New boardgamer in town

sa ne laudam cu noile achizitii
Forum rules
Ai pus mana pe un joc nou si asteptat? Imparte si cu noi fericirea ta, spune-ne despre el cateva cuvinte!
Post Reply
User avatar
Miţã
King Meeple
King Meeple
Posts: 2055
Joined: 05 Jan 2013, 10:56
Custom Rank: Zombie Killer
Location: Dr.Tr.Severin

Re: New boardgamer in town

Post: # 36550Post Miţã
07 Mar 2013, 15:49

Trebuie sa vina si la mine dar am aceeas problema ca Sir Bahaus. Dupa astea nu ma mai lasa nevasta sa iau nimic pana la nunta si am vazut pe kickstarter pledge de 265$ pentru tot ce inseamna Zombicide

User avatar
26octombrie
King Meeple
King Meeple
Posts: 4163
Joined: 30 Aug 2012, 15:24
Custom Rank: Awesome Silly Bard

Re: New boardgamer in town

Post: # 36551Post 26octombrie
07 Mar 2013, 16:02

Asculta sfatul unui om mai...batran intelept: daca inainte de nunta iti faci asemenea probleme, sa vezi dupa ce vine... :lol:
Pune piciorul in prag: draga, totul pana la pledgeuri; ma vrei asa, ma iei asa! :evil:
sau alternativa mild: draga, da' e varianta print'n play, nu se vede?!

Rautz

Re: New boardgamer in town

Post: # 36552Post Rautz
07 Mar 2013, 16:09

Ma ajuta cineva sa inteleg si eu ce e cu fascinatia asta a oamenilor pentru zombi? Mi se par asa o prostie toate jocurile PC, filmele si boardgameurile cu zombi. Adica sunt niste oameni mai prosti si mai lenti, ce e asa distractiv in asta?
Adica pe langa ca toata treaba n-are nici o logica si daca iei la puricat toata mitologia asta nu intelegi nimic (de ce se trezesc? de ce merg incet? cum se deplaseaza fara sa aiba muschi? de ce vor sa manance creier? etc), doar privind partea de distractie sau de entertaining nu au nici un atu.
Orice productie cu extraterestri sau daca vorbim doar despre SF de pe planeta asta vampirii de exemplu sunt mult mai interesanti si s-au facut filme, jocuri si boardgames mult mai bune cu extraterestri sau vampiri decat se poate face vreodata cu zombi.

User avatar
DanielIndru
King Meeple
King Meeple
Posts: 7071
Joined: 20 Dec 2010, 09:32
Custom Rank: Going Cardboard
Location: Timisoara
Contact:

Re: New boardgamer in town

Post: # 36553Post DanielIndru
07 Mar 2013, 16:13

Nici eu nu ma dau in vant dupa zombies, dar chiar exista jocuri bune cu vampiri??

User avatar
alia
Special Meeple
Special Meeple
Posts: 585
Joined: 29 Jun 2010, 14:41

Re: New boardgamer in town

Post: # 36554Post alia
07 Mar 2013, 16:13

Bahaus wrote:Ma ajuta cineva sa inteleg si eu ce e cu fascinatia asta a oamenilor pentru zombi? Mi se par asa o prostie toate jocurile PC, filmele si boardgameurile cu zombi. Adica sunt niste oameni mai prosti si mai lenti, ce e asa distractiv in asta?
Adica pe langa ca toata treaba n-are nici o logica si daca iei la puricat toata mitologia asta nu intelegi nimic (de ce se trezesc? de ce merg incet? cum se deplaseaza fara sa aiba muschi? de ce vor sa manance creier? etc), doar privind partea de distractie sau de entertaining nu au nici un atu.
Orice productie cu extraterestri sau daca vorbim doar despre SF de pe planeta asta vampirii de exemplu sunt mult mai interesanti si s-au facut filme, jocuri si boardgames mult mai bune cu extraterestri sau vampiri decat se poate face vreodata cu zombi.
Perfect de acord. Singura exceptie este filmul Shaun of the Dead si doar de dragul umorului englez:)
Last edited by alia on 07 Mar 2013, 16:33, edited 1 time in total.

Rautz

Re: New boardgamer in town

Post: # 36555Post Rautz
07 Mar 2013, 16:22

Boardgames cu vampiri inca nu sunt foarte bune ce e drept.
De alieni nu mai vorbesc.

Ca o paranteza nu ma dau in vant nici dupa vampiri, dar am exemplificat doar o tema cu un potential muuuuult mai mare decat al zombi.

User avatar
Shaikan
King Meeple
King Meeple
Posts: 1970
Joined: 06 Mar 2011, 03:13
Custom Rank: Dark Lord @ Natiunea Jucatoare
Location: Bucuresti

Re: New boardgamer in town

Post: # 36556Post Shaikan
07 Mar 2013, 16:26

The Walking Dead e un serial bun cu zombii.....pentru ca se concentreaza mai mult pe conditia umana intr-o situatie de tipul zombie apocalypse decat pe the actual killing of zombies. Merita incercat....si eu eram sceptic la inceput.

Exista si jocuri(Rezident Evil sau Nightmare Creatures spre exemplu) si filme(28 days later, dawn of the dead, Night of the Walking dead) ok cu zombii si nu trebuie rationalizat chiar asa de mult, pana la urma urmei e un concept SF, it does not have to make perfect sense. La fel exista tone de filme proaste cu extraterestrii(N filme cu omuletii gri sau verzi care au ca singur scop implantarea de probe a***e sau distrugerea rasei umane.....nu le incadrez aici pe toate....unele sunt ok dar marea majoritate sunt cam trase la indigo) si Vampiri(Twilight spre exemplu care a reusit sa distruga conceputl de Vampir si sa ii transforme din ceva de temut cum erau cand eram eu copil in ceva cute and fuzy and sparkly de parca toti vampirii deodata s-au decis sa isi schimbe sexul.)

Sincer...its a matter of taste :)....unora le plac....altora nu....fiecare gandeste diferit....si are gusturile sale in materie de jocuri, filme, etc.

Si desi Zombiecide-ul pare interesant....nu as da 265$ pentru un joc in care scopul final e sa macelaresti cati mai multi zombii....sincer mi se pare ca au exagerat cu pretul si fiindca le-a mers campania kickstarter asa de bine cu prima editie si ca orice corporatie care se respecta au decis sa profite de asta pe spatele consumatorului.

acidutzu

Re: New boardgamer in town

Post: # 36557Post acidutzu
07 Mar 2013, 16:41

Din cauza asta se face intai nunta, apoi se da iama in jocuri. Asa nu mai are cum sa va ameninte santajeze oblige. Ce o sa zica? Nu mai iei nimic pana la divort? Nu se risca. :lol:

Nu cred ca zombie sunt problema principala. Ne place sa ne speriem, ne bate inima putin mai tare, creste adrenalina, este ca sexul numai ca nu trebuie sa tine in brate televizorul, calculatorul sau board game-ul cand terminam. Uneori o facem. Filmele horror ne terorizeaza rau de tot si, dupa atatia ani tot nu ne-am obisnuit cu ele, cu toate asta scoatem orice ne-ar dubla bataile inimii, ne uitam la acel ceva ascunsi dupa Jenny si noaptea ne certam care sta la marginea patului, langa demon. Apoi asteptam cu incantare urmatorul film. Jocurile te scufunda si mai adanc in atmosfera si, dintre sutele de jocuri incercate, cele mai persistente amintiri le am din cele horror, unde refuzam sa ma mai ating de tastaura cateva zile. Cartile ma atrag, dar lipsa stimulilor vizuali, le micsoreaza puterea. Cu atat mai mult in jocuri nu-mi pasa daca sunt zombi, tarani din sec 14 sau pirati. Ma sperie doar prin abilitatile lor (vietatile imune la eroii mei din thunderstone :lol: ).

Zombi sunt in trecere. Pot sa fie inlocuiti la fel de usor cu Nazguli din LOTR, cu Aliens, cu fetite contorsioniste din filme coreene, cu dementori din Harry P, cu orice vietate care sare din intuneric si se hraneste cu fericirea ta (inclusiv Jenny).

Rautz

Re: New boardgamer in town

Post: # 36558Post Rautz
07 Mar 2013, 16:51

Cu atat mai mult zombi nu pot sa sara de niciunde.
In general filmele de groaza ma sperie, dar mai mult prin efectele de genul BOOO! miscari bruste, sunete puternice etc.
Zombi in schimb abia se misca in cadru, si in loc de sunete puternice fac mai mult ceva de genul hrmfpf!

In fine, am terminat aici rant-ul meu despre zombilici, de acord ca fiecare cu ce-i place. Am vazut doar o gramada de americani zicand 'wow! zombie game!!! I'll buy it!'

acidutzu

Re: New boardgamer in town

Post: # 36559Post acidutzu
07 Mar 2013, 17:09

Zombi de acum 20 de ani se tarau. Cei de acum sunt campioni la 100 metri garduri si fac boooo!

User avatar
alia
Special Meeple
Special Meeple
Posts: 585
Joined: 29 Jun 2010, 14:41

Re: New boardgamer in town

Post: # 36560Post alia
07 Mar 2013, 17:18

I'd take vampires over zombies any time of the...night?:D vampirii sunt MULT mai faini, intreaga idee are mai multa substanta si povesti interesante in spate, dar mi se par greu de pus in boardgames.

User avatar
DanielIndru
King Meeple
King Meeple
Posts: 7071
Joined: 20 Dec 2010, 09:32
Custom Rank: Going Cardboard
Location: Timisoara
Contact:

Re: New boardgamer in town

Post: # 36561Post DanielIndru
07 Mar 2013, 17:23

That's because vampires suck! Literally! :ugeek:

User avatar
26octombrie
King Meeple
King Meeple
Posts: 4163
Joined: 30 Aug 2012, 15:24
Custom Rank: Awesome Silly Bard

Re: New boardgamer in town

Post: # 36576Post 26octombrie
08 Mar 2013, 00:31

Bahaus wrote:Cu atat mai mult zombi nu pot sa sara de niciunde.
[...] si in loc de sunete puternice fac mai mult ceva de genul hrmfpf!
:tu: :lol:

User avatar
Keyser
King Meeple
King Meeple
Posts: 1111
Joined: 12 May 2011, 00:20

Re: New boardgamer in town

Post: # 36578Post Keyser
08 Mar 2013, 00:46

O sa fur si eu un pic thread-ul asta si o sa va fac o recomandare. Pentru fanii zombie + miscare (plimbare, alergare etc.):

https://www.zombiesrungame.com/
#nambos

The greatest trick the Devil ever pulled was convincing the world he didn't exist. - Verbal Kint

User avatar
MandrulDuce
King Meeple
King Meeple
Posts: 1138
Joined: 26 May 2010, 23:01
Custom Rank: Dungeon Master

Re: New boardgamer in town

Post: # 36587Post MandrulDuce
08 Mar 2013, 09:28

Zombie sunt o tema imbecila. Thus, americanilor le place.
Vampirii, alienii, orice altceva care NU este zombie e un teren mult mai bun de exploatat. Pentru ca poti crea personaje. Zombilacii nu gandesc. Nu vorbesc. Se misca incet si mananca encefale.
Iar legat de vampiri, Twilight este un roman scris de o femeie pentru femei. Nu sunt misogin. Cei care ma cunosc personal stiu ca nu imi sta in fire. Dar este foarte simplu. Se face apel la partea emotionala excesiv de mult. Pentru un barbat asta e rahat pur. Anyway, ceea ce vroiam sa zic este ca sub nici o forma nu mi se pare ca acest fenomen numit Twilight ar strica in vreun fel ideea de vampir.

Never play cat and mouse games if you're a mouse.
Life, like all games, becomes fun when one realizes it's just a game!

User avatar
alia
Special Meeple
Special Meeple
Posts: 585
Joined: 29 Jun 2010, 14:41

Re: New boardgamer in town

Post: # 36590Post alia
08 Mar 2013, 10:22

MandrulDuce wrote:Zombie sunt o tema imbecila. Thus, americanilor le place.
Vampirii, alienii, orice altceva care NU este zombie e un teren mult mai bun de exploatat. Pentru ca poti crea personaje. Zombilacii nu gandesc. Nu vorbesc. Se misca incet si mananca encefale.
Iar legat de vampiri, Twilight este un roman scris de o femeie pentru femei. Nu sunt misogin. Cei care ma cunosc personal stiu ca nu imi sta in fire. Dar este foarte simplu. Se face apel la partea emotionala excesiv de mult. Pentru un barbat asta e rahat pur. Anyway, ceea ce vroiam sa zic este ca sub nici o forma nu mi se pare ca acest fenomen numit Twilight ar strica in vreun fel ideea de vampir.
Bine spus! mai putin partea cu femeile. Probabil mai realist era ceva de genul: " scris de o femeie pentru adolescente". Personal, nici macar nu asociez Twilight cu vampirii, n-au a face.

Wouldn't Hellsing make an awesome character?:D

Image

User avatar
26octombrie
King Meeple
King Meeple
Posts: 4163
Joined: 30 Aug 2012, 15:24
Custom Rank: Awesome Silly Bard

Re: New boardgamer in town

Post: # 36602Post 26octombrie
08 Mar 2013, 11:37

MandrulDuce wrote:Se face apel la partea emotionala excesiv de mult. Pentru un barbat asta e rahat pur.
n-am avut curiozitatea sa citesc chestia asta, mi s-a parut o prostie vazand cine o recomanda in jurul meu. Raportandu-ma la alte tampenii pe care am avut nenorocul sa le cetesc, trebuie sa spun: si pentru o femeie poate fi rahat pur :-)
Misogin ai putea fi considerat doar daca generalizezi nemeritat... ;)

User avatar
MandrulDuce
King Meeple
King Meeple
Posts: 1138
Joined: 26 May 2010, 23:01
Custom Rank: Dungeon Master

Re: New boardgamer in town

Post: # 36607Post MandrulDuce
08 Mar 2013, 11:44

Majoritatea femeilor au partea empatica dezvoltata (genetic) foarte bine si pot relationa cu o carte de genul. Eu am citit primele doua carti. De regula nu critic lucruri despre care nu stiu.
Am scris ca e o carte adresata femeilor pentru ca asa este. Ca nu 100% din femei pot considera aceasta serie de carti de calitate, perfect adevarat. Dar publicul tinta acolo este :) Nu cred ca se astepta sa fie bestseller si 80% din exemplare sa fie cumparate si citite de barbati.
Si da, alia are dreptate. Din publicul feminin sunt convins (la cum e scrisa cartea) ca cele mai multe cititoare au intre 14-20 ani.

Never play cat and mouse games if you're a mouse.
Life, like all games, becomes fun when one realizes it's just a game!

User avatar
26octombrie
King Meeple
King Meeple
Posts: 4163
Joined: 30 Aug 2012, 15:24
Custom Rank: Awesome Silly Bard

Re: New boardgamer in town

Post: # 36609Post 26octombrie
08 Mar 2013, 11:47

mda... cam ai dreptate, imi dau seama cam care e targetul... :roll:
da sa stii, empatia nu are ca o consecinta lectura de crapbooks :lol:

off-topic: pliiz, intra si tu pe documentul de Comarnic, sa inverzesti jocurile cu care vii. multam mult

Rautz

Re: New boardgamer in town

Post: # 36610Post Rautz
08 Mar 2013, 11:51

Bai trebuie neaparat sa pun diseara o poza cu tolba lui Mos Craciun, ca a deraiat discutia in zombilici si vampiri sclipitori :o

Pana atunci, un cadou de 8 Martie pentru doamne si domnisoare:

Image

Post Reply

Return to “Ultima cucerire”