Avverso

materiale fan-made: extensii, variante, imagini, tutoriale, player-aid-uri
Post Reply
pfinix

Avverso

Post: # 13881Post pfinix
24 Mar 2011, 10:28

Am gasit pe net un joc interesant, abstract, care seamana putin cu Go si cu Xsi0, varianta in care trebuie sa ai 5 in linie.

Jocul se numeste Avverso si motivul pentru care mi-a atras atentia este mecanismul jocului: nu muti piesele tale, ci pe cele ale adversarului, dar scopul este sa obtii o linie continua de la o margine la cealalta (opusa) formata din piesela tale.

http://boardgamegeek.com/boardgame/83661/avverso

Cum nu am reusit sa gasesc mai multe informatii legate de pret, unde se gaseste etc. si dat fiind ca este un joc atat de simplu, m-am hotarat sa imi fac singura o varianta, numai ca am o nelamurire: cate piese albe si rosii are jocul? Pe BGG scrie "25 piese in 2 culori", asta inseamna 25 din fiecare, sau 12 respectiv 13 (de ce nu 12-12 sau 13-13)? De asemenea, daca stie sau are cineva jocul, m-ar interesa sa gasesc niste reguli mai exacte.

User avatar
DanielIndru
King Meeple
King Meeple
Posts: 7065
Joined: 20 Dec 2010, 09:32
Custom Rank: Going Cardboard
Location: Timisoara
Contact:

Re: Avverso

Post: # 13882Post DanielIndru
24 Mar 2011, 10:36

Pai daca board-ul are 25 hexagoane, nu vad de ce ai avea nevoie de mai mult de 25 piese in total... in afara cazului in care e voie sa le suprapui. :)

pfinix

Re: Avverso

Post: # 13883Post pfinix
24 Mar 2011, 10:51

da, am vazut ca sunt 25 de hexagoane, dar piesele apar pe parcurs si e posibil sa fie mai multe dintr-o culoare si mai putine din cealalta pe tabla la un moment dat. de-aia vreau sa stiu care e limita de piese si regula de miscare. adica am impresia, din ce am mai citit, ca trebuie sa bagi o piesa noua la fiecare tura. in cazul asta se justifica 12+13 piese.

User avatar
DanielIndru
King Meeple
King Meeple
Posts: 7065
Joined: 20 Dec 2010, 09:32
Custom Rank: Going Cardboard
Location: Timisoara
Contact:

Re: Avverso

Post: # 13884Post DanielIndru
24 Mar 2011, 11:18

Da, dupa cum zic regulile sunt 13+12.
Pentru ca in fiecare tura plasezi o piesa a adversarului mutand, daca e nevoie, piesele care iti stau in cale.
Deci nu vei putea pune niciodata mai mult de jumatate + 1 din numarul de hexagoane.

Jocul suna oricum interesant, dar am impresia ca odata ce ambii jucatori deprind strategia va deveni destul de previzibil.

acidutzu

Re: Avverso

Post: # 13885Post acidutzu
24 Mar 2011, 11:46

si albul incepe tot timpul primul deci 13 albe si 12 rosii

User avatar
suf
King Meeple
King Meeple
Posts: 2708
Joined: 30 Jul 2010, 17:16
Location: Timisoara

Re: Avverso

Post: # 13886Post suf
24 Mar 2011, 12:24

Aparent jocul este identic (ca si regulament) cu Perifero, pentru care exista regulament.

Cei de la Clemens Gerhards au o gama larga de jocuri din lemn. Desi sunt mai scumpe si nu am auzit de ele pana acum, par foarte interesante. In mare parte sunt jocuri mai vechi republicate, insa pentru cei carora le plac jocurile din lemn cred ca sunt ideale.

pfinix

Re: Avverso

Post: # 13887Post pfinix
24 Mar 2011, 12:45

@djdano: hmm deci in concluzie e posibil sa nu castige nimeni intr-o tura, deoarece se pare ca nu poti muta piesele deja existente decat cand bagi o fisa noua, iar asta inseamna ca la un moment dat termini piesele si nu mai poti muta.

@suf: ai dreptate, par sa fie la fel, multumesc mult pentru reguli, acum ramane sa gasesc ceva pe care sa fac tabla si niste piese.

m-am uitat si eu pe site si mi-au placut produsele lor, arata foarte bine si iti vine sa le pui pe mobila ca bibelouri pe unele din ele, dar sunt ataaaat de scumpe :).

pfinix

Re: Avverso

Post: # 13937Post pfinix
27 Mar 2011, 00:20

Am reusit sa fac o plansa dragutza (cu ocazia asta invat si sa lucrez in photoshop :) ), arata asa:
Avverso format mic.jpg
Ramane sa gasesc pe ce sa printez ca sa aiba o baza solida. Vreo sugestie?

User avatar
suf
King Meeple
King Meeple
Posts: 2708
Joined: 30 Jul 2010, 17:16
Location: Timisoara

Re: Avverso

Post: # 13939Post suf
27 Mar 2011, 02:07

Pe hartie autoadeziva (sau carton si il lipesti) pe mucava de vreo 2mm si arata ca si tabla de la jocurile din comert ;)

Post Reply

Return to “Cercul fanilor creativi”