New boardgamer in town

sa ne laudam cu noile achizitii
Forum rules
Ai pus mana pe un joc nou si asteptat? Imparte si cu noi fericirea ta, spune-ne despre el cateva cuvinte!
Post Reply
Rautz

Re: New boardgamer in town

Post: # 14386Post Rautz
11 Apr 2011, 14:27

Here we go again :!:

N-am rezistat decat o luna si am inceput iar

Am cumparat Dixit 2 si Lord of the Rings The Confrontation

Mai am 7 jocuri comandate si platite, 2 jocuri pe care le voi cumpara maine si cateva pe care am de gand sa le iau daca nu luna asta, luna viitoare

Dixit l-am jucat multicel si mi-a placut, am crezut ca luand 2-ul il voi juca si mai mult dar m-am inselat, parca erau mai expresive cartile din primul Dixit

from http://www.boardgamegeek.com/image/966206


from http://www.boardgamegeek.com/image/966207

User avatar
DanielIndru
King Meeple
King Meeple
Posts: 7065
Joined: 20 Dec 2010, 09:32
Custom Rank: Going Cardboard
Location: Timisoara
Contact:

Re: New boardgamer in town

Post: # 14389Post DanielIndru
11 Apr 2011, 15:18

Bahaus wrote:Here we go again :!:

N-am rezistat decat o luna si am inceput iar
Si eu am de gand sa ma abtin cateva luni dupa ultima serie de achizitii (despre care o sa vorbesc luna asta... candva) si sper sa am mai mult succes decat ai avut tu. :P
Sa le joci cu placere!

Rautz

Re: New boardgamer in town

Post: # 14401Post Rautz
11 Apr 2011, 23:05

Am intrat si eu in randul lumii si mi-am aranjat o ludoteca

Momentan mai am loc destul in ea, dar dupa cum am spus imi vor mai veni jocuri deci se va umple

Voi mai pune o poza cand e plina :D

from http://www.boardgamegeek.com/image/966533

Rautz

Re: New boardgamer in town

Post: # 14460Post Rautz
12 Apr 2011, 22:13

Am mai cumparat 2 jocuri

-Ticket to Ride: Switzerland l-am jucat o data online si mi-a placut; l-am luat sleevuit :P

-Roll Through the Ages momentan ne place foarte mult, undeva la 9/10, posibil sa devina putin mai plictisitor mai tarziu, nu stiu
Cum obisnuiam sa jucam zeci de jocuri de Yams, asta e o versiune cu tematica si mult mai rapida
Imi plac toate componentele, sunt simple si functionale

from http://www.boardgamegeek.com/image/967337

User avatar
MandrulDuce
King Meeple
King Meeple
Posts: 1138
Joined: 26 May 2010, 23:01
Custom Rank: Dungeon Master

Re: New boardgamer in town

Post: # 14474Post MandrulDuce
13 Apr 2011, 14:40

Cum ti se pare la RTTA timpul de joc? Eu am citit pe BGG ca ar fi cam prea scurt si ca nu apuci sa faci mare lucru. Motiv pentru care a iesit o versiune oficiala "variant" numita The Late Bronze Age pe site-u oficial care aduce cateva adaugiri si lungeste un pic timpul de joc. Astept pareri vis-a-vis de chestia asta pentru ca imi place ideea de joc insa un joc foarte scurt mi se pare plictisitor.

http://rollthroughtheages.com/latebronzeage.php - aici e varianta

Never play cat and mouse games if you're a mouse.
Life, like all games, becomes fun when one realizes it's just a game!

Rautz

Re: New boardgamer in town

Post: # 14475Post Rautz
13 Apr 2011, 14:58

Momentan am jucat doar 2 jocuri deci se prea poate sa-mi schimb parerea
Prima data cand am citit regulile m-am gandit si eu la fel, ca se termina mult prea rapid, 5 developments si gata?
Jucand insa jocul nu mi s-a mai parut deloc prea rapid, si conditia aia de castig face parte din strategie: de exemplu prietena mea s-a axat in primul joc pe goods -> developments scumpe. Eu faceam monumente astfel ca metoda de a contracara strategia ei a fost sa cumpar cele mai ieftine 5 developments.
Metoda de a forta rapid terminarea jocului e una din tactici deci te forteaza sa-ti adaptezi strategia in functie de acest aspect. Daca se inlatura acest aspect mi se pare ca devine prea similar cu alte jocuri in care la inceput aduni bani si bunuri cat mai multe ca spre sfarsitul jocului sa le transformi in VP

Il vom mai juca insa zilele acestea, il vom incerca si in 4 si vom incerca si variantele de pe BGG

User avatar
MandrulDuce
King Meeple
King Meeple
Posts: 1138
Joined: 26 May 2010, 23:01
Custom Rank: Dungeon Master

Re: New boardgamer in town

Post: # 14477Post MandrulDuce
13 Apr 2011, 15:51

Am inteles. Ms frumos pt impresii. Astept cu nerabdare cum ti se va parea varianta mai "lunga". Asta a fost insa si parerea mea initiala ca in vers late bronze age strangi bani pana pe final si atunci bagi tare pe puncte. Problema cu timpul mie insa din reguli mi se pare alta. Intr-adevar, pe partea de developements fortarea finalului de joc face parte din strategie. Problema pe care o vad eu e la jocul in 4 si nu sta in developements ci in monumente. Nu prea renteaza sa faci un monument daca stii ca nu-l vei termina primul. Primele 3 se fac foarte repede si raman 4. Daca isi alege fiecare cate unul pt a fi sigur ca ia max de puncte, atunci jocul se paote termina foarte repede, in special daca dai cu 7 zaruri.

Never play cat and mouse games if you're a mouse.
Life, like all games, becomes fun when one realizes it's just a game!

Rautz

Re: New boardgamer in town

Post: # 14480Post Rautz
13 Apr 2011, 16:38

Deja ai descris o groaza de ture: atat monumentele cat si constructia de orase(pentru a da cu mai multe zaruri) se fac cu workeri
La inceput incepi cu 3 zaruri deci nu e asa usor sa dai cu zarurile atatia workeri.
Sa zicem ca incepi sa bagi in orase ca turele viitoare sa ai mai multe zaruri, dar fiecare oras consuma mancare, deci va trebui sa incepi sa dai si 2-3 zaruri de mancare. Mai dai si zaruri cu scheletul, pe strategia cu workeri nu prea faci nimic cu bunurile, eventual mai cumperi 1-2 developmenturi ieftine.
Si speri ca toti ceilalti sa fi adoptat aceeasi strategie, altfel pana strangi tu atatia workeri de orase + 1 monument cineva face 5 developments si ti-a incheiat jocul

In varianta jocul a fost lungit la 7 developments tocmai pentru ca cel mai des se incheie jocul cu 5 developments, un joc in care se vor face toate monumentele cred ca va fi un joc lung, nu scurt

User avatar
MandrulDuce
King Meeple
King Meeple
Posts: 1138
Joined: 26 May 2010, 23:01
Custom Rank: Dungeon Master

Re: New boardgamer in town

Post: # 14482Post MandrulDuce
13 Apr 2011, 16:42

Perfect. Ms frumos pt raspunsuri. De-aia e bine sa joci un joc sau sa intrebi pe cineva care a jucat. Imi plac jocurile cu zarul si am suficiente jocuri fara asa ceva. Perioada urmatoare va fi dedicata jocurile de noroc ... obligatoriu cu zaruri.
Ms inca o data pt raspunsuri.

Never play cat and mouse games if you're a mouse.
Life, like all games, becomes fun when one realizes it's just a game!

Rautz

Re: New boardgamer in town

Post: # 14495Post Rautz
13 Apr 2011, 23:44

Am incercat azi si Ticket to Ride Switzerland si a fost putin mai anost decat ma asteptam. O sa-l mai incerc

LOTR Confrontation mi-a placut, prietenei i-a adus aminte de Dungeon Twister(care nu i-a placut) dar aici macar stia personajele. Nu e un joc rau dar nici un joc pe care sa-l joc prea des

Rautz

Re: New boardgamer in town

Post: # 14503Post Rautz
14 Apr 2011, 11:31

Au mai venit azi 3 noi jocuri

from http://www.boardgamegeek.com/image/968805

nightride

Re: New boardgamer in town

Post: # 14504Post nightride
14 Apr 2011, 11:39

Citadels e foarte bun :) il tocesc de nebun cu prietenii, hehe. Sa le folosesti sanatos!

User avatar
Chuckila
King Meeple
King Meeple
Posts: 5084
Joined: 31 Jan 2010, 02:30
Location: Cluj Napoca

Re: New boardgamer in town

Post: # 14505Post Chuckila
14 Apr 2011, 12:34

Hehehe. Vezi cum difera gusturile? :) Pentru mine CItadels este unul din putinele jocuri pe care le-as refuza sa la joc in grup mai mare. Pur si simplu nu imi face absolut nici o placere in a-l juca.

Varianta de 2 jucatori insa mi se pare buna. Insa nu destul de buna sa ma faca sa tin jocul.

nightride

Re: New boardgamer in town

Post: # 14506Post nightride
14 Apr 2011, 12:41

in 2 mi se pare oarecum anost :) iti dai seama aproximativ usor ce carti are adversarul si isi pierde din farmec asa. l-am jucat in 4 si mi s-a parut mult mai interesant. o sa incercam in 6 sau 7 curand, sunt foarte curios cum se simte asa :)

bogdanpocol

Re: New boardgamer in town

Post: # 14508Post bogdanpocol
14 Apr 2011, 12:53

si eu zic ca citadels e un joc bunicel dar nici saboteour nu e rau, mai ales daca il joci in nr maxim de jucatori si daca sunt si orgoliosi printre ei o sa razi mult, mult, mult.....

Rautz

Re: New boardgamer in town

Post: # 14634Post Rautz
19 Apr 2011, 19:24

Ca o completare la Roll Through the Ages, e dragut jocul, in continuare imi place dar e cam prea mult de noroc(cel putin varianta scurta)
La un joc ca Yams-ul norocul e oarecum mitigat de durata lunga a jocului, pe cand aici n-ai timp sa recuperezi

Oricum, pentru un joc micut pe care-l joci in 10 minute e foarte bun

Rautz

Re: New boardgamer in town

Post: # 14668Post Rautz
22 Apr 2011, 14:38

A sosit primul din cele 3 pachete pe care le mai am comandate
2 jocuri frumoase dar care nu se mai gasesc pe la noi, am comandat de pe BGG din Germania si mi-au ajuns relativ repede (10 zile de la comanda), la usa
Jocurile sunt in germana dar sunt independente de limba

from http://www.boardgamegeek.com/image/975254

Rautz

Re: New boardgamer in town

Post: # 14685Post Rautz
24 Apr 2011, 11:17

Hmmm incep sa devin dezamagit de Twilight Struggle, am ajuns la un stadiu in care suntem de valori apropiate si cine joaca cu rusii castiga
Si mai mult deja sunt destul de multe jocuri in care zarul e mai mult decat frustrant, doar prima tura daca dai 1 la coup in Iran iar adversarul da 6 deja ti-a cucerit jumate de Middle East+jumate de Asia.
Planifici ca lumea toata mana iar apoi dai 6 la Space Race si 1 la Coup, iti piere tot cheful

Nu sunt deloc genul de om care sa dea vina pe noroc cand castiga/pierde, inteleg foarte bine fenomenul dar ce pot sa spun e ca e mai mult noroc decat mi se parea la inceput. Norocul cartilor e mitigat usor, simt ca inteleg jocul suficient cat sa minimizez pierderile care survin cu o mana slaba, dar in fata zarului n-am sansa.

criss

Re: New boardgamer in town

Post: # 14689Post criss
24 Apr 2011, 14:18

E pacat sa scrii toate astea pe acest thread, exista cite un topic pentru fiecare joc, precum TS.

User avatar
Chuckila
King Meeple
King Meeple
Posts: 5084
Joined: 31 Jan 2010, 02:30
Location: Cluj Napoca

Re: New boardgamer in town

Post: # 14694Post Chuckila
24 Apr 2011, 20:21

Cand iti spuneam ca jocul e biased spre rusi, la jucatori de valori aproximativ egale, mi-ai dat contra-argumentul ca ai castigat de cateva ori cu americanii. Nu am vrut sa te contrazic. Eram convins ca este doar o chestie temporara, pana descoperiti cartile din joc si intelegeti ambii modul in care decurge jocul atat din punctul de vedere al rusilor, car si al americanilor. Jocul e impartit in 2 faze relativ mari - in prima, pana vin cartile din Late War (chiar si unele potentiale maini puternice din Mid War) americanii joaca la "damage control". Pe final, trec ei in control dictand ritmul si rusii intra la minimizarea pierderilor. Dar din pacate, cateva maini proaste pentru american in fazele finale sunt mult mai dezastruoase la stabilirea castigatorului, decat acelasi numar de maini proaste pentru rusi la inceputul partidei.

Sincer, eu nu as mai juca TS fara cele 2 Influence aditionale pentru US: 1 in Iran si inca 1 in Europa de West - asta face atat Italia cat si Iran-ul, principalele tinte de coup in faza initiala, mai greu de spart. Chiar si asa USSR sunt putin mai puternici (mai ales daca le iasa coup-ul in Iran la inceputul jocului), insa in loc sa castige 2 jocuri din 3, castiga aprox 55% din jocuri. Statistica facuta pe 3 ligi ITSL, deci probabil 3-400+ partide intre jucatori de "turneu".

Incercati asa, e o schimbare minora care pentru noi a facut minuni. Aveam acelasi sentiment inainte de introduce +2 IP - rusii sunt overpowered. Dupa, chiar daca rusii au mai castigat, au trebuit sa se intrebuinteze serios, mai ales pe final. Si daca nu reuseste coup-ul initial, plus o mana in care sa nu fie 4OP cards la rus, deja echilibreaza startul partidei destul de placut (pentru american) si rusii trebuie sa devina putin mai "sneaky".

Ca si sfat: nu renunta asa de usor la TS. Are avantajul ca poti sa il balansezi. Daca incercati +2 (varianta de baza, fara cartile "extra" din Deluxe) si nici asa nu sunteti multumiti, mai exista destule alte "variante". Eu am gasit asta ca fiind cea mai usoara metoda de a aduce jocul in zona multumitoare pentru americani. Si de ce nu, puteti gasi chiar si voi cateva schimbari micute pe la inceputul jocului, care sa va echilibreze partidele.

Post Reply

Return to “Ultima cucerire”