de Pantelimon

sa ne laudam cu noile achizitii
Forum rules
Ai pus mana pe un joc nou si asteptat? Imparte si cu noi fericirea ta, spune-ne despre el cateva cuvinte!
Post Reply
User avatar
26octombrie
King Meeple
King Meeple
Posts: 4163
Joined: 30 Aug 2012, 15:24
Custom Rank: Awesome Silly Bard

de Pantelimon

Post: # 39812Post 26octombrie
15 May 2013, 22:15

Au mai venit acasa cateva jocuri produse special pentru mine :roll:

Nu prea scriu eu pe-aici, stiu ca e folderu' lui Minel, dar uite-ma-s. Fara poze, ca mi-e lene. Mi-am luat ceva ce-mi doream de mult: Evolution: The Origins of Species (+ Time to Fly, daca tot l-am gasit...)
Whauu. Ce joc. Stiam ca-i fain, insa nu mi-am dat seama ce bijuterie e pana astazi. E de-o simplitate cuceritoare si inselatoare!
Ai, practic, un deck de carti. Pe o parte a cartilor sunt numai soparle, adica un animal, generic. Pe cealalta parte a fiecarei carti ai trasaturi. Unele sunt cu o singura trasatura, altele sunt cu doua, se activeaza una din ele in functie de cum pozitionezi cartea ("cu verdele-n sus", cum zicea bancul). Primesti 6 carti si-ncepi jocul. Fiecare tur de joc e format din patru faze:
- dezvoltare, cand iti construiesti tu ce vrei pe masa, din cartile din mana (daca pui o carte cu soparla-n sus, e "animal"; daca o pui cu fata cu diverse smecherii, ii adaugi unui animal de pe masa o trasatura); fiecare pune cate carti vrea, one at a time, se termina dupa ce paseaza tot poporul;
- alocare resurse: dai cu zarul si mai pui ceva, in functie de cati suntem, stabilind cat va contine food-bank tura asta; pui tokenele in mijloc;
- hranire. aici e megasplendoriciunea jocului. initial, fiecare ia cate un token de papa, rosu, din banca si-l pune pe cate-un animal; si tot asa pana nu mai sunt. de fapt, pe masura ce jocul se construieste, fiecare incepe sa-si construiasca diverse creaturi, care fie sunt carnivore si au nevoie de mai multa mancare, da papa din soparla vecinului, fie pirateaza alte animale, fie traiesc in simbioza si obtin profit, fie au abilitati de comunicare, sau mimetism (si baga alta soparla in gura pradatorului), sau sunt veninoase si moare ala rau, sau inoata, sau au statura mare si pot fi vanate de altii pe masura, sau hiberneaza odata la doua ture si nu papa nimic; altele au tesut adipos si isi pun la camara... ce sa va mai spun, pot continua ORE...
- inanitie: cine n-are papa, pa-pa. animalele ramase nehranite intra in extinctie, zici ca nici n-au fost.
dupa toata nebunia asta primesti carti pentru noua tura, adica 1+ nr. de animale vii de pe masa.

Am uitat de o gramada de frumuseti, incercam doar sa va dau un feeling al jocului. De exemplu, exista o gramada de carti care se pot juca intre doua animale, declansand reactii in lant. E mumos rau.
Deocamdata nici n-am desigilat extensia, am tras doar cu ochiul la ea si am dansat de bucurie prin casa. Acum stau pe forum si citesc, sunt atatea combouri care se pot face incat cred ca iti trebuie un an de joc intens ca sa poti sa simti ca esti master. I love this game!

Si vaz ca l-am transformat din "Ultima cucerire" in "Reviewuri si impresii".
Unde-i mai bine?

User avatar
deeug
King Meeple
King Meeple
Posts: 855
Joined: 18 Jan 2011, 22:12
Custom Rank: Game Explorer
Location: Bucuresti

Re: de Pantelimon

Post: # 39823Post deeug
16 May 2013, 09:37

Cea mai buna achizitie! :) Si cand vrei sa-l joci? :D

User avatar
26octombrie
King Meeple
King Meeple
Posts: 4163
Joined: 30 Aug 2012, 15:24
Custom Rank: Awesome Silly Bard

Re: de Pantelimon

Post: # 39830Post 26octombrie
16 May 2013, 10:49

deeug wrote:Cea mai buna achizitie! :) Si cand vrei sa-l joci? :D
your words are music to my ears :D numai azi nu-i maine :lol: cine mai doreste, cine mai pofteste?

acidutzu

Re: de Pantelimon

Post: # 39851Post acidutzu
16 May 2013, 12:54

Doresc? :roll:

User avatar
26octombrie
King Meeple
King Meeple
Posts: 4163
Joined: 30 Aug 2012, 15:24
Custom Rank: Awesome Silly Bard

Re: de Pantelimon

Post: # 39856Post 26octombrie
16 May 2013, 14:26

acidutzu wrote:Doresc? :roll:
da!

User avatar
26octombrie
King Meeple
King Meeple
Posts: 4163
Joined: 30 Aug 2012, 15:24
Custom Rank: Awesome Silly Bard

Re: de Pantelimon

Post: # 42342Post 26octombrie
17 Aug 2013, 10:40

from http://www.boardgamegeek.com/image/1747785

un start mai ghimpos, gen "WTF?!"

from http://www.boardgamegeek.com/image/1747784

Privirea de Creator in ziua a saptea (in cazul nostru Monstrul Zburator din Spaghete ;) )

la mine unpunching n-o sa vedeti prea des, fie pentru ca-s dezvirginate demult cand ajung la mine, fie pentru ca atunci cand vad o cutie in tipla ma napustesc asupra ei, fara ganduri tangentiale legate de aparatul foto. pozele cu utilizarea produsului sunt si mai ilustrative :lol:

Kingdom Builder s-a dovedit nestemata lunii august! Cu teama l-am adus acasa (m-am dus chiar sa joc un joc de proba, ceea ce nu se pupa cu compulsivitatea mea :shock: ), nestiind cum o sa fie: poate prea simplu, cum multi sustin; poate prea haotic (n-am intalnit ceva PREA haotic, da' cine stie..); poate nu-i va placea lui Mihai, poate va fi prea greu pentru Hora... Poate dorm in casa scarilor cu el in brate, din motive de promisiuni de abstinenta nerespectate...
(sincer, ma surprinde si pe mine de cate ori am pretins ca un joc nou aparut in casa e imprumutat, de la un necunoscut, pe termen nelimitat, iar declaratia mea a fost luata ca atare... :o )

In prima zi am jucat doua partide parca. Ieri, a doua zi, ne-am dus pe terasa la 3, cat inoata speranta familiei, unde am jucat... pana la 9 :roll: Burgundy si vreo 6 KB. So, as indrazni sa spun ca it's a keeper.

Cristianf, :tu:

User avatar
26octombrie
King Meeple
King Meeple
Posts: 4163
Joined: 30 Aug 2012, 15:24
Custom Rank: Awesome Silly Bard

Re: de Pantelimon

Post: # 48531Post 26octombrie
07 Jan 2014, 21:55

hmm...., nu cred c-o sa ma tina prea mult intentia asta de a posta pentru fiecare noua achizitie, plus POZA :shock: Om vedea. Mi-e ca ori ma-nec dupa doua-trei postari, ori nu-mi mai iau niciun joc ( :o :lol: :lol: :lol: )

a sosit moshul si la mine; pe cai intortocheate, din tari indepartate, cu opriri neasteptate...
from http://www.boardgamegeek.com/image/1886353


from http://www.boardgamegeek.com/image/1886351


from http://www.boardgamegeek.com/image/1886352


in afara de "011", pe care am pus de mult ochii si l-am si jucat, restul erau mistere. am deschis doar Swish si.... e demential. L-am jucat ca pe Bluff, 15 partide la rand, nu ne mai puteam opri. E un joculet mic si extrem de ingenios, unde ai puncte si cercuri pe carti (transparente, ca la Gloom); intinzi 16 bucati pe masa si incerci sa le potrivesti, astfel incat sa ai in fiecare cerc o bulina. cand gasesti, din ochi (n-ai voie sa atingi cartile, iar ele sunt puse in toate pozitiile posibile, trebuie rotite si intoarse in minte), racnesti Swiiish si te rogi sa fi vazut bine. Le iei si le suprapui. Swish de 2 e pretty boring dupa cateva minute, ideea e sa gasesti de 3, 4, 5 samd. Asta-i tot. Ideal ar fi sa nu joci cu un copil la masa, te mucifica.

Revin cu impresii de la celelalte, cand va sa fie :D

User avatar
26octombrie
King Meeple
King Meeple
Posts: 4163
Joined: 30 Aug 2012, 15:24
Custom Rank: Awesome Silly Bard

Re: de Pantelimon

Post: # 48537Post 26octombrie
08 Jan 2014, 10:45

ee, uite asa se face o prezentare pentru un boardgame:




Post Reply

Return to “Ultima cucerire”