New Gamer + Colectie

sa ne laudam cu noile achizitii
Forum rules
Ai pus mana pe un joc nou si asteptat? Imparte si cu noi fericirea ta, spune-ne despre el cateva cuvinte!
nqq
King Meeple
King Meeple
Posts: 797
Joined: 25 Aug 2013, 17:05
Location: Bucuresti

New Gamer + Colectie

Post: # 42685Post nqq
01 Sep 2013, 13:06

Salut tovarasi de gaming !

De 2 saptamani am descoperit drogul asta numic boardgames si incet incet ma prins incredibil.Ca toata lumea in copilarie am jucat monopoly,scrabble,remi,table,carti......si mai nou in facultate am descoperit MAFIA...si de 6 ani ..grupul meu de prieteni e nedespartit de jocu asta la orice ieseala !Aveam momente cand si in metrou,la ore ,la cafenea ,revelion,party,zi de nastere.....oriunde ...scoteam cartile ..si bagam o mafia !!!

Inca sunt in descoperire...sunt ca un copil mic care de fiecare data cand primeste un ou kinder se bucura ...numai ca eu nu primesc nimik ...ci stau si rasfoiesc pe forum si pe siturile de specializare cat mai multe despre cat mai multe jocuri ...in incercarea sa-mi dau seama de ce mi-ar placea.

Singura problema este ca in mare parte o sa joc cu prietena mea ...mai nou logodnica :P.....si din cauza asta e al naibii de greu sa gasesc ceva care sa fie si pe gustul ei.Mereu radeam la comentariile care le postati cei care sunt in aceeasi situatie(de a juca cu prietena/logodnica/sotia) pentru ca exact aceleasi reactii le are si ea: "Iar esti rau si ma ataci" ,"nu frate cu tine nu se poate,mereu sa ma incurci pe mine","bine....sa vezi ce-ti fac", "nu vreau sa ma uit la niciun review ,explica-mi tu".....etc etc...

Prima achizitie a fost celebrul Carcassonne... si surpriza este un real succes.Am jucat in fiecare seara cu ea,am si pierdut...dar am castigat de cele mai multe ori...si spre surprinderea mea...mai vroia inca unu,inca unu...si se ruga de mine.Asta a fost un mare plus.

Dupa asta am inceput iar cercetarile ...si wishlistul meu a devenit muuuult prea mare si multe ???!! :?: Am avut norocul sa zic asa sa vreau neaparat un joc weekendul trecut ...si de joi am inceput sa sun pe la niste vanzatori :D

Am dat de Regatul jocurilor, am sunat,am vb cu cineva acolo....si binenteles k eram foarte indecis si la telefon cand vorbeam cu respectivul despre ce vroiam eu de fapt:d...asa k el mi-a propus sa-mi de-a sa incerc Stone Age sa vad daca prinde si dupa aia mai vedem noi. Tin sa-i multumesc pt asta ...m-am intalnit cu el (norocul e k stam aproape) ,mi-a adus nu 1 joc ...si 2 ...am schimbat cateva vorbe si am plecat spre casa fericit cu 2 jocuri pe care abia asteptam sa le incerc.

Stone age a prins foaaarte bine la prietena.asta chiar ma bucurat f mult.deci worker placement e perfect.

Dupa cateva zile de alte cercetari si ore pe forum si reviewuri pe situri ...am achizitionat o extensie de la Carcassonne si JAmaica,care pe mine ma atras foarte foarte tare..jocul e super...l-am jucat doar in 2 su ghost ship,mi se pare destul de tacticos si strategic...dar fun.(se putea si mai bine):) oricum ideea ca vreau sa droghez si altii cu el:D . Abia astept si urmatoareleeeee !!! :shock:

In incheiere.felicitari pt cei d pe forum care explica cu mare pasiune despre fiecare experienta .Ma ajutat mult sa-mi fac o idee despre ce si cum :tu:

PS: de 3 zile ma tot chinui sa-mi fac introducerea dar nu am avut timp....sper k nu v-am plictisit:D

salutare. george.bucuresti/berceni :)
Last edited by nqq on 27 Oct 2013, 21:50, edited 1 time in total.

Rautz

Re: New Gamer !

Post: # 42686Post Rautz
01 Sep 2013, 13:16

Bine ai venit!

Fiind din Bucuresti ai multe ocazii sa treci de la jocurile cu logodnica la jocuri in mai multi oameni, sunt o gramada de intalniri (Lente, Ludic, Creative Boardgames, Red Goblin etc)
E foarte bine insa ca ii place si ei sa joace.

Asa incepe, cu pasi timizi, imediat o sa ai 100 jocuri in colectie :P

nqq
King Meeple
King Meeple
Posts: 797
Joined: 25 Aug 2013, 17:05
Location: Bucuresti

Re: New Gamer !

Post: # 42687Post nqq
01 Sep 2013, 13:22

Eu sunt genul care ar juca cam orice joc.Imi place sa-mi pun mintea la contributie la o strategie ceva...in mai multi jucatori unde exista mai multe lucruri de care treb sa ti cont .dar ..incet incet...

Din lipa de timp momentan,o sa ma rezum la home gameplay :D...dar ard de nerabdare sa ies in comunitate:)


Rautz wrote:
Asa incepe, cu pasi timizi, imediat o sa ai 100 jocuri in colectie :P
Asta pe mine ma cam sperie :shock: :lol:

User avatar
Chuckila
King Meeple
King Meeple
Posts: 5084
Joined: 31 Jan 2010, 02:30
Location: Cluj Napoca

Re: New Gamer !

Post: # 42688Post Chuckila
01 Sep 2013, 13:27

Salut si bine ai venit, George! Sper ca vei gasi comunitatea si timpul petrecut la noi foarte placute.

Ma bucur sa aud ca forumul te-a ajutat. Sunt destui oameni care vor fi dispusi sa te ajute cu un sfat, o recomandare si/sau o partida in multele intalniri saptamanale care au loc in Bucuresti.

Ca si jocuri de 2, eu ti-a recomanda Battle Line, Agricola/Le Havre/Ora et Labora, Letters from Whitechapel, jocurile marca Feld (Roma/Roma2 Arena, Castles of Burgundy, Trajan, Bora Bora poate chiar si Luna), LCG-urile (Android: Netrunner, A Game of Thrones sau Lord of the Rings daca vreti sa incercati cooperativele), Qwirkle - asta merge bine si cu incepatorii si duce pana la 4, deck buildere (daca va tenteaza stilul) Thunderstone/Ascension daca va place universul fantasy sau Dominion daca nu dati bani pe tema, Tzolk'in/Terra Mystica daca vreti ceva mai nou, dintre jocurile bune din 2013.

Sunt atat de multe recomandari incat as putea scrie pagini intregi.

Dar daca zici ca v-a placut Stone Age, v-as recomanda sa ramaneti in sfera worker placement si sa incercati unul din jocurile lui Uwe: Agricola/Le Havre/Ora et Labora - variantele de mai mult de 2 jucatori (deci nu Agricola: All Creatures Big and Small sau Le Havre: Inland Port) ca sa le puteti juca si atunci cand sunteti mai mult.

Si daca va place Mafia, incercati The Resistance (scapati de unul din elementele mai putin placute ale Mafiei si anume eliminarea jucatorilor) sau Shadow Hunters.

Spor la investigat :)

acidutzu

Re: New Gamer !

Post: # 42696Post acidutzu
02 Sep 2013, 07:03

Bun venit in lumea celor ludici. :D

Sa recomand si eu ca pe Bgg. Daca iti place Carcassonne, neaparat trebuie sa ai si Twilight Imperium. :roll:

Acum serios.

Agricola, animalute mici si foarte mici - pentru "Iar esti rau si-mi iei calutii"
Orice Ticket to Ride - pentru a mai varia cu "Iar esti rau si-mi blochezi traseele"

Sa-ti fie rafturile pline...pline...pline.
Board game-urile sunt un drog. Recomand excesul cu moderatie.

voight

Re: New Gamer !

Post: # 42704Post voight
02 Sep 2013, 11:58

Salut,

Bine ai venit in lumea boardgames, si eu dupa 1 an de prezenta inca ma simt foarte incepator :)

Si eu sunt in aceeasi situatie cu sotia mea, nu prea ii plac jocurile foarte competitive, cele cu carti in care ii pot distruge "creatiile", dar cele cu worker placement si mai economice merg la fix :)

Iti recomand, din partea mea, seriile Ticket to Ride, mai ales extensia cu India&Elvetia care se joaca foarte bine in 2, pentru Europa nu prea merge doar in 2. Stone Age iar merge foarte bine si in 2, ai fost sfatuit bine :) Agricola e mult prea complicat, parerea mea, pentru incepatori, si trebuie trecut prin mai multe "gateway" euro games pana sa fie ok. Tzolk'in la fel, poti sa il incerci si in 2, dupa ce ai jucat cateva worker placement type games. altfel iese fum pe urechi :)
Impreuna cu prietenii, pentru inceput merg perfect Catan, 7 Wonders, Citadels, Saboteur ... si dupa ce treci prin astea, o sa iti formezi gusturi si pareri proprii :)
Un alt sfat, cand cumperi jocuri, citeste pe BGG despre el, si uita-te la timpul de joc, un incepator nu cred ca are rabdare sa stea la un singur joc mai mult de 2 ore, la fel si in grup. Daca e fun, poate fi fun si intr-o ora :)

Mult spor mai departe si jocuri placute :) Cand descoperi ceva interesat de jucat in 2, spune-ne si noua de ele.

User avatar
DanielIndru
King Meeple
King Meeple
Posts: 7071
Joined: 20 Dec 2010, 09:32
Custom Rank: Going Cardboard
Location: Timisoara
Contact:

Re: New Gamer !

Post: # 42705Post DanielIndru
02 Sep 2013, 12:09

Bine ai venit pe forum!
Spor la gasit multe jocuri pe placul tau!

Si nu te speria de 100 jocuri pe raft, nu e chiar asa de mult.
Unii au aproape 100 jocuri nejucate in colectie. ;)

User avatar
fl0po
King Meeple
King Meeple
Posts: 1649
Joined: 09 Jun 2012, 09:56
Custom Rank: iOS Netrunner
Location: Bucuresti

Re: New Gamer !

Post: # 42707Post fl0po
02 Sep 2013, 12:28

djdano wrote:Unii au aproape 100 jocuri nejucate in colectie. ;)

ooops! ma luase sughitul si nu stiam de ce. guilty!
HACK OR GET WHACKED!

User avatar
Shaikan
King Meeple
King Meeple
Posts: 1970
Joined: 06 Mar 2011, 03:13
Custom Rank: Dark Lord @ Natiunea Jucatoare
Location: Bucuresti

Re: New Gamer !

Post: # 42710Post Shaikan
02 Sep 2013, 12:57

Bine ai Venit si Sedere placuta! Sper sa te bucuri de cat mai multe jocuri.

Cel mai bun mod de a-ti da seama ce iti place e sa testezi :). E ok sa te si informezi si sa te uiti la prezentari pe youtube/BGG, dar tot cel mai bine e sa pui mana pe ele si sa joci, am vazut jocuri care mi-au atras atentia din ce am citit/vazut, dar cand le-am incercat nu m-au fascinat :P.

Vad ca deja ai avut parte de multe sugestii de jocuri, asa ca las pe cei ce joaca in 2 mai des sa ofere pareri concrete :P....la mine jocurile in 2 cam fac praf in vitrina, cel mai mult succes la avut MTG-ul :)).

Iar cu ludoteca....nu am eu 100 de jocuri dar din alea 50 si putin cred ca 10-15 tot nejucate sunt :(....dar nu se dau batute....stau acolo stoice si asteapta vremurile bune ale concediului prelungit cand poate voi avea timp sa le joc :)).

nqq
King Meeple
King Meeple
Posts: 797
Joined: 25 Aug 2013, 17:05
Location: Bucuresti

Re: New Gamer !

Post: # 42712Post nqq
02 Sep 2013, 13:26

Multumesc de sfaturi.

referitor la Twilight Imperium ...am citit despre el,ma atrage stilul,dar nu prea ma impac cu tematica jocului...chiar deloc...dar nu nic "nu" pana nu-l incerc odata:)

vreau sa o indoctrinez pe kris(logodnica) sa jucam jocuri de razboi...care mie imi plac enorm:D...Ieri chiar am reusit sa o conving sa se uite la un review impreuna cu mine binenteles la egizia...k tot l-am luat de la suf....si dupaia ..inca unu si tot asa...Oricum suntem pe drumul cel bun.

Tzolkin mi se pare foarte tare,si ei ii place si tema si cum arata...dar mai intai vrem sa ne mai obijnuim cu joacele mai "light".oricum e in wishlist.
TTR- astept sa-l joc la un coleg care am auzit de curand ca l-a jucat cu niste prieteni...oricum ..sigur o sa ne placa:)

oricum Carcassonne pt noi este un joc care este fff fun si ne simtim foarte bine jucandu-l.Chiar aseara am avut un scor egal de 153/153...deja a inceput si ea sa-mi puna bete-n roate :D...cu siguranta k o sa mai adaug la colectie inca o extensie:)

O sa incerc sa ma documentez si informez cat se poate d mult si o sa apelez si la voi de aici p forum :tu:

Sa fie cat mai multe jocuri si sa ne bucuram de ele!!!!! :roll:

nqq
King Meeple
King Meeple
Posts: 797
Joined: 25 Aug 2013, 17:05
Location: Bucuresti

Re: New Gamer + Colectie

Post: # 45669Post nqq
27 Oct 2013, 22:30

Incet incet am adunat ceva jocuri,chiar ma bucur ca sunt jocuri ce sunt jucate din plin...mai putin Jamaica (care nu merge chiar asa d bine in 2)

Am inceput cu Carcassonne...care inca mai creeaza dispute si inca ramane printre preferate mai ales cu cele 2 extensii.
Am continuat usor uosr cu Stone Age si Egizia . Primul are ceva jocuri la activ,ba chiar am reusit sa gasim si inca 2 persoane care sa le convertim si am avut succes.

Chiar acum am teminat o partida foarte stransa de Egizia unde am fost al 2-lea pana la ultima runda unde am reusit sa strang muuulte multe puncte. Un joc care merge ff bine in 2 si chiar recomand pt cei incepatori chiar daca regulile sunt cam ametite.
am vrut ceva mai complicat putin si am incercat Santiago de Cuba si am avut surprinderea ca "ei" i-a placut mult.Chiar se ruga de mine sa mai facem inca unu,inca unu,inca unu....Este un joc simplu,dar destul de strategic,tactic pt ca mereu trebuie sa te gandesti cum sa-ti incurci mai mult adversaru.Partea preferata a jocului pt "ea" este ca trebuie sa-si tina ascunse resursele,banii si punctele de victorie si de la asta acum la toate jocurile vrea sa-si ascunda comorile :lol: Partea strategica si tema de adunat resurse+ shipping ne-a atras pe amn2 foarte tare.

A urmat Pillars of the Earth +extensie= mega succes.Poate din cauza asta celelalte au cam ramas mai putin jucate in ultima luna. Jocul asta chiar a prins excelent.E mult mai strategic si mult mai tactic ca Stone Age si normal ca orice posibilitate de sabotare a adversarului e binevenita si ne atrage din ce in ce mai mult.Saptamana trecuta chiar am zis "gata!pauza 1 saptamana de la pillars pt k deja exageram." (normal k fix dupa 1 sapt mi-a amintit k a trecut deadline-ul) pt ca in fiecare seara bagam 1-2-3 ture de pillars. Oricum si acesta merge f bine in 2 jucatori. Nu dureza f mult si e plin de "ia sa pun eu aici,ca sa nu pui tu!"

Si primul loc revine la......pp ca este evident :-------> PUERTO RICO . Jocul asta e genial.Le are pe toate.Pt noi e nr.1.Merge f bine in 2 jucatori,are strategie,are tactica ,suspans,are "sa moara si capra vecinului" .Chiar merita locul pe bgg.Partea interesanta la noi a fost k a pana am convins-o sa-l jucam mi-a luat o vesnicie,mai ales ca eu sunt cel care trbuie sa citeasca regulamentul,sa-l inteleaga ,sa-l invete,sa se uite la reviewu-uri si "ea" nu face nimic...si acum numai scap de gura ei.numa PR are in cap :mrgreen:

Avalon si Warrior Knights inca nu sunt incercate :)

Keep in touch....!

[img]Colectie%20BG%20octombrie%202013.jpg[/img]

User avatar
cristianf
King Meeple
King Meeple
Posts: 2980
Joined: 18 Jul 2010, 09:55
Location: Sanpetru, Brasov

Re: New Gamer + Colectie

Post: # 45670Post cristianf
27 Oct 2013, 22:45

:tu: Bune jocuri !

User avatar
danielM
King Meeple
King Meeple
Posts: 1667
Joined: 13 Jun 2012, 15:23
Custom Rank: general de sufragerie

Re: New Gamer + Colectie

Post: # 45672Post danielM
28 Oct 2013, 00:04

colectia aia cu siguranta o sa creasca de la luna la luna..inevitabil :)

tudorb678
Chief Meeple
Chief Meeple
Posts: 128
Joined: 18 Sep 2013, 11:10
Location: Bucuresti
Contact:

Re: New Gamer + Colectie

Post: # 45681Post tudorb678
28 Oct 2013, 10:56

Uite aici un tip care face playthrough pentru jocuri in 2 fara pac-pac

http://www.youtube.com/user/rahdo

Clipurile lui mi se par de foarte mare ajutor pentru ca iti arata cum se joaca efectiv jocul si te poate ajuta sa iei o decizie. Trebuie sa ai putin grija sa nu te copleseasca cu exuberanta lui.

Sa inteleg ca ti-ai luat bilet la Essen 2014? :)

User avatar
fl0po
King Meeple
King Meeple
Posts: 1649
Joined: 09 Jun 2012, 09:56
Custom Rank: iOS Netrunner
Location: Bucuresti

Re: New Gamer + Colectie

Post: # 45698Post fl0po
28 Oct 2013, 14:28

pai e frumos? eu stiu ca sub cutia de Stone Age aveai Android:Netrunner....he he
HACK OR GET WHACKED!

nqq
King Meeple
King Meeple
Posts: 797
Joined: 25 Aug 2013, 17:05
Location: Bucuresti

Re: New Gamer + Colectie

Post: # 45701Post nqq
28 Oct 2013, 16:18

Chiar ma gandesc la essen pt anul viitor...:)
Android....neaaa :?

Am vauzt multe review-uri ale lui rahdo...chiar explica bine d tot:)

Acum fac lista pt Mos Craciun.... :roll:

Rautz

Re: New Gamer + Colectie

Post: # 45702Post Rautz
28 Oct 2013, 16:29

Si mie imi place Rahdo.
Aveti doar grija ca greseste multe reguli :D

Cam atat aveam si eu colectia cand am pus prima poza :tu:

User avatar
Chuckila
King Meeple
King Meeple
Posts: 5084
Joined: 31 Jan 2010, 02:30
Location: Cluj Napoca

Re: New Gamer + Colectie

Post: # 45703Post Chuckila
28 Oct 2013, 18:46

Rautz wrote:Si mie imi place Rahdo.
Ca un teaser pentru TIG Con, speram sa reusim sa il convingem pe Rahdo sa fie unul dintre invitatii pe care ii vom avea in cadrul conventiei. Nu e nimic oficial pentru moment, insa in urma intalnirii de la Essen suntem pozitivi. :tu:

Oricum, in urmatoarele doua saptamani vom lucra la branding, bannere, prezenta online, update-ul site-ului. Si cum reusim sa oficializam raspunsurile, le vom pune atat pe forum, cat si pe site si Facebook.

User avatar
26octombrie
King Meeple
King Meeple
Posts: 4163
Joined: 30 Aug 2012, 15:24
Custom Rank: Awesome Silly Bard

Re: New Gamer + Colectie

Post: # 45704Post 26octombrie
28 Oct 2013, 18:59

Chuckila wrote: Ca un teaser pentru TIG Con, speram sa reusim sa il convingem pe Rahdo sa fie unul dintre invitatii pe care ii vom avea in cadrul conventiei.
:shock:

I'm soooo in! :tu: :tu: :tu:

nqq
King Meeple
King Meeple
Posts: 797
Joined: 25 Aug 2013, 17:05
Location: Bucuresti

Re: New Gamer + Colectie

Post: # 45707Post nqq
28 Oct 2013, 19:42

f tare ! count on me! :tu:

Post Reply

Return to “Ultima cucerire”