FFG e cel mai bun!*

sa ne laudam cu noile achizitii
Forum rules
Ai pus mana pe un joc nou si asteptat? Imparte si cu noi fericirea ta, spune-ne despre el cateva cuvinte!
Post Reply
acidutzu

FFG e cel mai bun!*

Post: # 34701Post acidutzu
09 Feb 2013, 10:14

*studiul a fost bazat pe o singura persoana.

Saptamana trecuta am luat StarCraft. Un joc banal, asa ca nu a meritat sa-l mentionez atunci. :roll:
Din pacate avea doua Arbitrare rupte si un Dragoon lipsa (trebuie modificata pedeapsa, pentru descrieri eronate, in aruncare la crocodili. Stare excelenta inseamna "Upsss, ia uite ce am descoperit in seiful meu, cu atmosfera controlata! Un joc pe care l-am atins doar cu manusi").
Fericire mare, insa, pentru ca FFG ma iubeste. Tocmai am primit un "Your order has shipped from Fantasy Flight Games". Nu aveam sperante prea mari, jocul fiind OOP.

P.S. Care ar trebui sa fie pedeapsa pentru doamnele care transforma

Image

in

Image

!

Cica este un alien foarte dragut.

Nu, nu, nu! In primul rand am incercat sa-i explic ca alien este un mic copil pe langa un/o hydralisk. I-am facut o scurta descriere a animalului, cu cele 1000 de moduri prin care poate sa-si vaneze prada, i-am insirat multiplele victorii impotriva raselor inferioare. In al doilea rand i-am aratat ca nu poate sa foloseasca "dragut" cu asa usurinta. Doar nu zici "ce lava draguta, usor calaie, vine spre noi" sau "rechinule, esti dragut si incetezi sa ma molfai".
Degeaba!
Pentru eternitate Starcraft va ramane "jocul cu alieni draguti".

User avatar
Methos
Chief Meeple
Chief Meeple
Posts: 147
Joined: 22 Jun 2011, 09:56
Custom Rank: wandering shade
Location: Bucuresti
Contact:

Re: FFG e cel mai bun!*

Post: # 37514Post Methos
26 Mar 2013, 12:02

FFG sunt super de treaba :)
Eu am primit de la ei o lista mai mare de piese :p (un zelot, un darktemplar, 2 lurkeri, vreo 3 marines :P si bonus o punga intreaga de plastic stands \m/)
Si bonusul doi a fost o felicitare personalizata :))
Colectia mea
Wislistul meu
DATE CONTACT:
mobil: 0746.125.485 alex
mail: gheorghe.alexandru85@gmail.com

User avatar
Keyser
King Meeple
King Meeple
Posts: 1111
Joined: 12 May 2011, 00:20

Re: FFG e cel mai bun!*

Post: # 37634Post Keyser
28 Mar 2013, 10:20

Nice, eu sunt cam la al 20-lea mail spre Asmodee pentru 2 carti rupte la Seasons, no reply so far.



*ce imi face cu ochiul Starcraft ala :)
#nambos

The greatest trick the Devil ever pulled was convincing the world he didn't exist. - Verbal Kint

User avatar
Miţã
King Meeple
King Meeple
Posts: 2055
Joined: 05 Jan 2013, 10:56
Custom Rank: Zombie Killer
Location: Dr.Tr.Severin

Re: FFG e cel mai bun!*

Post: # 38541Post Miţã
11 Apr 2013, 21:08

Dovada. Azi am primit si eu inlocuitoarele la Middle earth Quest.

from http://www.boardgamegeek.com/image/1632738


Cel cu barda in joc a venit fara barda :P

acidutzu

Re: FFG e cel mai bun!*

Post: # 38544Post acidutzu
11 Apr 2013, 22:39

Si eu cumparasem MEQ cu doua miniaturi rupte (sunt atat de fragile?) le-am cerut pe cele doua si mi-au trimis un set aproape complet cu toate miniaturile (au omis una din cele bune, asa ca nu m-a deranjat).

....................

Piesele de schimb de la starcraft nu m-au incantat pe cat ma asteptam. Nu au mai gasit dragon de culoarea potrivita si mi-au trimis cealalta culoare. Pot sa-l vopsesc :? . Am inteles, fiind retras de pe piata de atata timp. La arbitrare presupun ca a fost vorba de o neintelegere. Cand le-am zis ca piciorusele sunt rupte am banuit ca-si dau seama ca, odata rupte, nu am cum sa le mai scot cioturile si ca-mi vor trimite si navutele de schimb, nu doar piciorusele. Din pacate au trimis doar piciorusele. Am improvizat si le-am reparat. Am bormasinat cioturile, rugandu-ma sa nu rup nava in doua, le-am bagat in apa fierbinte , si le-am lipit noile picioruse. Mai profesional de atat nu puteam face. :D

Ioana Mocanu
Baby Meeple
Baby Meeple
Posts: 9
Joined: 03 Jun 2013, 20:31

Re: FFG e cel mai bun!*

Post: # 40766Post Ioana Mocanu
17 Jun 2013, 09:53

Eu am avut probleme la Runewars (editia precedenta) si cam intr-o luna s-a rezolvat. Mi s-a parut decent, dar va recomand sa apelati la magazinul de la care ati cumparat. Retailer-ilor le trimit ceva mai repede.

acidutzu

Re: FFG e cel mai bun!*

Post: # 42976Post acidutzu
08 Sep 2013, 21:21

Sa pun si opusul.

Smirk & Dagger Games e cel mai rau (unicul pana acum).

Am luat prima extensie la Cuthroat si, spre incantarea mea, am descoperit ca are cartile cu lighioane mai mici decat cele din jocul de baza.

from http://www.boardgamegeek.com/image/1769241


Plin de incredere am trimis un mail cerand satisfactie. Si alte carti. Am intrebat si de alta placa, care sa nu iasa din cutie, daca tot ii deranjez.

from http://www.boardgamegeek.com/image/1646711


Raspunsul l-am primit repede. Complet inutil, plin de regrete, terminat cu... "Others, like the two issues you found, I would have had to pay for a replacement print run myself, which I simply couldn't do.". Sa inteleg ca scoate jocuri doar la comanda, la tiparnita din centru? Nu are macar o cutie cu piese de rezelva, mai ales ca a intampinat probleme?

Ma duc sa ard un joc.

User avatar
suf
King Meeple
King Meeple
Posts: 2708
Joined: 30 Jul 2010, 17:16
Location: Timisoara

Re: FFG e cel mai bun!*

Post: # 42977Post suf
08 Sep 2013, 21:37

acidutzu wrote:Smirk & Dagger Games e cel mai rau
La ei pe site se anuntau carti si inserturi inlocuitoare. Se lauda degeaba?

acidutzu

Re: FFG e cel mai bun!*

Post: # 42979Post acidutzu
08 Sep 2013, 22:53

Mi-a explicat care e treaba cu alea. "Recently, issues were so bad with a reprint of the base game (which you don't have, as evidenced by your long score board) and Fresh Meat that I was able to get them to reprint. In this case, the base card deck was so far off that they could not be shuffled as a standard deck effectively. On issues of this magnitude, I can have them reprinted at the cost of the printer."

Adica da piese doar daca plateste partea chineza, nu el. Frumos!

Problema mea nu e destul de serioasa ca sa fie demna de rezolvat. Macar tabla mea super lunga e o dovada ca am prins printul cu doar 15% erori. :lol:

"Each time I have reprinted the game, there have been minor variations in sizing and color of the components. Quality control, especially when printing in China, is almost non-existant and most of these issues come to light after they have printed the entire run"

Produsele FFG vin tot din China, unde controlul calitatii e 115%. Poate la Smirk & Dagger Games scrie pe cutie Maid in Ceaina.

User avatar
DanielIndru
King Meeple
King Meeple
Posts: 7070
Joined: 20 Dec 2010, 09:32
Custom Rank: Going Cardboard
Location: Timisoara
Contact:

Re: FFG e cel mai bun!*

Post: # 42981Post DanielIndru
08 Sep 2013, 23:47

Image

Post Reply

Return to “Ultima cucerire”