Joc design propriu implementat pe Tabletopia

materiale fan-made: extensii, variante, imagini, tutoriale, player-aid-uri
Post Reply
User avatar
mihaid
Chief Meeple
Chief Meeple
Posts: 168
Joined: 13 Nov 2016, 09:47
Location: Calarasi

Joc design propriu implementat pe Tabletopia

Post: # 117076Post mihaid
26 Nov 2020, 21:41

Am vrut sa testez interfata Workshop de la Tabletopia, asa ca am implementat un joc facut de mine prin 2016, "Safari Light".
Jocul are o complexitate redusa, poate fi jucat in 30 de minute, si se joaca in 1-4 jucatori.

Iata link-urile Tabletopia, daca sunteti curiosi cum a iesit:
Link demo Tabletopia 1-2 jucatori
Link demo Tabletopia 3-4 jucatori

Nu este necesar sa ai cont facut pe Tabletopia, se poate juca ca "Guest". Unul din jucatori acceseaza link-ul de mai sus,
apoi in fereastra Tabletopia apasa "Share URL with friends to play together" si trimite acest link secundar celorlalti jucatori.

Dupa inceperea jocului, jucatorii trebuie sa ia in mana cele 3 carti de langa pionul cu culoarea lor, fara sa le arate adversarilor.
Regulile (in engleza momentan) sunt accesibile in stanga-jos, deasupra butonului de volum.
Pentru inceperea unei noi runde (si refacerea automata a setup-ului) se poate da Restart din meniul Tabletopia (din stanga-sus).

Revin cu impresii despre interfata Tabletopia Workshop.

Image

User avatar
mihaid
Chief Meeple
Chief Meeple
Posts: 168
Joined: 13 Nov 2016, 09:47
Location: Calarasi

Re: Joc design propriu implementat pe Tabletopia

Post: # 117077Post mihaid
26 Nov 2020, 21:53

Impresiile mele despre interfata Tabletopia Workshop

Avantaje:
- totul este gratuit, se poate crea si testa un prototip, abia dupa ce vrei sa il publici pe Tabletopia este verificat daca esti proprietarul fisierelor grafice, si platesti daca vrei sa ai mai multe jocuri sau mai multe setup-uri initiale.
- mi-a placut ideea Magnetic Map prin care la o poza game board atasezi si o poza cu zone speciale, si cand muti o carte in apropierea unei astfel de zone, cartea este atrasa "magnetic" si se aseaza exact in zona desemnata.
- poti folosi unele obiecte din libraria Tabletopia (mese, meeples)
- poti crea un setup initial, cu carti aleatorii (folosind un obiect Randomizer)

Limitari:
(acestea nu sunt neaparat lucruri negative, sunt doar limitari care taie din flexibilitatea interfetei)
- la suprafata mesei de joc nu poti sa schimbi culoarea, iar daca alegi o suprafata cu o anumita culoare atunci nu mai poti sa ii schimbi dimensiunea
- daca intr-o poza ai doua zone transparente, doar una dintre zone e afisata transparent, iar daca unesti zonele taind din linii, atunci unele linii nu mai sunt afisate, ca formeaza un al doilea obiect
- cu obiectul Randomizer nu poti sa faci lucruri mai avansate.
Voiam de exemplu sa amestec un deck cu carti, sa impart carti la jucatori, apoi sa adaug niste carti speciale si sa amestec iar noul deck.
Sunt si jocuri care spun sa imparti un deck in doua, si sa adaugi niste carti speciale doar in jumatatea de jos.
Am rezolvat problema facand 2 deck-uri (cu 2 obiecte Randomizer), dar este o pseudo-randomizare, fiindca o carte din primul deck nu va apare niciodata in al doilea deck.
- am avut probleme la actualizarea unui obiect deja creat de mine, da eroare cand dau Publish, am preferat sa sterg obiectul vechi si sa creez un obiect nou
- nu poti sa lucrezi cu precizie, sa asezi un obiect la milimetru, sau sa fixezi zoom la 17.3%
- aplicatia Tabletopia din Steam instaleaza 800Mb si afiseaza doar un buton "Open Workshop in Browser"

Per total mi-a placut interfata, poti face lucruri interesante, dar se vede ca este doar la nivel Hobby, nu este o aplicatie profesionala.

Post Reply

Return to “Cercul fanilor creativi”