Agricola

sa ne laudam cu noile achizitii
Forum rules
Ai pus mana pe un joc nou si asteptat? Imparte si cu noi fericirea ta, spune-ne despre el cateva cuvinte!
adixor

Re: Agricola

Post: # 5892Post adixor
16 Jul 2010, 10:33

... si astfel scoatem varianta McAgricola .. produci, mananci. nu produci, nu mananci. asta da joc.

Sigurros

Re: Agricola

Post: # 5894Post Sigurros
16 Jul 2010, 10:43

Ioana, multumesc de aprecieri :) in cazul in care cuptorul meu n-ar fi fost asa de iute, iar eu as fi fost mai atenta (ok, i admit it 8-) ) la fel ar fi trebuit sa arate si la final.

MandrulDuce, multumesc ca ma lauzi :D Puceii sunt facuti din pasta polimerica, un material cu niste caracteristici foarte interesante, care se inmoaie la caldura mainilor, in timp ce modelezi, fiind astfel mai maleabil, dar se intareste iremediabil :) la temperaturi mari. In facultate faceam cercei foarte simpatici si ii vindeam; as pune un link, ca sa va delectati cu pozele, insa nush daca am voie.

Dang & adixor, se pot face si din ceva comestibil - pasta fondanta, dar parca te doare sufletul sa-i mananci dup-aia, oricat ai produce :?

User avatar
MandrulDuce
King Meeple
King Meeple
Posts: 1138
Joined: 26 May 2010, 23:01
Custom Rank: Dungeon Master

Re: Agricola

Post: # 5897Post MandrulDuce
16 Jul 2010, 10:50

Multumesc mult pentru raspuns. Plastilina tare :D...de cand nu m-am jucat cu asa ceva ;)) (nu aveam nici un talent but still...). si cu ce Dumnezeu modelezi urechile si codita si obtii formele alea perfecte ca eu tin minte cand ma jucam cu plastilina ca reuseam sa fac carnati si constructii semi-retardate facute din...carnati :D

Sar putea face un mulaj care ulterior sa fie acoperit cu un strat de ceva protector (i have no clue what) in asa fel incat sa poti face in conditii safe mancare acolo si apoi doar sa torni compozitie in el inainte de joc. Coca dulce cu diverse ingrediente pentru culoare... cacao pt vaci si caluti, si alte chestii pt celelalte culori (numi vine nimic in minte). Si faci praji-meeples. Nu e foarte comod, insa se fac destul de repede si pt o noapte de board-gaming planificata din timp ar merge.

Crazy people talk ....verry fun :D

Never play cat and mouse games if you're a mouse.
Life, like all games, becomes fun when one realizes it's just a game!

adixor

Re: Agricola

Post: # 5898Post adixor
16 Jul 2010, 10:54

Sigurros wrote:as pune un link, ca sa va delectati cu pozele, insa nush daca am voie.
ma indoiesc ca e reclama la ceva so please do!

adixor

Re: Agricola

Post: # 5900Post adixor
16 Jul 2010, 10:56

MandrulDuce wrote:Multumesc mult pentru raspuns. Plastilina tare :D...de cand nu m-am jucat cu asa ceva ;)) (nu aveam nici un talent but still...). si cu ce Dumnezeu modelezi urechile si codita si obtii formele alea perfecte ca eu tin minte cand ma jucam cu plastilina ca reuseam sa fac carnati si constructii semi-retardate facute din...carnati :D

Sar putea face un mulaj care ulterior sa fie acoperit cu un strat de ceva protector (i have no clue what) in asa fel incat sa poti face in conditii safe mancare acolo si apoi doar sa torni compozitie in el inainte de joc. Coca dulce cu diverse ingrediente pentru culoare... cacao pt vaci si caluti, si alte chestii pt celelalte culori (numi vine nimic in minte). Si faci praji-meeples. Nu e foarte comod, insa se fac destul de repede si pt o noapte de board-gaming planificata din timp ar merge.

Crazy people talk ....verry fun :D
asa apar ideile mari.. crazy people talking. praji-meeples chiar e tare!!

Sigurros

Re: Agricola

Post: # 5903Post Sigurros
16 Jul 2010, 11:03

all right folks:
http://magic-fimo.blogspot.com/ - asta era situl normal
http://magic-christmas.blogspot.com/ - asta a fost facut special pt craciun
(chiar daca titlurile spun altceva, in final am vandut tot ce-am facut + muuuulte dubluri)
MandrulDuce, sa stii ca eu le fac cu mana, si ar putea oricine, pentru ca nu atat talentul e important, cat rabdarea.

Anyway, abia astept sa ma reapuc de construit animalute! M-am uitat pe net si am vazut ca unii si-au modelat si legumele, cerealele sau lemnele! O sa ma coste ceva, dar sunt sigura ca jocul o sa arate muuult mai tare :mrgreen:

adixor

Re: Agricola

Post: # 5904Post adixor
16 Jul 2010, 11:06

sunt extraordinare! parca mi-as pune si eu cercei. cu pizza, ca nu ma cunosti dar sunt mai maricel :)

adixor

Re: Agricola

Post: # 5905Post adixor
16 Jul 2010, 11:07

... si nu stiu de ce am impresia ca daca ai face niste seturi pentru agricola ar disparea just-like-that... eu acum animale de lemn, dar nu stiu daca as rezista sa nu am niste dragalasenii de-astea super tari.

User avatar
MandrulDuce
King Meeple
King Meeple
Posts: 1138
Joined: 26 May 2010, 23:01
Custom Rank: Dungeon Master

Re: Agricola

Post: # 5906Post MandrulDuce
16 Jul 2010, 11:09

Mda... ce sa mai zic? Food-looking earings :D
Iar o sa scap in cofetarie ca vaca-n porumb later today :D
Vai deci mi-ai facut o pofta....

Arata superb. Esti foarte talentata. Let the animeeples come :D

Never play cat and mouse games if you're a mouse.
Life, like all games, becomes fun when one realizes it's just a game!

User avatar
Chuckila
King Meeple
King Meeple
Posts: 5084
Joined: 31 Jan 2010, 02:30
Location: Cluj Napoca

Re: Agricola

Post: # 5907Post Chuckila
16 Jul 2010, 11:11

adixor wrote:... si nu stiu de ce am impresia ca daca ai face niste seturi pentru agricola ar disparea just-like-that
D'apai nu stiu cum sa va spun, dar le-as lua chiar si eu. Eu, care nu am jocul si nici nu ma atrage sa il am, dupa ce i-am citit regulile. Dar asa ceva e prea cool sa nu ai :D

Sigurros

Re: Agricola

Post: # 5908Post Sigurros
16 Jul 2010, 11:13

multumesc mult, guys!
chiar mi-ati dat un imbold puternic sa ma apuc de treaba :)

User avatar
MandrulDuce
King Meeple
King Meeple
Posts: 1138
Joined: 26 May 2010, 23:01
Custom Rank: Dungeon Master

Re: Agricola

Post: # 5910Post MandrulDuce
16 Jul 2010, 11:14

Nici eu nu am jocul si nu ma pasioneaza prea tare, dar mi-as face farmville pe birou (chiar daca no sa mai aibe loc laptopul). Sau pe noptiera (mai putin probabil ca sigur o sa dau peste ele in vreo noapte).

Never play cat and mouse games if you're a mouse.
Life, like all games, becomes fun when one realizes it's just a game!

User avatar
MandrulDuce
King Meeple
King Meeple
Posts: 1138
Joined: 26 May 2010, 23:01
Custom Rank: Dungeon Master

Re: Agricola

Post: # 5911Post MandrulDuce
16 Jul 2010, 11:26

Idee legat de praji-meeples: cum ar fi sa joci un Race for the Galaxy re-themed sa produci praji-meeples in loc de genes si other alien-tech-related-stuff? Si in faza de consume sa consumi praji-meeples. Si atunci poti spune cu adevarat ca joci "pe saturate". Literally...

Never play cat and mouse games if you're a mouse.
Life, like all games, becomes fun when one realizes it's just a game!

Ioana

Re: Agricola

Post: # 5916Post Ioana
16 Jul 2010, 15:13

Eu cred ca n-as rezista sa port cerceii aceia in forma de prajituri, mi-ar veni mereu sa-i mananc :P

Sigurros

Re: Agricola

Post: # 5928Post Sigurros
16 Jul 2010, 23:35

te obisnuiesti :)
mancarea are succes intotdeauna, indiferent sub ce aspect! :P

Post Reply

Return to “Ultima cucerire”