Ticket to Ride - Africa

materiale fan-made: extensii, variante, imagini, tutoriale, player-aid-uri
Post Reply
tenny

Ticket to Ride - Africa

Post: # 11635Post tenny
14 Feb 2011, 12:50

Am cautat pe net si am gasit http://www.ludigaume.be/v3/php/lg_fiche.php?id=1443

La documents ar fi tot ce e de downloadat.

Incerc sa ma lamuresc dar nu prea ma prind :).

Ce ar mai lipsi? Banuiesc: cartile cu vagoane, vagoanele in sine. In cati s-ar juca? Ce culori? Cate vagoane si cate carti ar trebui? :oops: Nu prea am gasit acolo explicatii.

Ma lamureste si pe mine cineva? :oops: Cred ca l-as si face daca m-as prinde.

Am cautat pe net si tabla de joc ar merge printata la diferite centre, daca e cineva interesat. Am gasit printari chiar pe carton A0, A1, A2, deci nu ar fi problema.

adixor

Re: Ticket to Ride - Africa

Post: # 11640Post adixor
14 Feb 2011, 13:52

Da, se pare ca lipsesc cartile cu vagoane si vagoanele. Cartile cu vagoane le poti face usor banuiesc luand orice imagine cu o locomotiva si punandu-o pe diverse fundaluri colorate. Vagoanele .. mai greu dar poti face ca suf. Altceva nu prea-ti trebuie (in afara de cateva piese colorate pt scoring).

Se pare ca se joaca in 2-5 conform site-ului de care zici. Detalii despre componentele din jocul original ca sa vezi daca-ti mai trebuie ceva gasesti in regulamentul de la Ticket to Ride de aici http://boardgames.ro/TicketToRideRO.pdf (banuiesc ca e versiunea USA ca nu vad tunele si nici comunicare cu tarile adiacente).

In paranteza fie spus, ma intereseaza asa putin Africa, ca nu-mi dau seama daca as vrea vreodata sa joc Ticket to Ride pe harta asta..

tenny

Re: Ticket to Ride - Africa

Post: # 11641Post tenny
14 Feb 2011, 14:15

Multumesc de raspuns..

Pai bun :) dar e singura harta pe care am gasit-o momentan sa arate atat de bine si sa aiba si bilete de destinatie.
Daca stii alta.. :roll: raman dator :)

Vagoanele cred ca le fac ca suf.. De la el mi-a venit si ideea.. :)

Acum sa vad unde gasesc cartile cu vagoane :) nici nu imi e clar cam cate mi-ar trebui pentru fiecare culoare..
La fel si cu vagoanele, inca nu imi e clar cate mi-ar trebui.. Daca ma mai poate ajuta cineva.. :)

Cautand mai mult am gasit alte harti

Mi-ar fi placut sa fac o harta de 6 jucatori daca tot fac :)

User avatar
suf
King Meeple
King Meeple
Posts: 2708
Joined: 30 Jul 2010, 17:16
Location: Timisoara

Re: Ticket to Ride - Africa

Post: # 11643Post suf
14 Feb 2011, 15:04

In general hartile vin doar cu... harta si misiuni. Unele mai vin si cu modificari de regulament.

Pot sa-ti dau cartile mele (dupa ce corectez culorile, care nu stiu cand se va intampla).

adixor

Re: Ticket to Ride - Africa

Post: # 11652Post adixor
14 Feb 2011, 19:15

@tenny: pai nu degeaba ti-am dat link la regulament.. gasesti (ca dealtfel in majoritatea regulamentelor) numarul de piese necesare. In acest caz, numarul de locomotive de fiecare culoare.

tenny

Re: Ticket to Ride - Africa

Post: # 11655Post tenny
14 Feb 2011, 19:46

Da, da.. m-am prins intre timp cu ajutorul lui suf :) ma gandeam ca difera de la harta la harta..

pfinix

Re: Ticket to Ride - Africa

Post: # 11666Post pfinix
14 Feb 2011, 23:16

nu stiu daca la toate e la fel, dar la Europe sunt asa: cartile cu vagoane: 12xfiecare culoare (8 culori) + 14xlocomotive; vagoane: 45xfiecare culoare de jucator (adik 5 culori)

tenny

Re: Ticket to Ride - Africa

Post: # 13482Post tenny
13 Mar 2011, 11:47

Harta e gata. Are 1m pe vreo 80 cm din cate imi aduc aminte.

E printata pe ceva cauciucat (si cu protectie impotriva apei si nu mai stiu ce), imi e greu sa explic materialul, e ceva gen banner-ele, reclamele exterioare ale firmelor.

Image

Image

Eu sunt incantat de ea, imi incape pe masa la fix. Arata bine si a meritat efortul. Singura problema e la capete, trebuie pus ceva pe colturi sa nu se stranga inapoi (nu se strange mult, doar foarte putin cum se vede in prima poza sus, pentru ca o depozitez rulata). Probabil pe viitor o sa-i pun ceva baghete ca sa stea fixa.

Imi pare rau de calitatea pozelor. Harta sta asa ondulata ca pe dedesubt sunt cabluri+un covor si nici nu mi-am dat silinta o sa o intind bine :oops: .

User avatar
suf
King Meeple
King Meeple
Posts: 2708
Joined: 30 Jul 2010, 17:16
Location: Timisoara

Re: Ticket to Ride - Africa

Post: # 13489Post suf
13 Mar 2011, 16:09

Felicitari pentru munca depusa. A iesit frumos.

Post Reply

Return to “Cercul fanilor creativi”