Essen Loot

sa ne laudam cu noile achizitii
Forum rules
Ai pus mana pe un joc nou si asteptat? Imparte si cu noi fericirea ta, spune-ne despre el cateva cuvinte!
Post Reply
User avatar
omucu
King Meeple
King Meeple
Posts: 891
Joined: 28 Dec 2010, 10:56
Custom Rank: Meeple-șef la boardgamers.ro
Location: Tg-Mures

Essen Loot

Post: # 57010Post omucu
28 Oct 2014, 16:22

Am pus si eu poza cu lootul meu de la Essen. Creed ca nu stau rau :)
from http://www.boardgamegeek.com/image/2287083
Essen Loot

User avatar
cristianf
King Meeple
King Meeple
Posts: 2980
Joined: 18 Jul 2010, 09:55
Location: Sanpetru, Brasov

Re: Essen Loot

Post: # 57012Post cristianf
28 Oct 2014, 18:26

Chiar foarte bine ! Ai prins chiar si editia limitata de Haru Ichiban. Sunt curios de El Gaucho si Fresh Fish, poate revii cu 2-3 impresii dupa ce le joci.

User avatar
omucu
King Meeple
King Meeple
Posts: 891
Joined: 28 Dec 2010, 10:56
Custom Rank: Meeple-șef la boardgamers.ro
Location: Tg-Mures

Re: Essen Loot

Post: # 57014Post omucu
28 Oct 2014, 19:33

la Haru Ichiban am avut precomanda facuta, l-am si jucat de vreo 3 ori deja, e chiar bun. M-a speriat faza cu oracaitul, dar e buna ca te tine concentrat. Fresh Fish si El Gaucho doar le-am desfacut si am prins in mare ideea lor, vor prinde masa in viitorul apropiat.

User avatar
omucu
King Meeple
King Meeple
Posts: 891
Joined: 28 Dec 2010, 10:56
Custom Rank: Meeple-șef la boardgamers.ro
Location: Tg-Mures

Re: Essen Loot

Post: # 57063Post omucu
30 Oct 2014, 16:43

Am jucat aseara doua ture de Deus, ambele in 4 jucatori. Mi-a placut foarte mult jocul, e un civ builder interesant. Pe tura ta poti doar sa construiesti o cladire (carte) din mana ta sau sa oferi ofranda zeilor (cate carti din mana ta vrei). Atat. Doar doua reguli! Si totusi greu de luat deciziile. Asta-i genul de joc care-mi place, reguli simple, dar cu consistenta in spatele sistemului simplu. Depinde un pic de luck of the draw, dar nu e grav. Interactiunea e asemanatoare cu cea din Terra mystica, se cam rezuma la ocupatul regiunilor de pe harta. Singura parte negativa (din punctul meu de vedere): spre finalul jocului devine greu de urmarit ce cladiri/combo-uri fac ceilalti jucatori, fiecare are in fata sa cartile jucate (cu tot cu textul de pe ele) si trebuie mers pe incredere. Cam aceeasi problema o am eu si cu Seasons, probabil ca mai dispare din acest mic disconfort dupa mai multe partide. In concluzie, eu sunt foarte multumit de Deus, abia astept sa-l mai joc si-s curios si cum merge in alte configuratii de jucatori. Avand in vedere ca se regleaza marimea hartii, ar trebui sa mearga bine si in mai putini.
from http://www.boardgamegeek.com/image/2289430

User avatar
DanielIndru
King Meeple
King Meeple
Posts: 7065
Joined: 20 Dec 2010, 09:32
Custom Rank: Going Cardboard
Location: Timisoara
Contact:

Re: Essen Loot

Post: # 57064Post DanielIndru
30 Oct 2014, 18:27

omucu wrote:Interactiunea e asemanatoare cu cea din Terra mystica, se cam rezuma la ocupatul regiunilor de pe harta.
In Terra Mystica mai ai pe partea de interactiune:
- puterea generata de cladirile noi.
- costul variabil pentru Trading House cand esti adiacent cu un adversar.
- concurenta din temple.
- teraformare.
- puterile speciale care iti permit sa ciupesti cate ceva din ce fac ceilalti.

Are si Deus de-astea?

User avatar
cristianf
King Meeple
King Meeple
Posts: 2980
Joined: 18 Jul 2010, 09:55
Location: Sanpetru, Brasov

Re: Essen Loot

Post: # 57065Post cristianf
30 Oct 2014, 18:36

Mai putin.

Concurenta din temple e inlocuita cu concurenta din jurul satelor de barbari. Si mai e o faza destul de funny cand vezi ca cineva incercuieste un sat si vii cu o singura armata si incepi sa sifonezi din fondurile satului :lol:
Teraformare n-are
Costuri variabile n-are dar are productie de resurse in functie de terenul pe care ai construit.
Cladirile in sine nu fac nimic in afara de niste bonusuri pasive pentru anumite carti, dar cartile cu care ai facut o cladire au diverse puteri.
Poti fura de la vecini bani sau puncte de victorie.

Post Reply

Return to “Ultima cucerire”