Carti impotriva umanitatii

materiale fan-made: extensii, variante, imagini, tutoriale, player-aid-uri
Post Reply
User avatar
LookyRo
King Meeple
King Meeple
Posts: 450
Joined: 31 Mar 2015, 12:38
Location: Oradea

Carti impotriva umanitatii

Post: # 65152Post LookyRo
23 Oct 2015, 16:32

https://cardsagainsthumanity.com/

Oare am putea face un PnP in lb. romana al acestui joc? E cineva interesat de o colaborare?
Sau toti prietenii vostri stiu deja engleza :?:

User avatar
Shaikan
King Meeple
King Meeple
Posts: 1968
Joined: 06 Mar 2011, 03:13
Custom Rank: Dark Lord @ Natiunea Jucatoare
Location: Bucuresti

Re: Carti impotriva umanitatii

Post: # 65153Post Shaikan
23 Oct 2015, 16:43

Toti prietenii stiu deja engleza, dar sunt curios cum ar suna in romana, posibil sa fie putin mai vulgar ca in engleza. Am putea incerca, dar posibil sa ai nevoie de aprobare din partea lor pentru a face si un simplu PnP. Nu sunt la curent cu legile copyright-ului in materie de boardgames. Logic ar fi sa nu fie nevoie cat timp nu comercializezi lucrul respectiv, dar daca se aseamana cu legile copyright-ului la clip-uri pe youtube, posibil sa fie probleme si atunci.

User avatar
26octombrie
King Meeple
King Meeple
Posts: 4162
Joined: 30 Aug 2012, 15:24
Custom Rank: Awesome Silly Bard

Re: Carti impotriva umanitatii

Post: # 65169Post 26octombrie
24 Oct 2015, 00:40

Train your friends :lol:
e mai lesne si, in plus, se largeste gama de jocuri accesibile; dupa aia, incearca si We Didn't Playtest This (sunt mai multe) si Bad Medicine. Sunt de pe acelasi raft ;)

User avatar
LookyRo
King Meeple
King Meeple
Posts: 450
Joined: 31 Mar 2015, 12:38
Location: Oradea

Re: Carti impotriva umanitatii

Post: # 65172Post LookyRo
24 Oct 2015, 01:57

26octombrie wrote:e mai lesne si, in plus, se largeste gama de jocuri accesibile; dupa aia, incearca si We Didn't Playtest This (sunt mai multe) si Bad Medicine. Sunt de pe acelasi raft ;)
I'm trying... Dar problema e ca si daca suntem 5 care stim, si unul nu stie... tot nu-l putem juca.
I-am dat azi o proba la varianta in engleza (US, "PnP" in cel mai mizerabil mod posibil)... Si a fost cu umor pentru unii si fara pentru altii (care nu prindeau engleza).

"We Didn't Playtest This" vreau de mult sa il incerc (cu toate celelalte variante)! Pare a fi un joc idiot, tampit si aiurea... Pe care chiar vreau sa-l incerc! :lol:
"Bad Medicine" nu l-am studiat inca... `om vedea ce-o fi!


Ideea e ca as vrea sa il si adaptez culturii noastre. Poate iese ceva dragut si daca iese bine, o sa avem si noi o linie printre "Fan Translations" pe https://cardsagainsthumanity.com/
(astfel se vor putea terifia si romanii nostri de jocurile tampite care exista in lumea asta)
Shaikan wrote:posibil sa ai nevoie de aprobare din partea lor pentru a face si un simplu PnP
Crezi, avand in vedere ca pe site-ul lor iti pun la dispozitie materialele pentru PnP?
+ last page: http://s3.amazonaws.com/cah/CAH_MainGame.pdf

User avatar
26octombrie
King Meeple
King Meeple
Posts: 4162
Joined: 30 Aug 2012, 15:24
Custom Rank: Awesome Silly Bard

Re: Carti impotriva umanitatii

Post: # 65173Post 26octombrie
24 Oct 2015, 08:21

ce-am facut eu cu Hora cand am avut de jucat carti cu mult text a fost sa trecem prin ele, inainte de joaca. acum nu mai e cazul, deja vorbeste si citeste fluent, iar textul de pe carti a fost primul - si cel mai eficient - manual de engleza!
o sa vezi ca, odata "scanate" cartile, you unleash the fun part! :D

User avatar
omucu
King Meeple
King Meeple
Posts: 891
Joined: 28 Dec 2010, 10:56
Custom Rank: Meeple-șef la boardgamers.ro
Location: Tg-Mures

Re: Carti impotriva umanitatii

Post: # 65202Post omucu
25 Oct 2015, 21:57

E facut deja in limba romana un print&play de cei de la Le&Le Games, de cateva luni bune, il joaca lumea chiar mult la club. Traducerea e departe de perfecta, era nevoie de mai multa adaptare, dar sunt si unele chestii bune, cum e cartea cu Bianca Dragusanu si altele cu pseudovedete de la noi. Sunt cazuri in care ies chestii amuzante, cu putina munca suplimentara s-ar putea face chiar bun.

User avatar
iuli212
King Meeple
King Meeple
Posts: 566
Joined: 13 Oct 2013, 20:43
Custom Rank: Dr. Meeple
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Carti impotriva umanitatii

Post: # 65258Post iuli212
27 Oct 2015, 11:15

Unde se poate gasi P&P in romana pentru imbunatatit si printat?

Post Reply

Return to “Cercul fanilor creativi”