3D prints diferite jocuri

materiale fan-made: extensii, variante, imagini, tutoriale, player-aid-uri
Post Reply
rault
Chief Meeple
Chief Meeple
Posts: 187
Joined: 12 May 2017, 19:59

3D prints diferite jocuri

Post: # 97680Post rault
13 Apr 2019, 09:52

Am intrat de vreo 3 luni si putin in lumea 3D printing-ului. Sunt multe upgrade-uri / insert-uri misto pentru jocuri disponibile deja si am zis ca ar fi momentul sa incerc si asta. Am atasat aici cateva poze cu ce am facut pana acum. E un hobby in sine cu o curba de invatat destul de abrupta si un drum nu neaparat usor, dar ce poti obtine in final e fascinant.

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

User avatar
manny0821
Wizard Meeple
Wizard Meeple
Posts: 281
Joined: 02 Sep 2014, 18:11
Location: Cluj-Napoca

Re: 3D prints diferite jocuri

Post: # 97681Post manny0821
13 Apr 2019, 09:58

Dpmdv arata foarte bine!

User avatar
Haddeo
King Meeple
King Meeple
Posts: 2343
Joined: 28 Dec 2015, 18:59
Location: Bucuresti

Re: 3D prints diferite jocuri

Post: # 97684Post Haddeo
13 Apr 2019, 11:15

Arată super, dar nu ne lasă așa :).
Ce imprimanta ai? Ce probleme ai avut cu ea? Ce recomanzi? Ce alte imprimante recomanzi? Ce ghiduri /tutoriale?
But what if they are creating the disaster within themselves?
Things are OK now but I never know when it's going to change.

User avatar
Miţã
King Meeple
King Meeple
Posts: 2055
Joined: 05 Jan 2013, 10:56
Custom Rank: Zombie Killer
Location: Dr.Tr.Severin

Re: 3D prints diferite jocuri

Post: # 97686Post Miţã
13 Apr 2019, 11:28

Eu m-am apucat sa fac miniaturile de la Gloomhaven :D
Am terminat 12 mai am 230
Image

rault
Chief Meeple
Chief Meeple
Posts: 187
Joined: 12 May 2017, 19:59

Re: 3D prints diferite jocuri

Post: # 97687Post rault
13 Apr 2019, 11:52

Haddeo wrote:
13 Apr 2019, 11:15
Arată super, dar nu ne lasă așa :).
Ce imprimanta ai? Ce probleme ai avut cu ea? Ce recomanzi? Ce alte imprimante recomanzi? Ce ghiduri /tutoriale?
Am 2 imprimante. Creality CR-10s si Creality Ender 5. Practic CR-10S o folosesc pentru insert-uri si tot ce e mare ca dimensiune si Ender 5 pentru miniaturi / teren / print-uri detaliate.

Probleme apar des. E un hobby care consuma mult timp si departe de plug & play. Pentru asta exista grupurile de Facebook si tutorialele de youtube care ajuta mult cu rezolvarea / invatatul :).

Daca ar fi sa recomand, as recomanda in functie de ce nevoie exista. Pentru cine vrea sa printeze multe insert-uri, s-ar putea ca unele design-uri sa fie prea mari pentru a incapea pe Ender 5 de exemplu. Nu e foarte dificil sa imparti in 2 un fisier si sa le printezi separat, dar va trebui sa le lipesti dupa. Pentru a evita asta recomand CR-10s care are suprafata de printare mare si acopera orice insert disponibil.

Daca insa scopul e sa printezi mai mult miniaturi / teren, atunci recomand Ender 5. E mai usor de ansamblat, utilizat si ofera detalii ceva mai bune datorita structurii.

rault
Chief Meeple
Chief Meeple
Posts: 187
Joined: 12 May 2017, 19:59

Re: 3D prints diferite jocuri

Post: # 97688Post rault
13 Apr 2019, 11:52

Miţã wrote:
13 Apr 2019, 11:28
Eu m-am apucat sa fac miniaturile de la Gloomhaven :D
Am terminat 12 mai am 230
Image
Gloomhaven iti va tine imprimanta ocupata pentru multa vreme, cred ca saptamani la cat content exista disponibil :).

User avatar
Miţã
King Meeple
King Meeple
Posts: 2055
Joined: 05 Jan 2013, 10:56
Custom Rank: Zombie Killer
Location: Dr.Tr.Severin

Re: 3D prints diferite jocuri

Post: # 97689Post Miţã
13 Apr 2019, 11:59

rault wrote:
13 Apr 2019, 11:52
Miţã wrote:
13 Apr 2019, 11:28
Eu m-am apucat sa fac miniaturile de la Gloomhaven :D
Am terminat 12 mai am 230
Gloomhaven iti va tine imprimanta ocupata pentru multa vreme, cred ca saptamani la cat content exista disponibil :).
Stiu dar fac asa printre picaturi si in functie de campania pe care urmeaza sa o jucam. Ce pot spune este ca 3D printing-ul provoaca dependenta :)

User avatar
Teddy
King Meeple
King Meeple
Posts: 1382
Joined: 09 Dec 2010, 02:30
Location: Bucuresti

Re: 3D prints diferite jocuri

Post: # 97691Post Teddy
13 Apr 2019, 13:53

rault wrote:
13 Apr 2019, 11:52
Haddeo wrote:
13 Apr 2019, 11:15
Arată super, dar nu ne lasă așa :).
Ce imprimanta ai? Ce probleme ai avut cu ea? Ce recomanzi? Ce alte imprimante recomanzi? Ce ghiduri /tutoriale?
Am 2 imprimante. Creality CR-10s si Creality Ender 5. Practic CR-10S o folosesc pentru insert-uri si tot ce e mare ca dimensiune si Ender 5 pentru miniaturi / teren / print-uri detaliate.

Probleme apar des. E un hobby care consuma mult timp si departe de plug & play. Pentru asta exista grupurile de Facebook si tutorialele de youtube care ajuta mult cu rezolvarea / invatatul :).

Daca ar fi sa recomand, as recomanda in functie de ce nevoie exista. Pentru cine vrea sa printeze multe insert-uri, s-ar putea ca unele design-uri sa fie prea mari pentru a incapea pe Ender 5 de exemplu. Nu e foarte dificil sa imparti in 2 un fisier si sa le printezi separat, dar va trebui sa le lipesti dupa. Pentru a evita asta recomand CR-10s care are suprafata de printare mare si acopera orice insert disponibil.

Daca insa scopul e sa printezi mai mult miniaturi / teren, atunci recomand Ender 5. E mai usor de ansamblat, utilizat si ofera detalii ceva mai bune datorita structurii.
Decat sa dau un search mai bine va intreb pe voi.
Cat costa o imprimanta din asta magica?
Cat costa consumabilele?
Cat dureaza sa printezi o figurina?
Cat de fiabile sunt aceste imprimante?

Vad ca arata super miniaturile de la Mita.
Va incurajez sa mai postati realizarile de la imprimantele 3D

User avatar
Miţã
King Meeple
King Meeple
Posts: 2055
Joined: 05 Jan 2013, 10:56
Custom Rank: Zombie Killer
Location: Dr.Tr.Severin

Re: 3D prints diferite jocuri

Post: # 97693Post Miţã
13 Apr 2019, 15:25

Teddy wrote:
13 Apr 2019, 13:53
rault wrote:
13 Apr 2019, 11:52
Haddeo wrote:
13 Apr 2019, 11:15
Arată super, dar nu ne lasă așa :).
Ce imprimanta ai? Ce probleme ai avut cu ea? Ce recomanzi? Ce alte imprimante recomanzi? Ce ghiduri /tutoriale?
Am 2 imprimante. Creality CR-10s si Creality Ender 5. Practic CR-10S o folosesc pentru insert-uri si tot ce e mare ca dimensiune si Ender 5 pentru miniaturi / teren / print-uri detaliate.

Probleme apar des. E un hobby care consuma mult timp si departe de plug & play. Pentru asta exista grupurile de Facebook si tutorialele de youtube care ajuta mult cu rezolvarea / invatatul :).

Daca ar fi sa recomand, as recomanda in functie de ce nevoie exista. Pentru cine vrea sa printeze multe insert-uri, s-ar putea ca unele design-uri sa fie prea mari pentru a incapea pe Ender 5 de exemplu. Nu e foarte dificil sa imparti in 2 un fisier si sa le printezi separat, dar va trebui sa le lipesti dupa. Pentru a evita asta recomand CR-10s care are suprafata de printare mare si acopera orice insert disponibil.

Daca insa scopul e sa printezi mai mult miniaturi / teren, atunci recomand Ender 5. E mai usor de ansamblat, utilizat si ofera detalii ceva mai bune datorita structurii.
Decat sa dau un search mai bine va intreb pe voi.
Cat costa o imprimanta din asta magica?
Cat costa consumabilele?
Cat dureaza sa printezi o figurina?
Cat de fiabile sunt aceste imprimante?

Vad ca arata super miniaturile de la Mita.
Va incurajez sa mai postati realizarile de la imprimantele 3D
Imprimanta costa de la 130E - 300E in functie de ce model si cat de mare vrei sa fie zona de printare. Daca vrei un CR-10S poti plati si 500E.
Imprimantele vin pe sistem dropship din Europa dar se cumpara din Aliexpress recomand sa urmariti promotii cand preturile scad substantial.
Consumabile 1 rola de filament te poate costa intre 50lei si 150lei depinde de unde cumperi si ce pretentii ai.
La cat dureasa sa printezi o figurina aici totul depinde de cat de mult detaliu doresti sa aiba figurina. Eu la ale mele dupa prime unde au pierdut putin detaliu dar nu se mai vad asa excesiv liniile de printare pot sa le dau o nota de 6,5. Ca si timp dureaza cam 30-50 min sa printez o miniatura. Poti sa scoti si de un 10 daca doresti dar cred ca timpul se ridica la cateva ore bune.
Eu o am de o luna si nu am investit nimic in ea pana acum, este un Ender-3 si m-a costat 170E am totusi pe drum 1 extruder nou in caz ca am probleme cu asta, mai multe varfuri de schimb si o sticla termorezistenta pe care am platit cam 25E. Ender-5 a lui Raul a costat undeva in zona 250-280E. Se mai pot adauga mici imbunatatiri.

rault
Chief Meeple
Chief Meeple
Posts: 187
Joined: 12 May 2017, 19:59

Re: 3D prints diferite jocuri

Post: # 97694Post rault
13 Apr 2019, 15:28

O sa vorbesc doar ceea ce stiu si as recomanda. Cam cea mai ieftina varianta e Ender 3 - in jur de 200 $. Ender 5 e in jur de 300 $ si CR-10s e 400 $+ (cea mai mare).
Singurul consumabil pe termen scurt e filamentul. Majoritatea folosesc PLA ca si tip de filament. Ca si cost variaza mult in functie de producator si eventual calitate. De la 15 $ / kg pana la 30-40 $ / kg. In timp se mai pot strica anumite lucruri sau poti face upgrade-uri dar in general nu sunt foarte scumpe.
Depinde de calitatea pe care vrei sa o obtii. O miniatura de 28 mm poate sa dureze intre 45 minute si 2 ore. Depinde si de nivelul de detalii.
Cu siguranta mai trebuie sa schimbi una alta la ele si e recomandat sa faci anumite upgrade-uri. Chiar si cele mai scumpe tot intampina anumite probleme.

Pe scurt, e un hobby in care trebuie sa ai rabdare si sa fii dispus sa inveti o multime de setari / calibrari plus sa fii pregatit sa mai repari si una alta, mecanic si electric cateodata.

User avatar
mendocino
Wizard Meeple
Wizard Meeple
Posts: 329
Joined: 16 Jun 2013, 09:13
Location: Cluj

Re: 3D prints diferite jocuri

Post: # 97743Post mendocino
15 Apr 2019, 18:33

Eu am încercat cu Ender 5, și întradevăr îți ia destul de mult timp dacă vrei să faci ceva detaliat și de calitate. Dar dacă investești timpul necesar în tutoriale merită că rezultatele pot fi impresionante. Eu am încercat doar să înlocuiesc câteva miniaturi rupte din cauza uzurii, dar au ieșit. Ca și rolă de filament am plătit peste 100 lei, dar se găsește și mai ieftin pe piață.

User avatar
Miţã
King Meeple
King Meeple
Posts: 2055
Joined: 05 Jan 2013, 10:56
Custom Rank: Zombie Killer
Location: Dr.Tr.Severin

Re: 3D prints diferite jocuri

Post: # 97804Post Miţã
16 Apr 2019, 22:43

Am finalizat rafturile pentru culori:
Image

Post Reply

Return to “Cercul fanilor creativi”