Depozitare piese Agricola.

materiale fan-made: extensii, variante, imagini, tutoriale, player-aid-uri
Post Reply
Dang

Depozitare piese Agricola.

Post: # 530Post Dang
24 Jan 2010, 20:27

Salutari.

Pentru cine s-a lovit in timpul jocului de problema pieselor din Agricola, care numai usor de scos din pungulitele alea nu sunt, am gasit o solutie.

Cutia de mai jos se gaseste in Cora (eu am luat-o din Lujerului, dar probabil o fi si in Pantelimon), de la raionul de scule, surubelnite, si alte lucruri "barbatesti", la maretul pret de 11 RON.

Piesele incap la fix, pentru jocul de 2 incap si grajdurile, gardurile si cetatenii, iar cutia toata incape la fix in cutia originala a jocului. Un pic cam la limita, dar incape. (am fost nevoit parca sa despart un set de carti in 2 ca sa intre tot).

Cea mai buna parte e ca daca rastorni cutia (inchisa) piesele raman in compartimentele lor, capacul e ok, nu le permite sa sara parleazul la vecini.
IMG_2800.JPG
IMG_2804.JPG
IMG_2805.JPG
IMG_2810.JPG
IMG_2811.JPG
IMG_2814.JPG

chrislove

Re: Depozitare piese Agricola.

Post: # 533Post chrislove
24 Jan 2010, 21:39

Apropo de depozitat, o sa pun cateva poze de la jocurile pe care le-am indesat noi in cutii (trebuie sa astept sa mi se intoarca ap. foto acasa :) ).

La Memoir44 aveam toate extensiile si dupa indelungate incercari am reusit sa asezam piesele intr-o cutie, iar boardul cu cartile si avioanele in alta cutie.
Picture1 140a.jpg

chrislove

Re: Depozitare piese Agricola.

Post: # 534Post chrislove
24 Jan 2010, 21:42

Pentru Agricola folosim in timpul jocului niste castronase mici transparente, luate din Cora, f ieftine, in care punem fiecare resursa in parte. La fel la Arkham.

haretel

Re: Depozitare piese Agricola.

Post: # 747Post haretel
08 Feb 2010, 21:22

Multumim pt pont, Chris; ma bate gandul sa renunt la ambalajele originale ...

adixor

Re: Depozitare piese Agricola.

Post: # 749Post adixor
08 Feb 2010, 21:29

NUUU. am avut probleme la vanzare! nu stiu cat ii trebuie unui cumparator dar se pare ca multi tin la cutie, si in plus pretul (destul de mic luat) scade si mai mult daca nu ai ambalajul original. adevarul e ca si eu daca e sa cumpar ceva second nu prea agreez ideea sa nu ma desfat cu componentele originale.

Adica cel putin nu le arunca, pune-le pe toate intr-o cutie mare, sau eventual doar inserturile de plastic pune-le separat pe masura ce vin extensii, ca sa le tii pe toate in cutia jocului de baza. Eu la memoir '44 "agregasem" toate piese din nspe extensii in doar 2-3 cutii, ceea ce nu a fost chiar placut pentru cumparatorii jocului. Asa am acum Arkham si battlestar, doar ca nu intentionez sa le vand prea curand si mi-am permis. Desi am zis asta si despre jocuri pe care le-am dat de curand on second thought ...

haretel

Re: Depozitare piese Agricola.

Post: # 3753Post haretel
14 May 2010, 11:01

Mi-am luat si eu un storage solution pt Agricola de la Auchan Militari (pe Iuliu Maniu) - 9.39 lei parca :)
Ca forma seamana cu cel din poza voastra - nu am apucat sa ii fac poze.
Imi place ca e portocalie ca si cutia de carton :P

Rautz

Re: Depozitare piese Agricola.

Post: # 12044Post Rautz
21 Feb 2011, 09:48

Eu am gasit http://www.mastershop.ro/cutie_plano_pr ... 50000.html

In general am vazut ca americanii recomanda aceste cutii Plano, pe care le poti compartimenta diferit, am ales doar un site romanesc la intamplare, nu am cautat cel mai mic pret, dar in general vad ca aceste cutii de pescarie si-ar face treaba foarte bine

User avatar
suf
King Meeple
King Meeple
Posts: 2708
Joined: 30 Jul 2010, 17:16
Location: Timisoara

Re: Depozitare piese Agricola.

Post: # 12045Post suf
21 Feb 2011, 10:19

Da, au avantajul ca se pot compartimenta (in mai mare sau mai mica masura functie de model). Adesea folosesc cutii pentru componente, in special modele precum cel prezentat de Dang, care se gasesc in mai multe marimi la hypermarketuri. Cateva repere pentru alegera cutiei:
  • Capacul inchide bine compartimentele ca piesele sa nu treaca din unul in altul?
    Capacul cutiei se deschide 180 grade? La unele cutii capacul sta ridicat in sus.
    Piesele sunt usor de scos? La unele jocuri piesele intra usor in cutie, dar sunt incredibil de greu de scos de acolo.
    Cand cutia e aleasa pentru un anumit joc, piesele incap in cutia de plastic? Cutia de plastic incape in cutia jocului sau nu ma deranjaza sa o pastrez separat?
Am descoperit ca uneori e mult mai practic sa ai mici boluri (de sticla sau plastic, unele vin cu capac) in care sa pui piese atunci cand nu ai decat 1-2 tipuri.

Post Reply

Return to “Cercul fanilor creativi”