Mystery of the Abbey

sa ne laudam cu noile achizitii
Forum rules
Ai pus mana pe un joc nou si asteptat? Imparte si cu noi fericirea ta, spune-ne despre el cateva cuvinte!
Post Reply
adixor

Mystery of the Abbey

Post: # 35Post adixor
27 Dec 2009, 12:05

Dupa ce l-am jucat in trecut de cateva ori ne-a placut si pana la urma acum o saptamana am pus mana pe Mystery of the Abbey. E un fel de Clue sau Cluedo. Sau Enigma, asa cum s-a numit jocul respectiv in Romania cand eram destul de mic incat sa nu prea stiu ce sa fac cu el.

Jocul este unul de deductie, necooperativ. Arata foarte bine totul, ceea ce e si normal fiind de la Days Of Wonder. Are si un clopotel mic si dragut (cum s-ar exprima ea, "iiiiiiiiiii ! clopoteeeeel!"), tabla e foarte colorata si draguta si componentele de foarte buna calitate. Pe scurt un calugar este omorat la o manastire si trebuie gasit faptasul. Exista o carte pentru fiecare calugar/preot din joc, si fiecare are un set de caracteristici (gras, slab, cu barba sau fara, etc). O carte este pusa separat la inceputul jocului ("criminalul") si jucatorii trebuie sa o gaseasca prin interactiunea cu ceialalti jucatori, intrebari de genul "ai in mana un preot franciscan gras?" sau "l-ai avut vreodata in mana pe preotul Serge?" etc. Se pot face acuzatii care pot aduce puncte sau scadea puncte iar jocul aduce si diverse evenimente care condimenteaza jocul, diverse bonusuri care se pot gasi in salile manastirii unde se intampla actiunea. Este un joc foarte tensionat dar foarte haios si numai bun pentru o seara cu prietenii carora le place stilul. Nu este mai lung de 1-1.5 ore din ce-mi amintesc si pot juca intre 3 si 6 jucatori (nu exista varianta de 2 si nici nu s-ar putea face datorita specificului si modului de joc). De asemenea tema este foate bine pusa in valoare (totul "mustind" de tema, de la tabla de joc si "pioni" pana la stilul de grafica aleasa, evenimentele ce apar in joc sau clopotelul cu care se anunta mesa (liturghia).

haretel

Re: Mystery of the Abbey

Post: # 153Post haretel
07 Jan 2010, 08:23

Mi l-am comandat si eu ..astept cu interes

Ioana

Re: Mystery of the Abbey

Post: # 154Post Ioana
07 Jan 2010, 08:44

L-am jucat o singura data, e un joc super! Abia astept sa-l mai joc, data trecuta am pierdut...

Puf

Re: Mystery of the Abbey

Post: # 239Post Puf
11 Jan 2010, 19:14

ah ah ah ...abia astept sa vad clopotelul :D...Eu sunt cea care deschide cutia prima data si face punch through-ul la piesele de joc :D..it's my job si nu se baga nimeni peste mine muaaahaaahaaaa

chrislove

Re: Mystery of the Abbey

Post: # 240Post chrislove
11 Jan 2010, 20:20

Exact! :lol: , si la mine e la fel. Doar ca o data am ratat o piesulita la Battlestar Galactica si de atunci sunt f.f.f. atenta.

Puf

Re: Mystery of the Abbey

Post: # 242Post Puf
11 Jan 2010, 20:38

cred ca o data a deschis Hari o cutie...cand nu eram atenta ;)...si cand l-am prins era cu cartoanele in maini si se uita la mine fooooarte vinovat :D nu s-a mai intamplat asa ceva de atunci :D
Bai am un chef de ticket to ride...waw waw...da' n-am timp sa dau unu' cu Hari :(

adixor

Re: Mystery of the Abbey

Post: # 247Post adixor
11 Jan 2010, 20:54

eu am chef de toate jocurile mele si chris nu vrea ca nu are timp :(((

Puf

Re: Mystery of the Abbey

Post: # 259Post Puf
11 Jan 2010, 21:12

la noi Ioana a.k.a. bibiloasa mica - nu are chef sa ne lase sa ne jucam...ca nooooooi hehe
am incercat o data un joc scurt - nu mai stiu ce - stiu doar ca s-a trezit si a inceput sa urle - asa face in momentele cele mai nepotrivite ;) - nu te pui cu bestiuta ;)

haretel

Re: Mystery of the Abbey

Post: # 705Post haretel
06 Feb 2010, 17:11

Mi-a venit si mie jocu' ; l-am jucat de 2 ori si pot sa zic ca e slabut; nu l-as incadra la jocuri de deductie (nu e nici macar comparabil cu Mr Jack), ci mai degraba la categ light family games care arata bine.
mi-am luat si Samurai-u' - un joc f misto (dureaza putin, componente misto, te mai pune si un pic la gandit); Niagara, Bohnanza si Saboteur- n-am apucat inca sa le joc, dar par misto

adixor

Re: Mystery of the Abbey

Post: # 706Post adixor
06 Feb 2010, 18:16

ciudat, cei cu care l-am jucat (vreo 5 persoane, dintre care unele au jucat mai departe si cu un alt grup) au fost foarte incantate.

Nu e de comparat cu Mr Jack care e alt tip dar este totusi un joc de deductie (de fapt Mr Jack nu mi se pare asa mare joc de deductie, sau nu mai mult decat este sahul un joc de deductie). Este si un family game, mai mult sau mai putin light. Mie mi se pare foarte interesant cum trebuie sa pui intrebarile in asa fel incat sa afli cat mai multe si ceilalti cat mai putine, precum si faptul ca trebuie sa tii minte si ce intreaba ceilalti, ce carti au, ce urmaresc etc. Primele jocuri nici nu stiam ce sa intreb sau sa fac, si era cam pointless ca toti intrebam chestii care ne ajutau pe toti in aceeasi masura, asa ca am ajuns cam toti in acelasi moment la aflarea criminalului si nu a fost foarte fun (si am avut si impresia ca e un light family game fara mare parte de deductie). Dupa cateva jocuri a fost mult mai tough, pe masura ce ne-am facut toti sisteme de pastrare a informatiilor si de a pune intrebari cheie (nu ca as considera ca acum pot sa pun intrebari extraordinar de destepte).

Bineinteles ca nu ne pot placea tuturor aceleasi jocuri dar in acest caz as recomanda sa mai incerci de cateva ori jocul cu ce ziceam mai sus in minte. There is more that meets the eye :). Daca te-am facut curios, uite si un strategy guide destul de bunicel:

http://www.boardgamegeek.com/thread/301425/strategy-guide

haretel

Re: Mystery of the Abbey

Post: # 718Post haretel
07 Feb 2010, 11:04

hmmmm
Peste aceleasi pb peste care ai dat tu la inceput am dat si eu..
Nu-mi place sa citesc ghiduri de strategie pt ca ma simt ca un trisor :D

Ioana

Re: Mystery of the Abbey

Post: # 723Post Ioana
07 Feb 2010, 23:13

Pe mine nu ma deranjeaza deloc sa citesc strategy tips. Cu cat sunt mai multe, cu atat mai bine :).
De fiecare data cand am citit ponturile scrise la sfarsitul regulilor, am constatat ca m-au ajutat sa ma bucur de la bun inceput de jocul respectiv.

chrislove

Re: Mystery of the Abbey

Post: # 725Post chrislove
08 Feb 2010, 01:06

Sunt de acord cu Ioana, si recomand si celorlalti jucatori de la masa sa la citeasca. Cine nu vrea, e treaba lui (pe raspundere :) ). Atata timp cat toti de la masa le cunosc, nu e vorba de trisare.

adixor

Re: Mystery of the Abbey

Post: # 727Post adixor
08 Feb 2010, 09:03

... si oricum nu dau mura in gura nimic. pentru ca daca ar putea da, inseamna ca jocul are o problema.

User avatar
mariani29
Chief Meeple
Chief Meeple
Posts: 133
Joined: 04 Feb 2010, 19:26
Location: Bucuresti

Re: Mystery of the Abbey

Post: # 734Post mariani29
08 Feb 2010, 18:19

citind impresiile voastre despre acest joc m-am decis sa adaug si eu unul colectiei mele cat de curand. dilema care o am este daca sa astept Mystery Exress... voi care aveti jocul Mystery of the Abbey si a-ti citit despre noul joc al celor de la DoW ce sfat imi dati?

adixor

Re: Mystery of the Abbey

Post: # 737Post adixor
08 Feb 2010, 19:42

pai sfatul meu e sa mai astepti putin sa vezi review-uri la noul joc (de-abia ce au aparut azi regulile) si apoi sa iei o decizie. doar din poze s-a intamplat sa ma mai agit degeaba. fiind days of wonder nu prea cred ca nu o sa fie ok, but who knows. Mystery of the abbey are avantajul ca imbunatateste un joc deja celebru si rasjucat in lume (Cluedo sau Clue) nu stiu cum va fi o reteta noua.

haretel

Re: Mystery of the Abbey

Post: # 816Post haretel
11 Feb 2010, 23:07

Si eu as spune sa astepti niste review-uri; sunt sigur ca nu va trece mult timp pana apar suficiente

chrislove

Re: Mystery of the Abbey

Post: # 1338Post chrislove
03 Mar 2010, 01:41

mariani29 wrote:citind impresiile voastre despre acest joc m-am decis sa adaug si eu unul colectiei mele cat de curand. dilema care o am este daca sa astept Mystery Exress... voi care aveti jocul Mystery of the Abbey si a-ti citit despre noul joc al celor de la DoW ce sfat imi dati?
E? ai vazut review-ul? te-ai decis ce vrei :) ? Mie imi pare ca nu aseaman neaparat cele 2 jocuri. Dupa ce o sa il joc (daca) o sa imi dau seama exact.

paulg

Re: Mystery of the Abbey

Post: # 16018Post paulg
03 Jun 2011, 16:35

salut,

care sunt diferentele intre M of the Abbey si M express?

am citit diferite review-uri dar dpdv al factorilor care fac un joc foarte bun (distractiv, rejucabilitate, samd) cum sunt cele 2?

multumesc,
Paul

adixor

Re: Mystery of the Abbey

Post: # 16035Post adixor
05 Jun 2011, 19:52

@paulg: vad ca nu raspunde nimeni asa ca iti voi da parerea mea (bazata pe ce am jucat si ce am citit despre aceste jocuri) pe care NU prea te poti baza pentru ca desi am jucat Abbey de >15 ori, am jucat Express doar o data full. Acestea fiind spuse, pot spune ca parerea generala pare a fi ca Abbey este un joc de familie si deductie FUN, cam lung in 5-6 jucatori, dar clar mult mai distractiv decat Express. Express este un brain-burner criminal si mie personal nu mi-a creat nici o placere sa-l joc, desi e clar mai complex decat Abbey si poate pentru un anumit public target, este preferat datorita dificultatii crescute. Eu unul imi doream doar un joc de deductie cu atmosfera si care sa fie distractiv, si Abbey reuseste sa faca asta foarte bine. Din pacate are problemele lui pe care le-am expus si aici: http://forumboardgames.ro/viewtopic.php ... 17&p=11587 dar e posibil sa nu te afecteze (nu sunt show-stoppers). Tot aici gasesti si alte cateva pareri referitor la diferente.

S-ar putea sa te mai ajute review-ul comunitatii pt Abbey de aici: http://forumboardgames.ro/viewtopic.php?f=73&t=760

Din pacate mai mult informatii despre Express nu-ti pot da, neavand experienta cu el.

Post Reply

Return to “Ultima cucerire”