Thunderstone - one box to hold them all

materiale fan-made: extensii, variante, imagini, tutoriale, player-aid-uri
Post Reply
DanielIndru
King Meeple
King Meeple
Custom Rank: Going Cardboard

Thunderstone - one box to hold them all

03 Aug 2011, 14:58

Thunderstone este... are rost sa va spun? Mai e cineva care nu stie? Hai ca va spun: este un joc de carti cu mecanica deck-building, lansat in 2009, gandit de Mike Elliott si ilustrat de Jason Engle. Este un joc tematic excelent in care jucatorii recruteaza eroi pe care ii inarmeaza, le cumpara diverse obiecte si vraji si apoi ii trimit in dungeon sa se lupte cu monstri. Thunderstone a fost unul din jocurile mele preferate din prima clipa, imi aducea aminte foarte tare de RPG-urile hack'n'slash de pe PC pe care le-am jucat destul de mult timp... acum o gramada de vreme. Hai sa povestim umpic despre istorie, ca sa va aduc acolo unde vreau de fapt. :)

Initial a fost lansat un set de baza in 2009 care continea 530 carti si avea un insert care sa acomodeze doar acele 530 carti. Bad idea:
Image
Prima extensie lansata a fost Wrath of the Elements pe la mijlocul lui 2010. Continea 300 carti si nu se putea juca decat impreuna cu setul de baza, caruia ii adauga eroi, monstri si diverse arme/items. Cutia folosita nu avea un insert propriu-zis, ci doar un carton gros si lucios care impartea spatiul pe lungime in 2 parti egale, asa cum sunt si unele deckboxes pentru Magic: The Gathering:
Image
Este esential sa mentionez aici ca cele 2 cutii au aceeasi lungime si latimea cutiei mai mici e 2/3 din latimea cutiei mai mari. Any bells ringing yet? Nu? Bine atunci, hai sa mergem mai departe. :)

Setul promo For the Dwarf a aparut la scurt timp pe BGG Store si nu aducea in plus decat un nou tip de erou, deci nu avea cutie proprie:
Image
In schimb urmatoarea expansiune, Doomgate Legion, a venit in propria ei cutie, identica cu cea de la Wrath of the Elements: aceleasi dimensiuni, acelasi separator negru lucios. Expansiunea a aparut la finalul lui 2010 si continea alte 300 carti aducand in plus eroi, monstri, items si... un nou set de Disease cards care il putea inlocui pe cel original:
Image
In acest moment toate cartile din Thunderstone (peste 1000) puteau fi tinute intr-o singura cutie, a uneia dintre expansiuni. Era mica si oarecum portabila, dar era suficient de grea, undeva pe la 2 kg.

La inceputul lui 2011 au aparut aproape simultan un Promo Pack intr-o editie limitata - distribuit gratuit de AEG - care continea vreo 20 carti:
Image
Si o expansiune/standalone intr-o cutie mare: Dragonspire. Dragonspire a adus multe elemente noi in joc, de la grafica noua care nu mai semana cu nimic de pana atunci, pana la o cutie cu un insert mult mai bine gandit decat cel al jocului original. Initial am crezut ca insertul va acomoda fara probleme toate cartile si era cat pe ce sa am dreptate: lucrul asta se intampla la limita, dar numai daca nu se folosesc sleeves pentru carti si se elimina anumite carti care practic nu mai sunt necesare:

- cartile de baza din setul original sau cartile de baza din Dragonspire, care va plac mai putin din punct de vedere grafic;
- cartile XP care au fost inlocuite de tokens;
- cartile Disease - atat din setul de baza cat si din Dragonspire - care pot fi inlocuite cu Special Disease din Doomgate Legion;
- toate cartile Randomizers de pana atunci care au fost inlocuite in Dragonspire cu altele cu spate de culoare diferita).
Image
Si cum stim clar ca jocul implica o cantitate mare de "shuffling", cei care nu folosesc sleeves vor remarca dupa un oarecare numar de jocuri ca marginile cartilor nu mai sunt ce au fost odata. Nu vreau sa intru aici intr-o dezbatere despre utilitatea sleeves sau nivelul costurilor implicate, e alegerea fiecaruia si atat o chestiune financiara cat si una de gusturi... iar mie imi place sa imi protejez jocurile cu hainutzele astea de plastic.

"Fanaticii" Thunderstone au observat un lucru: daca faci sleeving cu huse subtirele (deci nu Mayday Premium si nu FFG - Mayday Standard sunt perfecte) si scoti din cutie toate cartile Randomizer, totul incape... cu chiu cu vai. Renuntarea la Randomizers nu e chiar un sacrificiu, pe BGG exista cateva versiuni de aplicatii pentru PC sau smartphone care creeaza diverse variante de setup initial, asa ca si la iarba verde sa fii - nu ai nevoie decat de un laptop sau un telefon mobil umpic mai destept.

Si uite-asa, lumea a rasuflat usurata... pana in iunie 2011 cand a aparut o alta expansiune, Thornwood Siege. Cosmarul posesorilor de Thunderstone a devenit realitate, cartile nu mai incapeau toate intr-o singura cutie.
Image
Thornwood Siege a adus inca 300 carti noi si, colac peste pupaza, o luna mai tarziu a aparut al doilea Promo Pack din 2011 intr-o editie foarte limitata, care insa nu s-a mai distribuit gratis, dar se poate cumpara de pe site-ul AEG (deocamdata e out-of-stock):
Si asta e momentul in care intervin, pun piciorul in prag, scot foarfeca, lipiciul si aparatul foto. :)
Tin mai intai sa va anunt ca nu pretind ca re-inventez roata, apa calda sau mersul pe jos, ci doar va propun o solutie simpla si practica la care s-au gandit cu siguranta si altii.

Thunderstone in intregimea - a se citi "enormitatea" - lui a aparut deci in 2 cutii mari si 3 cutii mici. Cei care au cumparat de-a lungul timpului expansiunile probabil au pastrat prin debara macar 2 din aceste cutii mici, una ca sa tina in ele cartile de care nu mai era nevoie fiind inlocuite pe parcurs:
...si alta ca sa pastreze buretii separatori... ca nu stii cand va fi nevoie de ei, chiar si pentru un mic tatami pe care sa se tavaleasca pisica.

Va spuneam mai devreme ca atat cutiile mari cat si cele mici au aceeasi lungime - cutia mare e patrata, de altfel - si cutia mica are 2/3 din latimea cutiei mari. Simpla aritmetica imi spune ca daca 2/3 din latime contine 2 randuri de carti, atunci 3/3 poate contine... 3 randuri de carti! Asa ca solutia a fost sa desprind cu grija cartoanele separatoare din 2 cutii mici de expansiuni:
(can you see me? :) )
... apoi sa tai unul dintre ele in jumatate pe lungime cu multa grija astfel incat sa se imbine cat mai bine cu cel intreg, sa le lipesc si apoi sa le introduc in cutia Dragonspire.

Cartile au primit hainute potrivite - Mayday Standard:
De ce Mayday? Pentru ca "nenorocitii" astia fac niste sleeves care nu sunt deloc scumpe si se potrivesc excelent pe carti - slim fit - dupa cum arata si poza. De ce zic "nenorociti"? Ei bine, problema lor e ca aproape niciodata nu au stocuri si unele comenzi dureaza luni bune pana sunt livrate - ultima comanda plasata la ei la finalul lui februarie mi-a fost livrata la mijlocul lui iulie.
Ca sa va faceti o idee ce inseamna sleeving din punct de vedere al spatiului folosit, iata grosimea a 10 pachete (1000 sleeves) care masoara aproape 8 cm:
Cum cutia de Thunderstone contine actualmente cam 1840 carti, spatiul suplimentar total cerut de sleeves este de aproximativ 15-16 cm.
Iata cum in final totul intra in cutie la mare fix, chiar cu putin loc liber:
Pe moment solutia e foarte buna, v-o recomand cu caldura. Insa pe viitor va trebui sa devenim creativi din nou. De ce? Pentru ca AEG a planificat inca o expansiune mica in curand si apoi ceva "revolutionar" pentru 2012... inca nu se stie exact ce anume. Dar cum oamenii de la AEG sunt activi pe BGG si - sper - receptivi la cererile oamenilor de a avea o cutie intr-adevar mare care sa acomodeze toate cartile aparute pana acum, sa speram ca lucrurile se vor rezolva pana la urma si vom avea in 2012 cutia care sa le tina in frau pe toate. Si chiar sa faca fatza sfarsitului lumii, ca anul cu pricina zice-se ca e fatal. :(

Happy dungeoning & merry sleeving! :)

PS: Am aflat ca cei care au "boala" asta de a colecta TOT ce tine de un joc se numesc "completisti". Eu zic sa incepem sa facem intalniri si sa povestim in grup despre aceasta afectiune care ne distruge existenta, jucandu-ne in acelasi timp cu jocul pe care il avem IN INTREGIME. :)

ciocanul

Re: Thunderstone - one box to hold them all

03 Aug 2011, 16:17

Din ciclul "bad ideea":
Eu care ma gandeam sa-ti propun un targ de Cyclades vs Thunderstorm... :D

Nu cred ca e neaparat necesar sa tii TOT intr-o cutie, la iarba verde iti faci de acasa "presetul" si nu mergi chiar cu toate...sau poate chiar exista un suport pt toate ce trebuie inventat...ma gandeasc deja la un geamantan compartimentat. :)

DanielIndru
King Meeple
King Meeple

03 Aug 2011, 16:42

Exista o varianta de Thunderstone care se numeste "Epic Thunderstone", a fost prezentata si de Tom Vasel, si acolo nu se mai face preset, deci nu se mai folosesc Randomizers.
Se mai scot din cutie si multe separatoare si cateva tipuri de eroi sau monstri care nu se preteaza genului... epic.
Am de gand sa o incerc cat de curand, asa ca am nevoie de o cutie mare.

Ca sa nu mai vorbesc de piticul de pe creier care nu concepe ca 1 joc sa foloseasca mai mult de 1 cutie. Chiar daca acea cutie nu e cea originala.

Ei, si daca ai multi bani, poti sa-ti faci multe lucruri frumoase si scumpe. Eu am prezentat o solutie simpla si la indemana oricui.

PS: Daca e sa ma intrebati pe bine, eu i-as zice mai degraba "Epopeic" in loc de "Epic". :)

EPOPÉE, epopei, s. f. Poem epic de mari dimensiuni în versuri, în care se povestesc fapte eroice, legendare sau istorice, dominate adesea de personaje extraordinare sau supranaturale; epos; p. ext. producție epică de mare amploare. ♦ Șir de fapte eroice și glorioase. – Din fr. épopée.

DanielIndru
King Meeple
King Meeple

17 Oct 2011, 10:44

djdano wrote:Exista o varianta de Thunderstone care se numeste "Epic Thunderstone", a fost prezentata si de Tom Vasel, si acolo nu se mai face preset, deci nu se mai folosesc Randomizers.
Se mai scot din cutie si multe separatoare si cateva tipuri de eroi sau monstri care nu se preteaza genului... epic.
Am de gand sa o incerc cat de curand, asa ca am nevoie de o cutie mare.
S-a rezolvat, detalii aici: http://www.goingcardboard.ro/thuderston ... -prea-mic/ :)

cristianf
King Meeple
King Meeple

17 Oct 2011, 11:08

:tu: pt articol

DanielIndru
King Meeple
King Meeple

17 Oct 2011, 12:47

Multumesc. :)
Recomand varianta Ep(ope)ica din toata inima, o sa transforme un joc foarte bun de top 100 intr-un joc excelent de top 20. ;)

cristianf
King Meeple
King Meeple

17 Oct 2011, 14:29

Si totusi, chiar daca in jocul normal nu se intampla prea des sa te afli in situatia de avea multi bani in mana si sa se fi terminat toti eroii de level 1 si 2, chiar mi-ar placea sa am posibilitatea de a cumpara un erou de level 3 si sa-mi pastrez experienta pentru un spirit blast sau un doomgate squire.

DanielIndru
King Meeple
King Meeple

17 Oct 2011, 14:43

Eu consider ca Level-Up e un feature foarte important, cu atat mai mult in versiunea Ep(ope)ica. Cumpararea de eroi de nivel 2 si 3 pe bani nu mi s-a parut de la inceput OK, cumva submina efectul punctelor de XP.
In versiunea Ep(ope)ica acestea devin critice, iar cartile mentionate de tine primesc de multe ori discard atunci cand ma duc in Village. Avantaje si dezavantaje.
Partea buna insa e ca am zeci de alte alternative din care sa aleg, fiecare carte pe care o dau la o parte dezvaluie o noua posibilitate.

Post Reply

Return to “Cercul fanilor creativi”