FBG Facelift

materiale fan-made: extensii, variante, imagini, tutoriale, player-aid-uri
Post Reply
User avatar
Garomi
Teen Meeple
Teen Meeple
Posts: 53
Joined: 13 Dec 2018, 14:45

FBG Facelift

Post: # 117819Post Garomi
24 Dec 2020, 22:47

Daca tot am terminat curatenia si alte pregatiri pentru maine si trebuia sa asteptam pana la miezul noptii ca sa deschidem cadourile (suntem foarte tematici 😄), mi'am gasit ocupatie in a ma juca cu o extensie de Chrome (si orice alt browser cu Chromium la baza - Edge, Opera) care se numeste "Stylebot". Extensia asta te lasa sa adaugi cod CSS care este "fortat" peste ce vine by default cu orice site vrei tu. Pentru cei care nu sunt din domeniu, CSS'ul este un fel de cod care controleaza cum arata site'urile, fie ca e vorba de culori de text, alinieri, linii, imagini, etc.

Eu, ca un web developer care se plictisea, m'am gandit ca poate reusesc sa fac un mic facelift forumului nostru drag care, fara sa doresc sa deranjez pe cineva, arata asa ... mai ... Web Retro Anii 2000 😄. Rezultatul il puteti veadea in imaginile de mai jos.

Pentru cei care doresc sa incerce acest look, pasii sunt urmatorii:
  1. Instalati extensia de aici: https://chrome.google.com/webstore/deta ... pgmdaleoha.
  2. Deschideti un tab in care sa incarcati forumul nostru.
  3. Apasati pe butonul extensiei - acesta poate sa fie in dreapta barei de adrese sau in interiorul meniului care se deschide cand apasati pe punctuletele din cel mai din dreapta punct pe linia cu bara de adrese.
  4. Apasati pe "Open Stylebot" in meniul extensiei pe care doar ce l'ati deschis; o sa vi se deschida un mic editor de text in dreapta.
  5. Intr'un alt tab, deschideti acest link - https://raw.githubusercontent.com/Alex- ... ylebot.css - si copiati tot textul gasit acolo in editorul Stylebot deschis in tab'ul cu forumul.
  6. Bucurati'va de ceea ce vedeti 😄
Disclaimer: Ceea ce am facut aici este mai mult o joaca; iar codul scris de mine este messy si sigur a busit chestii pe care inca nu le'am descoperit; de exemplu, forumul are multe iconite pentru identificarea topicurilor diverse: necitite, citite, sticky, necitite locked, citite locked, etc. Cum eu nu puteam sa le vad pe toate, nu am umblat la toate. In orice caz, cand va saturati de joaca mea, puteti dezactiva extensia pe pagina FBG, sau sterge textul introdus in acel editor, sau chiar sterge extensia cu totul.

In caz ca aveti sugestii sau vreti sa raportati probleme, scrieti aici si puneti si o poza eventual si o sa incerc sa rezolv cand imi fac timp 😄.

Image
Image
Image
Image
Image
Image

User avatar
Miţã
King Meeple
King Meeple
Posts: 2055
Joined: 05 Jan 2013, 10:56
Custom Rank: Zombie Killer
Location: Dr.Tr.Severin

Re: FBG Facelift

Post: # 117820Post Miţã
24 Dec 2020, 23:16

Multumesc :D

User avatar
Gi0ny
King Meeple
King Meeple
Posts: 754
Joined: 04 Jun 2020, 10:00
Custom Rank: Captain Meeple
Location: Bucuresti

Re: FBG Facelift

Post: # 117821Post Gi0ny
25 Dec 2020, 00:06

Foarte tare. Fix acum 2 zile ma gândeam la un facelift saaau poate o trecere la ceva mai nou. Am apucat sa caut puțin pe google dar cam atât. Ar fi drăguț, poate la anul ne unim forțele mai mulți și facem ceva drăguț pentru forum și comunitate.

Imago
Administrator
Administrator
Posts: 1551
Joined: 13 May 2014, 23:05
Location: Bucuresti

Re: FBG Facelift

Post: # 117824Post Imago
25 Dec 2020, 18:42

Eu voiam intr-o perioada sa schimb tema actuala a site-ului in alta mai proaspata. Insa in urma discutiilor cu unii utilizatori, am renuntat, pentru ca se pare ca aceasta este una preferata de multi.
In continuare as vrea sa updatez look-ul site-ului, daca exista voluntari cu cunostinte de web design, si mai bine.

User avatar
Haddeo
King Meeple
King Meeple
Posts: 2343
Joined: 28 Dec 2015, 18:59
Location: Bucuresti

Re: FBG Facelift

Post: # 117825Post Haddeo
25 Dec 2020, 18:50

If aint broke dont fix it
But what if they are creating the disaster within themselves?
Things are OK now but I never know when it's going to change.

User avatar
Garomi
Teen Meeple
Teen Meeple
Posts: 53
Joined: 13 Dec 2018, 14:45

Re: FBG Facelift

Post: # 117827Post Garomi
26 Dec 2020, 00:20

Of, daca toata lumea ar fi fost multumita cu ce avea, mai ajungea omul pe luna? 😂 Glumesc si exagerez, evident. 😊

Joaca mea a venit si dintr'un "defect" profesional care ma face ca, in ciuda faptului ca am un feature care functioneaza, eu totusi sa ma gandesc la cum poate fi modificat astfel incat sa fie mai facil de folosit pentru user; si exista valoare in aceste modificari, chiar daca in esenta functionalitatea ramane la fel.

Cat despre forum, este adevarat ca el functioneaza foarte bine asa cum e. Si chiar din motivul asta am limitat modificarile mele; ele s'au legat mai mult de inlocuirea unor iconite cu unele mai HD si care (poate) transmit informatia mai bine si trasat cate o linie pe ici pe colo ca sa fie lucrurile "mai bine" separate. Evident, "mai bine" din punctul meu de vedere. Parerea mea este ca se pot face astfel de modificari permanente forumului, fara sa dam peste cap modul in care il folosesc userii curenti, dar care sa para mai atragator la o prima vedere. In felul asta, cine stie, poate mai facem rost si de alti useri.

In alta ordine de idei, pentru cei interesati, am mai facut cateva chestiute astazi. Am umblat putin pe la partea de sus a forumului: navigation bar si splash image si am schimbat iconitele butoanelor din post pentru edit, reply, report, etc. Tot ce trebuie sa faceti este sa luati din nou continutul fisierului de pe pagina de GitHub si sa inlocuiti ce este acum in extensie. Pentru cei care cred ca am dus lucrurile la extrem schimband imaginea si titlul forumului, puteti pastra design'ul curent daca ignorati liniile de la 575-594.

Image
Image
Image

User avatar
Haddeo
King Meeple
King Meeple
Posts: 2343
Joined: 28 Dec 2015, 18:59
Location: Bucuresti

Re: FBG Facelift

Post: # 117832Post Haddeo
26 Dec 2020, 11:25

Dacă se face o modificare a forumului, măcar sa rămân și asta și fiecare user sa poate alege din setări ce theme prefera sa vadă
But what if they are creating the disaster within themselves?
Things are OK now but I never know when it's going to change.

User avatar
cristianf
King Meeple
King Meeple
Posts: 2980
Joined: 18 Jul 2010, 09:55
Location: Sanpetru, Brasov

Re: FBG Facelift

Post: # 117833Post cristianf
26 Dec 2020, 12:09

Change is good. Don't fear the change! 🙂

User avatar
26octombrie
King Meeple
King Meeple
Posts: 4162
Joined: 30 Aug 2012, 15:24
Custom Rank: Awesome Silly Bard

Re: FBG Facelift

Post: # 117923Post 26octombrie
30 Dec 2020, 16:28

Haddeo wrote:
26 Dec 2020, 11:25
Dacă se face o modificare a forumului, măcar sa rămân și asta și fiecare user sa poate alege din setări ce theme prefera sa vadă
:tu:
Eu am o singura dorinta, orice-ati face cu forumul, sa nu schimbati headerul. I absolutely LOVE it!

Si pentru oamenii admirabili care au timp si entuziasm, poate va duceti la regat sa implementati un wishlist pe site, il rog aproape lunar pe Alex de vreo patru ani!! Zic si eu..

User avatar
rabesandratana
King Meeple
King Meeple
Posts: 1300
Joined: 29 Jun 2017, 13:05
Location: Bucuresti

Re: FBG Facelift

Post: # 117925Post rabesandratana
30 Dec 2020, 17:20

Mie îmi place fața actuala a forumului 🙂

User avatar
Garomi
Teen Meeple
Teen Meeple
Posts: 53
Joined: 13 Dec 2018, 14:45

Re: FBG Facelift

Post: # 117960Post Garomi
31 Dec 2020, 19:02

Ultimele modificari pe anul asta, inainte sa ma pregatesc pentru "Revelion cu Dan Negru" 😁
  • identificat si rezolvat cateva problemute introduse de mine
  • ascuns cateva link'uri care se aflau deja si in alte parti pe pagina
  • modificat design la dropdown'urile de la Profile si Notifications astfel incat sa fie mai in tema cu restul modificarilor
  • urcat breadcrumbs pe aceiasi linie cu "Notifications", etc.
  • schimbat iconitele de la sectiunile de baza ale forumului cu unele din acelasi stil cu celelalte folosite
🥳 La multi ani! 🥳

Image
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Image
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Image
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Image

User avatar
danielM
King Meeple
King Meeple
Posts: 1667
Joined: 13 Jun 2012, 15:23
Custom Rank: general de sufragerie

Re: FBG Facelift

Post: # 117962Post danielM
31 Dec 2020, 19:10

Doar pe Chrome ”merge”?

User avatar
Garomi
Teen Meeple
Teen Meeple
Posts: 53
Joined: 13 Dec 2018, 14:45

Re: FBG Facelift

Post: # 117966Post Garomi
31 Dec 2020, 19:33

Nu doar pe Chrome. Merge sigur si pe Opera si noua versiune de Microsoft Edge, care au si ele la baza "Chromium", ca si Chrome.

Pe Firefox am gasit alternativele astea: Stylish sau Stylus.

Pentru Safari nu am cautat foarte mult si singura chestie gasita era pe bani si nu sunt sigur ca face ce trebuie sa faca.

User avatar
26octombrie
King Meeple
King Meeple
Posts: 4162
Joined: 30 Aug 2012, 15:24
Custom Rank: Awesome Silly Bard

Re: FBG Facelift

Post: # 117969Post 26octombrie
31 Dec 2020, 22:06

Awww, iconitele! :o I'm a sucker for those cuties!

Post Reply

Return to “Cercul fanilor creativi”