Ce am mai adaugat pe raft

sa ne laudam cu noile achizitii
Forum rules
Ai pus mana pe un joc nou si asteptat? Imparte si cu noi fericirea ta, spune-ne despre el cateva cuvinte!
Post Reply
User avatar
rabesandratana
King Meeple
King Meeple
Posts: 1300
Joined: 29 Jun 2017, 13:05
Location: Bucuresti

Ce am mai adaugat pe raft

Post: # 85301Post rabesandratana
19 Jan 2018, 10:46

Azi am reusit sa iau mult ravnitul Sagrada. Si da, arata incredibil. Si el si Azul sunt 2 jocuri cu o grafica magnifica. Un privilegiu sa le am pe ambele. A, si printe altele am luat si Bruxelles 1983, dar na, chiar daca e un joc super bun, momentan sunt prea entuziasmat de venirea lui Sagrada incat sa imi mai pese pe moment de orice alt joc.

Hai sa vedem si pozele:

O lume plina de culori
coperta.jpg
Si mai multe culori. Mereu am crezut ca acele ferestre sunt facute din plastic dar in realitate sunt din carton extra-gros glossy (2 straturi)
ferestre.jpg
Si un joc foarte bun care trebuia sa ajunga in colectie dupa ce jocul Brugge mi-a placut la nebunie. Stiu ca sunt diferite dar fiind orasele cele mai importante din Belgia, am zis ca trebuie cumva sa se inrudeasca, mai ales ca o parte din cei care au facut review pt acest joc, au crezut initial ca e realizat tot de Stefan Feld.
belgia.jpg
Abia astept sa joc Sagrada, cat despre Bruxelles, cred ca o sa stea pe raft sa isi astepte randul, cateva luni. :D

User avatar
VZQ
King Meeple
King Meeple
Posts: 467
Joined: 07 Oct 2017, 22:20

Re: Ce am mai adaugat pe raft

Post: # 85314Post VZQ
19 Jan 2018, 15:56

rabesandratana wrote:Azi am reusit sa iau mult ravnitul Sagrada.
Datorita mesajului tau, am reusit in sfarsit sa-l prind pe stoc, multumesc! ;) Plasat comanda! :D Sa traiesti! ;)

User avatar
rabesandratana
King Meeple
King Meeple
Posts: 1300
Joined: 29 Jun 2017, 13:05
Location: Bucuresti

Re: Ce am mai adaugat pe raft

Post: # 85325Post rabesandratana
19 Jan 2018, 17:06

Cu placere! In curand o sa termine Alex tot stocul, ca am mai spus cuiva pe forum ca a revenit Sagrada si din ce am inteles, l-a luat. Am apucat sa joc o partida si pare foarte promitator jocul. A, si cred ca "am uitat" sa spun ca arata foarte-foarte bine.

User avatar
cristianf
King Meeple
King Meeple
Posts: 2980
Joined: 18 Jul 2010, 09:55
Location: Sanpetru, Brasov

Re: Ce am mai adaugat pe raft

Post: # 85348Post cristianf
19 Jan 2018, 23:20

L-a luat, l-a luat ! :lol:

Mersi !

User avatar
VZQ
King Meeple
King Meeple
Posts: 467
Joined: 07 Oct 2017, 22:20

Re: Ce am mai adaugat pe raft

Post: # 85351Post VZQ
19 Jan 2018, 23:47

rabesandratana wrote:A, si cred ca "am uitat" sa spun ca arata foarte-foarte bine.
Yup, la ora actuala, Sagrada este de departe cel mai aratos abstract; prin comparatie, Azul are board-uri cam saracacioase (inteleg ideea, dar parca este contrast prea mare intre tiles - care sunt brici, si "cartoane").

User avatar
adelindumitru
Super Moderator
Super Moderator
Posts: 2056
Joined: 11 Sep 2016, 01:25

Re: Ce am mai adaugat pe raft

Post: # 85786Post adelindumitru
29 Jan 2018, 02:08

Cum ți s-a părut Sagrada, dacă ai apucat să îl joci? Întreb pentru că majoritatea par a prefera Azul în detrimentul Sagrada, din ce am văzut pe r/boardgames și pe BGG. Ultimul arată mai bine, ce-i drept, dar Azul pare mai rejucabil (dar, cum n-am jucat Sagrada, s-ar putea să nu fie o impresie tocmai corectă).

Bruxelles 1893 e un super joc, da. Nouă ne-a plăcut foarte mult în 2.

User avatar
26octombrie
King Meeple
King Meeple
Posts: 4162
Joined: 30 Aug 2012, 15:24
Custom Rank: Awesome Silly Bard

Re: Ce am mai adaugat pe raft

Post: # 85788Post 26octombrie
29 Jan 2018, 08:45

adelindumitru wrote:Cum ți s-a părut Sagrada, dacă ai apucat să îl joci? Întreb pentru că majoritatea par a prefera Azul în detrimentul Sagrada, din ce am văzut pe r/boardgames și pe BGG. Ultimul arată mai bine, ce-i drept, dar Azul pare mai rejucabil (dar, cum n-am jucat Sagrada, s-ar putea să nu fie o impresie tocmai corectă).

Bruxelles 1893 e un super joc, da. Nouă ne-a plăcut foarte mult în 2.
Eu le-am jucat pe amandoua. Sagrada mi s-a parut mai simplut, e eminamente tactic, iti alegi din ce ai. Azul poate fi la fel, daca se doreste, insa poate fi si chessy, in functie de stilul fiecaruia. Mie imi place sensibil mai mult Azul. Cu toate ca Sagrada a avut efectul de Whaaau (am jucat si Ks edition, cu tavite si nebunii!), dupa ce l-am terminat am zis "Meh", nu e rau, da' nenotabil.
Pentru prieteni non-gameri, clar Sagrada. Pentru putina gimnastica mentala, prefer Azul. My 2c.

User avatar
VZQ
King Meeple
King Meeple
Posts: 467
Joined: 07 Oct 2017, 22:20

Re: Ce am mai adaugat pe raft

Post: # 85791Post VZQ
29 Jan 2018, 09:17

Sagrada are o doza mai mare de hazard; Azul "te lucreaza" mai mult, fiecare alegere conteaza si te poti faulta singur usor. Sagrada are mecanisme de contracarare a eventualelor erori de joc - plasezi prost un zar, nu este sfarsitul lumii; Azul este restrictiv. Sagrada se joaca in mare cam la fel, indiferent de numarul de jucatori. Azul este sensibil la numarul de jucatori, se "simte" destul de diferit. Sagrada are un ritm relaxat si overall ofera mai multe optiuni, Azul te tine in alerta pana la ultima plasare, mai ales ca pericolul de a acumula puncte negative creste exponential intr-un numar mai mare de jucatori - dar este in egala masura mai sec. Pus pe masa, Sagrada arata absolut uluitor, productia este la nivel maxim, toate componentele sunt de calitate si-ti fura ochiul; o adevarata placere sa-l joci (minusuri: locasele de plasat zaruri din "ferestre - pentru ca spatiile nu sunt suficient de adanci, este usor sa intorci zarurile pe alta fata - mai ales cand trebuie sa plasezi un zar intr-un spatiu flancat de piese plasate anterior" + trackerul de scor - daca nu ai lumina buna, cifrele te baga un pic in ceata). Azul are o singura componenta principala la nivel "stunning": piesele de ceramica (minunate). In rest...player boardurile arata saracut, trackeru' de scor este in egala masura prea mare si ineficient (de multe ori trebuie sa te uiti de 2 ori sa vezi la ce punctaj ai ajuns), nu prezinta varietatea de plasare pe care o are Sagrada. Dar jocul este mai taios si poti sa pui bete in roate serioase adversarilor. De gustibus.

Una peste alta, nu se calca pe bataturi, asa ca nu vei regreta daca ajung ambele in colectia ta - vorba cuiva de pe BGG: "they each scratch a different itch" :)

User avatar
rabesandratana
King Meeple
King Meeple
Posts: 1300
Joined: 29 Jun 2017, 13:05
Location: Bucuresti

Re: Ce am mai adaugat pe raft

Post: # 85793Post rabesandratana
29 Jan 2018, 09:54

Azul e mult mai bun ca joc. Are o mecanica eleganta de joc si iti pune mintea in miscare mai des. Sagrada arata mai bine, dar nu cu mult, ca si Azul mi se pare superb, dar ca joc e mai usor si necesita mai mult atentie decat strategie de joc. Daca ar fi sa aleg doar unu, as alege clar Azul. Sagrada are avantajul ca poti juca si un solo, care chiar merge de minune iar la cat de frumos e pe masa, mai ales daca bate lumina de la fereastra in zarurile multicolore, o sa iti fie greu sa il mai bagi la loc in cutie si daca tot tine cam 10-15 min o partida, de ce sa nu mai joci inca una?

Eu zic sa le luati la pachet, mai ales ca merg foarte bine in 2 jucatori.

User avatar
26octombrie
King Meeple
King Meeple
Posts: 4162
Joined: 30 Aug 2012, 15:24
Custom Rank: Awesome Silly Bard

Re: Ce am mai adaugat pe raft

Post: # 85802Post 26octombrie
29 Jan 2018, 10:35

Ar fi interesant sa vedem ce zice si Cristian, el a dat Azul si a luat Sagrada, sunt curioasa cum i s-a parut si daca ii place mai mult :-)

User avatar
arthuriovan
King Meeple
King Meeple
Posts: 1182
Joined: 01 Dec 2011, 09:47
Custom Rank: Art Meeple
Location: Bucuresti

Re: Ce am mai adaugat pe raft

Post: # 85823Post arthuriovan
29 Jan 2018, 13:09

Si eu sunt de parere ca Azul este jocul mai bun dintre cele doua. Cu toate acestea, nu sunt de acord cu ideea ca Sagrada ar fi mai newbie-friendly. Am jucat atat Azul cat si Sagrada in week-end cu incepatori si Sagrada li s-a parut mult mai greu (uitau destul de des ca nu pot amplasa un zar de aceeasi valoare / culoare langa unul cu aceeasi valoare / culoare, iar cartile de obiective / unelte li s-au parut dificil de urmarit). Scorurile insa au fost mai stranse la Sagrada, spre deosebire de Azul.

Azul este insa jocul mai mean, existand posibilitatea sa ajungi la sfarsitul unei runde cu multe puncte de penalizare (-14, cum s-a intamplat unuia dintre prietenii cu care am jucat in week-end). Azul are, din punctul meu de vedere, o interactiune mai mare intre jucatori decat Sagrada.

User avatar
cristianf
King Meeple
King Meeple
Posts: 2980
Joined: 18 Jul 2010, 09:55
Location: Sanpetru, Brasov

Re: Ce am mai adaugat pe raft

Post: # 85848Post cristianf
29 Jan 2018, 14:41

Eu nu regret alegerea facuta. Azul mi s-a parut mai obositor. Baga in sac, scoate din sac. Baga iar in sac, scoate iar din sac. Cel putin spre sfarsitul jocului cam asa e. Sagrada e atat de lejer ca il poti juca si cand iti urla copilul in cap. :lol: Mai e si extensia de 5-6 jucatori pe drum. Cartile de abilitati ofera si un pic de adancime jocului. :tu: Sagrada.

User avatar
LookyRo
King Meeple
King Meeple
Posts: 450
Joined: 31 Mar 2015, 12:38
Location: Oradea

Re: Ce am mai adaugat pe raft

Post: # 85851Post LookyRo
29 Jan 2018, 14:51

cristianf wrote:Mai e si extensia de 5-6 jucatori pe drum
Stai ce? Unde? De unde? Detalii, please.

User avatar
rabesandratana
King Meeple
King Meeple
Posts: 1300
Joined: 29 Jun 2017, 13:05
Location: Bucuresti

Re: Ce am mai adaugat pe raft

Post: # 85852Post rabesandratana
29 Jan 2018, 14:55

LookyRo wrote:
cristianf wrote:Mai e si extensia de 5-6 jucatori pe drum
Stai ce? Unde? De unde? Detalii, please.
Aici
https://boardgamegeek.com/boardgame/244 ... -expansion

User avatar
LookyRo
King Meeple
King Meeple
Posts: 450
Joined: 31 Mar 2015, 12:38
Location: Oradea

Re: Ce am mai adaugat pe raft

Post: # 85858Post LookyRo
29 Jan 2018, 15:26

Intr-adevar, nu am specificat (sorry). Am gasit si eu pe BGG.
Eram curios de unde a achizitionat aceasta extensie :)

User avatar
VZQ
King Meeple
King Meeple
Posts: 467
Joined: 07 Oct 2017, 22:20

Re: Ce am mai adaugat pe raft

Post: # 85860Post VZQ
29 Jan 2018, 15:35

arthuriovan wrote:Cu toate acestea, nu sunt de acord cu ideea ca Sagrada ar fi mai newbie-friendly. Am jucat atat Azul cat si Sagrada in week-end cu incepatori si Sagrada li s-a parut mult mai greu (uitau destul de des ca nu pot amplasa un zar de aceeasi valoare / culoare langa unul cu aceeasi valoare / culoare, iar cartile de obiective / unelte li s-au parut dificil de urmarit).
Depinde de grupul de jucatori, dar, sincer, Sagrada este in esenta extrem de simplu, pentru ca are o singura regula: fara zaruri de aceeasi culoare, sau valoare, adiacente. In plus, ai destule "ajutoare", comparativ cu Azul. Chiar si penalitatile sunt extrem de blande - 1, 2 puncte minus, la final, pentru cateva pozitii ratate - in regim de maxima dificultate? Pai in Azul cateva "boabe" pe tura sunt la ordinea zilei, iar de la 3 jucatori in plus, este de ajuns un moment de neatentie si te trezesti cu 14 puncte gaura. Nu suporta comparatie. Diferenta majora este ca in cazul Sagrada, daca ratezi combinatii, ti-ai facut-o cu mana ta (pentru ca nu esti in stare sa retii o regula simpla - dar am patit-o si eu, deh), pe cand in cazul Azul, esti fortat sa tragi placute, chiar daca se duc direct ca puncte negative; si lucrul (de multe ori) cel mai dureros: sa le iei pe toate de acelasi fel. Daca mai adaugi la asta si faptul ca esti obligat sa le plasezi pe o singura linie...Sagrada este breezy :) De-aia-mi si place mai mult :mrgreen:

User avatar
cristianf
King Meeple
King Meeple
Posts: 2980
Joined: 18 Jul 2010, 09:55
Location: Sanpetru, Brasov

Re: Ce am mai adaugat pe raft

Post: # 85975Post cristianf
30 Jan 2018, 09:17

Haha, nu e pe drum spre mine. E pe drum spre kickstarter. Pana la mine mai dureaza vreun an cred.

User avatar
26octombrie
King Meeple
King Meeple
Posts: 4162
Joined: 30 Aug 2012, 15:24
Custom Rank: Awesome Silly Bard

Re: Ce am mai adaugat pe raft

Post: # 86165Post 26octombrie
03 Feb 2018, 07:36

Uff... Forumul asta are o influenta proasta asupra mea. Sau nu?...
Dar Alex de la Regat sigur are! Bear with me, I'm ontopic: saptamana asta am mers la depozit, la regat, sa-mi iau Kraken Abbyss, E a treia oara cand merg special si nu reusesc sa-l iau. Ca de obicei, dau roata cu ochii, sa vad ce-au mai adus, stiind ca nu iau nimic. Dupa toate discutiile voastre ametitoare, si pentru ca eram cu Hora, careia i-a placut mult Sagrada cand l-am incercat (thanks, Arthur!), .... in loc de Kraken am luat Sagrada! :shock: Habar n-am cum! Nu stiu, m-am trezit luandu-l, fara sa ma tenteze jocul. Cica i l-am luat cadou pentru olimpiada de lingvistica pe municipiu (nici eu n-am stiut ca-s asa full of bullshit, nici nu mi l-a cerut copilul, am intrebat-o eu si ea a spus: Bine)
Ok, si care-i treaba? Treaba e ca mi-am schimbat parerea. L-am reevaluat. Dar asta acasa, dupa ce luasem un joc ce nu ma atragea cine stie ce. Well, jocul are ceva ce-l face absolut bestial, pe langa componente. E un filler ce se poate juca in doi in 10 minute. :o Pe bune. Si in trei in 20-25, you get the picture. Mi-a placut tare mult, perceptia mea a fost total diferita de prima experienta si ma bucur ca fantomele/extraterestrii/colegii persuasivi de forum care nu mai stau in bucuresti/compulsivitatea mea m-au facut sa-l iau. Placut, relaxant, provocator, scurt, usor de explicat. Keeper!

Thanks?

DeeDee
King Meeple
King Meeple
Posts: 484
Joined: 07 Dec 2014, 20:51
Location: Cluj-Napoca

Re: Ce am mai adaugat pe raft

Post: # 86178Post DeeDee
03 Feb 2018, 13:11

Hahahaha, si eu am facut ceva similar cu copiii, insa nu cu jocuri, cu trotinete. Cu ocazia absolvirii anului cu FB pe linie :). total bullshit :)

User avatar
cristianf
King Meeple
King Meeple
Posts: 2980
Joined: 18 Jul 2010, 09:55
Location: Sanpetru, Brasov

Re: Ce am mai adaugat pe raft

Post: # 86184Post cristianf
03 Feb 2018, 18:45

:D

Post Reply

Return to “Ultima cucerire”