18EU - Railoadig in Europe - editia hartie si foarfeca

materiale fan-made: extensii, variante, imagini, tutoriale, player-aid-uri
suf
King Meeple
King Meeple

Re: 18EU - Railoadig in Europe - editia hartie si foarfeca

22 Jan 2014, 12:16

madgino wrote:Banda pentru "balamale" se pune pe interior, pe suprafetele care se unesc sau pe exterior? Daca e pe interior banuiesc ca o acoperi cu autocolant? Nu se vede in relief autocolant peste banda adeziva? Dar autocolant peste autocolant (gandindu-ma ca e greu sa le tai sa se imbine perfect dar si mai greu sa le lipesti perfect)?
Pai pe interior, sa nu se vada. Asemanator sunt facute si tablele normale de joc, si le acoperi cu autocolant. Se vede o mica denivelare acolo unde se termina banda, da' nu e atat de evidenta incat sa deranjeze. Autocolantul daca nu-l nimeresti perfect presupun ca poti eventual sa-l lasi un pic mai mare acolo unde banda e pe partea opusa, sa tii imbetita harta pana il lipesti si apoi sa-l tai cu foarfeca pe magrinea cartonului, desi eu n-am incercat asta. Cum am facut e ca am taiat cate 0.5-1mm din autocolant pana s-a potrivit ca marime, apoi a trebuit doar sa aliniez marginea bine la lipire. E nevoie de multa rabdare, dar functioneaza.
madgino wrote:Cutitul ala de ghilotina e sensibil, nu poate fi dus la ascutitorie?
Stii cumva diferenta intre ghilotina si trimmer?
Cutitul am sa incerc sa-l ascut cu ceva pila mega smechera si ramane de vazut daca merge. Problema e ca cel vechi chiar si uzat pare mai ascutit decat orice cutit din bucatarie dar de fapt e foarte uzat; e chestie de finete. Noroc ca am primit un cutit de rezerva.

Eu am si ghilotina si trimmer (A3 amandoua). Trimmerul e foarte bun pentru hartie normala sau groasa si nici nu e scump. Il folosesc la taiat autocolantul si cartile de joc pentru ca am precizie mult mai mare si merge mai repede. Din pacate nu prea poti taia carton cu el.

Post Reply

Return to “Cercul fanilor creativi”