D&D: Jarul Zorilor

Post Reply
nuk3r

Re: D&D: Jarul Zorilor

Post: # 12728Post nuk3r
01 Mar 2011, 15:21

[Vraciul]
Leroy .. cum stai cu viata? Vrei sa incerc sa iti dau un heal?

Rautz

Re: D&D: Jarul Zorilor

Post: # 12730Post Rautz
01 Mar 2011, 15:57

[Leroy]

Ma simt putin slabit, asa cam la trei sferturi din putere, dar nu trebuie sa arat slabiciune...

Eu? N-am nici pe naiba, tine-ti healurile pentru tine. Am fost mai grav ranit decat atat jucandu-ma cu copiii

Desi il simt pe unul din capitani ranit, vreau intai sa scap de marinarii enervanti, am citit eu intr-o carte mai demult de niste tactici de lupta de Cleave, asa ca incerc sa vad daca-mi functioneaza.
Ii iau in vizor pe marinarul 1 si pe marinarul 2 si dau cu sete cu ghioaga in primul:

Dice Roll(20) 3 + 6 =9 vs ?
Hit Dice Roll(6) 6 + Dice Roll(6) 5 + 3 = 14

User avatar
MandrulDuce
King Meeple
King Meeple
Posts: 1138
Joined: 26 May 2010, 23:01
Custom Rank: Dungeon Master

Re: D&D: Jarul Zorilor

Post: # 12731Post MandrulDuce
01 Mar 2011, 16:20

Lovitura ta coboara cu putere asupra unuia dintre marinari, dar acesta reuseste sa se fereasca.

[DM]E randul lui Vraciul
Cleave attack:
Cleave attack (pentru restul) functioneaza astfel: Targeteaza o creatura, se ruleaza atac, daca nimereste, se da damage 2d6+3 si un inamic adiacent primeste 3 dmg. Dk nu nimerste, nu se da nici atacul cleave. Conditia e pusa la "HIT" si nu la "Attack"

Never play cat and mouse games if you're a mouse.
Life, like all games, becomes fun when one realizes it's just a game!

nuk3r

Re: D&D: Jarul Zorilor

Post: # 12737Post nuk3r
01 Mar 2011, 17:55

[Vraciul]
Dar marinarii astia nu stiu de gluma, haideti sa le dam o lectie


Attack: Dice roll = 2 + 2 = 4 vs marinarul cel mai apropiat de Leroy
Damage: 6

Grrrr, ce rece e briza asta.

User avatar
MandrulDuce
King Meeple
King Meeple
Posts: 1138
Joined: 26 May 2010, 23:01
Custom Rank: Dungeon Master

Re: D&D: Jarul Zorilor

Post: # 12738Post MandrulDuce
01 Mar 2011, 18:00

Vraciul isi potriveste arbaleta si trage din nou. O rafala de vant neasteptata schimba traiectoria sagetii...nu mult insa suficient cat sa o faca sa-si rateze tinta. Imediat ce sageata trece suierand pe langa urechea stanga a marinarului, acesta isi intoarce privirea spre Cleric si ii arunca o privire inciudata, dezvelindu-si dintii intr-un ranjet grotesc.

Este randul lui Durion

Skill Check STR:
In cazul in care vei mai incerca un Check de Strength si vei reusi, vei fi eliberat din stransoare si runda viitoare vei participa la lupta!

Never play cat and mouse games if you're a mouse.
Life, like all games, becomes fun when one realizes it's just a game!

acidutzu

Re: D&D: Jarul Zorilor

Post: # 12740Post acidutzu
01 Mar 2011, 18:07

[Durion]

Durion incearca sa scape dar cu cat se zbate mai mult, cu atat nodurile se strang mai tare

STR check - (1d20+4)[5]

User avatar
MandrulDuce
King Meeple
King Meeple
Posts: 1138
Joined: 26 May 2010, 23:01
Custom Rank: Dungeon Master

Re: D&D: Jarul Zorilor

Post: # 12742Post MandrulDuce
01 Mar 2011, 18:17

Durion, tanarul dragonborn temperamental se lupta din rasputeri sa scape din stransoare, nerabdator sa intre in lupta pentru a se razbuna. Din pacate, cu cat se zbate mai tare si devine mai furios, cu atat este mai slabit si mai deznadajduit. Se pare ca marinarii au ales bine acel tip de funie groasa, iar nodurile lor marinaresti sunt destul de iscusit facute, daca reusesc sa nu cedeze in fata fortei dezlantuite a unui dragonborn. Oare chiar nu poate face nimic in fata unor afurisite de funii?

[DM]Facem ce facem si ne intoarcem la Furbal

Never play cat and mouse games if you're a mouse.
Life, like all games, becomes fun when one realizes it's just a game!

User avatar
imba
King Meeple
King Meeple
Posts: 836
Joined: 18 Jul 2010, 04:15
Location: Bucuresti
Contact:

Re: D&D: Jarul Zorilor

Post: # 12743Post imba
01 Mar 2011, 18:31

[Furbal]

Suparat ca nu reuseste sa omoare nici macar un capitan, ia cutitasul si incearca sa ii taie sforile lui Durion. Poate totusi nu ma loveste o maciuca dupa cap pentru ca il salvez pe paladinu asta nervos.. Vraciule, sper ca ai vraja de vindecare pregatita pentru focosul paladin.

nuk3r

Re: D&D: Jarul Zorilor

Post: # 12747Post nuk3r
01 Mar 2011, 19:02

[Vraciul]
Vraja e pregatita, dar nu cred ca el este cel mai vulnerabil acum.

User avatar
MandrulDuce
King Meeple
King Meeple
Posts: 1138
Joined: 26 May 2010, 23:01
Custom Rank: Dungeon Master

Re: D&D: Jarul Zorilor

Post: # 12748Post MandrulDuce
01 Mar 2011, 19:03

Desi afurisitele sfori i-au dat batai de cap paladinului, cutitul lui Furbal le strapunge cu usurinta. Durion este pregatit de sa intre in lupta.

Randul capitanilor.

Furios, cu sange curgandu-i din umar si cu o mana tinandu-se de coaste, Capitan1 isi flutura haotic maciuca incercand sa-l loveasca pe micutul Furbal. Orbit de manie si incetinit de multiplele rani, Capitan1 nu reuseste decat sa loveasca pamantul in locul din care abilul Furbal sarise deja de mult.

Capitan2 isi continua vendetta deja personala cu darzul Leroy. Se opinteste din toti muschii si loveste naprasnic. Se aude un zgomot ca un tunet, insa, spre mirarea capitanului si a marinarilor, si spre fericirea grupului de aventurieri, scutul lui Leroy isi face datoria din nou.

Randul marinarilor

Vazand ca Leroy este in continuare de neclintit, cei trei marinari isi pregatesc batele pentru o noua sarja ofensiva, hotarati ca de aceasta data sa-l trimita pe afurisitul ala mic direct la Bahamut. Exact cand cei trei barbati se pregatesc sa loveasca, unul din ei observa silueta masiva a lui Durion ridicandu-se de jos, legaturile taiate. Ochii paladinului sunt ca doua vapaie de foc, iar cautatura sa cere razbunare. Este evident ca nu se va opri pana nu va face varsare de sange. Marinarul le atrage atentia si cei trei il lasa pe moment pe razboinicul dwarf in pace si se indreapta cu pasi mari spre dragonborn, sperand sa-l doboare cat inca este ametit. Cele trei bate lovesc ca una, insa paladinul opreste doua din bate cu mainile goale, lasandu-se insa astfel descoperit unei a treia lovituri, care il nimereste in piept. [DM] Pierzi 4 puncte de viata.

Este randul lui
Leroy

Never play cat and mouse games if you're a mouse.
Life, like all games, becomes fun when one realizes it's just a game!

acidutzu

Re: D&D: Jarul Zorilor

Post: # 12749Post acidutzu
01 Mar 2011, 19:16

[Durion]

Mi-au zgariat emblema neispravitii astia. O sa le dau eu zgarieturi imediat.

Zicand astea isi scoase palosul si intra in lupta.

User avatar
imba
King Meeple
King Meeple
Posts: 836
Joined: 18 Jul 2010, 04:15
Location: Bucuresti
Contact:

Re: D&D: Jarul Zorilor

Post: # 12751Post imba
01 Mar 2011, 19:27

[Furbal]

Sper ca Durion o sa dea macar un vin pentru asta dupa ce ii capacim pe marinarii astia...

nuk3r

Re: D&D: Jarul Zorilor

Post: # 12754Post nuk3r
01 Mar 2011, 19:58

Vraciul
Eu cred ca o sa dea o vina ca nu l-am ajutat din prima.

Rautz

Re: D&D: Jarul Zorilor

Post: # 12756Post Rautz
01 Mar 2011, 20:34

[Leroy]
Va scap eu de unul din neispravitii astia!


Lansez un Reaping Strike spre Marinarul1

Roll(1d20)+6:
6,+6
Total:12


Hit
Roll(2d6)+3:
3,1,+3
Total:7

acidutzu

Re: D&D: Jarul Zorilor

Post: # 12757Post acidutzu
01 Mar 2011, 20:45

[Durion]

Cateva monede de un vin in taverna tot vom gasi noi prin buzunarele lor.

User avatar
MandrulDuce
King Meeple
King Meeple
Posts: 1138
Joined: 26 May 2010, 23:01
Custom Rank: Dungeon Master

Re: D&D: Jarul Zorilor

Post: # 12764Post MandrulDuce
01 Mar 2011, 22:48

Leroy reuseste un atac surprinzator si iscusit asupra unuia dintre marinari. O lovitura inceata cu ghioaca isi rateaza tinta, iar marinarul izbucneste in ras "Cu un atac ca asta nu vei reusi sa ma atingi in veci". Nervozitatea aparenta a dwarfului se transforma intr-un zambet strengar, iar in acelasi moment o lovitura laterala fulgeratoare il arunca pe marinar doi metri in spate, trantindu-l violent pe jos. Marinarul isi pierde cunostinta si este scos din lupta.

Este randul lui Vraciul

Never play cat and mouse games if you're a mouse.
Life, like all games, becomes fun when one realizes it's just a game!

Rautz

Re: D&D: Jarul Zorilor

Post: # 12765Post Rautz
01 Mar 2011, 23:29

[Leroy]
Mandru ca am reusit sa dobor al doilea adversar iau o gura de vin dintr-o butelcuta aruncata de Furbal (oare de unde o fi luat-o?)

nuk3r

Re: D&D: Jarul Zorilor

Post: # 12805Post nuk3r
02 Mar 2011, 13:48

[Vraciul]
Nu scapi tu de mine asa usor stirbule...

Imi reped privirea spre ultimul meu adversar si ma bucur ca am arbaleta, nu as mai avea antrenamentul sa folosesc un arc, tragggggg
Dice roll 18 + 2
Dmg 3

User avatar
MandrulDuce
King Meeple
King Meeple
Posts: 1138
Joined: 26 May 2010, 23:01
Custom Rank: Dungeon Master

Re: D&D: Jarul Zorilor

Post: # 12815Post MandrulDuce
02 Mar 2011, 14:20

Hotarat sa faca uitata acea ultima ratare, Vraciul trage din nou si reuseste sa doboare unul din marinari.

Au mai ramas Capitan1(bloodied), Capitan2 si un marinar. Este randul lui Durion

Never play cat and mouse games if you're a mouse.
Life, like all games, becomes fun when one realizes it's just a game!

acidutzu

Re: D&D: Jarul Zorilor

Post: # 12824Post acidutzu
02 Mar 2011, 15:01

[Durion]

Durion intra in lupta lovindu-l pe Capitan1 cu Valiant Strike

attack - (1d20+7)[9] mai adaug +2 daca sunt si ceilalti inamici langa mine sau macar +1 pentru ca sigur marinarul e langa mine ca doar m-a lovit.
damage- (1d8+4)[7]

Apoi il striga spre Capitan2: Vino si lupta cu unu pe masura ta!

Minor action - Divine Challenge (Capitan2 are -2 la atac si ia 6 damage daca nu ma ataca pe mine)

Post Reply

Return to “Play by Forum”