City of Horror

sa ne laudam cu noile achizitii
Forum rules
Ai pus mana pe un joc nou si asteptat? Imparte si cu noi fericirea ta, spune-ne despre el cateva cuvinte!
Post Reply
alex.webandprint

City of Horror

Post: # 30960Post alex.webandprint
24 Nov 2012, 21:03

O ultima achizitie:

Image


Pentru cei care nu stiu despre ce e vorba:City of Horror BGG
Reviewl acesta este mai mult decat as putea sa scriu: City of horror BGG Video review



La o prima impresie:

Plusuri:
Gameplayul este fast paced, cu toate ca nu pare a fi asa deasemenea foarte usor de invatat.
Se bazeaza foarte mult pe negocierile dintre jucatori.
Am facut 2 meciuri pana acum lumea a fost foarte entuziasmata, spiritul de negociere si backstabbing a fost total prezent (cateodata cu conflicte morale ale prietenilor mei), s-au distrat, m-am distrat, s-a ras destul de mult mai ales in momentele de negociere cand cineva trebuie sa fie mancat de zombiez.
Caracterul blondei care atrage zombiez in fiecare runda.

Neutre:
Gameplayul in 3 oameni (primesti prea multe caractere la care trebuie sa fi atent un setback) cumva greoi pentru incepatori ai boardgameurilor.
Graficele sunt ok, dar nu pot sa judec prea mult in zona asta, este posibil sa subestimez calitatea graficelor.
Cei 40 de zombie trebuie pusi pe standere din plastic. (ii pun si ii scot de fiecare data, sunt totusi 40 :| )

Minusuri:
S-a rupt cutia pe o lateral la imbinare imediat dupa ce l-am deschis, (constructia ei este destul de fragila in unele locuri)
La fel ca si pe forumurile de pe BGG, cartoanele pentru harta fiind foarte subtiri au tendinta sa se curbeze.
Cartile de joc au o calitate redusa, necesita sleevuri.
Spatiul in cutie este redus pentru stocare dar poate fi rearanjata cutia in asa fel incat sa intre toate.

In concluzie cu toate minusurile pe care le are, am considerat jocul a fiind unul demn de colectie, se cunoaste reducerea costurilor de productie pentru mentinerea pretului de raft. Este un joc foarte fun pentru 4+ jucatori, si doar fun pentru 3.

Post Reply

Return to “Ultima cucerire”