PBEM sau Live Play cu VASSAL

Post Reply
compadrededios

PBEM sau Live Play cu VASSAL

Post: # 68750Post compadrededios
02 Apr 2016, 10:24

Salutare tuturor,

Folosesc VASSSAl de ceva timp si as dori sa vad daca se poate si cu jucatori romani :-). Am experienta cu urmatoarele sisteme de joc : Hannibal: Rome vs Carthage, Twilight Strugle, COIN series de la GMT ( Andeean Abyss si Fire in the Lake pana acum ), No retreat! The russian front, Conflict of Heroes: Awakening the Bear si Memoir 44 ( impreuna cu alte sisteme similare). As mai dori de asemenea sa invat Paths of Glory si Here i stand ( care ar fi ideal sa il joc cu inca 6 persoane). In general imi plac wargames-urile si sunt dispus sa invat sisteme noi cu conditia sa nu supar pe nimeni in proces :-). Pot juca PBEM folosind Dropbox sau Live doar in weekend iar de obicei la PBEM pot da cel putin 1 reply/zi. In speranta ca cineva mai verifica aceasta sectiune a forumului va rog sa imi dati un reply la post sau un PM in cazul in care sunteti interesati.

P.S. Sunt foarte newbie friendly deci in cazul in care iti doresti sa joci PEBM (sau habar nu ai ce inseamna abreviatia) sau Live folosind VASSAl sunt dispus sa te invat de la zero tot ce trebuie sa sti.

Toate cele bune,
Compadre

User avatar
Haddeo
King Meeple
King Meeple
Posts: 2343
Joined: 28 Dec 2015, 18:59
Location: Bucuresti

Re: PBEM sau Live Play cu VASSAL

Post: # 68760Post Haddeo
02 Apr 2016, 22:13

Eu as incerca, n-am mai jucat Pbem pana acum deci sunt noob :). Am jucat Poat : Twilight Struggle, Conflict of Heroes, Memoir 44 ... dar putine partide si acum ceva vreme, i need refreshers :)

P.S. Poat = Play on a table
But what if they are creating the disaster within themselves?
Things are OK now but I never know when it's going to change.

compadrededios

Re: PBEM sau Live Play cu VASSAL

Post: # 68764Post compadrededios
03 Apr 2016, 22:57

Super,
Vassal e o metoda foarte eficienta atat pentru a incerca jocuri noi cat si pentru a te conecta cu alti jucatori din toata lumea. PBEM nu merge chiar la toate tipurile de boardgames ci mai mult la wargames sau card driven games dar joc si Betrayl on the house on the hill PBEM deci se poate. Hai sa incercam un Memoir, vedem cum iti place si mergem de acolo mai departe. Putem incerca si un Twilight daca vrei. So name your poison si da-mi o adresa de mail pe PM sa incepem de acolo. Scoate-ti Vassal-ul, uita-te putin peste program, scoate modulul de memoir44 (cel simplu fara extensii) si zi-mi ce crezi. Daca ai chef de alt joc sunt deschis la sugestii :-). Astept atunci PM de la tine si mergem mai departe de acolo.
Ar fi super daca am putea creea o comunitate care sa joace folosind Vassal atat PBEM cat si Live play pt ca sincer e cel mai apropiata variana de Poat si e un mod fain de a unii oameni pasionati de aceasi chestie ( in cazul meu sunt wargamurile... alea lungi...:-))) )
Toate cele bune,
Compdre

User avatar
Haddeo
King Meeple
King Meeple
Posts: 2343
Joined: 28 Dec 2015, 18:59
Location: Bucuresti

Re: PBEM sau Live Play cu VASSAL

Post: # 68766Post Haddeo
04 Apr 2016, 09:52

Eu am si licenta de Tabletop simulator pe steam, plus ca exista si aplicatie speciala pt Memoir '44 pe steam, free to play pana cand iti consumi creditele.
Si pentru twilight struggle se struggluiesc astia de un car de vreme sa scoata o aplicatie pe steam :)
Dar incercam cu Vassal, instalez diseara si te anunt.
But what if they are creating the disaster within themselves?
Things are OK now but I never know when it's going to change.

User avatar
Keyser
King Meeple
King Meeple
Posts: 1111
Joined: 12 May 2011, 00:20

Re: PBEM sau Live Play cu VASSAL

Post: # 69181Post Keyser
18 Apr 2016, 01:14

Haddeo wrote: Si pentru twilight struggle se struggluiesc astia de un car de vreme sa scoata o aplicatie pe steam :)
A aparut de cateva zile si merge foarte bine :) (doar ca nu prea gasesc parteneri :P)
#nambos

The greatest trick the Devil ever pulled was convincing the world he didn't exist. - Verbal Kint

Post Reply

Return to “Play by Forum”