Minunata aventura a lui unq_flipmo in lumea cubismului

sa ne laudam cu noile achizitii
Forum rules
Ai pus mana pe un joc nou si asteptat? Imparte si cu noi fericirea ta, spune-ne despre el cateva cuvinte!
Post Reply
User avatar
unq_flipmo
King Meeple
King Meeple
Posts: 1008
Joined: 13 Oct 2016, 16:55
Location: Bucuresti
Contact:

Minunata aventura a lui unq_flipmo in lumea cubismului

Post: # 86783Post unq_flipmo
17 Feb 2018, 04:02

Reguli forum
Ai pus mana pe un joc hobby nou si asteptat? Imparte si cu noi fericirea ta, spune-ne despre el cateva cuvinte!


Ma tin sa scriu postul asta de peste un an de zile si din varii motive de abia acum se intampla. Dar nu-i bai pentru ca in tot rastimpul asta din umbra (ce zic, din intuneric, seul e scump) am misunat, pandit neincetat, v-am citit, observat, spionat, intocmit fise si cate si mai cate am facut in netrebnicia mea. Dar lasa ca nici cu voi nu mi-e rusine, numai prostii am invatat de la alde domniile voastre. Pierdutul zilelor (incluse si noptile aici), aruncatul banilor pe fereastra (detineam aptitudini), boardgaming, sleeving, hoarding si alte ing-uri care mai de care mai paguboase. Daca as fi american v-as da in judecata. Parol.

Viata mea tihnita de cinefil non mainstreamist a fost bulversata, luata cu asalt de un univers, un adevarat tavalug, o armata de pioni, miniaturi, cubulete, tile-uri, zaruri si alte nascociri neindoielnic diavolesti. Un film mai vad o data pe luna dar nu toate lunile. Pe zeii celuloidali i-am facut sa dispara ca prin farmec. De dincolo de sfera interesului momentan ma bantuie. Cand incerc sa adorm noaptea vad degetul acuzator al lui Abel Gance. Imi trece prin minte Teshigahara, ma intorc pe cealalta parte dar degeaba, vad fata altuia. Trebuie sa ma gandesc la ceva mai romantic, la o figura mai prietenoasa si Kumai Kei vine in ajutor. Ma scufund in lungul intuneric. Dar cel mai adesea spre dimineata vreun Ted Kotcheff, careva apare si ma trezesc in teroare.

Toata aceasta lume pe care mi-o construisem cu migala in ani si ani cu eroii ei s-a prabusit. Si actorii si regizorii au fost inlocuiti cu designeri (de jocuri no less, macar daca erau de moda, ma educam, imi luam si eu o haina sa ma placa femeile). Cartile copilariei din biblioteca au ajuns in cutii pe balcon. Cutii la origine doldora cu jocuri din taramuri indepartate. Ignobil destin pentru bietii zmei, eroi si toata ceata. Puloverele din dulapuri nici nu stiu sa mai existe. Oricum aveam o problema cu moliile si-mi jurasem in barba (si spuma, gelurile sunt scumpe) sa nu mai cumpar niciodata un asemenea indument. Asta trebuie sa fi fost, moliile.

De unde sa incep prea stimati colegi intr-ale cubismului si miniaturismului ? Povestea mea e banala. O auzi la fiecare colt de forum. Tintar cu fasole cu bunicul, table, tabinet si razboi cu bunica. Apoi fiind baiet Monopoly jucam. Tarziu apoi am jucat Yahtzee o(-)data la niste prieteni. Si Catan o data acum cativa ani dar persoana detinatoare a respectivului joc era asa antipatica peste masura incat cand jocul a mai fost in vizita la serile de canasta ma tineam intotdeauna departe de el. Am jucat si un Ticket to Ride intr-una din respectivele seri si daca-mi aduc bine aminte aceiasi prieteni ne-au povestit cum unul sau mai multi frantuji le-au adus Carcassonne. Doar un nume pentru mine.

Insa in materie de jocuri si pana la aceste experiente (nu mai indepartate de cativa ani) si dupa ele am ramas fidel dragostelor si patemilor mele dintotdeauna, Heroes III si (intr-o pondere mai mica) seriei CM/FM (manager de fotbal). Heroes 3 pentru cei interesati dar care nu stiu (agitatie in public, susotit) este un turn-based strategy game. Un joc ca o poveste, idilic pentru unii (mine in speta), n-am auzit pentru altii. Una din iubirile la care ciclic ma intorceam (estimez cam un an jucam, doi faceam pauza). Sa iasa drogul din sange. Sunt de parere ca asemeni multor activitati si H3 e o adevarata arta in mana oamenilor potriviti. Optimizarea era cuvantul cheie, si a resurselor, unitatilor si a miscarii, alegerii numarului eroilor in functie de resurse si harta, acoperirea acesteia cu pierderi minime in cel mai scurt timp, lucruri pe care mai apoi partial sau in diverse circumstante aveam sa le intalnesc sub variate forme si in lumea bg. Partide memorabile dupa multe ore de calculat, aproximat si management al tuturor elementelor implicate avind ca scop eternul infrange-ti adversarul. Ca in orice confruntare cu cat adversarul e mai apropiat de valoarea ta (sau te depaseste) cu atat mai gratificanta experienta. Daca amandoi jucati de la f. bine in sus atunci cu siguranta poate reprezenta un spectacol si pentru eventuala asistenta.

Dar m-am indepartat de la firul epic primar. Intr-o zi, sa tot fi fost 13 octombrie leatul 2016 am avut ideea sa caut pe un forum romanesc despre jocuri. Board games in speta. Am impresia ca impreuna cu doua surori (si vecine in acelasi timp) cumparasem un Catan insa nu prea apucam sa-l jucam. Si am citit eu o pagina, doua, noua (exagerez putin) si la pagina 8 un tip din Constanta enumera niste jocuri si facea o scurta descriere fiecaruia. Dintre care mie mi-au ramas imprimate pe retina doua jocuri. Caylus cu descrierea "joc de strategie economica foarte bun. Relativ dificil de invatat avand destul de multe reguli, nu se joaca cu zaruri, sansele de noroc sunt aproape nule" si altul Tigru si Eufrat. Mai pomenea pe langa altele de Agricola, Puerto Rico, Imperial si The Princes of Florence. Stone Age de asemenea insa declicul se produsese la Caylus. Un joc fara factor de noroc, prea frumos ca sa fie adevarat. Aici e de mine zise in sinea sa Mr. Peanut. De la aceeasi pagina 8 tovarasul Chuckila (Lucian cum ii spun cunoscutii) le explica oamenilor cum sta treaba cu bg-urile, multe jocuri descrise. Postul era din 2009. Ca la in toate lucrurile in viata ajung cu multi ani intarziere. Dar mai bine mai tarziu decat niciodata, nu-i asa ? Cu ocazia asta in aceeasi zi am gasit si acest forum. Mi-a parut rau (si imi pare in continuare) ca e singurul. M-am bucurat ca exista.

Luna respectiva am inceput sa-mi iau primele jocuri. M-am documentat legat de preturi (pretul cand stii ca ai de gand sa investesti mult in ceva este foarte important) insa paradoxal primul joc l-am luat de la Red Goblin. Paradoxal pentru ca nu e un secret ca datorita faptului ca sunt magazin brick and mortar au preturi mari. Totusi am vrut sa vad si eu ca omul cum arata un magazin de jocuri si intr-adevar, sentimentul a fost foarte placut. M-am simtit ca un copil pofticios intr-un magazin de dulciuri. Drept urmare desi stiam ca tocmai il vazusem la Cora mai ieftin am luat si un Splendor. Am mai fost la Red Goblin de cateva ori, o data sa-l "botez" si pe taica-miu si in rest sa-mi clatesc ochii ca sa zic asa, sa vad jocuri care urma sa le comand, citesc, "cantaresc", e altfel cand ai un lucru in mana fata de cand doar citesti despre el. Oricum senzatia e intr-adevar minunata, sa fii inconjurat de jocuri de la talpi pana in tavan. Mint totusi, am mai luat ceva de la ei chiar luna urmatoare, Chaos in the Old World, unul din jocurile care ma incanta cel mai mult (desi nu l-am jucat inca), un joc ce sunt sigur ca o sa-mi placa la nebunie. Apoi ca sa inchid subiectul Red Goblin inca doua extensii Hansa Teutonica: East Expansion si Archipelago: Solo Expansion anul urmator. In mod contradictoriu la cel mai bun pret de pe piata (inclusiv Chaos). Ah, am uitat, imi plac pungile de la ei :)

Primul grup de jocuri achizitionat a fos compus din Carcassonne - Big Box 5, Stone Age, TtA: ANSoC si Cyclades: Titans. Privind in urma cred ca aveam ideile destul de clare inca de atunci. Sau maniile. De exemplu Carcassone luasem big box-ul pentru ca stiam ca doar intr-unul gasesc grafica veche a tile-urilor, nu concepeam sa joc cu grafica noua. Stone Age pentru ca stiam nu doar c-o sa-mi placa ci ca va fi un joc special. Va suna stupid insa in aventura in lumea cinematografiei imi formasem un simt si anume puteam sa-mi dau seama daca un film imi va placea doar citind un rand despre el sau privind posterul. Imi place sa cred ca am pastrat simtul asta si in ce priveste jocurile. Inca n-am intalnit jocul care sa cred ca o sa-mi placa si sa ma dezamageasca sau sa-mi placa mai putin decat ma asteptam macar. Autosugestie ? Nu. Paranormal ? Evident domnule Watson. TtA: ANSoC l-am luat pentru ca 1. eram convins ca un joc cu cat va fi mai dificil cu atat imi va placea mai mult si 2. pentru ca intotdeauna mi-am dorit sa joc un civilization game (pe calculator) dar am ramas la stadiul de dorinta. Iar din achizitia Cyclades: Titans iar pot sa ma introspectez si sa-mi dau seama ca raspunsul la intrebarea de ce si-ar lua un incepator o extensie fara sa-si ia jocul de baza e... multiplu. In primul rand pentru ca realizasem intr-o clipita ca e un hobby pe care-l voi intretine toata viata. In al doilea rand pentru ca-mi cunosc temperamentul compulsivo-obsesiv si aveam deja multiple experiente (ultima a filmelor, cred ca se califica drept experienta colectionarea a mii de filme si imprimarea lor pe diverse suporturi, cd si dvd in special pana intr-o zi cand mi-am dat seama ca totul a luat-o razna, activitatea a devenit efectiv non-sustenabila si am chemat o prietena careia cu multe sacose de rafie (can you picture that ? :picard: ) i-am umplut tico-ul de de abia mai putea merge biata masina; cata cultura acolo, nu la kilogram ci la banita; totusi n-am niciun regret, sper doar macar 1% sa se fi bucurat de ele pe cat am facut-o eu; orice discutie legata de legalitatea practicii respective este neavenita intrucat toate filmele intrau in sfera legala, e o discutie in care termenul MPAA e cheie si daca cineva simte nevoia sa critice fara a cunoaste subiectul as aprecia daca s-ar abtine; Mr. Peanut isi retracteaza ghearele). Deci stiam ca desi nu la aceeasi scara ca si cu filmele voi colectiona multe jocuri deci de ce n-ar fi si o extensie printre primele jocuri atat timp cat jocul de baza oricum va urma ?

Visul de a avea un basement plin de criterioane, MoC-uri, Kino, Kino Lorber-uri si chiar si Facets (plus home cinema-ul aferent) fusese inlocuit cu... ceva gen Red Goblin. Plus masa profesionala si intalniri in fiecare zi. A urmat 7 Wonders Duel. Jocurile in doi pentru mine au un farmec aparte. Confruntarea e la cote maxime si desi inteleg ca sunt jocuri care datorita mecanicilor sunt mai bune in 3 sau 4 (sau mai multi in rare cazuri) partida in doi e preferata mea. Esti tu, jocul si adversarul. Rezultatul nu va fi influentat de alt jucator, nu trebuie sa iti distribui atentia la alti 6 adversari (daca cineva m-ar obliga sa zic un joc pe care nu-l agreez as zice 7 Wonders). Nu kingmaking, nu alte cele. Daca jocul merge mai bine in 3-4 jucatori intr-o lume ideala cei 3-4 jucatori ar trebui sa fie de valori (sensibil) egale. Daca tot am pomenit cu ce nu-mi place sa continui. Nu-mi plac party game-urile. Am jucat de multe ori Secret Hitler dar cand se termina sunt... bucuros. Am jucat si cateva (mai necunoscute, din cele cunoscute doua n-o sa le joc niciodata sper) si poate unul doua au fost interesante (Skull imi vine in minte) dar la fel cand se termina e cel mai bun moment al sau. Distractia din timpul jocului oricum e datorata partenerilor si nu jocului in sine. Nu-mi plac nici jocurile cooperative in general. Elementul confruntational (pvp) e esential. Daca nu exista jocul trebuie sa aiba alte (multe) calitati care sa suplineasca acel minus. Nu e o conditie sine qua non dar nici departe. Si-au facut culcus pe aici pe undeva prin casa pe la craciun asa Mice and Mystics si Mechs vs. Minions si din moment ce le-am luat evident ca am asteptari (mari) de la ele, sper si am incredere ca nu vor fi inselate. This War of Mine (mersi inca o data Adi) la fel. Assault on Doomrock cred ca mai e singurul co-op pe care-l detin (mersi sander, grozav insert). Ba nu, uitam de Robinson Crusoe. Daca ma gandesc cred ca reusesc sa pun degetul unde trebuie. De la un cooperativ ma astept la o experienta pe care pvp-urile nu mi-o pot oferi. Experienta asta trebuie sa fie de inalt nivel (si jocurile mentionate cred ca au potentialul s-o ofere) insa majoritatea co-op-urilor vazute sau despre care am citit nu-mi inspira un gram de incredere ca ar putea oferi ce caut intr-un joc mai aparte. De ce joc D&D de un an in cazul asta ? Raspunsul cel mai simplu nu e e complicat ci e...diferit. Recunosc ca sunt limitat si nu pot sa inteleg de ce oamenii sunt (chiar in gradul asta de) atrasi de co-op. Pe toate KS-urile majoritatea asta intreaba primul lucru: planuiti si co-op ? De obicei raspunsul e da si cel mai adesea imi vad de treaba mea in cazul asta, oricum ca multi altii caut cu disperare motive sa cumpar cat mai putine jocuri. Chiar si la recentul CO2 ma uit sceptic cand citesc de co-op. O sa-l iau totusi, pe langa faptul ca poate fi jucat normal e... vital.

Un joc pentru mine nu este doar o investitie materiala ci si una sufleteasca. Mai ales una sufleteasca. Ca orice lucru trebuie respectat si ingrijit. Protejat. Sleeve-urile au fost asadar incluse automat pe lista de cumparaturi si nu concep un joc al meu fara ele. Raportul ideal pret/calitate l-am gasit la Swan Panasia (musai thick) si sunt singurele pe care le accept. Tin minte ca am citit demult pe bgg un thread pro si contra in care un adept fervent al nefolosirii acestora venea la un momentdat cu exemplul suprem in opinia sa, cum ca el joaca un joc (Citadels era exemplul dat) de 50-100 de ori apoi cartile si jocul ajung in stare mizerabila si pasul urmator e sa-l daruiasca la un orfelinat si sa-si cumpere altul nou. Aplauze furtunoase din public daca-mi amintesc bine. Ideea practic era ca nefolosirea sleeve-urilor face in asa fel ca si altii sa se bucure de respectivul joc (gioarsa, dupa mine nu mai poate fi considerat joc). Nelamurirea mea e de ce nu ai proteja respectivul joc incat sa arate foarte bine si apoi dupa 50 sau 100 de partide sa faci cadou un obiect perfect prezentabil si utilizabil in loc sa dai impresia ca-ti bati joc de cei carora le oferi cadoul. Ma rog.

Deci in cele cateva ultime saptamani din 2016 in care apucasem sa fiu contaminat (apropo de jocuri cooperative) mi-am mai imbogatit putin colectia cu Russian Railroads (nejucat, asteptari mari), Kemet (imi place foarte mult combinatia de euro cu ameritrash si mai ales faptul ca premiaza atacul; jucat de multe ori, nu castig niciodata, o singura data se aliniasera astrele si chiar si atunci am confundat un tile, greseala tehnica si am pierdut), Kemet Ta-Seti (nj), Cyclades, Cyclades: Hades (jucate o data copiile lui Flaviu), Madeira (nj, asteptari colosale, sunt sigur ca va fi unul din jocurile mele de capatai), Dungeon Lords: Happy Anniversary (nj), TtA: ANSoC (de ce doua bucati ? avind dificultate asa mare am considerat ca astfel o sa-l invat mai facil, desigur), Cyclades/Kemet C3K (am mentionat ca sunt si completist nu doar colectionar ?), Lords of Waterdeep (un alt joc de care m-am indragostit la primele randuri/imagini si care-l joc de fiecare cu placere (si pierd de obicei), cred ca din vreo 7 meciuri am castigat de 3 dar doua au fost cu taica-miu), 2 fillere, Biblios si Tides of Madness (pe care l-am laminat sa vad cum trec testul timpului cartile laminate, am considerat ca si daca nu-l trec jocul nu e scump deci...). Da, imi place sa laminez toate materialele ce suporta, player aid-urile in special, chestii care sunt frecate intensiv. Laminate pot circula mult si bine, se mentin in stare perfecta. Nelaminate... Oare cum arata o foita flimsy dupa zeci de partide ? Numai gandul si ma cutremur. Si Takenoko. Takenoko ca si Biblios nu se mai regasesc in colectie. Imi place sa cred ca sunt genul care se bucura de jocul in sine, de experienta, compania oamenilor cu care joaca si ca nu a castiga e esential sau macar important. Takenoko desi a fost al treilea joc cu care am dat nas in nas la intalniri (primele doua au fost 7 Wonder Duel si Memoir '44 cred, mersi Mihaita) si desi atipic pentru mine am castigat primul meci la el a ajuns in scurt timp sa fie trecut pe lista neagra langa 7 Wonders. Nu stiu sa explic de ce exact, o combinatie de nu ma prinde tema/copilaresc/random/insert roz. Cu exceptia Russian Railroads toate le-am luat de la Lex beneficiind de reduceri foarte bune de care anul urmator (trecut) ne-am lins pe bot fiind inexistente. Sau existente dar de neluat in seama. Alex (ca reprezentant al lor) e foarte saritor, am apelat de multe ori la el si s-a mers pana intr-acolo incat mi-au schimbat la multe luni distanta un Blood Rage ce ajunsese gaurit si mi-am dat seama de asta la ceva gen 6 luni distanta. Schimbat si un Age of Industry (din pacate cu unul ce erata aproape perfect dar nu perfect). Un bun prieten din Iasi mi le tot duce-aduce pentru ca nu concep sa trebuiasca sa dau bani pentru greseala altcuiva (voi reveni imediat asupra subiectului).

Anul l-am incheiat cu o alta serie de jocuri achizitionate de data asta de la Ludicus. Primul Agricola - revised edition) (nu pot sa sper decat ca ma voi putea ridica la inaltimea unui asemenea joc, in eterna inconturnabila lupta Agricola - Caverna desi am jucat Caverna (o data jucat , de doua ori asistat) si-mi place sunt sigur ca ma pot inscrie deja in tabara agrara, de abia astept sa ajung la stadiul in care sa am incredere in fortele mele in asa fel incat sa-l pot juca (,) cat de des posibil, si acesta sunt sigur ca e un joc remarcabil, nu poate fi altfel). Deocamdata ioc, nu l-am jucat. Apoi Orleans, alt joc de la care am asteptari foarte mari, Caverna (placut, trebuie sa-l aprofundez), Village (jucat o data, placut, mersi Eli), Grand Austria Hotel (nejucat, sunt sigur ca e un joc foarte bun) si Patchwork. Si cu Ludicus am avut un mic episod nedorit in sensul ca Agricola a sosit foarte putin sifonata. Cred ca asa le-am si zis, probabil altcineva nu v-ar cere sa le inlocuiti jocul insa eu as aprecia daca ati face-o. Ce n-am spus dar gandesc intotdeauna in ocazii de genul e ca daca eu platesc o suma pentru un produs atunci ma astept ca acel produs sa fie la cele mai inalte standarde de calitate, nu aproape perfect pentru ca eu cand platesc nu platesc aproape intregul pret al produsului ci-l platesc integral. Oamenii au fost draguti si la Zilele Jocurilor i l-au schimbat lui Teddy (mersi Teddy). Si despre ei am ramas cu o parere buna. Nu o sa comentez preturi retail, fiecare cere cat vrea pe produsul sau. Insa altceva as vrea sa pomenesc si anume faptul ca in scurta perioada pe care am petrecut-o in mijlocul acestui fenomen am ajuns la concluzia ca in Romania nu exista o adevarata politica a ding & dent-ului. N-as vrea sa dau nume dar daca ii pun pe toti in aceiasi oala exista posibilitatea (si pe buna dreptate) ca Daniel sa vina si zica stai asa ca noi nu avem acest modus operandi. Asa ca reiterez faptul ca si Lex si Ludicus mi s-au parut firme serioase, cu consideratie pentru client. Insa in Romania (generic) nu exista acelasi nivel de cultura a serviciilor oferite care exista in state gen Canada, USA etc. Cum e posibil sa-i oferi drept explicatie cuiva cand iti atrage atentia ca un produs are defecte (fie ele cosmetice) e un joc vechi, sta de mult in depozit. Da, si celelalte sunt cam la fel. Pai neicusorule daca e un joc vechi si sta de mult in depozit, aveti soareci sau orice alt motiv care ar face ca produsul sa nu fie in stare perfecta atunci pune-l la ding & dent. Pune-i macar o reducere modica de cat crezi si cel mai important scrie clar (ma repet) ca acel produs face parte din categoria celor cu imperfectiuni nu-l lasa la pret integral sa vina Bula sa creada ca ia un produs in stare perfecta. Da, stiu ca exista categoria Deteriorate si ca sunt cateva jocuri trecute acolo de diferite magazine dar nu are nicio legatura asta cu oful meu. Nu pot sa cred decat ca alea sunt afectate serios, mai mult definitiv decat defecte cosmetice pentru ca altfel daca ar fi defecte cosmetice nu s-ar regasi acolo dupa cum logic se deduce din faptul ca jocul vechi care sta in depozit de ani de zile si-mi ajunge mie acasa nu se regaste la categoria ding & dent. Am intalnit chestia asta cu e jocul vechi, ce te astepti ? si in interactiunea (sau pur si simplu citind, aici si aiurea) cu useri nu magazine. Ma astept ca daca scrii ca jocul e in perfecta stare chit ca e de cand era bunica fetiscana sa il primesc in perfecta stare nu cand te trag de maneca apoi ca am primit o vechitura sa-mi zici pai tata, tu nu vezi de cand e jocul asta ? La ce te astepti ? Ma astept sa fie in conditie perfecta dupa cum e prezentat in anunt, desigur. Nu conditie perfecta pentru un joc de 15-20 de ani (si asta prin filtrul subiectiv al persoanei respective). Pune-l cu conditie acceptabila si atunci atentionat voi cere ulterioare lamuriri asupra conditiei (se presupune ca nu au fost detaliate daca e nevoie sa intreb). Eeeh, ca m-am si burzuluit si acum incalec pe o sa, las o poza ca stiu ca sunt la moda si cam atat pana la episodul urmator.
Desigur nu inainte de a va ura un din inima: bine v-am gasit

from http://www.boardgamegeek.com/image/3990146
Having to cope with a dysfunctional society, we take refuge in solitude which is a substitute for dignity Zhang Ke Jia

User avatar
Haddeo
King Meeple
King Meeple
Posts: 2343
Joined: 28 Dec 2015, 18:59
Location: Bucuresti

Re: Minunata aventura a lui unq_flipmo in lumea cubismului

Post: # 86784Post Haddeo
17 Feb 2018, 04:40

Bine ai venit!
But what if they are creating the disaster within themselves?
Things are OK now but I never know when it's going to change.

User avatar
DanielIndru
King Meeple
King Meeple
Posts: 7065
Joined: 20 Dec 2010, 09:32
Custom Rank: Going Cardboard
Location: Timisoara
Contact:

Re: Minunata aventura a lui unq_flipmo in lumea cubismului

Post: # 86792Post DanielIndru
17 Feb 2018, 13:18

Fain scrii, mi-a placut.
Sa te mai citim si pe viitor!

User avatar
Chuckila
King Meeple
King Meeple
Posts: 5084
Joined: 31 Jan 2010, 02:30
Location: Cluj Napoca

Re: Minunata aventura a lui unq_flipmo in lumea cubismului

Post: # 86796Post Chuckila
17 Feb 2018, 15:23

Bine ai venit, Bogdan! Asteptam review-uri pe masura ce le joci, sa ne spui cum ti-au placut. Talent la scris este.


User avatar
Teddy
King Meeple
King Meeple
Posts: 1382
Joined: 09 Dec 2010, 02:30
Location: Bucuresti

Re: Minunata aventura a lui unq_flipmo in lumea cubismului

Post: # 86807Post Teddy
17 Feb 2018, 22:54

Hello stranger!

Chiar recunosteam user-ul si nu stiam de unde. Am citit si m-am luminat. Ma bucur ca ti-ai facut curaj sa iei forumul cu asalt.

Spor la postari!

User avatar
adrim
King Meeple
King Meeple
Posts: 883
Joined: 04 Jan 2011, 13:33
Custom Rank: euro-epic
Location: Bucuresti

Re: Minunata aventura a lui unq_flipmo in lumea cubismului

Post: # 86849Post adrim
19 Feb 2018, 01:29

Bine ai venit ... la suprafata!

Din ce scri aici se pare ca esti geek cu acte in regula, chiar daca ai stat in umbra pana acum.
Sunt curios daca ai reusit sa vezi toate filmele pe care le-ai colectionat. (Imi imaginez ca nu, dar vazandu-te atat de meticulos cred ca ai putea sa estimezi un procent ...)
De asemenea nu mi-e foarte clar daca ai renuntat la TOATA colectia asa dintr-o data? Ai renuntat definitiv la filme, sau doar la partea cu colectionatul lor pe suport fizic?

User avatar
unq_flipmo
King Meeple
King Meeple
Posts: 1008
Joined: 13 Oct 2016, 16:55
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Minunata aventura a lui unq_flipmo in lumea cubismului

Post: # 86936Post unq_flipmo
21 Feb 2018, 05:11

Haddeo wrote:Bine ai venit!
Multumesc Adi, mesajul ideal de intampinare;
DanielIndru wrote:Fain scrii, mi-a placut. Sa te mai citim si pe viitor!
Saru'mana, apreciez pentru ca atunci cand mi-am bagat pentru prima oara nasul prin diverse threaduri suculente din relativa bogata istorie a forumului numele tau mi-a atras cel mai mult atentia din cauza a multiple motive. Desi mi-e greu sa admit asta pentru ca nu sunt genul care sa aiba role model-uri in ce priveste diverse aspecte (dedicare, pasiune etc) am considerat ca esti exemplul ideal de urmat deci intr-un fel admit ca reprezinti un model pentru mine. Rolul tau in educarea partiala a multor amatori intr-ale bgamingului nu este deloc unul neinsemnat;
Chuckila wrote:Bine ai venit, Bogdan! Asteptam review-uri pe masura ce le joci, sa ne spui cum ti-au placut. Talent la scris este.
Mersi Lucian. Sanatosi sa fim, ce mi-as dori sa apuc sa scriu sunt "povesti" cum le numesc eu, combinatie de realitate cu fantezie. Sunt preferatele mele;
EMPblast wrote:----------------
Don't follow in my footsteps caci e drumul spre pierzanie :) „Carturarii si fariseii sed pe scaunul lui Moise. Deci toate lucrurile pe care va spun ei sa le paziti, paziti-le şi faceti-le; dar dupa faptele lor să nu faceti. Caci ei zic, dar nu fac”. Translatarea povetei din spectrul biblic ar fi In loc sa le iei si sa nu le joci ca mine ia-le si... joaca-le. Stii banuiesc ca tipul nu are niciun fel de educatie in domeniul cinematografiei. Fantastic! Tema mea favorita din cinema fiind alienarea Kim Ki-duk nu poate sa fie decat unul din regizorii preferati. Abordarea si temele sumbre, aspectul social, mai adaug si faptul ca spre deosebire de alti regizori cunoscuti asiatici nu s-a prostituat (inca) si iata... pot sa spun ca il apreciez foarte mult. Iti recomand cu caldura primul lui film, daca nu ai acces la el ti-l aduc cand ne mai vedem;
Teddy wrote:Hello stranger! Chiar recunosteam user-ul si nu stiam de unde. Am citit si m-am luminat. Ma bucur ca ti-ai facut curaj sa iei forumul cu asalt. Spor la postari!
Salut si mersi inca o data, nu uita insa ca nicio fapta buna nu ramane nepedepsita :) Curajul nu mi-a lipsit insa am un management al timpului liber dezastruos. Lucram si la aspectul asta;
adrim wrote:Bine ai venit ... la suprafata! Din ce scri aici se pare ca esti geek cu acte in regula, chiar daca ai stat in umbra pana acum. Sunt curios daca ai reusit sa vezi toate filmele pe care le-ai colectionat. (Imi imaginez ca nu, dar vazandu-te atat de meticulos cred ca ai putea sa estimezi un procent ...) De asemenea nu mi-e foarte clar daca ai renuntat la TOATA colectia asa dintr-o data? Ai renuntat definitiv la filme, sau doar la partea cu colectionatul lor pe suport fizic?
Multumescu-ti si tie Adrian. Nu am uitat de Hegemonic, esti primul pe lista in eventualitatea in care ajunge pe masa. N-am vazut nici toate filmele si nici nu am cuantificat cat la suta am vazut, cand eram mic aveam apucaturi d-astea, contabilizam cate jocuri termin pe sega mega drive II... si procentul era spre 100%. Lipsa de vecini/frati, ce sa-i faci. Cred ca fizic nu e posibil sa vezi mii si mii de filme in mod sustinut eventual si intr-o perioada scurta. Ca orice exces sansele sunt sa fie nociv. Daca ma intrebi de procent o sa zic un 15% cat timp le-am colectionat si 30-33% dupa ce am incheiat activitatea respectiva. Cineva (posibil sa-i fi povestit lui Adi (Haddeo)) din bransa zicea ceva de genul: "Downloadatul, stocatul, etichetatul, catalogatul (etc) imi iau atat de mult timp incat cand as mai avea timp sa le si vad?" Sunt sigur ca e o anecdota ce se regaseste si in lumea board game-urilor si activitatilor conexe. Toata, toata dintr-o data si nici n-a fost traumatizant in mod curios. Doar la colectionat am renuntat, adevarata cinematografie va ramane mereu parte din mine
Having to cope with a dysfunctional society, we take refuge in solitude which is a substitute for dignity Zhang Ke Jia

Post Reply

Return to “Ultima cucerire”