D&D: Jarul Zorilor

Post Reply
User avatar
imba
King Meeple
King Meeple
Posts: 836
Joined: 18 Jul 2010, 04:15
Location: Bucuresti
Contact:

Re: D&D: Jarul Zorilor

Post: # 12600Post imba
28 Feb 2011, 16:47

[Furbal]
Stealth 9 + Dice Roll 5 =14


Cam mic, doar poate sunt si ei sub influenta bauturilor alcoolice si nu ma vad ca doar sunt marinari..

User avatar
MandrulDuce
King Meeple
King Meeple
Posts: 1138
Joined: 26 May 2010, 23:01
Custom Rank: Dungeon Master

Re: D&D: Jarul Zorilor

Post: # 12603Post MandrulDuce
28 Feb 2011, 16:52

Profitand de neatentia marinarilor (ocupati sa-l imobilizeze pe Durion), halflingul Furbal reuseste sa se strecoare in spatele grupului. Cand cei sase isi indreapta atentia si armele catre camarazii sai, Furbal este in spatele celor doi capitani, exact langa Durion.

In acest moment incepe combat-ul. Este randul lui Furbal sa aleaga ce va face.
Last edited by MandrulDuce on 28 Feb 2011, 18:15, edited 1 time in total.

Never play cat and mouse games if you're a mouse.
Life, like all games, becomes fun when one realizes it's just a game!

User avatar
imba
King Meeple
King Meeple
Posts: 836
Joined: 18 Jul 2010, 04:15
Location: Bucuresti
Contact:

Re: D&D: Jarul Zorilor

Post: # 12608Post imba
28 Feb 2011, 17:10

[Furbal]
Inarmat cu nervi de otel si cu unul dintre cutitele mele, ma furisez pana in spatele unuia dintre marinarii aia suparati cu maciucile si incerc sa ii iau beregata in liniste.

Sneak Attack
Dice Roll 12+ 5 Dagger + 2 CA = 19
Damage: Basic Melee Damage (1 + 4 Dice Roll) + Sneak Attack (5 + 2)= 12
Last edited by imba on 28 Feb 2011, 17:52, edited 3 times in total.

User avatar
MandrulDuce
King Meeple
King Meeple
Posts: 1138
Joined: 26 May 2010, 23:01
Custom Rank: Dungeon Master

Re: D&D: Jarul Zorilor

Post: # 12610Post MandrulDuce
28 Feb 2011, 17:17

[DM]: Pentru ca erai in spatele celor doi barbati, aceasta runda este "surprise round". (se incadreaza la target is unaware of your presence). Din acest motiv, cei doi capitani nu pot sa te atace runda aceasta. Suplimentar, mai adaugi +2 pe langa modifieru normal pentru ca ai COMBAT ADVANTAGE. Am uitat sa mentionez in post-ul anterior imi cer scuze. De asemenea, imediat ce rulati att va rog sa rulati si dmg-ul ca sa nu stam sa va anunt eu daca ati nimerit sau nu si sa facem 20000 de posturi.
Last edited by MandrulDuce on 28 Feb 2011, 18:16, edited 1 time in total.

Never play cat and mouse games if you're a mouse.
Life, like all games, becomes fun when one realizes it's just a game!

User avatar
MandrulDuce
King Meeple
King Meeple
Posts: 1138
Joined: 26 May 2010, 23:01
Custom Rank: Dungeon Master

Re: D&D: Jarul Zorilor

Post: # 12618Post MandrulDuce
28 Feb 2011, 17:59

Cei doi capitani vor fi capitanul 1 si capitanul 2. Ceilalti nu sunt numerotati.

In timp ce Furbal lanseaza atacul, Durion il priveste disperat si chiar in momentul in care halfling-ul trece pe langa el, cu un zambet malitios pe fata, Durion se foieste si mai tare incercand sa murmure ceva.
Luat prin surprindere, Capitanul 1 incaseaza lovitura lui Furbal din plin si pierde 12 puncte de viata.

Este randul capitanilor. [DM]: Reamintesc, cei doi sunt "unaware of Furbal's presence" deci nu il pot ataca runda aceasta.

Ambii capitani se indreapta spre micutul Leroy, crezand ca acesta este tinta cea mai usoara. Isi rotesc fioros maciucile deasupra capului si lovesc cu sete spre luptatorul dwarf, sperand sa il trimita pe lumea cealalta. Cele doua maciuci insa fiscuiesc cu putere aerul, dar una din ele rateaza iar cealalta se loveste de scutul lui Leroy si ricoseaza violent.

Este randul marinarilor.

Siderati de puterea si darzenia micutului Leroy si enervati peste masura, cei patru se arunca intr-o sarja nebuna asupra dwarf-ului. Leroy pareaza gratios primele doua lovituri, insa este descoperit in fata celorlalt si incaseaza doua lovituri in spate. [DM]:Leroy pierde 8 puncte de viata.

Este randul lui
Leroy

Never play cat and mouse games if you're a mouse.
Life, like all games, becomes fun when one realizes it's just a game!

Rautz

Re: D&D: Jarul Zorilor

Post: # 12621Post Rautz
28 Feb 2011, 19:25

[Leroy]

Neintelegand pe deplin situatia, socat probabil din cauza damageului primit, inchid ochii si lovesc cu sete

Dice roll(20) 11 +6(maul)=17
Damage: Dice roll(6) 6 + Dice roll(6) 5 + 3=14


Am deschis ochii ca sa aflu surprins ca...

User avatar
MandrulDuce
King Meeple
King Meeple
Posts: 1138
Joined: 26 May 2010, 23:01
Custom Rank: Dungeon Master

Re: D&D: Jarul Zorilor

Post: # 12627Post MandrulDuce
28 Feb 2011, 21:26

[DM]...nu ti-ai ales targetul :D. Capitan 1, capitan 2, sau unul din marinari?


L.E. IGNORATI ACEST POST. CITITI DE LA URMATORUL MEU POST INCOLO
Last edited by MandrulDuce on 28 Feb 2011, 23:07, edited 1 time in total.

Never play cat and mouse games if you're a mouse.
Life, like all games, becomes fun when one realizes it's just a game!

criss

Re: D&D: Jarul Zorilor

Post: # 12634Post criss
28 Feb 2011, 23:01

Leroy a inchis ochii deci lovitura lui il nimereste la intimplare pe... (DM hotaraste). :)

User avatar
MandrulDuce
King Meeple
King Meeple
Posts: 1138
Joined: 26 May 2010, 23:01
Custom Rank: Dungeon Master

Re: D&D: Jarul Zorilor

Post: # 12637Post MandrulDuce
28 Feb 2011, 23:06

[DM]Thx criss. Nu m-am gandit la asta. It does make a lot of sense.

....descizi ochii ca sa afli surpins ca unul dintre marinari este cazut la pamant. Mai mult ca sigur nu mai poate lupta. Nu iti dai seama daca mai respira sau nu, insa observati in acest moment ca de fapt marinarii (nu si capitanii) sunt niste batausi ordinari (minions).

Vraciule, a venit randul tau! Au mai ramas 3 marinari si cei doi capitani. Capitan 1 a fost ranit mai devreme, iar Capitan 2 are viata full. Poti sa te misti sa ataci melee, sa ataci de la distanta, sau sa-ti folosesti una din abilitati!(as a reminder)


Cand atacati creaturi de tip minions, ca in cazul de fata (marinarii), nu este nevoie sa mai rulati damage. Orice lovitura care nu rateaza ii omoara.

Never play cat and mouse games if you're a mouse.
Life, like all games, becomes fun when one realizes it's just a game!

nuk3r

Re: D&D: Jarul Zorilor

Post: # 12642Post nuk3r
28 Feb 2011, 23:42

[Vraciul]
Cea mai proasta combinatie: niste betivi plini de hormoni si un purtatont de vorbe . Mai bine mergeam linistit la han.
Ma tin la distanta prieteni si daca e cazul va tin spatele. In ce saracie de buzunar mi-am pus sagetile alea de Arbaleta!? ... aha .. uite-le
Dice roll= 18 + 2 (crossbow)
Damage = 6

Ia de aici capitane, ca in tine nu a dat nimeni. Chiar daca mi-a placut cum l-ati legat pe Durion, maciuca aia in cap m-a cam deranjat ... nu dai tu asa in oameni la pamant.

User avatar
MandrulDuce
King Meeple
King Meeple
Posts: 1138
Joined: 26 May 2010, 23:01
Custom Rank: Dungeon Master

Re: D&D: Jarul Zorilor

Post: # 12644Post MandrulDuce
28 Feb 2011, 23:49

Lovitura de arbaleta il loveste pe al doilea capitan. Din pacate, sageata se infige in umar. Capitan2 scoate un racnet violent, mai mult nervos decat de durere.

[DM]In acest moment, Durion va face un Strength check pentru a slabi legaturile.

As a short reminder. Daca in orice moment vreti sa va consultati sa discutati ce vreti sa faceti mai departe, cum ar fi mai bine din punct de vedere tactic sa abordati un encounter, chiar si in timp de combat, va rog sa o faceti. Nu trebuie fiecare dintre posturile voastre sa fie la obiect. Roll dice, see if u hit. Puteti da sfaturi, cere sfaturi, discuta strategii. Mai putin in cazul in care nu exista niste circumstante speciale, ca cea de fata, unde Durion, din cauza ca este legat la gura, nu poate vorbi.

Never play cat and mouse games if you're a mouse.
Life, like all games, becomes fun when one realizes it's just a game!

acidutzu

Re: D&D: Jarul Zorilor

Post: # 12659Post acidutzu
01 Mar 2011, 07:08

[Durion]

Avand un cucui de toata frumusetea, HP 23/27, Durion incerca sa scape din stransoarea franghiei.

Numai sa scap de aici si le arat eu noduri marinaresti pe spate.

Cu coltii ca niste mici pumnale rodea calusul.

Str check - (1d20+4)[19]

Daca nu reusesc macar imi mai incalzesc putin muschii ca lunga a mai fost calatoria asta.
Last edited by acidutzu on 01 Mar 2011, 15:19, edited 1 time in total.

User avatar
MandrulDuce
King Meeple
King Meeple
Posts: 1138
Joined: 26 May 2010, 23:01
Custom Rank: Dungeon Master

Re: D&D: Jarul Zorilor

Post: # 12661Post MandrulDuce
01 Mar 2011, 07:17

Stradaniile lui Durion nu sunt zadarnice. Stransoarea se slabeste, iar calusul cedeaza sub coltii tanarului dragonborn.

Furbal este randul tau!

Never play cat and mouse games if you're a mouse.
Life, like all games, becomes fun when one realizes it's just a game!

nuk3r

Re: D&D: Jarul Zorilor

Post: # 12667Post nuk3r
01 Mar 2011, 09:43

[Vraciul]

Furballlllllll, hai scumpule ca incep sa ma enerveze neavenitii astia. Poate mai apucam si noi sa bem o butelca de vin.

User avatar
imba
King Meeple
King Meeple
Posts: 836
Joined: 18 Jul 2010, 04:15
Location: Bucuresti
Contact:

Re: D&D: Jarul Zorilor

Post: # 12708Post imba
01 Mar 2011, 12:37

[Furbal]

Uimit ca dusmanul meu mai sta in picioare dupa ce i-am aplicat acea lovitura periculoasa, decid sa mai il atac o data.

DeftStrike
Attack: Diceroll 13 + 8 Modifier = 21 vs AC capitan 1
Damage: 4 + 3 Dice Roll = 7


Iau pumnalul, sar spre el si lovesc cu sete...

User avatar
MandrulDuce
King Meeple
King Meeple
Posts: 1138
Joined: 26 May 2010, 23:01
Custom Rank: Dungeon Master

Re: D&D: Jarul Zorilor

Post: # 12721Post MandrulDuce
01 Mar 2011, 14:51

Cutitul loveste din plin, implantandu-se intre coastele capitanului. Acesta racneste cu putere si se prabuseste pentru moment in genunchi. Se ridica la loc, insa este clar ca este grav ranit

[DM]: Capitan 1 este bloodied. Bloodied inseamna ca sangereaza din abundenta, iar Punctele lui de viata sunt reduse la cel mult jumatate din viata initiala.

Never play cat and mouse games if you're a mouse.
Life, like all games, becomes fun when one realizes it's just a game!

User avatar
MandrulDuce
King Meeple
King Meeple
Posts: 1138
Joined: 26 May 2010, 23:01
Custom Rank: Dungeon Master

Re: D&D: Jarul Zorilor

Post: # 12722Post MandrulDuce
01 Mar 2011, 15:01

Este randul capitanilor.

Capitan 1 il va ataca pe micutul halfling.

Ranit si nervos, Capitan1 se intoarce catre micutul halfling care i-a facut atatea probleme. Isi ridica maciuca si loveste cu sete. Furbal incearca sa se fereasca, dar nu reseste pe deplin. Este lovit in picior. [DM]Furbal pierde 2 puncte de viata.

Capitan2 il va ataca tot pe
Leroy

Inca uluit de faptul ca micutul dwarf reuseste sa le tina piept desi este inconjurat, Capitan2 isi roteste maciuca punandu-si toata forta si speranta in aceasta lovitura. La fel ca si data trecuta insa, apararea lui Leroy se dovedeste a fi de nestrapuns. Atacul esueaza iar micul dwarf ii ranjeste batjocoritor din spatele scutului.

Este randul marinarilor (cei 3 ramasi)

Toti 3 il vor ataca pe Leroy

Trei bate sficuiesc violent aerul si lovesc simultan. De aceasta data insa dwarf-ul este atent si reuseste sa eschiveze doua dintre lovituri, parand-o elegant pe a treia cu scutul.

Este randul lui Leroy
Last edited by MandrulDuce on 01 Mar 2011, 15:02, edited 1 time in total.

Never play cat and mouse games if you're a mouse.
Life, like all games, becomes fun when one realizes it's just a game!

nuk3r

Re: D&D: Jarul Zorilor

Post: # 12724Post nuk3r
01 Mar 2011, 15:02

[Vraciul]

Ce lovituri ai Furbal ... hide and strike. Uuuuauuu

User avatar
imba
King Meeple
King Meeple
Posts: 836
Joined: 18 Jul 2010, 04:15
Location: Bucuresti
Contact:

Re: D&D: Jarul Zorilor

Post: # 12725Post imba
01 Mar 2011, 15:04

[Furbal]

Shhh ca le atragi atentia!

acidutzu

Re: D&D: Jarul Zorilor

Post: # 12727Post acidutzu
01 Mar 2011, 15:19

[Durion]

Poate ii puteti ghida spre port. Am eu un plan daca ajung aproape de apa. Shhhhh!

Post Reply

Return to “Play by Forum”