Noutati in luna lui brumar

sa ne laudam cu noile achizitii
Forum rules
Ai pus mana pe un joc nou si asteptat? Imparte si cu noi fericirea ta, spune-ne despre el cateva cuvinte!
User avatar
DanielIndru
King Meeple
King Meeple
Posts: 7071
Joined: 20 Dec 2010, 09:32
Custom Rank: Going Cardboard
Location: Timisoara
Contact:

Re: Noutati in luna lui brumar

Post: # 31736Post DanielIndru
11 Dec 2012, 14:13

Jocurile de la Splotter nu sunt pentru oricine, cu asta sunt de acord. Mie insa imi plac.
Antiquity incearca sa redea atmosfera unei perioade medievale si se foloseste foarte bine de aspecte grafice, cromatica, fonturi, etc.
Nu e o frumusete, dar nici urat nu e. Cum ziceam si despre Zimbabwe (si la fel de bine as putea sa o spun despre Indonesia sau Roads and Boats)...
djdano wrote:Mie mi se pare un joc plin de personalitate.
from http://www.boardgamegeek.com/image/965548


from http://www.boardgamegeek.com/image/965547


from http://www.boardgamegeek.com/image/202406

Ioan76

Re: Noutati in luna lui brumar

Post: # 31737Post Ioan76
11 Dec 2012, 16:29

m4r1us wrote:{...} probabil nu ai văzut încă Antiquity ... countere MULTE, mici şi subţiri pe care trebuie să le aşezi frumos, de obicei unele peste altele, pe harta "minunată"{...}
Uhhh ... sublim ce să zic ! :drool:
Cum asta îmi aduce aminte de una din primele mele tenative/creații de board-game - pentru care am decupat cred o săptămână coperți de caiete de diverse culori :D - bănuiesc că sunt șanse incredibil de mici să-mi placă așa ceva. :oops:

Dar legat de "piramidoane" - problema nu e strict numai cu ele/aspectul lor - ci mai degrabă legat de ceva enunțat mai jos ca fiind un succes :
Cat despre "piramidoanele" de la Through the Ages: Vlaada a incercat sa abstractizeze cat de mult se putea experienta construirii unei civilizatii.
Mie imi place foarte mult rezultatul si tot efortul mental pe care il implica punerea in miscare a unui motor ce trebuie sa fie atat eficient, cat si flexibil.
În principiu orice joc abstractizează ceva ( exceptând eventual jocurile precum Ubongo 3D, care sunt de apreciat tocmai pentru procesul oarecum invers ) - deci criteriul enunțat mai sus cred că trebuie combinat cu altceva pentru evaluare. Ori criteriile prin prisma cărora evaluez eu personal un astfel de proces de abstractizare sunt foarte vag îndeplinite în cazul jocului "Through the Ages" - și am să enumăr pe scurt două din ele ( nu vreau să mă lungesc deoarece pe de o parte e vorba de niște preferințe personale și pe de altă parte nu e paragraful de analiză a jocului sus-menționat ) :

- dezvoltarea unei civilizații e după mine unul indisolubil legată de o anumită configurație geografică, a resurselor, a vecinilor ( că doar de-aia s-a și elaborat conceptul de geopolitică - nu ? ;) ). Abstractizarea extremă adoptată în acest caz - printr-o planșa care afișează doar evoluția culturală principală și nivelele actuale atinse la anumite domenii ( știință, cultură și forță militară ) de fiecare și ... nimic mai mult - din punctul meu de vedere e absolut iritantă și nefirească. :(
- procesul de generare a resurselor și consumarea necesarului ce are loc la finalul unei runde a unui jucător mi se pare destul de greoi - de genul : piramidonul albastru de pe un câmp valorează 1, dar dacă e irigat valorează 2, dar ai grijă să vezi exact unde-s piramidoanele galbene când calculezi ... aaa ! - te-ai uitat cu atenție la cât consumi cu oamenii pe care îi folosești efectiv ? da' hapinesu' doamnă- cât e hapinesu' ???? :P . Clar că pe măsură ce joci ajungi să faci genul acesta de calcule net mai ușor, aproape din reflex - dar personal admit că am o problemă cu jocurile în care curba de acomodare a regulilor de joc ( și implicit și timpul necesar strict îndeplinirii regulilor ) tinde să concureze cu cea a deprinderii strategiilor propriu-zise. :?

Gata - am promis că nu mă lungesc ... :)

User avatar
DanielIndru
King Meeple
King Meeple
Posts: 7071
Joined: 20 Dec 2010, 09:32
Custom Rank: Going Cardboard
Location: Timisoara
Contact:

Re: Noutati in luna lui brumar

Post: # 31738Post DanielIndru
11 Dec 2012, 16:43

Pai nu poate sa ne placa tuturor aceleasi lucruri. Sau din aceleasi motive.
O sa citez un clasic in viata ce a scris despre TtA:
Vlaada a creat o abstractizare de excepţie, un motor ce are potenţialul de a merge ca uns atunci când rotiţele necesare sunt plasate la locul potrivit. Un joc cu multe răsturnări de situaţie pe parcursul celor 3-4 ore de brain burning intens, de aceea nici nu îl recomand tuturor. Sau prea des.

User avatar
suf
King Meeple
King Meeple
Posts: 2708
Joined: 30 Jul 2010, 17:16
Location: Timisoara

Re: Noutati in luna lui brumar

Post: # 31740Post suf
11 Dec 2012, 17:50

Iar il agreez pe djdano. Inca nu am un joc care sa-mi placa mai mult.

E normal sa avem gusturi diferite. Multi suntem multumiti ca jocul nu are harta (si slava Domnului sunt o sumedenie de jocuri cu harta), dar putini trag aceasta concluzie abia dupa ce il joaca. Mai era cineva pe forum care a concluzionat despre un joc de carti ca nu are harta. Totusi, nu vad cum aspectul asta poate spune ceva nou despre joc. Nu era chiar un secret.

LE: Desi e un civ building, nu seamana cu Civ de pe comp si ar fi culmea sa fie la fel. Pentru asta exista Civilization (jocul pe tabla) pe care personal nu prea l-am inteles. Din nou sunt incantat sa vad ca jocurile de societate sunt diferite de cele pe comp, care dupa mine 95% sunt gen puzzle.

User avatar
alia
Special Meeple
Special Meeple
Posts: 585
Joined: 29 Jun 2010, 14:41

Re: Noutati in luna lui brumar

Post: # 31741Post alia
11 Dec 2012, 18:00

Suf! Ce jocuri video joci tu? :D

User avatar
suf
King Meeple
King Meeple
Posts: 2708
Joined: 30 Jul 2010, 17:16
Location: Timisoara

Re: Noutati in luna lui brumar

Post: # 31742Post suf
11 Dec 2012, 18:02

Mai nou - aproape niciunul. In trecut - fara numar. Majoritatea de strategie, shootere, driving. Hai sa ne intrecem in Video Games, na!

User avatar
alia
Special Meeple
Special Meeple
Posts: 585
Joined: 29 Jun 2010, 14:41

Re: Noutati in luna lui brumar

Post: # 31743Post alia
11 Dec 2012, 18:16

Lasa ca e foarte bine sa fim diferiti. Ce ne-am mai plictisi daca am fi toti la fel:D Eu am jucat video games care erau puzzles in acelasi sens in care si viata e un puzzle: tot timpul trebuie sa gasesti solutii si sa deal with stuff:)

acidutzu

Re: Noutati in luna lui brumar

Post: # 31765Post acidutzu
12 Dec 2012, 06:54

Nu e bine sa fim diferiti, pentru ca luam jocuri si nu avem cu cine sa le jucam. :lol:

Post Reply

Return to “Ultima cucerire”