alchemy.

fixpix

Re: Dominion: Seaside

Post: # 2643Post fixpix
11 Apr 2010, 15:49

Sau Thunderstone :D

Ioana

Re: Dominion: Seaside

Post: # 2646Post Ioana
11 Apr 2010, 16:30

mezak wrote:Saptamana asta am reusit sa achizitionez Dominion si Intrigue. Suntem (eu si Mihaela) foarte incantati de jocuri.
Cine stie poate urmeaza Seaside sau Alchemy.
Sa le stapaniti sanatosi si la cat mai multe sesiuni de joaca! Dominion este unul din favoritele mele :).

Post Reply

Return to “Ultima cucerire”