Colecție

sa ne laudam cu noile achizitii
Forum rules
Ai pus mana pe un joc nou si asteptat? Imparte si cu noi fericirea ta, spune-ne despre el cateva cuvinte!
Post Reply
User avatar
adelindumitru
Super Moderator
Super Moderator
Posts: 2056
Joined: 11 Sep 2016, 01:25

Colecție

Post: # 72578Post adelindumitru
11 Sep 2016, 02:29

Catan şi Reţeaua Energetică am jucat cred încă de când eram prin liceu. Doar de vreun an şi jumătate însă am descoperit că sunt ambele parte ale unui fenomen mult mai complex. Aveam pe acasă şi un Legendary Marvel (îl aveam dintr-un proiect european la care participasem acum câţiva ani), aşa că am început cu extensii pentru el, după care am început să mai diversific colecţia. Momentan cam aşa arată (- Reţeaua Energetică, pe care nu o am la mine dar va reveni curând). Sunt puse aşa special pentru poze, de obicei le ţin într-o bibliotecă în care am şi multe cărţi - după ce mai creşte colecţia o să le şi mut într-o bibliotecă specială. Cam toate (- vreo 3-4) sunt luate de la Regat.

https://imgur.com/gallery/v5lnJ
Last edited by adelindumitru on 06 Jan 2017, 16:28, edited 1 time in total.

Imago
Administrator
Administrator
Posts: 1551
Joined: 13 May 2014, 23:05
Location: Bucuresti

Re: Uşor-uşor colecţia creşte

Post: # 72580Post Imago
11 Sep 2016, 08:23

Nu te grabi cu achizitiile:) Colectia va creste INEVITABIL. La inceput ti se pare ca ai doar cateva jocuri, insa acest hobby e unul care daca te prinde, e pentru multi ani. Asa ca daca cumperi minim 3 jocuri anual (si cine cumpara doar atatea), in cativa ani te trezesti cu cateva rafturi pline de titluri, si posibil fara loc de stocare.

User avatar
Zmiq86
Chief Meeple
Chief Meeple
Posts: 165
Joined: 28 Aug 2016, 01:36
Location: Sofia, Bulgaria

Re: Uşor-uşor colecţia creşte

Post: # 72588Post Zmiq86
11 Sep 2016, 13:32

BeatU wrote:Asa ca daca cumperi minim 3 jocuri anual
Da, anual ... dar cred că vrei să zici lunăr, nu-i așa? :lol:

Când am început să cumpăr jocuri mi-am zis, că nu să cumpăr foarte mult jocuri ... dar ca fiiecare om, care are o pasiună mare desigur asta nu ar putea să fiew adevarat. Acum am foarte mult jocuri, și char nu vreau sa vând unii dintre ei, care nu joc deja ... nu știu de ce, dar mă simt că vreau sa le aduna de cât mai mult pot. Da, sunt un fanatic! :P

User avatar
26octombrie
King Meeple
King Meeple
Posts: 4162
Joined: 30 Aug 2012, 15:24
Custom Rank: Awesome Silly Bard

Re: Uşor-uşor colecţia creşte

Post: # 72591Post 26octombrie
11 Sep 2016, 16:28

Zmiq86 wrote:
BeatU wrote:Asa ca daca cumperi minim 3 jocuri anual
Da, anual ... dar cred că vrei să zici lunăr, nu-i așa? :lol:

Când am început să cumpăr jocuri mi-am zis, că nu să cumpăr foarte mult jocuri ... dar ca fiiecare om, care are o pasiună mare desigur asta nu ar putea să fiew adevarat. Acum am foarte mult jocuri, și char nu vreau sa vând unii dintre ei, care nu joc deja ... nu știu de ce, dar mă simt că vreau sa le aduna de cât mai mult pot. Da, sunt un fanatic! :P
... welcome to the club! ;)

User avatar
rockerrullz
Wizard Meeple
Wizard Meeple
Posts: 313
Joined: 13 May 2014, 16:44
Location: Iasi

Re: Uşor-uşor colecţia creşte

Post: # 72592Post rockerrullz
11 Sep 2016, 16:33

E cel mai trist momentul cand realizez cati bani poti baga intr-o singura luna in jocuri ... sau cel putin asta am patit eu luna asta cand am decis sa fac pledge-uri pentru Fields of Green ( + Pursuit of Happiness ), Mint Works, Unfrair... si indata urmeaza si rezultatele de la Math Trade... iar vrand nevrand... colectia se ingroasa bine :)

User avatar
Zmiq86
Chief Meeple
Chief Meeple
Posts: 165
Joined: 28 Aug 2016, 01:36
Location: Sofia, Bulgaria

Re: Uşor-uşor colecţia creşte

Post: # 72596Post Zmiq86
11 Sep 2016, 21:32

rockerrullz wrote:E cel mai trist momentul cand realizez cati bani poti baga intr-o singura luna in jocuri ... sau cel putin asta am patit eu luna asta cand am decis sa fac pledge-uri pentru Fields of Green ( + Pursuit of Happiness ), Mint Works, Unfrair... si indata urmeaza si rezultatele de la Math Trade... iar vrand nevrand... colectia se ingroasa bine :)
Ah, îmi pare rău, am uitat pentru pledge-uri ... :mrgreen:

User avatar
adelindumitru
Super Moderator
Super Moderator
Posts: 2056
Joined: 11 Sep 2016, 01:25

Re: Uşor-uşor colecţia creşte

Post: # 73950Post adelindumitru
11 Oct 2016, 02:14

ce am mai luat in ultima luna de la Regat:

http://imgur.com/a/kClQl

User avatar
adelindumitru
Super Moderator
Super Moderator
Posts: 2056
Joined: 11 Sep 2016, 01:25

Re: Colecție

Post: # 76142Post adelindumitru
06 Jan 2017, 16:30

http://imgur.com/gallery/tc5IW

Ultimele achiziții: Battlelore 2nd edition și extensia Heralds for Dreadfall pt. același joc (din păcate cei de la FFG s-au zgârcit așa că extensia vine într-o mizerie de cutie de plastic ce a trebuit să fie aruncată imediat după despachetare...momentan se odihnește în cutia extensiei Civil War pt Legendary), ambele luate de la Lexshop.

Cu ocazia asta menționez și că mi-am format deja și preferințe cât se poate de stricte pentru Lexshop și Regat. Nu aș cumpăra din altă parte vreun boardgame. Sunt cele mai user-friendly și accesibile magazine :tu:

User avatar
Shaikan
King Meeple
King Meeple
Posts: 1968
Joined: 06 Mar 2011, 03:13
Custom Rank: Dark Lord @ Natiunea Jucatoare
Location: Bucuresti

Re: Colecție

Post: # 76147Post Shaikan
06 Jan 2017, 17:37

adelindumitru wrote:http://imgur.com/gallery/tc5IW

Cu ocazia asta menționez și că mi-am format deja și preferințe cât se poate de stricte pentru Lexshop și Regat. Nu aș cumpăra din altă parte vreun boardgame. Sunt cele mai user-friendly și accesibile magazine :tu:
Ai incercat si de la restul magazinelor si te-au muscat sau ti-au cerut parole de acces:) ?

Lasand gluma la o parte, mie personal mi s-au parut prietenosi si accesibili toti cei de la care am luat jocuri, si am cam luat de la toate magazinele de-al lungul timpului...sau aproape toate :)

User avatar
26octombrie
King Meeple
King Meeple
Posts: 4162
Joined: 30 Aug 2012, 15:24
Custom Rank: Awesome Silly Bard

Re: Colecție

Post: # 76150Post 26octombrie
06 Jan 2017, 19:32

adelindumitru wrote:http://imgur.com/gallery/tc5IW
Cu ocazia asta menționez și că mi-am format deja și preferințe cât se poate de stricte pentru Lexshop și Regat. Nu aș cumpăra din altă parte vreun boardgame. Sunt cele mai user-friendly și accesibile magazine :tu:
Daca esti asa de strict si vehement, poate ar trebui sa te angajezi si sa nu pui piciorul la intalnirile din Lente, pana la urma e localul Tarabei, nu? Cred ca fiecare dintre noi are magazine predilecte, in functie de locatie, pret sau interactiunea cu vanzatorul, dar - daca n-ai primit vreun pumn in fata de la ceilalti - nu mi se pare frumos sa ii arunci asa la cos.
Eu cumpar de unde gasesc jocul cautat, la cel mai bun pret si cat mai de-aproape. Nu-mi vine in minte nici o singura interactiune neplacuta cu vreun magazin de jocuri, am luat de la toti, la un moment dat. Le sunt recunoscatoare pentru ca exista si promoveaza joaca. Sunt absolut convinsa ca fiecare dintre toate magazinele astea care nu-ti plac tie duce, prin achizitiile sale, la scaderea preturilor la jocuri. Te-ai plans de Red Goblin. Are piata lui, nu trebuie sa cumperi de la ei, dar nici sa arunci cu noroi. Fara competitie n-ai avea pret mic la niciun magazin. Fara multe jocuri ce intra in tara la fel. Gandeste-te la asta si fii mai putin rautacios. Pace :)

User avatar
Haddeo
King Meeple
King Meeple
Posts: 2343
Joined: 28 Dec 2015, 18:59
Location: Bucuresti

Re: Colecție

Post: # 76154Post Haddeo
06 Jan 2017, 20:04

adelindumitru wrote:(nici macar nu le stiu pe toate).
daca nu le cunosti pe toate atunci e cam ciudat sa faci afirmatii generaliste.
iar faptul ca e topicul tau asta nu inseamna ca altcineva nu poate sa comenteze afirmatiile pe care le faci aici. (atat timp cat nu depaseste limita). daca nu vrei sa ti se mai comenteze afirmatiile pe acest topic, nu le mai face pe acest topic.
But what if they are creating the disaster within themselves?
Things are OK now but I never know when it's going to change.

User avatar
Haddeo
King Meeple
King Meeple
Posts: 2343
Joined: 28 Dec 2015, 18:59
Location: Bucuresti

Re: Colecție

Post: # 76157Post Haddeo
06 Jan 2017, 20:38

adelindumitru wrote: Sunt cele mai user-friendly și accesibile magazine :tu:
adelindumitru wrote: (nici macar nu le stiu pe toate)
nu ti se pare ca se bat cap in cap afirmatiile astea?
But what if they are creating the disaster within themselves?
Things are OK now but I never know when it's going to change.

User avatar
Haddeo
King Meeple
King Meeple
Posts: 2343
Joined: 28 Dec 2015, 18:59
Location: Bucuresti

Re: Colecție

Post: # 76160Post Haddeo
06 Jan 2017, 22:29

Cred ca tu esti singurul care face din tantar armasar pe acest topic si esti singurul care reinterpretezi singur ceea ce ai zis.
Lex e la sute de km de Bucuresti (in Iasi) deci nu are legatura cu locatia geografica afirmatia ta despre accesibilitate. (Iar te contrazici)
Oricum nu are rost discutia, poti sa editezi postul si sa specifici ca ai vrut sa spui accesibile pentru tine si cele mai user-friendly din cele pe care le-ai incercat.
Fiind ultimul meu post in acest topic nu iti urez decat spor la joaca si toate cele bune.
But what if they are creating the disaster within themselves?
Things are OK now but I never know when it's going to change.

User avatar
adelindumitru
Super Moderator
Super Moderator
Posts: 2056
Joined: 11 Sep 2016, 01:25

Re: Colecție

Post: # 76162Post adelindumitru
07 Jan 2017, 01:42

Nu imi pot sterge mesajele asa ca le-am editat inlocuindu-le cu "0". nu am de gand sa ma cert degeaba pe o afirmatie stupida care a fost interpretata in cel mai rau mod posibil.

Edit: rezolvat, mersi Chuckila.
Last edited by adelindumitru on 07 Jan 2017, 01:49, edited 1 time in total.

User avatar
Chuckila
King Meeple
King Meeple
Posts: 5084
Joined: 31 Jan 2010, 02:30
Location: Cluj Napoca

Re: Colecție

Post: # 76163Post Chuckila
07 Jan 2017, 01:44

Dacă dorești, le pot șterge eu.

User avatar
adelindumitru
Super Moderator
Super Moderator
Posts: 2056
Joined: 11 Sep 2016, 01:25

Re: Colecție

Post: # 77745Post adelindumitru
01 Mar 2017, 02:02

Image

Multumesc Lex, Regatul Jocurilor si, indirect, Ludicus :tu:

User avatar
adelindumitru
Super Moderator
Super Moderator
Posts: 2056
Joined: 11 Sep 2016, 01:25

Re: Colecție

Post: # 111105Post adelindumitru
29 May 2020, 20:41

adelindumitru wrote:
06 Jan 2017, 16:30
http://imgur.com/gallery/tc5IW

Ultimele achiziții: Battlelore 2nd edition și extensia Heralds for Dreadfall pt. același joc (din păcate cei de la FFG s-au zgârcit așa că extensia vine într-o mizerie de cutie de plastic ce a trebuit să fie aruncată imediat după despachetare...momentan se odihnește în cutia extensiei Civil War pt Legendary), ambele luate de la Lexshop.

Cu ocazia asta menționez și că mi-am format deja și preferințe cât se poate de stricte pentru Lexshop și Regat. Nu aș cumpăra din altă parte vreun boardgame. Sunt cele mai user-friendly și accesibile magazine :tu:
Snob, urât

Post Reply

Return to “Ultima cucerire”