Masa Boardgaming dedicata - Proiect DIY

materiale fan-made: extensii, variante, imagini, tutoriale, player-aid-uri
User avatar
CristiQ
Wizard Meeple
Wizard Meeple
Posts: 331
Joined: 17 Jul 2014, 23:34
Custom Rank: The Big Kahuna
Location: Galati (..but in my mind, it's always Arkham)

Re: Masa Boardgaming dedicata - Proiect DIY

Post: # 74378Post CristiQ
26 Oct 2016, 12:04

Sunt convins ca in Cluj si alte localitati mai aproape de zonele montane (Bacau, Piatra Neamt, Brasov, etc.) sunt depozite/magazine ce au cherestea pentru mobilier, dar in Galati eu nu am gasit nimic .. si am cautat.
Daca mi-as calca pe inima sa-mi fac masa din PAL, saptamana viitoare o am gata. dar nu vreau asta.
Ca suprafata de joc, as fi vrut o pasla (felt) speciala, numai buna pentru mese de joc si pentru ridicatul usir al cartilor/componentelor. Insa nu am gasit in tara, cel mai aproape in Slovacia, dar cu tot cu transport ajungea destul de mult si cu ochii doar nu ai cum sa vezi daca este exact ceea ce vrei, fara sa pui mana pe ea. Asa ca mi-am cumparat material - catifea mai speciala ..ceva pe la 55lei 1mp, nuami buna. Foarte fina si la fel de buna ca pasla aceea care o voiam. Plus ca am reusit sa o gasesc exact la culoarea dorita - un rosu aprins, putin inchis.
My Board Games collection
My RPGs collection
“That is not dead which can eternal lie,
And with strange aeons even death may die.”

DeeDee
King Meeple
King Meeple
Posts: 484
Joined: 07 Dec 2014, 20:51
Location: Cluj-Napoca

Re: Masa Boardgaming dedicata - Proiect DIY

Post: # 74383Post DeeDee
26 Oct 2016, 15:39

eu zic ca nu strica sa intrebi la o firma locala care produce mobilier de bucatarie din lemn la comanda, sau persoane care fac scari de lemn. Ma gandesc ca se construiesc si pe acolo imobile, si oamenii mai cu stare isi fac mobilier custom. Si daca firma respectiva se aprovizioneaza din alte judete, te lipesti la comanda lor de exemplu.

la discutia PAL vs lemn, eu am optat lemn fiindca sper ca astfel va fi mai usoara. dpdv al durabilitatii nu-mi doresc o masa care sa tina 30 de ani, ca ma plictisesc repede si sigur dupa o saptamana o sa ma gandesc la alte feature-uri care ar fi fost mai bune pentru masa cea noua.

iar cu pasla/catifeaua ... oare ce caracteristici sa urmaresc? am gasit chestia asta pe net, nu stiu daca sa ma risc la ea:
http://www.pokershop.ro/produse/postav- ... _verde.php

fiindca masa mea va fi pe sistemul "impachetat" (https://www.youtube.com/watch?v=-j7X215neSg) inca ma gandesc oare cum as putea sa fixez panza de fiecare data cand o folosesc... ca va trebui sa o derulez doar cand deschid masa...

nqq
King Meeple
King Meeple
Posts: 797
Joined: 25 Aug 2013, 17:05
Location: Bucuresti

Re: Masa Boardgaming dedicata - Proiect DIY

Post: # 74384Post nqq
26 Oct 2016, 15:59

Salut.
Si tipul acesta de masa este interesant : https://www.youtube.com/watch?v=uDcoGp8XTgo

User avatar
CristiQ
Wizard Meeple
Wizard Meeple
Posts: 331
Joined: 17 Jul 2014, 23:34
Custom Rank: The Big Kahuna
Location: Galati (..but in my mind, it's always Arkham)

Re: Masa Boardgaming dedicata - Proiect DIY

Post: # 74390Post CristiQ
26 Oct 2016, 18:04

deevinnula wrote:iar cu pasla/catifeaua ... oare ce caracteristici sa urmaresc? am gasit chestia asta pe net, nu stiu daca sa ma risc la ea:
http://www.pokershop.ro/produse/postav- ... _verde.php
Am gasit si eu asa ceva in cautarile mele, dar mi se pare scump materialul si nu deloc pe gustul meu. But that's just me.
deevinnula wrote:fiindca masa mea va fi pe sistemul "impachetat" (https://www.youtube.com/watch?v=-j7X215neSg) inca ma gandesc oare cum as putea sa fixez panza de fiecare data cand o folosesc... ca va trebui sa o derulez doar cand deschid masa...
Sistemul asta de masa e f. interesant, il stiu si eu mai de mult timp, dar eu vreau suprafata de joc intraga, nu vreau masa pliabila, chiar daca ocupa mult spatiu.
nqq wrote:Si tipul acesta de masa este interesant : https://www.youtube.com/watch?v=uDcoGp8XTgo
Si acest sistem de massa e f. interesant si as fi mers pe varianta asta, daca as fi putut sa renunt la suprafata de joc "ingropata" (de genul acesta). Lucru care NU sunbt dispus sa-l fac.
deevinnula wrote:eu zic ca nu strica sa intrebi la o firma locala care produce mobilier de bucatarie din lemn la comanda, sau persoane care fac scari de lemn. Ma gandesc ca se construiesc si pe acolo imobile, si oamenii mai cu stare isi fac mobilier custom. Si daca firma respectiva se aprovizioneaza din alte judete, te lipesti la comanda lor de exemplu.
In Galati nu sunt firme care fac mobila din lemn, ci doar din PAL, stiu asta f. bine. Am lucrat in domeniu acum cativa ani. Se vinde mobila din lemn masiv adusa din alte judete/tari, dar in Galati nu se fabrica asa ceva.
My Board Games collection
My RPGs collection
“That is not dead which can eternal lie,
And with strange aeons even death may die.”

User avatar
26octombrie
King Meeple
King Meeple
Posts: 4163
Joined: 30 Aug 2012, 15:24
Custom Rank: Awesome Silly Bard

Re: Masa Boardgaming dedicata - Proiect DIY

Post: # 74393Post 26octombrie
26 Oct 2016, 23:15

Cristi,

cand mai vii in Bucuresti ar fi bine sa faci (facem) un drum pe Fundeni. Sunt enshpe mii de firme care vand lemn, de la lemn de brad pana la stejar si altele. unele au si cuptor pentru uscat, le iei perfect uscate. Eu mi-am luat, cu ceva ani in urma, o cantitate destul de mare de scanduri de par, uscate, din care mi-am facut dusumea si mobila de bucatarie si au fost foarte ok (sunt). Nu cred ca au toti site, dar merita mers si vazut. Ma ofer sa-ti fiu ghid, inainte de o joaca strasnica :D

User avatar
CristiQ
Wizard Meeple
Wizard Meeple
Posts: 331
Joined: 17 Jul 2014, 23:34
Custom Rank: The Big Kahuna
Location: Galati (..but in my mind, it's always Arkham)

Re: Masa Boardgaming dedicata - Proiect DIY

Post: # 74395Post CristiQ
27 Oct 2016, 01:28

26octombrie wrote:Cristi, cand mai vii in Bucuresti ar fi bine sa faci (facem) un drum pe Fundeni. Sunt enshpe mii de firme care vand lemn, de la lemn de brad pana la stejar si altele. unele au si cuptor pentru uscat, le iei perfect uscate. Eu mi-am luat, cu ceva ani in urma, o cantitate destul de mare de scanduri de par, uscate, din care mi-am facut dusumea si mobila de bucatarie si au fost foarte ok (sunt). Nu cred ca au toti site, dar merita mers si vazut. Ma ofer sa-ti fiu ghid, inainte de o joaca strasnica :D
I'll take you up on that offer .. mersi mult!
My Board Games collection
My RPGs collection
“That is not dead which can eternal lie,
And with strange aeons even death may die.”

pilif
Wizard Meeple
Wizard Meeple
Posts: 206
Joined: 13 Dec 2013, 15:27
Location: Arad

Re: Masa Boardgaming dedicata - Proiect DIY

Post: # 74435Post pilif
28 Oct 2016, 18:52

Salut, pot sa iti recomand sa incerci la dedeman: http://www.dedeman.ro/ro/produse-din-lemn/c/59

Daca mergi cu masurile, din cate am inteles, le si taie ei la dimensiune. De asemenea mai sunt produse de lemn si la http://www.bricostore.ro/braila/lemn-si-tamplarie.html.

Sunt sigur ca poti sa iti gasesti ce vrei la magazinele astea, ok, daca vrei lemn de abanos sau alte chesti de genu, nu cred ca au. Dar pt un proiect de genul cred ca poti sa gasesti cam tot ce ai nevoie acolo.

User avatar
CristiQ
Wizard Meeple
Wizard Meeple
Posts: 331
Joined: 17 Jul 2014, 23:34
Custom Rank: The Big Kahuna
Location: Galati (..but in my mind, it's always Arkham)

Re: Masa Boardgaming dedicata - Proiect DIY

Post: # 74443Post CristiQ
29 Oct 2016, 01:23

Ce am gasit si eu la Dedeman si la Bricostore este doar cherestea rindeluita de rasinoase, care nu este calitatea pe care o doresc.

La Dedeman insa am gasit si placi de lemn de esenta tare (fag si stejar) dar nu cherestea ci placi din lemn multistratificat imbinate cu dinti. Nu ar fi rau, si acestea reprezinta momentan singura mea solutie, insa la imbinarea cu dinti mai toate placile prezinta probleme care ar trebui corectate si nu am gasit pe nimeni in Galati care sa taie placi de lemn de esenta tare (nu au panze de circular decat pentru PAL).

Daca nu gasesc nimic pana imi fac si timp sa incep si sa termin acest proiesct .. aceste placi multistratificate vor fi materialul pe care il voi folosi. :(
My Board Games collection
My RPGs collection
“That is not dead which can eternal lie,
And with strange aeons even death may die.”

User avatar
naivatt
Chief Meeple
Chief Meeple
Posts: 120
Joined: 11 Feb 2020, 08:59
Location: Brasov

Re: Masa Boardgaming dedicata - Proiect DIY

Post: # 117544Post naivatt
14 Dec 2020, 18:03

La mine în Brasov cade pădurea pe noi și tâmplarul cu care am făcut mai multe proiecte (scări interioare, balustrada balcon, birou etc) la ultima mea comanda, un pat supraetajat pentru fete, a luat materialul din Hornbach. Patul are aproape 2 ani și e ok, fără crăpături, fără lufturi la îmbinări. Ar merita o verificare a ofertei din Hornbach. Spor la treaba.
The dice giveth, the dice taketh away!

User avatar
emisanSB
King Meeple
King Meeple
Posts: 976
Joined: 02 Apr 2016, 15:40
Custom Rank: Executioner
Location: Sibiu

Re: Masa Boardgaming dedicata - Proiect DIY

Post: # 117548Post emisanSB
14 Dec 2020, 19:44

Intru pe thread în speranța că văd vreun proiect DIY interesant și cand colo .....
Unii din voi cred că lucrați in arheologie :lol: :lol:

User avatar
chocolino
Teen Meeple
Teen Meeple
Posts: 39
Joined: 01 May 2019, 11:54

Re: Masa Boardgaming dedicata - Proiect DIY

Post: # 117549Post chocolino
14 Dec 2020, 21:09

Eu am reusit sa fac o masa cu ajutorul unui baiat care face mobila.

Are doua nivele (eu am preferat un capac complet peste zona de joaca) dar din pacate am descoperit in timp ca ar fi trebuit sa o fac un pic mai mare pe latime (10 cm) pentru a acomodat ok jocuri in 6 oameni.

Image
Image
Image

User avatar
Shaikan
King Meeple
King Meeple
Posts: 1969
Joined: 06 Mar 2011, 03:13
Custom Rank: Dark Lord @ Natiunea Jucatoare
Location: Bucuresti

Re: Masa Boardgaming dedicata - Proiect DIY

Post: # 117553Post Shaikan
15 Dec 2020, 10:21

De curiozitate, cat te-a costat cu totul, daca ne poti spune :) .

User avatar
chocolino
Teen Meeple
Teen Meeple
Posts: 39
Joined: 01 May 2019, 11:54

Re: Masa Boardgaming dedicata - Proiect DIY

Post: # 117571Post chocolino
15 Dec 2020, 19:35

Masa propriu zisa aproximez la 1500 RON

*Lucrarea a fost facuta la sfarsitul lui 2017, inceputul lui 2018
** A fost parte dintr-un bundle mai mare (bucatarie, dormitor, sufragerie)
*** Scaunele au fost luate separat

User avatar
Cosmo
Teen Meeple
Teen Meeple
Posts: 58
Joined: 16 Mar 2019, 13:30
Location: Bucuresti

Re: Masa Boardgaming dedicata - Proiect DIY

Post: # 117614Post Cosmo
17 Dec 2020, 06:37

6 jucatori in 2020. Lux. :) Cea mai misto chestie la un gaming table convertibila in dining e ca poti sa lasi un joc peste noapte/saptamana fara sa incomodeze. Mai ales pentru legacyuri sau chiar si doar 2p care nu vrei sa le termini in seara aia. Nu e mare smecherie la facut una, dar e nevoie de oameni care stiu ce fac sa o scoata la mal. Asa sa atasezi 4 picioare de un blat si sa prinzi niste MDF cu corniere stie orcine, dar nu iese chiar ca'n 'filme'.

costyynnel
Wizard Meeple
Wizard Meeple
Posts: 232
Joined: 22 Mar 2019, 15:08

Re: Masa Boardgaming dedicata - Proiect DIY

Post: # 118276Post costyynnel
11 Jan 2021, 17:15

Salutare, tocmai ce mi-am terminat si eu masa de facut. Mai pot face la comanda, un model ca al meu fiind undeva la 3000 de lei (cu picioare, cup-holdere, neopren, tot ce trebuie). Daca e cineva interesat de mai multe info le pot oferi pe privat.

Merci

Image

Din pacate nu prea reusesc sa pun o poza aici :) O pot da pe privat cui doreste

User avatar
iadrianik
King Meeple
King Meeple
Posts: 989
Joined: 29 Nov 2011, 13:56
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Masa Boardgaming dedicata - Proiect DIY

Post: # 118284Post iadrianik
11 Jan 2021, 18:16

costyynnel wrote:
11 Jan 2021, 17:15

Din pacate nu prea reusesc sa pun o poza aici :) O pot da pe privat cui doreste
FTFY
Image

costyynnel
Wizard Meeple
Wizard Meeple
Posts: 232
Joined: 22 Mar 2019, 15:08

Re: Masa Boardgaming dedicata - Proiect DIY

Post: # 118290Post costyynnel
11 Jan 2021, 19:57

Merci ^!

Webbos
Teen Meeple
Teen Meeple
Posts: 72
Joined: 24 Jul 2015, 12:26

Re: Masa Boardgaming dedicata - Proiect DIY

Post: # 119520Post Webbos
08 Feb 2021, 18:46

DeeDee wrote:
26 Oct 2016, 09:31
Uau, ce minunat mi se pare sa ai un bunic tamplar care sa te invete smecherii! Vreau sa marturisesc ca eu ma uit pe youtube la filmulete cum fac oameni diverse piese de mobilier cu fascinatia unui teenager pt p0rn.

Referitor la cherestea, intereseaza-te mai bine caci imi vine greu sa cred ca nu se poate gasi deloc-deloc. In Cluj de exemplu stiu ca exista undeva o 'piata de lemn' - nu stiu precis unde si cand are loc, dar stiu sigur ca exista, si ca daca mergi acolo ai sanse sa gasesti ce cauti. Nu de toate, dar ... se mai gasesc. Intreaba la firmele de mobila de lemn si tamplarii care fac scari la casele din zona, ei trebuie sa aiba o sursa alta decat dedeman.

Eu am dat avansul pt o masa de gaming, si luna asta sper ca se va si apuca de lucru domnul tamplar, am inca emotii pentru interior - ce fel de material (stofa) sa pun, unde sa caut?
5 years have passed :D
Hai cu update-uri...

Eu personal am renuntat temporar la "planurile de tamplarie" intrucat prin 2017 s-a spart gasca de boardgames si am ramas "solo" in aceasta aventura idilica.

DeeDee
King Meeple
King Meeple
Posts: 484
Joined: 07 Dec 2014, 20:51
Location: Cluj-Napoca

Re: Masa Boardgaming dedicata - Proiect DIY

Post: # 119559Post DeeDee
09 Feb 2021, 14:35

Webbos wrote:
08 Feb 2021, 18:46

5 years have passed :D
Hai cu update-uri...

Eu personal am renuntat temporar la "planurile de tamplarie" intrucat prin 2017 s-a spart gasca de boardgames si am ramas "solo" in aceasta aventura idilica.
Ce chestie, si mie mi s-a spart in 2020 :D

Am pus ceva postare cu masa, si pozele, cand a fost gata, e p-aci pe undeva prin forum. In final nu am mai pus pasla, am comandat niste "foi" de neopren (material ca de mousepad) pe care il rulez/derulez pe masa cand o desfac.

Ce am observat insa e ca nu o folosesc niciodata ridicata (deci tot timpul e jos cand o desfacem, la inaltimea unei masute de cafea) si tot niciodata nu am pus foliile de masa de mancat pe ea.

Post Reply

Return to “Cercul fanilor creativi”